Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A treia cezariana! - Asa a venit pe lume Teo...


simina2005

Recommended Posts

Simonela iti multumesc pentru cuvintele frumoase.Da, am ramas iar gravi la doar 3 luni dupa prima cezariana.Eu insa nu ma pot compara cu mamicile care au 3 cezariene la activ.Stiu ca este cineva pe Dc cu 3 cezariene si acum gravi cu al 4 lea bebe, de asemenea o mamica cu 5 fetite sau gravidute cu tripleti...Le admir foarte mult pe toate! De data asta nu stiu cum va fi la mine fiindca doctorii ma incurajeaza foarte mult la nastere vaginala dupa cezariana, eu avind si alte 2 nasteri naturale la activ. Simina va citesc mereu si va doresc multa sanatate,impliniri si sa fiti mereu o familie fericita![flo] Mariana [gravi] 21+ mama de Monica, Matei si Markus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 346
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna ziua! Multumesc mult pentru raspunsuri si incurajari...[flo] mihaser, acum Andrei este mult mai cuminte de cand a venit taticul acasa...si Diana iradiaza de fericire Au primit jucarii noi si le poarta cu ei peste tot...chiar si la gradinita[bis] Este bine sa ai din cand in cand un moment de liniste...doar tu cu gandurile tale...e bine ca mamica ta este "prin preajma" cand ai nevoie de ea...[hopsieu] Mariana_1976, sunt bucuroasa ca am onoarea/sansa sa comunic cu tine Atat de departe de tara ...si atat de curajoasa ...o adevarata invingatoare...[hia] Ce creste in burtica [gravi]? Cum te descurci? Cine te mai ajuta? Acolo [detectiv]cum sunt privite femeile cu mai multi copii acolo? Ieri i-am facut vaccinul de 4 luni lui Teo...a plans[q]...de-mi venea si mie sa plang odata cu el... Diana ma tragea mereu de haine...HAI SA PLECAM MAMI! Baietii au plecat repejor [recevere]sa nu vada injectia si nici sa auda plansul disperat al bebe-ului lor preferat...au venit doar sa ne duca acasa...[auto] Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69216&whichpage=10"]TEO[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la toata lumea! [hia] Vad ca ne-am mai inmultit[cool] Mariana - al 4lea bb? Super si bravo pt hotarare! Din ce stiu eu se poate naste normal dupa o cezariana cu conditia ca prima taietura sa fie facuta "ca la carte" si sa existe aparatura buna care sa monitorizeze cicatricea de pe uter in timpul viitoarei nasteri normale. La mine mi-a zis dr mea ca nu intrunim nici una din conditii, desi mi-as dori f mult sa nasc normal. Si vorba Siminei - "ce creste in burtik?" Orice ar fi, sa-ti de Dumezeu sarcina usoara si copii sanatosi! Simina ai trecut cu brio perioada "fara tati". Si noi ne rugam in fiecare seara la "Nane Nane" si-l rugam sa ne trimita "Dadiasu meu" sa aiba grija de noi peste noapte cand "Nane Nane" se odihneste. Vreau sa va spun ca-mi vine sa-l mananc pe fiu'meu cand seara isi impreuneaza manutele lui grasutze si spune in limba lui "Ingerasul". Abia astept sa am doi puiutzi cu care sa spunem rugaciunile seara. Te inteleg perfect cand spui ca-ti venea sa plangi odata cu bebe Teo, dar si cand spui ca "baietii au plecat". Asa este si la noi-tati nu prea suporta sa intre cu noi la doctor in special ca al nostru incepe si plange " Gataaaa mamiiii; Gata tatiiii!"[q] Dar cam acelasi este repertoriul lui si cand il spal pe cap - cred ca vecinii zic ca-l bat de nu aud decat " gata mamiiiiii!" Bine ca ai ajutor de la sora ta ca nu prea, sau destul de rar, s-au intalnit cazuri can dai peste o bona super si care sa-ti ingrijeasca copii asa cum ti-ai dori tu. Mihaser - ce multi dintisori aveti si ce bine ca nu aveti probleme de genul febra si plansete la iesirea lor. Succes in continuare si ateapta-te sa inceapa sa muste cu dintisorii lui ca sa-ti arate ce baietel mare ai de acum. Si noi am fost la fel de norocosi cu dintisorii. In rest ce sa va mai spun? Eu am fost la control si problema a ramas aceeasi - continuam injectiile si odihna cat se poate. Sincer, fata de problemele cu sarcina despre care am mai citit pe forum, a mea pare extrem de usoara. Oricum sunt f optimista ! Mi-a zis ca ar trebui sa nasc intre 5-10 februarie, dar ca "obiectivul" nostru este sa depasesc 7 ianuarie, pt ca dupa aceea fetita mea nu mai este in pericol-poate doar se va naste mai micutza, dar bine. Eu sper sa reusesc sa duc sarcina pana la termenul normal, pt ca in mod cert atunci cand imi va spune dr ca "e nasoala treaba" nu ma voi mai misca din pat indiferent de scuze. Deocamdata nici o schimbare, dar bb 2 este bune merci in burtoi unde vd ca-i place tare mult sa danseze. Hai ca iar m-am intins ! Toate cele bune si va mai astept cu vesti si povesti. Ruxandra [gravi] 25+ si Andrei (26.09.2004)[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simina Andrei al tau si Matei al meu sunt de aceeasi virsta, nascuti in primavara 2001 amindoi. Din pacate nu stim inca ce se ascunde in burtica fiindca la eco morfologic a stat mai mult cu spatele si probabil nu a dorit doctorita sa ne spuna ceva gresit.Sper sa aflam in curind cind ma voi duce la eco la particular. De descurcat, am inceput deja serviciul in august,fetita mare e la scoala, iar cel mijlociu la gradi.A stat mama cu noi aproape 2 luni jumate de cind am inceput sa lucrez.In noiembrie ne va ajuta soacra, iar deocamdata o prietena care si ea are un bebe. In tarile nordice majoritatea familiilor au 3-4 copii asa ca nu suntem deloc o familie neobisnuita pe aici.[:D] Bine ca ati scapat de vaccin fara probleme!La noi se fac doar 3 vaccinuri in primul an, dar concentrate, ceea ce nu stiu cit e de bine, dar daca zic ei suedezii...[:D] Ruxandra pai noi suntem colege de Odisee nu-i asa?[flo] De ce ti-au facut tie cezariana pe verticala prima data? Aici se face daca e cezariana de urgenta, mama supraponderala, placenta anterioara si joasa, altfel...toate pe orizontala.Nu stiu daca am curajul la un asemenea act eroic, dar daca doctorii zic ca e okay,nu prea am cum sa-i contrazic.Sper sa citesc ca totul e bine si ca vei duce sarcina la termen. Mariana [gravi] 22+ mama de Monica, Matei si Markus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ieri am sarbatorit 16 ani de cand suntem prieteni...de aici si dedicatia [flo] Suntem toate o creatie SPECIALA – haideti sa ne bucuram de asta… Pana cand Dumnezeu a creat femeia, El era deja in a sasea zi de lucru peste program. Un inger a aparut si a spus: " De ce iti ia asa de mult timp sa creezi asta? " Si Dumnezeu a raspuns: " Ai vazut planul pentru ea? Trebuie sa fie rezistenta la apa, dar nu din plastic, Sa aiba peste 200 parti care sa se miste, toate care sa se poata inlocui, Si sa fie in stare sa functioneze cu diet coke si resturi de mancare, Sa poata tine 4 copii deodata in brate, Sa aiba un sarut cu care sa vindece de la un genunchi zgariat la o inima zdrobita, - si o sa faca totul doar cu 2 maini." Ingerul a fost uimit de cereri. " Doar cu 2 maini? Nici o sansa. Si astea sunt cereri doar pentru modelul standard? E prea multa munca pentru o zi. Asteapta pana maine sa termini. "" Dar nu o sa astept, " a protestat Dumnezeu." Sunt aproape sa termin aceasta creatie si e atat de aproape de inima mea.Deja se vindeca pe ea insasi cand e bolnava. Si poate lucra 18 ore pe zi. " Ingerul s-a apropiat si a atins femeia. " Dar ai facut-o asa de fina Doamne. " " Ea este fina, " Domnul a fost de acord, " Dar am facut-o si puternica. Nici nu ai idee ce poate indura sau realiza. " "Va fi in stare sa gandeasca? " a intrebat ingerul. Dumnezeu a raspuns: " Nu numai ca va fi in stare sa gandeasca, va fi in stare sa rationeze si sa negocieze." Apoi ingerul a observat ceva, A intins mana si a atins obrazul femei. " Ups, se pare ca ai o scurgere in modelul asta. Ti-am spus ca ai incercat sa pui prea mult in modelul asta. " " Nu-I o