Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (69)


Recommended Posts

pinutaaaaaaa..doamne cat de asemantoare sunt povestile naostre..numai ca voi ati rezistat aniiiiiiiii si aniiiiiiiii de suferinta..noi nu...la nici 3 ani de investigatii am spus STop..cine ma citit din 2008 stie prin ce am trecut si noi...dar totul a trecut si sunt ca un visss in ceea ce priveste promisiunea sfantului la care avem evlavie la fel a fost si la noi...noi cand am fost in 2008..in GRECIA la moastele sf IOAN RUSUL si SF NECTARIE la fel iam fagaduit....ca daca ne va darui un prunc ii va purta numele la cei 2 sfintiii.. iar acum dupa ce minunea noastra sa intamplat am fagaduit iarasi sfintilor ca voi marturisi, pov noastra si in cartea unde se aduna minuni intamplate datorita sfintilor, iar cand va creste fata mai mare vom merge si in GRECIA, dar pana atunci o vom duce la moastele sfintilor ei in tara noastra ca sunt si aici noi azi neam trezit la ora 5.3-//ptr ca culcat la ora 5 juma ieri..si amm ionceput ziua vorbinddddd de mare zor, ba chiar cu laptic in gura cea mai fericita mami de printesa http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png http://lpmf.lilypie.com/glMep2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu sunt inca o aspiranta la rolul de mamica. Incercam doar de 3 luni, pentru ca eu am trecut printr-un tratament greu pentru ficat cu intereron si nu aveam voie sa fac copii. Am momente in care sunt suparata si trista, insa cred ca Dumnezeu ne va ajuta sa avem si noi un copil. Sa aveti incredere in Dumnezeu ca eu cred ca face minuni! Sanatate multa la toata lumea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Ajuta! [url="http://www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/sinaxar.php?date=1296968400"] SINAXARUL DE AZI![/url] [flo] ALINA [mamica] de [hippi] [url="http://lb3f.lilypie.com/G9GLm8.png"]IOANA[/url] (11 Ianuarie 2008) + [caru] [url="http://lb1f.lilypie.com/6LuHm7.png"]JUSTINA [/url](14 Aprilie 2010) [url="http://ioana-justina.blogspot.com/"] Blogul fetelor! [/url] MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor [flo] Pinuta, eu iti multumesc foarte mult pentru ca ne-ai scris povestea ta (a voastra), este foarte frumoasa si impresionanta! Eu mi-as fi dorit sincer mai multe detalii, despre cum v-ati intalnit cu micutul vostru, cum ati stiut ca e al vostru etc... asta poate intr-un episod viitor, daca o sa ai timp si chef sa ne scrii. Pana una alta, sanatate multa lui Rares-Nectarie (la Biserica unde merg eu sunt mai multi bebici pe numele Nectarie, eu cunosc doi...), felicitari pentru ca sunteti parinti si Dumnezeu sa va tina sanatosi, sa va bucurati de comoara voastra si sa ii incurajati si pe altii!!! [pup][flo] Elena, bine ai venit si Bunul Dumnezeu sa va ajute sa aveti copilasul dorit! [pup][flo] Pogonici [pup][flo] Ioanact, sanatate multa si voua! Multumesc mult pentru toate postarile si pentru tot ce faci pentru noi![pup][flo] Imbratisez pe toata lumea fara exceptie![pup][flo] TUTUROR Sa nu osandesti chiar de-ai vedea cu ochii tai, caci nu arareori acestia te inseala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta! pentru ca a fost postat sinaxarul (multumim Alina) si pentru ca azi este sarbatorit Sf. Ierarh Fotie, va postez mai jos un link unde veti gasi cateva informatii despre viata Sfantului.... http://www.razbointrucuvant.ro/2008/02/06/sfantul-fotie-cel-mare-pacea-lui-hristos-in-valtoarea-tulburarilor-bisericesti-si-lumesti/ si pe link-ul de mai jos veti gasi acatistul Sf. Fotie....sa va fie de folos.... "Doamne intoarce-i la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei." (Parintele Gherontie Puiu - Manastirea Caraiman)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Ajuta! [url="http://www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/sinaxar.php?date=1297054800"]SINAXARUL DE AZI![/url] [flo] O saptamana usoara! [flo2] ALINA [mamica] de [hippi] [url="http://lb3f.lilypie.com/G9GLm8.png"]IOANA[/url] (11 Ianuarie 2008) + [caru] [url="http://lb1f.lilypie.com/6LuHm7.png"]JUSTINA [/url](14 Aprilie 2010) [url="http://ioana-justina.blogspot.com/"] Blogul fetelor! [/url] MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos . Propunerea cu rugaciunile m-a impresionat pana la lacrimi. Mi-am listat si eu rugaciunea pt pruncul ce se afla in pantecele mamei si oricum ma mai rog si eu si ceilalti membri ai familiei pt bebe si ca totul sa fie bine. Doamne ajuta la toata lumea si sa fie numai bine si bucurie in casele voastre. Sa ne binecuvanteze Dzeu cu toata mila lui pe noi si pe bebelusii nostri.