Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A treia cezariana! - Asa a venit pe lume Teo...


simina2005

Recommended Posts

Buna seara! Simina si eu cred ca a fi MAMA e cel mai important si lipsit de egoism lucru din lumea asta...Despre mastere...si eu ma lupt cu unul...sper sa-l duc la bun sfarsit! E greu...ai nevoie de ajutor. Pe mine ma ajuta foarte mult sotul si parintii. Am noroc...ei ma inteleg! Si eu am pase din astea proaste si sper sa nu sfarsesc prin a fi casnica, insa ma gandesc apoi ca cel mai important e sa fim sanatosi, restul va curge de la sine...si nu ma mai stresez. Ruxy si eu o sa am bebe nr 2 cu ajutorul lui D-zeu...sper sa am o sarcina usoara...si mie imi este teama de complicatii. Ma bucur ca ai grija de tine si de bebelina. Baietelul tau e un scump...abia astept sa il invat si eu pe Cristian ingerasul si tot felul de joculete. Va pup si va doresc tot binele din lume! Mihaela&Cristian 25.03.2006 [url="http://www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 "]Filmulete[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaser/my_photos"]Pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 346
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Ruxandra, ma bucur ca ti-au placut poieziile/cantecelele ...mai am ceva frumos si practic Draga mihasher, vad ca esti din Timisoara...[cool]eu am nu baietel Andrei,[pup]care inca nu vorbeste bine la 5 ani...are ALALIE MOTORIE De curand am aflat de MEDICINA ANTROPOZOFICA...sunt fascinata... am aflat ca este si un spital la Masloc langa Timisoara unde s-ar putea face tratament naturist la Spitalul de Medicina Antropozofica cu dr. Barbut si dr. Shnaider... Mi s-a mai spus si despre EURITMIE...interpretare literelor Pentru noi este un domeniu absolut nou...daca cineva a urmat acest tratament sau stie despre ce-i vorba...va rog sa-mi scrieti [flo] Eu sunt departe...si nu as vrea sa-mi chinui copilul pana acolo si apoi sa fiu dezamagita... Vreau cat mai multe pareri...[detectiv] "Timp de mai mult de un secol, multi cercetatori au incercat sa afle cum functioneaza energia in interiorul organismului uman si, de asemenea, sa o masoare sau chiar sa o vizualizeze. Inca din 1897 DR. BARADUC a incercat sa prinda "aura" pe placi fotografice. Apoi, R. Steiner, filozoful spiritualist care ne-a lasat medicina antropozofica, a dezvoltat o tehnica de cristalizare senzitiva care, prin analiza sangelui in urma cristalizarii intr-o solutie de clorura de fier, a permis indirect aprecierea starii functionale a organismului de la care s-a obtinut esantionul de sange. In 1947 au urmat sotii KIRLIAN dupa numele carora a fost denumita o metoda care a aratat ca mediul biologic asupra caruia se aplica un curent de foarte inalta tensiune si intensitate scazuta nu permite acestui curent sa treaca uniform. In 1974 DR. MANDEL, in clinicile sale din Germania, a studiat mai mult de douazeci de mii de cazuri de boli legand diagnosticul conventional de fotografii KIRLIAN; lui ii datoram prima scara de citire in acest scop. De atunci, foarte multi oameni de stiinta au incercat sa explice fenomenul electromagnetic al organismului viu. Dintre acestia, pentru a numi doar cativa, fac parte Y. ROCARD, T. MOSS, L-C VINCENT, E. GUILLE etc. In zilele noastre, energia isi gaseste explicatia in medicina Vestica prin intermediul neurofiziologiei. Energia este, de fapt, un curent electric care circula prin organism. Acest curent este produs de schimburile celulare (pompa de Na+ si K+), care determina o diferenta in potentialul de membrana de ordinul a 60 mV. Lucrarile lui Popp au aratat existenta razelor laser la nivelul ADN in fiecare celula a organismului. Datorita incarcaturii electrice si radierii laser a ADN-ului sau, celula este atat receptor cat si emitator de unde electromagnetice, iar limbajul intercelular sub forma de unde electrice permite organismului sa se mentina