Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A treia cezariana! - Asa a venit pe lume Teo...


simina2005

Recommended Posts

Noi am fost plecati de acasa pentru cateva zile...o minivacanta binemeritata...[bonjovi] Duminica am fost din nou la manastirea Agapia unde parintele Dionisie ne-a aratat ATA IN LIMBA...Andrei s-a comportat ireprosabil...se chinuia chiar sa faca singur cruce...Am fost primiti cu multa caldura...ni s-a citit o rugaciune in timpul caruia preotul a asezat peste noi hainele cu care a tinut slujba...eram ca intr-un cort...era CASA SUFLETELOR NOASTRE...atata liniste si pace...copii parca erau vrajiti...nimeni nu a plans ...priveam...ne rugam ...si ascultam... Am fost invitati la masa unde pana si copii au mancat totul din farfurie...[cina2] Nu ne venea sa mai mergem acasa...era atat de frumos si de linistitor... Simt ca sufletele noastre aveau nevoie de acest drum pana la manastire...se spune ca atunci cand mergi spre un lacas sfant INGERUL ITI NUMARA PASII...[pegeam] mihaser, multumesc...deja am gasit pe cineva care se trateaza acolo.. Rruxy ce mai faci? Roxana c a nascut in baietel...sa-i traiasca Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 346
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Simina [flo] Asta da vacanta linistita. Chiar ca mi-ai facut pofta si mie. Noi nu prea avem asa vacante linistite, dar tin minte ca atunci cand eram mica am mers cu parintii in vacanta si am stat la Manastirea Sambata de Sus unde am avut o saptamana de vis. Sper ca in curand sa pot sa mai fac si cu sotul si copii asa o minivacanta. Deocamdata noi am tot fost la munte si la mare impreuna cu prietenii nostrii care nu au copii asa ca am avut concedii destul de agitate (restaurante, terase, discoteci) cel putin pt Andrei si cu mine am incercat sa ne adaptam "gastii", ca tati iti dai seama ca nu prea a simtit ca are copil [:D]. Si unul din motive a fost ca Andrei vrea sa faca totul numai cu mami. Dar lasa ca vine acum si "fata lui tati" si atunci mai vedem care o sa aiba mai multa liniste [zz]. Eu sunt destul de bine, dar saptamana nebuna pe care am povestit-o ultima data a avut "efectul scontat" - a inceput sa mi se deschida orificiul intern al colului [bang]. Asa ca acum stau si mai cuminte, desi nu reusesc sa renunt la serviciu. De fapt este o nebuloasa in capul meu. As vrea sa stau acasa cu Andrei, dar parca nici n-as sta din doua motive : - sunt sigura ca m-ar navali iarasi sentimentul de inutilitate despre care am mai vorbit; - cand stau acasa (in weekend)parca ma simt mai rau pt ca ma gandesc numai la sarcina si zilele trec asa de greu. Asa cand sunt la serviciu parca nici nu-mi dau seama cand trec saptamanile pt ca de cand m-am intors la munca , dupa Andrei, singurul gand cand vine luni este ca abia astept sf de sapt ca sa stau cu baiatul meu. Si parca totul trece mai repede. Semne de nastere prematura eu nu simt si nu stiu de ce dar sunt convinsa ca voi duce sarcina la termen. Acum ca ai revenit din concediu cu forte proaspete mai astept vesti despre voi toti ca sincer cam in fiecare zi am intrat pe forum in speranta ca voi gasi povestile tale linistitoare si optimiste. Sa-i traiasca baietelul Roxanei c. Pupici dulci pentru ingerasi. Ruxandra [gravi] si Andrei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mii de scuze Simina ! Am uitat sa scriu ce era mai important, desi vine cu intarziere: LA MULTI ANI BEBE TEO ! pentru cele 5 luni implinite (care acum s-au facut cam cinci luni si jumatate)[s] Si considera citatul de la semnatura mea ca un cadou pt el si o dedicatie puiutzilor tai. Sper sa va placa la fel de mult cum mi-a placut si mie. Ruxandra [gravi] si Andrei [copil] Sa poti sa ierti cand altii te insala, Sa te ridici cand altii te doboara, Sa poti pastra ce altii vor s-arunce, Sa razi chiar daca sufletul iti plange, Si cald tu sa ramai chiar daca afara ninge, Aceasta-i arma de-a invinge !