Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A treia cezariana! - Asa a venit pe lume Teo...


simina2005

Recommended Posts

  • Răspunsuri 346
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Astazi bebe Teo face 8 luni Andrei se joaca foarte frumos cu el, ii aduce hainute si Pampers curat, arunca pampersul vechi, incalzeste laptele la microunde... Bebe Teo sta singur in fundulet, cauta biberonul pe langa el si-l duce singur la gurita...[bis] Este un copil vesel si jucaus [copil] Inca asteptam sa apara primii dinti si sa facem primii pasi...pana atunci bebe Teo sare ca un arc...se rostogoleste si se joaca cu pernitele sai jucariile aflate langa el [pup] Inca avem probleme cu captarea atentiei lui Andrei... Mai mult de 15 minute nu sta decat daca il pun sa taie cu ferastraul scandurele pentru cusca pasarelelor pe care le croiesc eu in prealabil pe parti... si-l las pe el numai sa taie 1 cm la urma...pe mijloc...sau betisoare pentru rama la tablou... Are o deosebita placere si indemanare sa bata cuie mici in aceste scanduri Am facut si facalet pentru mamaliga...si-l folosim cu succes... Pentru asta am cumparat o trusa de traforaj. Diana lucreaza cot la cot cu el... In Suceava a nins ca in basme... In fiecare zi mergem la sanius , Andrei conduce foarte bine sania si interactioneaza frumos cu ceilalti copii de pe partie. Ma bulgareste atunci cand vede ca ma plictisesc...dar mai intai isi cere voie...MAMA!?!...cu bulgarele in manuta...gata de start Diana prefera sa urce pe saniuta fetelor mai mari sau sa se dea cu sacosa tip Metro direct pe derdelus[si-eu] Am facut si om de zapada, ingerasi cu aripi si am lasat urme de pasi si de maini pe zapada proaspat cazuta. In fiecare dimineta ne uitam pe geam daca a mai nins...[pegeam]pentru ca daca suntem cuminti ingerii vin pe Pamant cu aripile pline de zapada....si ating norii care se scutura...si ninge cu zapada alba si pufoasa Am gasit o poveste frumoasa pentru acesti copilasi...sunt trei copii care sper sa se inteleaga si ajute reciproc toata viata...[grup] Povestea curcubeului Cu mult timp in urma, la inceputul timpurilor, culorile lumii s-au certat. Fiecare dintre ele pretindea ca era cea mai buna, cea mai frumoasa, cea mai importanta, cea mai folositoare, cea mai iubita. Verdele spuse: "Uitati-va la iarba, frunze si copaci. In mod evident vedeti si voi ca sunt cea mai importanta culoare. Sunt culoarea vietii si a sperantei. Uitati-va in jur si o sa vedeti ca sunt peste tot". Albastrul l-a intrerupt si exclama: "Ganditi-va la cer si la mare. Apa sta la baza vietii si fara mine nu ar exista cerul albastru. Fara mine nu ar exista nimic!" Galbenul rase: "Eu sunt luminos si cald, iar tu esti atat de serios. De fiecare data cand te uiti la o narcisa galbena sau la o floarea-soarelui zambesti. Soarele, luna si stelele sunt galbene, frumusetea mea este atat de evidenta incat oricine ma vede ramane uimit." Portocaliul incepu sa se laude: " Eu sunt culoarea mancarurilor sanatoase ce dau putere. Morcovul, portocala si dovleacul au multe vitamine. Si atunci cand portocaliul umple cerul, la rasarit sau la apus, frumusetea mea este atat de evidenta incat toti cei ce ma vad se opresc sa ma priveasca cu admiratie si uimire." Ei bine, rosul incepu sa strige: "Eu sunt conducatorul intregii vieti. Sangele este rosu si sangele inseamna viata. Eu sunt culoarea pasiunii si a iubirii." Violetul se ridica in picioare si era foarte inalt. El vorbi dand foarte multa importanta spuselor sale: "Eu sunt culoarea imperiala si a regilor. Oamenii puternici intotdeauna m-au ales pe mine deoarece eu sunt culoarea puterii