intr-un echilibru si, astfel, intr-o stare buna de sanatate. "Dirijorul" acestui limbaj intercelular este creierul. Acesta actioneaza printr-un cod electromagnetic si prin eliberare de substante chimice (hormoni si neuromediatori). DDFAO inregistreaza aceste circuite electrice (conductivitatea) si, astfel, inregistreaza schimbul celular la nivelul intregului organism. Prin aceasta permite: detectarea anomaliilor la nivelul schimburilor celulare sau limbajului intercelular in diferite organe si sisteme practicarea medicinei preventive intocmirea unui profil psihologic (o crestere sau scadere a neuromediatorilor in anumite zone) prescrierea unor tratamente bio-electronice (homeopatie, oligoelemente, fitoterapie)" Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69216&whichpage=10"]TEO[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Simina , ti-am citit postarile de la acest subiect cu mare interes , iar relatarile tale despre despre cei trei copilasi mi-au mers la inima . Si eu am 2 baieti nascuti prin cezariana la distanta de un an si 8 luni , iar acum am aflat ca sunt din nou [gravi].Inca nu stiu cite saptamini am pentru ca abia mi-am facut testul de sarcina .Sunt intr-o mare dilema ,pentru ca imi doream o pauza ,abia asteptam sa ma intorc la anul la munca , sa am contact cu lumea , cred ca stii la ce ma refer .Acum sincer nu stiu ce hotarire sa iau si nici sotul nu ma ajuta prea mult , in sensul ca ma lasa doar pe mine sa decid ce vreau sa fac. Imi doresc foarte mult o fetita , dar parca nu atit de curind . Dupa ultima cezariana dr mi-a spus ca uterul meu s-a comportat foarte bine si ca as mai putea face un copil , dar peste vreo 2-3 ani .La mine a trecut doar un an .Ce ma ingrijoreaza cel mai mult e faptul ca am ceva dureri de burta si spate , mai ales cind iau pe unul dintre baieti in brate , sau chiar la hopuri mai mari atunci cind merg cu masina . Am si o nedumerire :din punct de vedere legal as avea dreptul in continuare la CIC 3 ? Gabi , mama de Mihnea (3-01-2004) si Tudor (20-09-2005) [url="http://community.webshots.com/user/gabiarama"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara ! In Suceava vremea s-a racit, copacii au ramas golasi...frunzele s-au transformat intr-un covor pe care Andrei si Diana il rascolesc cu cizmele sau culeg frunze si le arunca in aer.[pic] Astazi la pranz am fost afara cu copii...Teo a stat mai mult in brate decat in carucior[mamica], Diana se plangea ca ii ingheata nasucul si vrea in casa...[recevere]numai Andrei alerga vesel si culegea conuri si crengute de pin ...[fuga]care acum stau infipte intr-un ghiveci mare alaturi de un trandafir chinezesc [flo] La anul sper sa ne mutam in casa aflata acum in constructie...si atunci copii vor putea iesi la aer curat cand vor dori ei...[surf]sper sa fie un pic mai usor...acum zi de zi urc si cobor caruciorul lui Teo [si-eu] gabiarama, am citit de dimineata postarea ta si sincer...m-ai pus pe ganduri...[hia] In primul rand ...felicitari pentru curajul tau sa cresti acesti copilasi atat de mici...[copil][mamica][gravi]te inteleg perfect prin ce treci...il inteleg si pe sotul tau [cina2] Eu am o teorie verificata in timp: BARBATII CAT SUNT TINERI NU VOR COPII... CAND II AU SE TEM/FERESC SA-I CREASCA... IAR CAND AJUNG BATRANI LE PARE RAU CA NU AU AVUT MAI MULTI... Este o mare si grea incercare pentru amandoi...dar odata ce ai devenit mamica nu mai poti sa-ti omori copilul din tine...este impotriva firii...ar fi o trauma psihica care ti-ar innegura restul vietii si ti-ar scurta anii[mariaj] Pe de alta parte va fi destul de greu [biz]pt ca oricate ajutoare ai avea ...tot MAMA trebuie sa-i aline si sa-i ingrijeasca pe toti [mamica] Simti cum te maturizezi brusc...cum responsabilitatile cresc pe zi ce trece...iar toata lumea se asteapta ca tu sa poti totul...pentru ca esti MAMA Acum ca Dumnezeu a hotarat ca asa trebuie sa