Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iasule, mandra cetate (55)


Recommended Posts

Ionika, stii ce crema fac eu la cremsnit...si e super rapid. Iau budinca de vanilie 4 plicuri, pentru 2 l de lapte fac budinca normal si o pun fierbinte pe foile de cresnit, chiar in cutia lor, ca sa nu se imprastie...apoi la rece in frigider e delicios. Eu dupa ce pun budinca pe foaia de dedesubt, foaia de deasupre o tai in patretele deoparte si asez pe budinca, apoi las la racit. Astfel iti este mult mai usor la taiat si nu risti sa-ti iasa crema cand tai. Multumesc mult pentru raspunsul cu Fan Party...imi pare rau ca n-am intrebat mai devreme ca sa stiu unde sa merg ieri la sigur. Baietii i-am trimis astazi la tara la bunici pentru o saptamana. Carmen, astept mai multe amanunte...e adevarat ca e mai ceva ca la Iulius Mall? Multa sanatate lui Alex, si Matei era cam tusitor dimineata, aseara a baut un suc cam rece, recunosc. Si ca sa va descretesc fruntile sa va mai spun vreo doua "perle" de-ale lui Matei: 1 Ieri stransesem rufele din balcon si i-am rugat pe baietii mei sa le trieze ca sa le pot pune in dulap. Octavian m-a ajutat, Matei a tras chiulul. Bineinteles ca pe Otto l-am laudat, iar Matei mi-a spus ca el n-a putut sa stranga, pentru ca il doare mana. Si de ce credeti ca-l doare mana? Pentru ca l-am nascut eu gresit...cu dureri de mana. Alta faza draguta: le pregateam cada de baie, o spalam si Matei vine si-mi spune, asa din sufletul"mami, tu esti harnica precum o furnicuta". Mie...va dati seama, mi-a crescut inima, sa vezi ca baitul pretuieste...si tot el adauga, " dar eu sunt ca un greiere indolent". Am ramas masca....ce insemna indolent? Nu stiu raspunde el...dar foarte mandru ca e indolent. (ERau niste vresuri dintr-un cantec). Cam atat deocamdata, dar oricum am realizat ca e unh smecher si jumatate si profita la maxim si si constientizeaza ca-i merge cu mine. Pupici si o duminica dupa amiaza placuta, GAbriela si baietii PS. Stefania, bine ai venit printre noi si te asteptam in iulie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Creat
  • Ultimul răspuns
De dimineata pana acum orice i-am dat opilului nu a mers, continua sa tuseasca. Nici nu a dormit la pranz de asta. I-am dat si codeina, si ketof si mult sirop de brad si de catina... si apoi mucosin in disperare de cauza, ca deh, poate m-oi fi dilit si tratez de tuse uscata tusea productiva... ei bine nu e nici asta. A fost dr. sa il vada poe copil si mi-a spus sa ii dau erdomet... Ideea e ca trebuie sa fac ceva sa ii maresc imunitatea. Dar ceva eficient. Imi puteti recomanda un dr. naturist? In 9 luni i s-a recomandat si i-am administrat antibiotice de 9 ori!!! E prea mult. Si vreau si pt adulti ca si eu stau bine la capitolul asta..., de 10 ori in 8 luni am luat antibiotice! Recomandate si in 8 cazuri am facut si antibiograma.Nu inteleg de unde sensibilitatea asta si de ce. Gabriela, da. E mult mai aerisit si mai frumos decat la Kids Land. ca sa spun drept mie nu imi place la Kids Land. Si oricum la Dana e mai frumos decat la Kids Land. In plus, aici e loc si pentru parinti nu doar pt copii. Stefania, daca vrei sa vii cu avionul iti recomand sa nu iei Carpatair, au avioane mici, minuscule chiar, de numai 20 de locuri pe ruta Roma - Timisoara si e neplacut sa ai nevoie la baie - practic nu incapi in cabina. De la Timisoara la Iasi folosesc aeronave mai mari. Prin Tarom, e mai bine, au nave decente, nu tocmai noi insa decente. Eu am devenit fan Tarom in ultimii 3 ani si cred ca asa raman. Sunt zboruri directe la Iasi, nu uita si sa nu iti fie frica de zboruri. