Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A treia cezariana! - Asa a venit pe lume Teo...


simina2005

Recommended Posts

LA MULTI ANI ! [flo][flo][flo]pentru mamica Mihaser si pentru Cristian, va doresc sa aveti parte de tot ce este mai bun in lume si sa fiti fericiti![cheers][cina2] MAMA Nu exista dragoste mai mare, decat cea a mamei, Si nici o legatura mai stransa cu divinitatea… Decat legatura pretioasa ce vine de la Dumnezeu, Atunci cand da nastere copilului sau. O dragoste de mama este vesnic puternica, Ea nu se schimba niciodata… Iar cand copiii sai au nevoie mai mare de ea Atunci lumina mamei straluceste. Flori pentru aceste mame speciale, Dumnezeu le binecuvanteaza pe toate… Pentru toate lacrimile si toate durerile, Si petru ceea ce au realizat special in viata. Cand zilele sale se apropie de sfarsit, Dragostea mamei continua sa traiasca… De-a lungul multor generatii, Si Dumnezeu le binecuvanteaza pe toate. Multumeste mamei, pentru ca te iubeste cu o dragoste ce nu poate fi masurata in cuvinte… prin puterea pe care Dumnezeu i-a dat-o, si prin taria data de ceruri. Anasia, ma uit la pozele voastre si ma bucur sincer pentru voi...inca un pic sino sa ai cea mai buna prietena in fetita ta.[pup] Noi suntem in plina curatenie de pasti...Teo nu mai are rabdare...vrea neaparat sa mearga singur in picioare....cauta prin sertare...trage tot de pe masa...dulap... Azi mi-a tras DVD-ul de sub Tv ...[surf] Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://s175.photobucket.com/albums/w146/simina2/FLORI/"]PRIMAVARA [/url] [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 346
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In primul rand "LA MULTI ANI !" mamicilor Simina si Mihaser si un super "LA MULTI ANISORI!" insotit de multi pupici pentru Cristian ! Urmeaza multe multumiri pentru felicitarile pe care mi le-ati transmis si pentru gandurile voastre bune. Eu nu am mai putut intra pe net din cauza de probleme tehnice care de acum sper ca au luat sfarsit, asa ca nu am reusit inca sa citesc tot ce ati mai palavragit, dar nu va faceti griji ca recuperez repede. Simina am primit mesajele tale, dar nu l-am citit deocamdata decat pe cel despre mama care mi s-a parut superb. Nu stiu unde gasesti tu toate astea, dar imi merg la suflet. Si mai am o intebare: cum reusesti sa mai intri pe net cu 3 copii acasa cand eu deja simt ca cedez psihic numai cu doi? Acum am intrat la ora asta pt ca am terminat de dat lapte Riannei, de spalat vase si de pregatit biberoanele pt dimineata. Ce bine ca toata lumea doarme si ca in sfarsit este liniste in casa! Eu in timpul zilei nu prea am timp de nimic pt ca la noi cam toata ziua este ora mesei - Rianna plange de foame, iar Andrei plange ca nu vrea sa manance, asa ca hranesc fata si apoi ma dedic mesei lui Andrei a carui masa dureaza pana o apuca iar plasul de foame pe Rianna si tot asa. Dar cu toata nebunia asta eu as mai vrea un bb. Toata lumea imi spune ca nu mai sunt in toate mintile, ca ajunge ce am facut pana acum. Sincer imediat dupa ce am nascut, cand durerile post operatorii au fost mult mai mari ca prima data am zis ca am incheiat capitolul "copii" cu ac a doua nastere, ca numai poate daca-mi pierd mintile mai nasc inca odata, parca deja am inceput sa uit prin cea-m trecut si a inceput sa-mi surada din nou ideea unei a treia sarcini peste cativa ani. Stiti ce parere are sotul meu despre asta: mi-a zis ca daca vreodata mai intrrup anticonceptionalele el isi face vasectomie. De parca la primele doua srcini l-ar fi intrebat cineva daca "se poate" si uite ca acum este f fericit. Hai ca m-am intins cam mult si nu prea am spus mare lucru. Data viitoare va povestesc cum a fost la nastere si cum ne descurcam noi acum. Merg si eu acum la culcare pt ca sunt tare obosita. Pupici pentru toate mamicile !!!!! ________________________ Sa poti sa ierti cand altii te insala, Sa te ridici cand altii te doboara, Sa poti pastra ce altii vor s-arunce, Sa razi chiar daca sufletul iti plange, Si cald tu sa ramai chiar daca afara ninge, Aceasta-i arma de-a invinge ! Ruxandra , Andrei(26.09.2004)si Rianna(05.02.