fie...inseamna ca stie El ce stie... DUMNEZEU NU-TI DA MAI MULT DECAT POTI TU DUCE... Este frumos sa-i vezi cum cresc si se harjonesc impreuna, se apara si se ajuta, cand vor mai creste isi vor da seama ca nu sunt singuri pe lume...undeva este un fratior care se gandeste la el ca la cel mai bun prieten In zilele noastre e greu sa cresti intr-un apartament de bloc mai multi copii...dar daca va mutati la casa o sa aiba suficient spatiu unde sa se desfasoare [fuga] Si cum spunea si Mariana "In tarile nordice majoritatea familiilor au 3-4 copii asa ca nu suntem deloc o familie neobisnuita pe aici.", deci daca nivelul de trai este suficient de ridicat...numarul copiilor nu mai este o problema ci o adevarata binecuvantare...[flo] Mie mi-a placut ce a spus candva un preot:[ilp] "UN COPIL ESTE DARUL LUI DUMNEZEU PENTRU FAMILIE...!" [grup] Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69216&whichpage=10"]TEO[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simina ce inseamna asta: oamenii ma priveau ciudat pentr ca vreau un al treilea copil? EI AU O PROBLEMA, NU TU!!! Si eu imi doresc trei copii si ma rog la Dumnezeu sa mi-i dea! Tu esti o draguta de viitoare mamica, care a refuzat sa omoare o inima mica si plapanda! Bravo tie si bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici ninge in toata regula...copii sunt incantati...sa-i vezi cum gusta efectiv zapada...cauta manusi ...si-l asteapta pe Mos Craciun[pegeam] Diana insista sa-i arat si lui Teo zapada...[*] SPUNE-I MAMA CA NINGE...!!! SA-I DAM SI LUI ZAPADA? Este f frig, mi-e si frica sa-l scot astazi pe Teo afara...ieri nu l-am scos la plimbare...[baietel]iar astazi este si mai rece...[foto] Poate o sa iesim toata familia la o plimbare cu masina...[auto] Ieri am fost la cumparaturi cu Diana si Andrei...ne-am pregatit serios pentru iarna: cizmulite, caciulite, pulovere si geci pentru toata lumea...[grup] Copii au cam inghetat de frig [fuga] dar cadourile le-au incalzit sufletele [cool] Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69216&whichpage=10"]TEO[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la toata lumea si [flo] pentru noile venite ! Ce frumos ca la voi este deja zapada Simina! Pe la noi, in Bucuresti, a nins f frumos dar scurt vineri dupa amiaza dar nu s-a asezat, iar acum este o zi de toamna obisnuita. Eu am cam lipsit "la apel" in ultima perioada pt ca am avut ceva probleme si cu burtik si cu Andrei. Sambata trecuta am fost cu el la spital pt ca nu putea sa manance nimic si vomita orice inghitea (inclusiv apa). De acolo mi-au spus ca are gastroenterocolita si sa incepem reg alimentar strict si debridat. Dupa ce pana miercuri nu au avut loc prea mari schimbari (nu mai vomita dar se plangea tot timpul ca-l doare burtik), am hotarat "de capul meu" sa-i fac o coproparazitoza pt ca deja avea scaune f urat mirositoare si partial nedigerate (scuze).La rezultat a iesit ca de fapt are giardia. Hop cu el la medicul de familie! De acolo mi-a prescris pe o reteta un medicament despre care i-am spus ca din cate stiu eu este f toxic pt ficat si mi-a zis neoficial sa-i dau Parazitol(1 caspula/zi) si Helmiflores (10 pic x 3/zi). OK ! Am cumparat totul si am inceput tratamentul - cu capsulele este bine pt ca l-am pacalit ca sunt "bobo", dar nu reusesc deloc sa-i dau fara plansete picaturile. Poate din experienta ta imi dai si mie un sfat ca eu nu mai stiu ce sa fac (am incercat sa i le amestec cu lapte si miere, chiar daca recomandarea este sa le ia pe stomacul gol cu 1/2 h inainte de masa). Intre timp, de cand cu burtik , baiatul meu a devenit mai rasfatat decat pana acum si nu mai vrea decat la " mami bate". Asta este una din probeleme. A doua problema sunt eu. Joi seara m-a durut burta si se misca fetita mea atat de jos ca am crezut ca nasc. Dupa ce m-am odihnit si m-am simtit mai bine din ac pct de vedere, vineri seara aproape am lesinat