Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gripa porcina in Canada


Recommended Posts

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu locuiesc in Ontario, ci in BC, zona-focar. Datele statistice de aici arata ca din aprilie pana acum au fost 111 cazuri serioase (din care 33 numai in ultimele 2 saptamani), 9 din cei confirmati cu H1N1 au decedat (8 din ei au avut si alte boli, insa una din persoane era o femeie tanara, fara probleme anterioare de sanatate). Nu am vazut panica pe aici, Cand acum doua luni fata mea a facut o gripa, medicii cu care am vorbit la telefon mi-au spus ca e foarte important sa merg cat de rapid la urgenta sa-i faca un test, pentru ca daca e sa fie H1N1 trebuie sa-i dea un medicament (Tamiflu? sau altceva?... nu mai stiu) in primele 48 de ore,pentru ca tratamentul sa fie eficient. Si eu sunt gravida (si inca in ultimele saptamani- ce am inteles e ca gravidele nu s-ar imbolnavi mai usor decat altii, insa complicatiile bolii pot fi mai grave), iar fata mai mare intra in categoria persoanelor cu problem cronice si care trebuie sa evite cu orice prêt sa fie expusa la boli respiratorii… Am tot cautat informatii dar nu am luat inca o decizie cu privire la vaccin [:)]. Miercuri am programare la medicul de familie in care am mare incredere si, daca intereseaza pe cineva, o sa va spun ce-mi recomanda. Laura "At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, nu vreau sa te panichez, dar eu azi dimineata la stiri am auzit asa: in Ontario au murit de gripa porcina 29 persoane, 39 sunt in spital, iar o adolescenta care s-a internat cu "mild" simptoms de flu, a murit. Am inceput sa ma cam ingrijorez si eu, ca in clasa fetitei mele sunt copii bolnavi care stau acasa cu febra si nu se simt bine si invatatoarea ei mi-a spus sa am grija. Iar daca nu se simte bine fata mea sa o tin acasa. Dar ea e ok. Sursa este de la acest post de news de unde locuiesc eu. http://www.chchnews.ca/ Ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit si noi in spital ceva info despre vaccin de la Public Health, intr-o nota care se adreseaza gravidelor. Information for Pregnant Women about Arepanrix™ - H1N1 Flu Vaccine - As of October 23, 2009, there is significant H1N1 flu virus circulating in the Niagara region. - Pregnant women in the second half of pregnancy and especially those with medical problems (such as asthma, diabetes, heart problems, lung problems, obesity) who are at any stage of pregnancy, are at much higher risk of serious illness if they get sick with the H1N1 flu virus. Getting the flu can also make these problems worse. However, pregnant women are not at any higher risk of catching the flu than anyone else. Healthy women who are less than 20 weeks gestation are not at higher risk of serious illness if they get the flu virus. - You cannot get the flu virus from the vaccine; it helps protect you and your baby from getting the flu virus. Getting the vaccine will probably also help protect your baby once he/she is born, for up to 6 months. There are two vaccines for H1N1 in Canada: - The main vaccine, Arepanrix™, has been released, it has an adjuvant. - The vaccine without the adjuvant has not yet been released, and we do not know when we will get it. It may be as soon as November 9, 2009. - It is important to know that it takes up to 10-14 days to achieve immunity after vaccination. What is an adjuvant? An adjuvant is something that helps make the vaccine more effective. The adjuvant in this vaccine has all natural ingredients - polysorbate, squalene, alpha-tocopherol, and water. - Polysorbate helps with stability, is a biodegradable oil made from natural ingredients, and is in many popular vaccines. - Squalene is found in fish oil, olive oil, and in our own bodies. It is part of cholesterol metabolism, and is found in our blood. - Alpha-tocopherol is vitamin E. Vaccine with adjuvant (the one we have available today): - It is licensed and approved for all pregnant women. - We recommend it for pregnant women beyond 20 weeks gestation, as well as any pregnant woman with chronic medical problems or complications. - Any healthy pregnant woman less than 20 weeks gestation may wait for the unadjuvanted vaccine, if she wishes. - Any pregnant woman will be eligible to receive the unadjuvanted vaccine. Waiting is not recommended for those at highest risk (>20 weeks or medical problems), because it takes time to develop protection after receiving the vaccine. - It contains H1N1 flu antigen (inactivated virus), adjuvant (explained above), and 5 micrograms of thimerosal. - There is no reason to think that any component is teratogenic (no reason to think it will harm the baby). Vaccine without adjuvant: - When available, it will contain H1N1 flu antigen (inactivated virus), and 50 micrograms of thimerosal. This is much less mercury than in a can of tuna.