[bibe][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta! dragutelor si ciprian....sinaxarul de azi..... http://www.calendar-ortodox.ro/luna/februarie/februarie08.htm si pentru ca azi este sarbatorit Sf. Mc. Teodor Stratilat, va postez mai jos acatistul Sfantului.....sa va fie de folos.... Acatistul Sfintilor Teodor Tiron si Teodor Stratilat Teodor Tiron si Teodor Stratilat - Sfinti Mucenici ! Troparul Sfantului Mucenic Teodor Stratilat (glas 4) Cu numirea ostirei celei adevarate, purtatorule de chinuri al cerescului Imparat,voievod prea bun te-ai facut, Teodore. Caci cu armele credintei te-ai ostit intelepteste si ai biruit cetele dracilor si purtator de biruinta viteaz te-ai aratat. Pentru, aceasta pe tine cu credinta pururea te fericim. Troparul Sfantului Mucenic Teodor Tiron (glas 2) Mari sunt ispravile credintei, in izvorul vapaii, ca intr-o apa calda, Sfantul Mucenic Teodor s-a bucurat. Ca cu foc tot arzandu-se,ca niste paine dulce Treimii s-a adus. Pentru rugaciunile lui, Hristoase Dumnezeule, mantuieste sufletele noastre. Condacul 1 Aparatorii cei nebiruiti ai Efaitelor, frumusetea mucenicilor si a nevoitorilor insufletita podoaba Tiron si Stratilat Teodorii. Veniti cu laude si cu cantari sa-i incoronam caci lupte si biruinta muceniciei au rabdat pentru Hristos, caruia se roaga neincetat ca sa ne izbavim din toate nevoile, care strigam: Bucurati-va mucenicii Domnului. Icosul 1 Ingerii s-au trimis din cer cu coroana nevestejita sa incoroneze crestetul tau cel nebiruit, frumusetea mucenicilor Teodore Tiroane slavite; iar tu ca un viteaz al lui Hristos te-ai aratat aparator nebiruit al credinciosilor din toata lumea, pentru aceasta strigam tie: Bucura-te, Tiroane voievodul mucenicilor, Bucura-te, lauda si podoaba Efaitelor, Bucura-te, aparatorule al credinciosilor, Bucura-te, surpatorule al paganatatilor, Bucura-te, al mucenicilor podoaba si bucurie, Bucura-te, al Bisericii lui Hristos infrumusetare, Bucura-te, ca reversi minuni cu indestulare, Bucura-te, ca de bucurie pe toti i-ai umplut, Bucura-te, ca din inceput Biserica ai aparat, Bucura-te, ca pentru dragostea lui Hristos, sangele tau ti-ai varsat, Bucura-te, mare mucenice Teodore. Condacul 2 Putere de sus ai luat prin cinstitele tale noua chinuri, nevoitorule al Domnului si prin varsarea sangelui tau, ai marturisit cu fapta iubirea Domnului tau, pentru care Stratilate ti-ai dat sufletul tau, strigand: Aliluial Icosul 2 Putere vitejeasca luand de la Imparatul Slavei,ai rusinat mandria lui Lichie, prin luptele tale cele mucenicesti si pentru dragostea lui Hristos cu bucurie te-ai jertfit, pentru care credinciosii striga tie: Bucura-te, Stratilate nebiruite, Bucura-te, crin si floare din Efaita. Bucura-te, ca ai biruit tabara vrajmasilor. Bucura-te, ca prin chinuri ai castigat cereasca Imparatie. Bucura-te, si noi strigam tie! Bucura-te, ca arma ai avut crucea Domnului. Bucura-te, ca cu puterea ei pe tirani ai surpat. Bucura-te ca si pe idoli ai batjocorit. Bucura-te, ca pe idolii lui Lichinie, la saraci i-ai impartit. Bucura-te, ca prin aceasta Hristos s-a proslavit. Bucura-te, ca prin rabdare, cununi ai castigat. Bucura-te, ca spre cele ceresti pe toti ne-ai indemnat. Bucura-te, mare mucenice Teodore! Condacul 3 Luminandu-ti ochiul mintii, catre cer ai privit si de frumusetea celor nepieritoare dorind, nimic n-ai iubit din cele trecatoare; ci si trupul tau Tiroane l-ai dat muncilor celor de multe feluri pentru care ai primit coroana nevestejita si gherdanul biruintei, pentru care cantam Domnului: Aliluia ! Icosul 3 Lumina de sus stralucind sufletul tau cel mucenicesc, dar de bogatie te-ai dat credinciosilor Tiroane ca infierbantandu-te cu ravna bunei credinte, ai scapat pe credinciosi de spurcaciunile