scurgere, " Domnul l-a corectat. " asta-I o lacrima! " " Pentru ce e lacrima? " a intrebat ingerul. Domnul a raspuns:"Lacrima e felul ei de a-si exprima bucuria, tristetea, durerea, dezamagirea, dragostea, singuratatea, supararea si mandria ei. " Ingerul a fost impresionat. " Doamne, esti un geniu. Tu te-ai gandit la toate. Femeia e cu adevarat uimitoare. "Si este! Femeile au puteri care ii uimesc pe barbati. Ele trec prin dificultati si ele poarta poveri, Dar mentin fericirea, dragostea si bucuria. Ele zambesc cand ar vrea sa tipe. Canta cand ar vrea sa planga, Plang cand sunt fericite Si rad cand sunt nervoase. Se lupta pentru lucrurile in care cred Se impotrivesc nedreptatii Nu accepta " nu " ca raspuns Cand cred ca exista o solutie mai buna Ele se lipsesc de bunuri ca familiile lor sa aiba deajuns. Ele merg la doctor cu un prieten speriat Iubesc neconditionat Plang cand copii lor au success Si se bucura cand prietenii lor primesc recompense Sunt fericite cand aud de un nou nascut sau o nunta Inima lor se frange cand un prieten moare Ele jelesc la moartea unui membru din familie Totusi sunt puternice cand crezi ca nu mai au nici o putere Stiu ca o imbratisare si un sarut Poate vindeca o inima franta Femeile vin in orice forma, marime si culoare. Ele vor conduce masini, vor zbura, vor merge,vor alerga sau iti vor scrie tie un e-mail Ca sa-ti arate cat de mult le pasa de tine. Inima femeii este ceea ce tine lumea sa mearga. Ele aduc bucurie, speranta si dragoste. Au compasiune si idealuri. Dau suport moral familiei si prietenilor. Femeile au lucruri vitale sa spuna si totul sa daruiasca. TOTUSI, DACA EXISTA O SLABICIUNE IN FEMEIE, ACEASTA E CA ISI UITA VALOAREA. Din pacate statul in casa ne termina dpdv psihic...si nici recunostinta nu avem...nici bucuria reusitei...muncim din greu sa tinem casa ...si mereu este facuta dezordinea la loc...mancarea se termina sau nu le place...cosul tr dus...nici nu mai stim in ce zi suntem cateodata Era o vorba MAMA SA AI...MAMA SA NU FII !!! Am trecut si inca mai trec prin toate...atata munca si responsabilitate...macar daca am avea satisfactia lucrului bine facut ...si apreciat Cand am mers din nou la serviciu...dupa Diana ...ma simteam utila...eram si eu cineva...eram d-na inginera care stia sa repare si sa dea sfaturi utile...mi-era dor sa revin acasa la copii...le cumparam de toate si eram ...libera si independenta Dar nu mai am incredere in bone ...si nu mai vreau sa risc nimic...pt Teo, Andrei si Diana ma lupt sa fie cat mai bine... Dar eu?! As vrea sa arat superb...sa merg cat mai des acolo unde mi-am dorit mereu sa traiesc...sa incerc sa-mi aprofundez studiile...sa vizitez cat mai multe locuri indepartate si laudate...[bis]sa nu regret nimic...eu am renuntat la masterat ...sa mai las si pe altii sa creasca copii cateva ore pe zi...pentru ca merit si eu cateva clipe in care sa ma simt cu adevarat iubita...respectata si ...rasfatata [cina2] Ceea ce am observat eu... [detectiv] mamicile care stau acasa sa-si creasca copilasii nu sunt respectate si apreciate de catre familie/sot/copii ajunsi deja la adolescenta...[baie]chiar se incearca subminarea autoritatii...a respectului...de parca ei sunt mai superiori si mai cautati/respectati pt ca merg la serviciu/gradinita/scoala/facultate...ei au timp de toate [amoras] De multe ori nu se apreciaza faptul ca ai renuntat la atatea lucruri placute/utile ...doar ca sa le fie lor bine [dual] Incerc sa-mi aduc aminte de clipele cand eram simpli prieteni...era super...de aceea eu inca il consider pe sotul meu ca CEL MAI BUN PRIETEN [pup]...de multe ori cand sunt debusolata ...il rog sa ma asculte si sa ma sfatuiasca ce crede el ca ar trebui sa fac...[surf]doar ca un simplu prieten [hia]nu ca sot sau tatal copiilor Lui i se pare comica situatia...