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Simina ma bucur ca ai gasit pe cineva care iti poate da informatii. Daca veniti la acest spital sa-mi spui ca o sa vin sa va vad. Ce fain ca ati fost la manastire si pe mine cred ca m-ar relaxa...am vazut de curand o manastire in Moldova...Moreni...am ramas masca. Era super! Hotel de 5 stele ce sa mai! Ruxy desi e greu mai bine ramai acasa...sa nu apara complicatii nasoale. Tu ai un servici solicitant? Ce mai face Andrei? La Sambata am auzit si io ca e super! A fost o cunostinta si era super incantata. Sper sa ajungem si noi intr-o vara. [pup] Mihaela&Cristian 25.03.2006 [url="http://www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 "]Filmulete[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaser/my_photos"]Pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Sa poti sa ierti cand altii te insala, Sa te ridici cand altii te doboara, Sa poti pastra ce altii vor s-arunce, Sa razi chiar daca sufletul iti plange, Si cald tu sa ramai chiar daca afara ninge, Aceasta-i arma de-a invinge !" Superbe versuri...ele sunt scrise deja pe crucea din marmura a tatalui meu...mi-au placut si mie mult acum 4 ani...si el s-a comportat toata viata ca in aceste versuri...[grup] Mihaser, esti tare draguta...cine stie...poate o sa ne intalnim in aceasta viata...[pup]si ai dreptate...Rruxy ai mare grija de tine si bebe...[gravi] Am hotarat sa plecam de acasa in fiecare we cu vreme frumoasa...acum am fost la mama mea...[recevere]scumpa mea mami dulce[mamica]. Ne-am simtit f bine...am si muncit cat am putut sa o ajutam cu treburile gospodariei...dar ma simt tare relaxata si multumita...copii nu mai vroiau sa se intoarca in Suceava...[si-eu] Teo a fost un dulce...purtat pe brate ...din mana in mana...[grup]bunica...mama...sora mea...fratele meu...apoi in carucior...si ar la mami...[pup]Era asa atent la toate noutatile...[hopsieu] Acum am ajuns acasa...am facut baie la toti copii...am mancat toata familia...iar Teo a adormit linistit in patutul nostru...[pegeam] Acum termin de facut mancarea pt taticul plecat de dimineata la servici[papica] si pana ajunge acasa [auto]sper sa-i pot culca in liniste pe Andrei si Diana...[mamica] Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi continuam sa lucram/invatam cu d-na de la Waldorf...[flo] Am facut ingerasi care stau agatati de lustra din dormitorul copiilor (spre bucuria lor...), stelute din hartie pergament viu colorata ...care au fost lipite de Andrei pe geamul de la bucatarie (eu am insistat sa le duca in dormitor...dar el a hotarat ca in bucatarie e locul lor)...zambesc mereu cand fac mancare si ma uit pe geam...chiar imi inveselesc ziua... [hia] Am lucrat la lumina lumanarilor de craciun... Teo era fascinat de ele...[pegeam] Ieri am facut "scarite" din doua fasii de 1 cm care se impaturesc una peste alta ...n-am mai facut din copilarie asa ceva...si totusi mi-am reamintit instantaneu procedeul ...Aceste scarite le-am lipit pe cornete facute din hartie pergament de culoare verde deschis...si cosuletele au fost gata...Andrei a adus si bomboane pe care le-a pus in cosulete...iar cosuletele intr-o ghirlanda de brad (care de fapt sunt ramuri de pin...