pt ca am avut o cadere brusca de tensiune (am ajuns la 8). "Norocul" meu a fost ca eram la cineva la spital si am intrat repede in cabinetul unei asistente. Ac mi-a zis ca ar trebui sa-mi faca si o perfuzie cu calciu, dar am refuzat pt ca med meu ginecolog nu mi-a prescris calciu pt ca poate provoca contractii. Cam asa am tecut eu prin sapt trecuta (numai pe la doctori), iar acum ma simt ceva mai bine si sunt la serviciu. In rest toate bune si sa stiti ca, chiar daca nu am scris, am citit intotdeauma povestile voastre frumoase. Ruxandra [gravi] si Andrei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata![flo] Astazi Teo implineste 5 luni [bis] Este un bebelus tare scump si dulcel...are 7,5kg ...are un ten alb si catifelat ...si doi ochisori verzi-albastrui de toata frumusetea. Suge inca la pieptul meu[mamica]si ma priveste vesel drept in ochi[bibe] Este f curatel...nu suporta Pampersul murdar nici 5 minute...plange in continuu chiar daca este luat in brate...leganat...alintat.Dupa ce-l spal il las cateva minute cu funduletul gol...este o adevarat placere sa-l vezi cat de frumos se joaca si cat de fericit este...apoi il imbrac din nou...il alaptez si doarme f bine ...chiar si 1 ora[pup] Noaptea doarme de la ora 21 la 1 noapteacand il alaptez apoi se mai trezeste sa suga piept la 3...la 5...si la 7 dimineata se trezeste de tot...este cel mai matinal copil.[hopsieu] Pe Andrei si pe Diana ii trezim cu greu pe la 7:30-8:00 dimineata ca sa-i ducem la gradinita[bonjovi] rruxy, ne pare rau ca ai trecut prin atate clipe grele[greutati], bine ca este mai bine acum [gravi] Eu le pun medicamentele in sucul preferat daca alta metoda nu da rezultate...[cheers] Diana prefera siropul rosu...Andrei tot ce contine ciocolata/cacao...deci le dau ce le place=medicamentul amestecat/ascuns in mancare.[cool] Am mai invatat un joc inainte de culcare...si Andrei este f incantat... Ridicam mainile spre cer si ADUNAM LUMINA FACEM UN CHEM MARE DE LUMINA( rotim mainile ca si cum am modela o bila) NE SPALAM CU LUMINA PE :OCHI...NASUC ...GURA...PAR...PIEPT...SPATE... PICIOARE Ridicam din nou mainile spre cer si ADUNAM LUMINA FACEM UN ALT CHEM DE LUMINA( rotim mainile ca si cum am modela o bila) SI NE SPALAM SI PE MAINI CU LUMINA ACUM SUNTEM CURATI SI PLINI DE LUMINA... SI NE CULCAM IMBRACATI IN LUMINA Doamna mai are un joc cu PITICUL la cre Andrei este f atent...il cauta peste tot prin canapeaua pe care lucreaza [hia] Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69216&whichpage=10"]TEO[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi e zi de sarbatoare...[cheers] LA MULTI ANI! tuturor celor ce poarta numele Sf. Arhangheli Mihail si Gavril [s][s][s] Noi avem astazi de sarbatorit un Mihai si doua Mihaele...nasii copiilor [cheers][flo][flo][flo] In acelasi timp este o zi trista pentru mine...acum 4 ani s-a stins din viata tatal meu V.Constantin...A fost un om deosebit...regretat de familie si prieteni ...era un sprijin de nadejde ...si avea o vorba buna pentru fiecare ...[cavaler] Cand apare in visele mele ...[nani]ma trezesc vesela si plina de energie...[9cer] [ruga]DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE! Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Simina eu locuiesc decat de cativa ani in Timisoara...am auzit de localitatea asta insa nu stiu nimic legat de subiectul asta. O sa il intreb pe pediatrul baiatului meu ca el stie sigur si o sa-ti spun ce parere are. Noi am fost plecati la bunica o saptamana si acolo nu avem net. Lui Cristian i-a mai iesit un incisiv sus si tare l-a mai chinuit! Bine ca am scapat! Imi tare rau pentru tatal tau! E greu atunci cand nu mai e! Mihaela&Cristian 25.03.2006 [url="http://www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 "]Filmulete[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaser/my_photos"]Pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...