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai intrebat la alt subiect si ma gandesc sa va intreb si pe voi poate ma puteti ajuta cu inca o lamurire... Alex are 3 ani si 10 luni si de prin februarie se plange ocazional de dureri de picioare, de obicei acelasi picior stang, undeva in spatele genunchiului dar si de-a lungul gambei. Spun de obicei pt ca e f important ca dureerile sa nu fie la acelasi picior mereu... Cum e, conform generatiei, adica f. inalt - are 107 cm - am presupus ca se datoresc cresterii... Saptamana trecuta insa l-a durut picorusul mai mute zile. Duminica a facut o indigestie si dupa ce si-a mai revenit a acuzat la trezirea din somn dureri, pe care le-am pus pe seama deshidratarii, i-am dat calciu efervescent si au cedat, apoi acum doua seri iar l-a durut piciorul si i-a trecut doar cu nurofen+voltaren... Probabil nu le-as da prea multa atentie dar se repeta cam la o saptamana, de obicei seara sau la trezirea din somnul de pranz. De multe ori cand venim de la plimbare spune ca vrea in brate ca il dor picioarele... In cateva randuri s-a trezit din somn noaptea cu dureri... trecea cand il frectionam usor, dar deja cu masatul si mangaiatul nu mai tin. In fine, e cazul sa ne ingrijoram sau ati patit si voi asa ceva cu copiii vostri? Abia marti il pot duce la dr ortoped si incep sa ma gandesc ca nu de la cresteri ar fi durerile... si cu cat citesc mai multe pe net cu atat intru in panica... In plus, problema imunitatii scazute nu ma ajuta sa ma linistesc, dimpotriva... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, iesencelor! Sunt si io o viitoare mamica, ce vrea sa se alature grupului.[si-eu] Am mai citit cate ceva din ceea ce scrieti voi, da' nu am scris nici un mesaj pana acum, pt ca nu avut nimic de spus! Pe Oana (Ghinetz) o cunosc, chiar personal, de la "Mamici de iulie-august 2007". Sunt nascuta pe 25 Octombrie 1975.
quote:
Originally posted by ghinetz
Adi, deci cofetaria aia de pe colt nu e faina? ca se mai vb pe aici pe forum despre ea si despre laboratorul care face prajiturile. Eu, sincer, nu am gasit inca un loc unde sa mananc un desert buuun! Nici nu am umblat f mult, e drept. Asa ca pe unde merg, ca sa-mi satisfac pofta de dulce iau cate o baclava. Ca asta e asa dulce, ca nu-ti mai dai seama daca e buna sau nu. Insiropata sa fie. Asa ca, daca stiti vreu loc deosebit sau un fel anume de manacare (preferabil desert) bun, dati de stire, va rog. Adi, nu cred ca exista dubii in privinta dulciurilor tale vs cele din oras. La cum arata!!!Cine sa se indoiasca de gustul lor! Oana [gravi] 35+ [baietel]Victor-Constantin si [testoasa]Stefan-Vladimir 4ani+ "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Acu' sa va spun de unde ma indulcesc[:D]: Patis, pe Cuza - Voda, Ana, de la Gara, Amandina din P-ta Unirii, Pelegrinul, langa Mitropolie, Madera (la Moldovitza - azi am degustat cate ceva cu sotu' si erau proaspete si bunicele) si mai am o cofetarie cu laborator in cartier (Dacia), Domino. Din pacate doar Amandina are terasa. Azi aveau inventar. Un desert bun (papanasi) am mancat la Escape, pe Elena Doamna. Au terasa faina![cheers] Terase faine: Finley, in spate la starea civila, Arte Cafe, la Muzeul "Mihail Sadoveanu", Baron pe Sf. Lazar, vis-a-vis de Vega. Nu-s de fitze, da' n-am mancat desert![cheers] daca nu va deranjeaza fitzele (si preturile), Corso e foarte faina! Inghetata la fel![:D] PS: La semnatura, incepand de maine mai sunt 14 zile, da' n-am mai avut rabdare![;)] Simona[gravi]+38 mamica de [fetita] Miruna A M R 14 ZILE (teoretic!) [:D] [url="http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/simona_mandru/my_photos"]poze cu burtica si fara[/url] [foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si, bineinteles ca le stiu si pe celelalte fete de la "mamici de iulie-august 2007"![pup][pup][pup] Simona[gravi]+38 mamica de [fetita] Miruna A M R 14 ZILE (teoretic!) [:D] [url="http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/simona_mandru/my_photos"]poze cu burtica si fara[/url] [foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, bine ai venit in grupul iesencelor si nastere usoara...Ce va fi BB, baietel sau fetita? Ce ginecolog ai? Abia asteptam sa ne povestesti cum e ca minunea langa tine... Carmen, eu propun salina si in plus aerosoli...ori la salina, ori la spitalul "Sf. Maria" si apoi bineinteles aerosoli de la malul marii...seara e foarte placut. Multa sanatate si aveti grija de voi. Pupici si noapte buna, GAbriela si baietii[dual] plecati in vacanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc carmen eu sunt decisa sa vin