si a intelepciunii." La sfarsit, cu o voce joasa si timida, Indigoul spuse: "Cu greu ma observati, insa desi sunt tacut, fara mine nu ati fi nimic. Aveti nevoie de mine pentru echilibru si contrast si pentru liniste interioara." Argumentarile au continuat, fiecare culoare in parte laudandu-se, ridicandu-se in slavi si certandu-se. Fiecare in parte considera ca este perfectiunea intruchipata. In timp ce se certau din ce in ce mai tare, un fulger puternic lumina cerul. Incepu sa tune si sa ploua cu galeata. Culorile tremurara de frica si se stransera in brate pentru a se linisti si proteja una pe alta. Apoi ploaia incepu sa vorbeasca: "Voi, culorilor, sunteti atat de nesabuite. Va certati care este cea mai buna, fiecare incercand sa fie deasupra celorlate. Nu intelegeti ca fiecare in parte ati fost facute cu un scop special, fiecare este unica si diferita? Luati-va de maini si urmati-ma!” Facand ce le spuse ploaia, culorile se apropiara si se luara de maini. “De acum incolo”, zise ploaia, “cand ploua, fiecare dintre voi se va intinde de-a lungul cerului intr-un superb semicerc colorat. Curcubeul va fi un semn al pacii si al sperantei.” Astfel, oameni buni, de fiecare data cand ploaia curata pamantul, cautati un curcubeu pe intinsul cerului. Cand apare, tineti minte ca fiecare dintre voi este special. Lasati culorile curcubeului sa va reaminteasca sa va apreciati pe voi insiva si pe cei din jur. (Adaptare in limba engleza de Jeanette Larson dupa “Cum a luat nastere curcubeul,” o legenda traditionala amerindiana; traducere si adaptare in limba romana de Doina Negrila) Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa binecuvanteze mamicile ca tine, deosebite, Simina! Am deschis subiectul vazand titlul: si eu am 2 cezariene, diferenta intre copilasi de 1 an si 7 luni, am remarcat citatele deosebite de la inceputul mesajelor tale si am descoperit o poveste care mi-a starnit multa admiratie [asia] si mi-a adus lacrimi in ochi. Iar ultimul mesaj mi-a atins sufletul... Sa aveti soare in suflet si-n gand! Gratiela, mamica strumfilor [hippi] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/squsqusdr20040625_2_Maria+is.png"]Maria [/url] si [bonjovi] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsvi20060118_2_Stefu+is.png"] Stefan[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salutare! Simina ce mai faceti voi? Noi suntem bine, dar suntem cam rasfatei..si facem cam ce vrem noi cu mami...ca deh i=am prins slabicunile! Nu stiu ce sa mai fac cu el daca nu fac ce vrea tipa de ma dor timpanele...inca din spital facea asa scandaluri...porecla lui era galagiosul [copil] Sper sa se mai mareasca si sa-l fac sa-i fie rusine de isteriile astea! Oare a nascut rruxy? Pupici! Mihaela&Cristian 25.03.2006 [url="http://www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 "]Filmulete[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaser/my_photos"]Pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi ninge de ieri in continuu...s-a asternut un strat gros de zapada ... L-am imbracat bine pe bebe Teo si l-am lasat sa ia zapada de la geam....a incercat cu o manuta ...o topea intre degetele...apoi cu cealalta...apoi le-a ridicat pe amandoua si se opunea incercarii mele de al face sa atinga zapada. Se uita mirat la fulgii mari care pluteau prin aer[foto] Aseara Andrei mi-a facut o mare bucurie. In joaca...deoarece ma obosea cu harjoneala am inceput sa-l provoc sa spuna alfabetull dupa mine...a intrat in jocul meu...radea si repeta dupa mine: A.B,C,D,E,...R...aici nu putea spune R...am inceput sa -i spun HRR...HRRR...si apoi din nou R...a reusit...ii