[hopsieu]pentru ca ramurelele de brad s-au uscat intr-o saptamana...asa ca ieri am cautat din nou crengute de brad impreuna cu copii...n-am putut ajunge la ele...Andrei a gasit crengute de pin(se spune ca pinul are energie pozitiva)...si ghirlanda a fost gata...) Cat timp am lucrat doamna a cantat colinzi si cantecele cu Fecioara Maria...am invatat si povestea lui Mos Craciun... [hia] La plecare ni s-a urat ADVENT(asteptare) LINISTIT...asa se asteapta Sarbatorile de Craciun (in stil Waldorf) in Germania [grup] Andrei si Diana sunt f mandri de realizarile lor...pe toate aceste ornamente le ating in fiecare dimineata...aseara mi-au cerut sa le spun povestea lui Mos Craciun: A fost odata o femeie care avea un bebe in burta...era Fecioara Maria care trebuia sa-l nasca pe Isus Hristos. Afara era frig si ea trebuia sa gaseasca un loc unde sa-l aduca pe lume pe Isus... A batut la poarta lui Mos Craciun, acesta i-a deschis si i-a dat voie sa stea in staulul vitelor...Craciunita a adus fan proaspat si i-a facut un culcus calduros Fecioarei Maria...care l-a nascut pe Isus Hristos... De bucurie Craciunita a alergat la Mos Craciun si i-a vestit nasterea Mantuitorului...Mos Craciun s-a suparat ca Craciunita a jutat la nasterea lui Isus si a lovit-o peste maini si chiar i-a taiat mainile... Suparata Craciunita s-a dus plangand la Maica Domnului si i-a aratat mainile taiate...Atunci Maica Domnului i-a mangaiat mailnile si ele s-au vindecat pe loc ...s-au facut albe si frumoase... Bucuroasa Craciunita a alergat la Mos Craciun si i-a aratat mainile ei frumoase...abia atunci Mos Craciun a inteles ca in curtea sa a avut loc o minune...si a mers la Maica domnului sa-si ceara iertare ca nu a crezut in ea si in copilul Isus... Maica Domnului l-a iertati...dar drept pedeapsa pentru necredinta sa i-a spus ca de acum incolo...in fiecare an pe 25 decembrie in ziua cand s-a nascut Isus Hristos ...trebuie sa pregateasca un sac mare cu jucarii pentru a le da copiilor cuminti in seara de Craciun... Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor! Mihaser, noi suntem bine pt ca in ultimele zile nu am mai avut pb cu sarcina, sau cel putin eu nu am mai avut contractii. Serviciul meu nu este f solicitant in sensul ca in ultimul timp nu prea am mai facut mare lucru- adica am stat numai pe la birou, m-am ocupat de "hartoage" si am dat telefoane(in interes de serviciu desigur). Si nici patronul nostru nu prea mai are f mari pretentii de la mine-nici macar nu mai suna la prima ora pt ca stie ca vin mai tarziu din cauza ca nu mai pot dormi f bine noaptea. Poate are mai multa intelegere si datorita faptului ca si sotia lui este insarcinata cam in 4 luni si se simte destul de rau. Andrei este bine si ca de obicei face numai prostioare-ma gandesc ca asta este si din cauza ca toata ziua(cand sta cu soacra mea) se joaca singur si se cam pliciseste-ea nu are rabdare sa se joace cu el, pur si simplu sta langa el sau se uita la tv in timp ce fiul meu se invarte pe langa ea. Poate si de asta incerc in weekend sa ma joc toata ziua cu el si sa stam mai mult pe afara-chiar daca asta este destul de obositor pt mine acum ca sunt "in stare de gratie". Tot ce apuc sa fac in zilele libere este sa-i fac de mancare atunci cand doarme, in rest joaca, joaca, joaca. La fel se intampla si seara cand merg acasa chiar daca cateodata tot ce-mi doresc atunci cand plec de la munca este sa stau in pat si sa citesc o carte. Dar merita tot efortul atunci cand il vad cu cata pofta rade cand ne jucam si ce linistit adoarme langa mine la sfarsit, sau cand ma pupa mereu (este o fire f lipicioasa)si ma tine in brate. Cristian ce mai face? Ce dintisori mai are? Cred ca de acum poti sa incepi sa ne povestesti si tu nazbatiile lui. Simina, frumoasa povestea lui Mos Craciun si deja din povestirile tale imi imaginez ca la voi in casa este deja atmosfera de sarbatoare exact cum o vedem in filme sau in desenele cu Mos Craciun. Bravo ca reusiti acest lucru ! Eu nu prea reusesc sa-l fac pe Andrei sa asculte macar o poveste pana la capat. Tot ce-i place lui este sa mestereasca toata ziua cate ceva pe la masinute sau motocilete si sa-i explic cum se