cele idolesti centru care cintam tie: Bucura-te, ajutorul cel grabnic. Bucura-te, stralucirea bunei credinte. Bucura-te, ocrotitorul ortodocsilor. Bucura-te, infranatorul paganatatii. Bucura-te, ca prin coliva pe credinciosi ai scapat, Bucura-te, lauda si bucuria episcopului Ioan Bucura-te, ca el cantare vrednica ti-a dat Bucura-te, biruitorule al tiranilor imparati Bucura-te, ca si pe Maximian ai rusinat Bucura-te, al Bisericii infrumusetare, Bucura-te, ca reversi raze stralucitoare Bucura-te, ca prin jertfa cu Hristos te-ai unit. Bucura-te, ca pentru aceasta El te-a proslavit. Bucura-te, mare mucenice Teodore! Condacul Puterea credintei infierbantand sufletul tau, spre marturisirea lui Hristos, pentru care cu dragoste ti-ai dat trupul muncilor celor infricosate, sfintite Stratilate; iar noi vazand rabdarea ta cantam Domnului: Aliluia! Icosul 4 Putere luand asupra paganatatii, pe idoli ai surpat cu marturisirea lui Hristos, caruia sufletul ti-ai dat cu multumire si te-ai facut aparator credinciosilor, mucenice Stratilate, pentru care cu dragoste strigam unele ca acestea: Bucura-te, ca prin suferinda cununa muceniciei ai luat Bucura-te, ca intr-aceasta ai avut pe Hristos intarire Bucura-te, ca cu puterea Lui, pe idoli ai surpat. Bucura-te, stralucirea Iracliei si a Efaitei. Bucura-te, ca sapte zile nemancat ai petrecut. Bucura-te, ca si alte chinuri cu rabdare ai suferit Bucura-te, ca toti care te-au vazut, pe Hristos au proslavit. Bucura-te, ca prin barbatia ta puterea credintei a inflorit. Bucura-te, ca multi bolnavi ai vindecat. Bucura-te, ca lui Hristos buna mireasma te-ai adus. Bucura-te, ca Efata tie a cantat. Bucura-te, mare mucenice Teodore! Condacul 5 Stea purtatoare de lumina te-ai aratat credinciosilor din toata lumea, lauda mucenicilor Teodore Stratilate, ca ai scapat pe multi de inselaciunea idoleasca si pe Hristos ai marturisit si ai luat cununa nevestejita din mana Domnului tau, strigand: Aliluia Icosul 5 Stralucind prin biruinta marturisirii, sufletul tau nevinovat l-ai adus lui Hristos, Carele a primit nevointele tale cele mucenicesti, aratandu-te aparator fierbinte credinciosilor din toata lumea, pentru care strigam tie: Bucura-te, Stratilate nebiruite. Bucura-te marturisitorule al credintei. Bucura-te, diamantul rabdarii. Bucura-te, crinul infranarii. Bucura-te, balsamul vindecarii. Bucura-te, chedrul curatiei. Bucura-te, ajutatorul saracilor. Bucura-te, ocrotitorul vaduvelor. Bucura-te, ca esti tuturor folositor. Bucura-te, ca din orice nevoi izbavesti. Bucura-te, ca sanatosi ne pazesti. Bucura-te, ca si locasul tau il proslavesti. Bucura-te, mare mucenice Teodore. Condacul 6 Marturisind cu indrazneala pe Hristos Dumnezeu adevarat, ai strapuns cu sulita rabdarii tale pe Faraon cel gandit si inchinaciunile Elinilor le-ai surpat, rusinand in priveliste pe Maximian, pentru care strigam Domnului: Aliluia! Icosul 6 Marturisitor fierbinte te-ai aratat mucenice Teodore Tiroane, ca fiind dus inaintea tiranului Maximian, nu te-ai rusinat a marturisi pe Hristos ci ai rusinat inchinaciunile cele idolesti, pentru care strigam tie: Bucura-te, ca in oastea tironilor ai fost. Bucura-te, ca pe Maximian ai rusinat. Bucura-te, ca pe idolii lui ai surpat. Bucura-te, ca aceasta singur ai marturisit. Bucura-te, ca prin spanzurare singur ai marturisit. Bucura-te, ca prin focul cuptorului ai trecut. Bucura-te, ca Mitropolia Amasiei te mareste Bucura-te, ca Humialon orasul tau te prosloveste Bucura-te, ca crestinii serbeaza acum al tau nume Bucura-te, ca-n nevoi si-n izbanzi, strigam, tie. Bucura-te, facator de minuni alese. Bucura-te, ca prin ele Dumnezeu se proslaveste. Bucura-te, mare mucenice Teodore! Condac 7 Vrand tu mare mucenice Stratilate a-ti mantui sufletul, pe care l-ai impodobit cu tot felul de fapte bune, cu rugaciuni si cu milostenii, te-ai gatit spre lupte mucenicesti pe care le-ai primit cu bucurie cantand Domnului: Aliluia! Icosul 7 Straina minune a fost in toata Efaita si Iraclia s-a mirat de vitejiile tale, cum toate defaimand si pe imparati mustrand, cu indrazneala ai alergat la lupte pentru dragostea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...