straluceau ochii de bucurie...am continuat tot in joaca...cu multa veselie...S,T,...V...aici mi-a spus...DOUA V...WOLSVAGAN...mi-am amintit ca asa l-am invatat sigla de la masina...apoi la Z...a spus Z si mi-a specificat OPEL...abia atunci am realizat ca sigla de la Opel seamana cu un Z... L-am aplaudat...l-am luat in brate si am dansat cu el... Diana era uimita...si ea stie toate aceste litere si le spune mult mai bine...e de ce nu este laudata ?!? Are doar 3 ani...am luat-o si pe ea in brate si am strans-o la piept: -Scumpii mei copii...va iubesc atat de mult![grup] Abia acum realizez ca Andrei stie abecedarul atat de bine...si-l pronunta corect de cand am inceput sa lucram cu abecedarul electronic...de la Constanta Ieri ma bucuram de surpriza facuta de Andrei mie...pronunta corect toate literele alfabetului....si pe unele din ele le si recunoaste in siglele masinilor Acum realizez ca si la gradinita educatoarea foloseste abecedarul lui electronic si le arata alfabetul pe calculator Copii sunt forte incantati de literele care vorbesc iar doamna esducatoare are munca mult usurata... Iar Andrei se simte foarte important cand ceilalti copii ii vad chipul pe ecranul calculatorului...este chemat pe nume: - ANDREI, HAI LA JOACA! Asa reuseste si Andrei sa e imprieteneasca cu mai multi copii...si sa se simta bine printre ei. Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Simina! Felicitari copiilor pentru invatarea alfabetului! Si noua ne plac poezioarele vocalelor din alfabetul pe care ni l-ai aratat tu. Weekend placut! Mai stii ceva de rruxy? Oare a nascut? Mihaela&Cristian 25.03.2006 [url="http://www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 "]Filmulete[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaser/my_photos"]Pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bravo, Andrei,Diana! Teo, nu-i asa ca-ti place? zapada..ce frumos, vreau si eu!!!! anasia si [copil] Alessia Anca(14.08.2006) [url="http://b1.lilypie.com/uXX9p2.png"]varsta bb[/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/sia_pintilie/album/576460762390636957"]Alessia la motul Biancai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anasia, Mihaser...multumesc mult de raspunsuri...din pacate nu stiu nimic de Rruxi...se pregatea de spital...acasa avea calculatorul defect[flo][flo][flo] Ieri am plecat la bunici...undeva pe langa Putna... Zapada era atat de pufoasa...incat copii nu s-au putut abtine si au facut ingerasi in zapada...[pegeam] Ne-am dat cu sania...si aici vreau sa spun ca a fost atat de frumos si incitant ca m-am lasat convinsa sa ma urc si eu pe sanie ....in chiotele de bucurie ale copiilor... Sotul si cu bunicul au schiat...iar bunica pentru ca a refuzat sa urce pe sanie a luat o bulgareala sanatoasa de la copii... Andrei a facut om de zapada...a rupt crengute din copaci si i-a pus DOUA MAINI...mi-a cerut sa-l fotografiez cu el... Bebe Teo a stat cuminte ...dar nu s-a lasat pana nu a topit si el un pic de zapada intre degete... Diana a intrat in zapada pana la genunchi...alerga ca un iepuras...dar cu saniuta numai taticul avea onoarea sa o plimbe... Chiar daca am schimbat doua randuri de haine si incaltari a fost super... Aseara am ajuns acasa franti de oboseala...dar ce oboseala frumoasa... Andrei a invatat sa spuna cate doua propozitii una dupa alta.[cool] MAMA BUNICA ARE PISICI...DOUA PISICI... MAMA, MAMA, BUNICA ARE SI CA(I)NE...TREI CANE Si uite asa una peste alta am fost si la munte...[grup] Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminastefana/my_photos"]POZE CU NOI[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...