asambleaza si dezasambleaza toate lucrurile si jucariile din casa. Ma rog nu mi se pare rau ca baiat sa manifeste atatea curiozotati si inclinatii tehnice, dar parca mi-ar placea sa aiba rabdare sa mai asculte si povesti. I-am povestit despre Mos Craciun si a fost tare incantat. Sper ca macar sarbatorile sa-l mai "domoleasca" pt ca pentru mine Craciunul este cea mai frumoasa perioada a anului. Ruxandra [gravi] si Andrei [copil] Sa poti sa ierti cand altii te insala, Sa te ridici cand altii te doboara, Sa poti pastra ce altii vor s-arunce, Sa razi chiar daca sufletul iti plange, Si cald tu sa ramai chiar daca afara ninge, Aceasta-i arma de-a invinge !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Rruxy pentru raspuns...si pt ca in sfarsit am trecut pe pagina 14 [bis] Pentru Andrei este greu acum sa asculte o poveste lunga...[fuga]acum ei trebuie sa vada/pipaie/simta povestea si personajele...Trebuie sa ai ceva carti cu imagini sugestive...[pegeam] si sa-i povestesti/descrii acele imagini mai intai ...[hopsieu]dupa care sa-si reaminteasca povestea. Si bebe Teo se lupta din greu cu gingiile[audinti] sunt umflate si-si roade manutele daca nu-i dau o jucarie sa o poata duce la gurita... Este atat de scump ...si mi-e atat de mila de el cand il vad cum suporta durerea gangurind doar...[mamica] Ii dau cu Calgel pe gingii si-l vad cum se mai relaxeaza un pic [olala] Acum sta (ajutat) in fundulet, am adus si leganutul (huta) in casa...dar vad ca mai multa placere le face Dianei si lui Andrei...bine ca este robusta... Mihaser, ce mai faceti? Ce premergator ai pentru Cristian? Eu nu stiu ce premergator sa-i cumpar lui Teo...am nevoie de ceva rezistent...[ttv]ca sigur o sa fie "testat" de Andrei si Diana...de cate ori nu-i vad eu...[ups] Ce-mi puteti recomanda voi? Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am sarbatorit de Mos Nicolae...in jurul orei 18:00 am plecat toata familia in oras...In fata casei de cultura aflata in centrul orasului s-a inaltat un superb brad ce craciun [pegeam] Andrei si Diana erau fascinati...[pup]au verificat daca mos Craciunul de sub brad "are ochi"...s-au interesat de ce poarta ochelari...au dat noroc cu Mosul si au admirat steaua din varful bradului... Multi parinti si copii erau in fata bradului, se faceau poze, se filma...[foto] Pe Teo l-am imbracat in noua hainuta de iarna de culoare albastra deschis sa nu-i fie frig si i-am prezentat si lui bradul...era asa de atent la luminitele care clipeau ...la toate culorile...la zarva celorlanti copii...El era asa cuminte si dulcel...[olala][pup] Astazi Teo implineste 6 luni...[flo]asa ca o sa facem un mic tort...cum mi s-a sugerat...[cool]si o sa-i taiem un pic din mot...ca-i ajunge perisorul pana-n varful nasului....[copil] O sa am grija sa-i fac o crema buna sa poata gusta si el din tortulet...[cina2] Este o placere sa cresti un copilas atat de zambitor si sanatos...cand vedem cum se trezeste dimineata cu zambetul pe fata...cum zambeste la persoanele care vorbesc cu el...suntem atat de mandri cu el...[grup] Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! La multi ani bebe Teo ptr ziua de 7! Nu avem premergator...nu a vrut tati...avem un cadru. [url="http://www.jucarii-online.com/jucarii-educative-jucarii/masuta-activitati-2539/"]Asta e[/url]! Mai impinge la el dar inca nu are echilibru asa bun! Imi zice toata ziua mama...e asa fain! In week end am fost la [url="http://picasaweb.google.com/negrea"]munte[/url]. S-a comportat foarte bine bebe dupa cum se vede si in poze! Mihaela&Cristian 25.03.2006 [url="http://www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 "]Filmulete[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaser/my_photos"]Pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...