[tel]dar intra in jocul meu [pup] Teo este un dulce,[bibe] a fost f cumintel ieri asa ca am putut pleca 3 ore de acasa fara el...am fost la cumparaturi si-am cumparat multe hainute pentru copii...sunt atat de incantati...si le sta tare bine in haine noi Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariana - da am vazut si eu si m-am bucurat ca suntem colege de Odisee[cheers]. Doar ca acolo nu prea pot sa tin pasul cu fetele pt ca ele scriu asa de mult, iar eu nu pot intra pe net decat de la serviciu pt ca acasa am calc stricat. Si chiar daca ar functiona tot n-as putea face fata pt ca vin destul de tarziu si ma ia baietalul mau de buna. Dar tu sigur sti cum este. Ref cezariana mea - a fost facuta la urgenta pt ca dupa 1.5 zile de contractii si munci am ajuns la dilatatie 8, dupa care colul meu (cu care m-am chinuit in timpul sarcinii sa nu de deschida pt ca era f scurt si am facut cerclaj) n-a avut altceva mai bun de facut decat sa inceapa sa se inchida tocmai cand bb era "pe teava". Taietura este pe verticala in interior pe uter, desi la luprafata este orizontala si f mica si dragutza (de cate ori ma uit la ea - acum nu o mai vad- imi aduc aminte de prima intalnire cu Andrei). Abia asteptam sa mai mergi la eco si poate bb-ul tau nu mai este asa secretos cu sexul lui. Tot asa am gandit si eu acum cand am ramas gravi " sanatos sa fie !" Simina ce-i cu pasa asta melancolica si de nerecunoscut pt tine care de obicei esti f optimista ? Super ceea ce ne-ai scris in legatura cu femeia ! Multi multi ani inainte cu sotul(si prietenul) tau [cina2] [cheers] Ref la statul acasa si la statutul de " casnica " te inteleg perfect, dar asta nu inseamna sa fi trista. Fiecare femeie se simte implinita in felul ei. Hai sa-ti povestesc ceva: Anul trecut am avut intalnirea de 10 ani cu colegii de liceu. Dintre toate colegele numai eu si cu prietena mea aveam bb acasa deja. Restul fetelor erau (cel putin din cate auzisem noi) aranjate f bine profesional. Prietena mea lucreaza la Orange, iar eu sunt "director de vanzari" (dar fara subalterni ca doar asa procedeaza firmele particulare care au nevoie de cat mai putini angajati) la o societate care importa si distribuie prod metalurgice. Aaa si titulatura o am doar de forma pt ca in cartea de m-ca sunt inginer. Deci nimic spectaculos profesional vorbind. Discutand inainte cu prietena mea isi facea probleme ca "toti vor vorbi despre cariere si noi ce vom spune- ca avem de crescut copii!" Poate ca la inceputul intalnirii cam asa a fost (desi eu nu ma consideram deloc rusinata ca-mi cresc copilul care reprezinta cea mai mare implinire a mea), dar intrand mai in amanunte am aflat ca unele "fete de cariera" se intorceau seara intr-o casa unde le astepta in cel mai fericit caz pisica sau ca fac tratamente si se chinuie(cele casatorite) sa ramana insarcinate. Concluzionand - nici una nu ere pe deplin multumita. Parerea mea este, asa cum i-am spus si prietenei mele, ca in primul rand cea mai mare realizare in viata unei femei este aceea de a fi MAMA dupa care are toata viata inainte sa faca cariera. Cred ca din ac pdv esti intru totul de acord cu mine pt ca altfel nu aduceai pe lume 3 ingerasi si-ti vedeai mai departe de master si de cariera. Cred insa ca este normal si sa mai treci prin asemenea pase mai nasoale pt ca am simtit-o si eu pe pielea mea cand am stat cu Andrei acasa (si poate si din ac motiv am preferat acum varianta cu injectiile in loc sa stau acasa). Seara cand sotul venea acasa i se parea normal "sa-i stau la picioare" pt ca toata ziua ce facusem - statusem acasa doar nu mergeam la lucru. Noi am avut ceva discutii pe tema asta si nu numai cu el ci si cu prietenii si chiar cu rudele care considerau ca daca nu marg la serviciu - ce fac toata ziua: ma odihnesc! Mai grav in toata problema asta este ca eu deja ma simteam inutila si sotul imi spunea ca eu am inebunit si ca el nu crede ca stau degeaba toata ziua, dar cand venea acasa