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simina, multumim!nu ma satur sa ma joc cu ea, e asa haioasa, a invatat sa-si "puna" in cap o "palarioara" care este de fapt o farfurioara de la un ghiveci; eu ii cant cine are o palarioara?si Alessia o puna pe cap, mori de ras cand o vezi; ce poezie deosebita, merge la suflet;bebe Teo, vad ca te ajuta la curatenie,stie ca vine iepurasul, baiat mare de-acum; Andrei si Diana cred ca au facut lucrure dragute la gradinita pt Paste; rruxy, te admir, cum ve descurcati cu mai multi bebei, nu stiu daca as reusi; pupici pt mamici, bebelusi si copilasi! anasia si [copil] Alessia Anca(14.08.2006) [url="http://b1.lilypie.com/uXX9p2.png"]varsta bb[/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/sia_pintilie/album/576460762395138553"]7-8 luni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SARBATORILE DIN BUCOVINA Intrarea Domnului in Ierusalim -Duminica Floriilor Floriile deschid pentru toti romanii ortodocsi ciclul sarbatorilor pascale, care se incheie o data cu Inaltarea lui Iisus (la 40 de zile de la Sarbatoarea Pastelui). Evocind intrarea Mintuitorului in Ierusalim calare pe asin, intimpinat de o multime cu flori si ovatii. Floriile reprezinta in acelasi timp o sarbatoare in care elementele crestine si cele precrestine se imbina in mod fericit, rezultind traditii si obiceiuri extrem de pitoresti. In aceasta zi, se sfintesc, prin rugaciune si stropire cu agheasma ramuri inmugurite de salcie, care se impart crestinilor, iar slujitorii Bisericii le tin in maini, cu lumanari aprinse, ca simbol al biruintei vietii asupra mortii. Ramurile de salcie amintesc de ramurile de finic si de maslin cu care a fost initampinat Issus. Cu acestea, dupa ce au fost aduse la biserica spre a fi sfintite, crestinii impodobesc icoanele, usile si ferestrele. Saptamana dinaintea Floriilor este momentul curateniei generale in case, gradini si sufletiar duminica este numita si Duminica Floriilor, ziua cand florile, plantele de orice fel incep sa-si dezvaluie virtutile magice. In aceasta zi, numita si sambata lui Lazar", se practica datina Lazarelului, practica care aminteste de un stravechi zeu al vegetatiei ce murea si renastea la inceputul fiecarei primaveri In Bucovina sarbatoarea incepe cu doua zile inaintea duminicii Floriilor,inca de vineri seara, cand, dupa slujba Vecerniei din biserica, copiii se spovedesc. Copii mei au fost impartasiti in acest an si la gradinita Aceasta activitate se continua si a doua zi dimineata pentru ca ,apoi, la momentul potrivit din cadrul Sfintei Liturghii, toti copiii sa se impartaseasca. Sa nu uitam ca duminiuca nu este doar ziua florilor ce populeaza natura ci si ziua acelora dintre noi care au privilegiul de a purta un nume de floare. Ce poate fi mai frumos, de exemplu, decat sa te numesti Delia, Lacramioara, Margareta, Craita sau Bobocel, Florica, Florina, Gherghina,Florentina, Florin,Narcisa, Iris, Viorica, Violeta, Camelia, Crina, Crizantema, Dalia, Margareta, Narcisa, Romanita, Anemona, Trandafira, Micsunica, Garofita, Panseluta... Cei mai multi barbati cu nume de flori se numesc Florin, Florentin, Florian, Crin, Mugurel, Trandafir, Narcis, Ghiocel sau Viorel. Lor li se adauga si altii, cu nume de flori mai rar intilnite sau al caror nume inseamna o anumita floare, dar intr-o alta limba. Pentru toate aceste fete si baieti, sarbatoarea Floriilor este una aparte. Primavara le ofera prilejul de a se bucura de numele ce le poarta, de faptul ca florile au pentru ei un simbol unic. "LA MULTI ANI ! flori iubite..." DUMINICA MERGEM LA BISERICA CU COPII Andrei si cu Diana au pictat iconite pe piatra impreuna cu educatoarea ajutata de un pictor de icoane de la biserica... Au invatat rugaciuni si poezioare ...o sa-i imbracam in alb si vor lua parte la slujba de florii... Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://s175.photobucket.com/albums/w146/simina2/FLORI/"]PRIMAVARA [/url] [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Multe si frumoase sunt obiceiurile de Pasti pastrate în România. Si în saptamâna dinainte (Saptamâna Mare) exista obiceiuri statornicite de veacuri, transmise din generatie în generatie. La noi in Bucovina Sarbatorile de Pasti sunt pline de viata si fiecare lucru este plin de semnificatie… In joia mare se vopsesc ouale In vinerea mare este o liniste deplina si fiecare munceste avand grija sa nu deranjeze pe nimeni iar sambata se pregatesc bucatele pt masa de Pasti. Se coace painea si cozonacii, iar seara se pun in cuptorul incins ,friptura de miel si oalele de lut in care se prepara gaina umpluta si sarmalele. Toata casa este curata si pregatita de sarbatoare. Ne imbracam cu haine noi si cam pe la ora 23 mergem la biserica "sa luam lumina" impreuna cu grupul de vecini si prieteni, este o mare de oameni si lumina.Dimineata ducem cosurile cu pasca si cu bucati din mancarea care dorim sa fie sfintita. In cos se pot pune si hainute ale copilasilor pt a fi sfintite… In fiecare cos se aprinde o lumanare. Este ca