cu Air blue ca am auzit ca e mai ieftin oricum in perioada asta sunt destul de scumpe toate caci clienti nu le lipsesc, toti se intorc in vacanta in Romania.Oricum sub 200euro/pers.doar dus (fara taxe de aeroport-alea le platesc aparte)nu gasesc nici la astia si ma lasa la Bacau ,as fi vrut mai ieftin caci am de rezolvat niste probleme cu parintii si nustiu la ce cifra se ajunge....dar cu tarom cam cat ajunge in perioada asta? STEFANIA[gravi]+15[copil]Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata... nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine [url="http://new.photos.yahoo.com/slimatei/album/576460762404531393"] foto cu burtici[/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/slimatei/album/576460762404614118"]nu am fost niciodata un manechin[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza,pentru ca tot vorbiti de cofetarii si torturi,stie cineva de unde pot cumpara si eu niste figurine de pus pe tort,gen Alba cu piticii,pliiiiizzz!!![flo] Carmen sanatate multa lui Alex!!![flo] [url="http://www.dropshots.com/emig"]filmuletze[/url],[url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/gorodeii/my_photos"]gorodeii[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79365"]aripile mele[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Bun venit fetelor noi. Carmen,imi pare tare rau ca iar bolnavior Alex.. Si eu am dus-o greu cu Catalina pana anul trecut,intr-una se imbolnavea..una doua rosu in gat,tuse si alte alea. Anul trecut a trebuit sa faca penicilina injectabila si apoi moldamine..dar de atunci(Doamne ajuta)nu am avut probleme atat de mari. Acum e si ea racita,de vineri tot stranuta si apoi cu muci..azi dimineata a inceput sa si tuseasca.E rau cu caldurile astea,cald in clasa la gradinita(o gaseam toata transpirata) apoi aer conditionat in masina..acasa ..cred ca de asta a racit. Si Catalina s-a plans de dureri de picioare pe care le-am pus pe seama cresterii,dar n-au durat atat de mult ca la Alex si o dureau in special noaptea,sau dupa ce dormea de pranz. Multa sanatate lui Alex si tie.. Stefania,noi plecam in Paris acusica,ne-a costat 35 mil trei bilete-doi adulti si un copil-dus intors(IAsi-Bucuresti-Paris)cu Tarom.Vezi ca e o ciudatenie,daca rezervi locurile pe net iesi mult mai ieftin..ce sa mai spun ca in Wk-end e la juma de pret fata de cat e in timpul saptamanii,pe noi ne costa 78 mil daca mergeam in timpul saptamanii. Cu AirBlue am mers la Turci anul trecut,sant mai ieftini,dar nu servesc mancare in avion,si au avut si ceva probleme anul trecut ,una din curse a fost amanta ptr ca au avut probleme cu presurizarea unui geam..alta data au aterizat in Timisoara(plecat de la Bucuresti) ,tot din aceeasi cauza(parca).Avem un amic,care a patit-o cu air Blue,vandusera bilete la dublu s-au trezit ca n-au locuri destule si il obligau sa-si tina copilul in brate(cu toate ca platisera loc ptr el) ca sa incapa cu totii. Simona,multam ptr ponturi,zici ca e fain la Escape pe Elena Doamna?O sa mergem cu prima ocazie,noi cautam o terasa unde sa putem sta cu copil cu tot sa bem un suc si sa respiram aer curat..fara fum si fara muzici la acordeoane. La Finley's am fost chiar dupa ce au deschis,nu aveau terasa sau era in sezonul rece ,a fost bunuta mancarea insa in restaurant mirosea puternic a lacuri si vopsele..inca Unde e Arte Cafe? Gabriela,furnicuta harnicuta,pupicei ptr Matei..si pentru perlutele lui minunate! Am fost ieri la Axxa,am prins teatru ptr copii la etajul doi,Catalina a fost incantata..Am vrut sa-i luam ceva de incaltat si n-am gasit,cam saracut.In schimb am gasit tricouri ,camasi de in si pantaloni trei sferturi ptr Catalin la preturi acceptabile. Liliana,ce ai facut la examene? N-am putut intra pe link-ul ce mi-ai trimis dar cunosc magazinul, pot sa-ti spun ca eu am trusa de aia de care-ti doresti,am primit-o anul trecut cadou..:)insa in ultima vreme am lucrat mai mult cu pasta de zahar si n-am mai avut nevoie de ea. Mai intru din cand in cand pe la ei si-mi mai clatesc ochii... Va doresc o saptamana placuta! Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...