ma luam de el din orice pt ca asa aveam eu senzatia ca gandeste. Ma rog, am depasit faza si acum suntem bine, iar eu am iesit de din ac pasa (desi s-ar putea sa ma apuce din nou la Rianna). In orice caz nu uita ca in primul rand depinde de tine felul in care te simti si nu stiu daca te incalzeste cu ceva, dar cel putin pt mine tu reprezinti o femeie implinita. Gata cu sentimentalismele si revino-ti ca sa ne mai povestesti intamplari amuzante din viata ta ![dual] Ruxandra [gravi] 25+ si Andrei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Ai dreptate Ruxandra...aici ai mare dreptate...[flo][flo][flo] Asa m-am simtit si eu la intalnirea de 10 ani de la terminarea facultatii...Din fericire eu am fost prima care am deschis prezentarea ...eram in prima banca...si cum toti se fofilau...am prins curaj...doar am fost profesoara de liceu timp de 4 ani...stiam sa prezint lectiile la atatia elevi...trebuia sa fac fata si de data asta.[cool] Bineinteles ca le-am multumit d-lor profesori pt ca m-au ajutat sa ma pregatesc dpdv profesonal, sa obtin Diploma si sa am o cariera...mi-am prezentat pe scurt CV-ul dupa care am mentionat ca am copii...[huta] Profesorii si colegii au fost f incantati de discursul meu si chiar au specificat...DA...CEA MAI MARE REALIZARE A UNUI OM SUNT COPII...SI PE COPII NOSTRI SA-I INDRUMAM SPRE FACULTATI BUNE...[flo] Ce sa mai spun...colegii mei au continuat prezentarile...iar cei care nu aveau copii specificau ca isi doresc din tot sufletul sa fie si ei parinti [grup] Am pr cu revenirea la talia de dinainte de sarcina...a treia cezariana mi-a cam fortat musculatura[gravi]...asa ca si astazi am fost la cumparaturi...mi-am luat si mie cate ceva...dar pana la urma tot la copii le-am cumparat cele mai multe haine si incaltari...[bonjovi]parca nimic nu mai conteaza daca-i vad pe ei fericiti in haine noi Diana are caciulita si cizmulite rosii...ca Scufita rosie...i-am gasit si malete si pulovere deosebit de frumoase[flo] Andrei are cizme, geaca si caciulite noi...[flo] Bebe Teo a fost imbracat astazi numai in hainute albe si albastre ...are si papucei cu catelusi cu clopotei...de cate ori misca din picioare se aud clinchetele...este atat de incantat...si Andrei si Diana se joaca mereu cu papuceii lui[copil] Adevarul este ca mi-e dor sa merg la serviciu...[auto]eu as putea sta numai 6 ore /zi ...dar stiu ca trebuie sa-mi cresc copii in siguranta, cu multa dragoste si rabdare[mamica] Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69216&whichpage=10"]TEO[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Ieri am fost cu copii la o masa festiva(cumatrie) cu ocazia botezului verisoarei lor Alessia. Ne-am imbracat toata familia in haine noi si frumoase... [grup] Andrei a fost imbracat in costum negru ...sacou din matase si papion...Diana in rochita de "mireasa mica" alba cu floricele aplicate rosii si pulovar/capa roz cu fundita...Teo in hainute din catifea albastra S-au comportat f frumos...au fost mascotele petrecerii...Diana a cantat cantecelul "Ghita" al Cleopatrei Stratan cu Andrei langa ea...au avut grija de bebe Teo... Teo a fost purtat in brate de bunici pana i s-a facut foame...dupa ce i-am dat piept a adormit si l-am pus in carucior...mai pe seara l-am lasat sa doarma la sora mea 2 ore...acasa a dormit f bine si a dat primul trezirea la 7 dimineata...