o mare minune…totul pare ca un drum de lumina …carari de lumina si oameni Pana si cei mai necajiti oameni (copii ai strazii)vin cu farfuria lor de bucate pt a fi sfintita…Dupa slujba de inviere ne intoarcem acasa, ne spalam pe fata cu apa proaspata in care am pus un ou rosu si un banut. Facem cruce cu oul intreg(pt a fi sanatosi si intregi la trup si suflet ca acel ou). facem cruce si cu banutul ( pt a avea spor in casa), si noi si copilasii nostri. Dupa care mancam o farama de anafura, si cel mai important lucru…TOATA FAMILIA MANANCA DINTR-UN SINGUR OU…pentru a fi tot anul (un intreg)uniti ca acel ou, dupa care ciocnim oua rosii si spumem: HRISTOS A INVIAT! ADEVARAT A INVIAT! Scoatem bucatele fierbinti din cuptor si suntem fericiti ca suntem sanatosi si din nou impreuna cu toata familia. Eu deja am vopsit ouale cu copii pana acum au iesit superbe...acum descarc pozele Am facut 3 pascute...deja o pascuta au mancat-o copii Sotul a degustat drobul de miel...sarmalele Acum bag friptura la cuptor Aici e soare si cald , e foarte frumos...am un copac inflorit la geam...si se aud triluri de pasarele...(nu din capul meu) da...e frumoasa viata mea in aceste clipe...maine plecam la tara la bunici... Va doresc sa aveti parte de clipe fericite alaturi de cei dragi...eu deja tr sa-i curat pe copii de vopseaua de la oua...sunt asa mandri ca si-au colorat degetele in rosu...galben si verde... Asa faceam si eu cand eram mica Astazi este prima zi de Pasti din viata lui Teo...e asa vesel si zglobiu... Acum plecam la bunici...Mama e sofer... HRISTOS A INVIAT ! Dumnezeu sa va dea un curcubeu la fiecare furtuna, un zambet la fiecare lacrima, o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare rugaciune... Un paste fericit! Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviat, dragi mamici! am fost si noi plecati la bunici, a fost frumos, fiind primul Paste al Alessiei; anasia si [copil] Alessia Anca(14.08.2006) [url="http://b1.lilypie.com/uXX9p2.png"]varsta bb[/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/sia_pintilie/album/576460762395138553"]7-8 luni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[majoreta][bum][majoreta]
[s]LA MULTI ANI, ANDREI![s]
[majoreta][bum][majoreta]
anasia si [copil] Alessia Anca(14.08.2006) [url="http://b1.lilypie.com/uXX9p2.png"]varsta bb[/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/sia_pintilie/album/576460762395138553"]7-8 luni[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de urari...[pup] Va urez si voua toate cele bune...crestere usoara si multa fericire in familie [si-eu] Ieri am sarbatorit intradevar in familie...6 ani a facut scumpul nostru Andrei...nici nu stiu cum a trecut asa de repede timpul...am baiat mare...[bonjovi] Am facut tortul cu ajutorul lui si al Dianei, bebe Teo deja alearga in premergator... Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna ziua! Am hotarat sa mai scriu cateva cuvinte pentru bebe Teo. Are deja dintisori si roade tot ce prinde in manute. Alearga in patru labe prin casa, impinge usile pentru a intra in camera, vrea mereu sa plece afara. Noaptea avem pauza e conversatie de la 3 la 5 dimineta, de multe orio se trezeste si Andrei si se joaca cu el pana ii prepar eu laptele cald, sunt asa scumpei amandoi..., apoi doarm cumintei pana la 7 dimineata...cand Andrei si Diana pleaca la gradinita , iar bebe Teo de cum se trezeste ... pleaca imediat in calatorie prin apartament...si plange dupa fratiorii lui vand ies din casa sa plece la gradinita...vrea si el cu ei... Mananca cumintel fructele de dimineata, apoi pe la 10: 30 se culca cu sticluta de lapte alaturi. Se trezeste in jur de 12:30, bea tot laptele din sticla dupa care incepe sa ma strige sa merg sa-l iau din patut. Teo este un copil deosebit...el este mereu vesel si se cere in brate la cei care-l iubesc. Diana m-a intrebat zilele trecute: -Mama de ce ai vrut tu inca un bebe? -Pentru ca bebe Teo a vrut sa vina pe lume! -Mama...tu ai vrut sa ai un bebe care sa rada ...ai vrut un bebe vesel !!! Am ramas blocata... Copii stiu si inteleg multe lucruri... Este asa de simplu totul! Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simina, ai dreptate, copii sunt deosebiti;poti sa scrii o carte cu amintiri despre ei; noi avem 2 dintisori, ne ridicam in picioruse si pasim tinute de manute; anasia si [copil] Alessia Anca(14.08.2006) [url="http://b1.lilypie.com/uXX9p2.png"]varsta bb[/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/sia_pintilie/album/576460762398336662"]de Paste[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...