[mamica] Am prins curaj sa-i mai luam si la alte petreceri cu oameni mari [si-eu] Doamna de la Waldorf care lucreaza cu copii la domiciliu 2 ore /saptamana a desenat/pictat cu Andrei si Diana... cu culori tempera pe o hartie udata in prealabil...a folosit doar culorile primare...intai o "bila" de culoare galben...apoi rosu...si la urma albastru...a rezultat o pagina indigo...si Andrei mai vroia sa coloreze [surf] Am invatat si un cantecel/joc nou: JOC DE DEGETE (pentru fixarea cifrei 5, contact fizic si verbal...) (A luat manuta copilului ...cu degetelele ridicate in sus [hia]) 1. Am un gardut cu 5 scandurele: Unu, doi , trei, patru , cinci ( a urcat in trepte pe fiecare degetel...pe laterala) -Cine vine acum pe ele? -Catelul: ham, ham, ham, ham, ham, ( a urcat in trepte pe fiecare degetel...pe laterala) 2. Am un gard cu 5 scandurele: Unu, doi , trei, patru , cinci ( a urcat in trepte pe fiecare degetel...pe laterala) -Cine vine acum pe ele? -Pisica:miau, miau, miau, miau, miau ( a urcat in trepte pe fiecare degetel...pe laterala...spunand miau) 3. Am un gard cu 5 scandurele: Unu, doi , trei, patru , cinci ( a urcat in trepte pe fiecare degetel...pe laterala) -Cine vine acum pe ele? -Vrabiuta:cip-cip, cip-cip, cip-cip, cip-cip, cip-cip, ( a urcat in trepte pe fiecare degetel...pe laterala...spunand cip-cip) 4. . Am un gard cu 5 scandurele: Unu, doi , trei, patru , cinci ( a urcat in trepte pe fiecare degetel...pe laterala) -Cine vine acum pe ele? -Un urias care strica gardul: bum, bum, bum, bum, bum, (indoaie fiecare degetel...spre interior ...pe fiecare deget spune bum...) 5. Am un gard cu 5 scandurele: Unu, doi , trei, patru , cinci ( a urcat in trepte pe fiecare degetel indoit...mana in pumn ) -Cine vine acum pe ele? -Acum vine un pitic cu ciocan si clestisor si repara gardul : cioc-cioc, cioc-cioc, cioc-cioc, cioc-cioc, cioc-cioc, ( deschide fiecare degetel...cu mana in sus...spunand cioc-cioc) -Dupa ce l-a reparat piticul ne-a salutat...SALUT !!! [recevere]( se flutura manuta copilului) Copii au fost de-a dreptul fascinati...le zambeau ochii de incantare...degetele lor puteau face atatea lucruri interesante...se puteau juca si ele [hia] Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69216&whichpage=10"]TEO[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara inainte de culcare, ma joc cam o ora cu copilasii in pat: Mai intai spunem rugaciunea... [ruga] Apoi cu manutele prin aer... adunam flori si stele... pe care copii le baga in buzunarul pijamalei mele [hippi] Cand se satura de adunat spun GATA ...si atunci eu incep sa scot din buzunar mai intai stelele pe care le arunc pe tavan [8**](chiar am cumparat un set cu luna si stelute fosforescente pe care le-am lipit mai inati pe tavan...dupa ce sting lumina ele stralucesc inca vreo 10 minute)...apoi incep sa scot flori....multe flori pe care le arunc pe pereti... [zana] Apoi copii stau in pat si eu le fac pe rand un joculet prin care le sugerez sa doarma: [pup] INCHIDEM FERESTRELE (le inchid ochisorii... ca o mangaiere de pe frunte pe obraji) TRAGEM OBLOANELE (le trag pavilioanele urechilor spre obraz ) INCHIDEM USITA (le lipesc buzele...si ei rad ) INVARTIM CHEITA (fac o miscare de insurubare in jurul nasucului) SI FACEM NANITA CA VINE MOSU ENE PE LA GENE(le mangai fruntea si sprancenele) Si uite asa adormim noi in fiecare seara printre flori si stele ... [9cer] Avem deja si ceva poze de la petrecerea de aseara [foto] Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69216&whichpage=10"]TEO[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simina,ma bucur ca ai revenit la ganduri mai bune si sa sti ca am vazut pozele cu piticii tai - chiar ai cu ce te lauda ![:)] Sa sti ca am scos la imprimanta atat poezioara pt cifra 5 cat si "ritualul" vostru de noapte buna care mi se pare fff frumos si care o sa-l pun si eu in aplicare. Sper sa nu te superi. Ma bucur ca sunteti bine si voiosi ca de obicei. Ref la revenirea la silueta de dinainte sa sti ca eu am reusit asta abia dupa aprox 1.5ani (si apoi am luat-o de la capat pt ca am ramas gravida), dar eu m-am ingrasat 28 kg la Andrei. Asa ca daca eu am reusit nu-ti pierde speranta. Promit sa scriu mai multe data viitoare pt ca azi nu ma simt deloc bine (contractii, somnolenta, etc) si nu mai stau la serviciu. Va pup dulce ! Ruxandra [gravi] si Andrei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...