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[url]http://www.phac-aspc.gc.ca/alert-alerte/h1n1/surveillance-eng.php[/url] Numerele nu trebuiesc luate asa, sec. Te uiti un pic si la populatie, si la aglomeratie si la intinderea in timp si spatiu! Un pic de statistica nu strica niciodata. Intre timp (de la 20 octombrie): se pare ca au mai murit 2 copii de H1N1. Dar media te baga in ceata: in titlu iti spun ca au murit de h1n1, in articol spun ca trebuie confirmat de autopsie....De ce mi se pare mie ca totul este oleaca exagerat? Asa a fost si cu SARS-ul. ma sunau de acasa sa ma intrebe ce-i cu noi, ca au auzit ca mor oamenii pe capete in Toronto. CUm zicea cineva mai sus: fiecare intelege ce vrea din "pe capete".... PS: Melody, imi place exprimarea: nu vreau sa te panichez... dar au murit cu totii..... of! Mama mandra de Dan Andrei (24/03/1996) si Thomas Adrian (18/01/2004) http://community.webshots.com/user/lidia67
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, nu imi place sa dau quote, dar nu am de ales. Adica ce vrei sa spui ca se pare? Update: Deci azi dimineata la stiri la tv (acelasi post local) anunta ca a mai murit un copil de 13 ani, jucator de hockey din Etobicoke (Ontario. Si a mai zis din nou asa: este al 30 caz mortal din Ontario. Adica vrei sa zici ca ne mint la tv? Ca poza baiatului era un fake, sau ce? Tu poate crezi ca eu ma bucur cand aud?! [alcool] Daca la tv-ul tau arata altceva, te ascultam cu alte noutati, mai imnbucuratoare... Si inca o chestie, eu nu m-am exprimat "pe capete". Am spus destul de clar ca asta au spus si ieri si azi la stiri. Daca tu crezi ca sunt miniciuni, asta e. Nu incerc sa te conving. Si inca o chestie. Linkul tau arata update Oct.20/09. Astazi suntem in Oct. 27/09. Adica cred ca stirile sunt mai updated. Am uitat sa pun linkurile: http://news.globaltv.com/health/year+hockey+player+dies+swine/2150259/story.html http://cnews.canoe.ca/CNEWS/Canada/2009/10/25/11521371-cp.html La al doilea link, jos scrie asa: "The death comes days after the province's top medical official confirmed the second wave of the pandemic swine flu has arrived in Ontario, with 29 deaths and 31 people currently in hospital." ..tot eu..care cred acuma am panicat pe toata lumea...[q]
Citat:
citat din mesajul lui caro
[url]http://www.phac-aspc.gc.ca/alert-alerte/h1n1/surveillance-eng.php[/url] Numerele nu trebuiesc luate asa, sec. Te uiti un pic si la populatie, si la aglomeratie si la intinderea in timp si spatiu! Un pic de statistica nu strica niciodata. Intre timp (de la 20 octombrie): se pare ca au mai murit 2 copii de H1N1. Dar media te baga in ceata: in titlu iti spun ca au murit de h1n1, in articol spun ca trebuie confirmat de autopsie....De ce mi se pare mie ca totul este oleaca exagerat? Asa a fost si cu SARS-ul. ma sunau de acasa sa ma intrebe ce-i cu noi, ca au auzit ca mor oamenii pe capete in Toronto. CUm zicea cineva mai sus: fiecare intelege ce vrea din "pe capete".... PS: Melody, imi place exprimarea: nu vreau sa te panichez... dar au murit cu totii..... of! Mama mandra de Dan Andrei (24/03/1996) si Thomas Adrian (18/01/2004) http://community.webshots.com/user/lidia67
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Melody, asculta stirile cu atentie si citeste stirile cu atentie: http://www.cp24.com/servlet/an/local/CTVNews/20091027/091027_frustaglio/20091027/?hub=CP24Home "Toronto Public Health says an area boy has died from the H1N1 influenza, but they stopped short of confirming if it's a Grade 8 student and avid hockey player who reportedly died after contracting a flu-like illness." http://www.cbc.ca/canada/story/2009/10/27/frustraglio-h1n1-toronto-hockey113.html "Earlier, an official at the Ontario coroner's office said an autopsy had not yet been done yet and it was unclear if the boy had any other underlying medical conditions." La asta m-am referit. Si daca citeai cu atentie ce scria la acele linkuri si nu sareai de fund in sus, aflai ca cele 29 de victime sunt numarul total de victime din aprilie pana acum. Si inca ceva: interventia mea se referea la intreg subiectul, n-am spus ca ai scos tu afirmatia cu "se moare pe capete". Pe mine m-a "distrat" modul tau de a prezenta o stire: mai mult decat panicard! PS: comentariul cuiva pe CBC.ca: So 33 million people in Canada, and 80 have died. Yep, that is around 1 in eight million... Then consider that only 5-10% or so have contacted H1N1. Better stay in your bathtub... for a few years. Mama mandra de Dan Andrei (24/03/1996) si Thomas Adrian (18/01/2004) http://community.webshots.com/user/lidia67
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, ce ti-a spus doctorul? Fetelor trebuie sa recunosc ca speram ca postarile voastre sa infirme panica surorii mele si eu sunt genul care mereu pune binele in fata raului si zic ca "dracul nu poate fi atat de negru pe cat pare". Deci pana la urma e clar, boala asta se extinde oricat ne-am impotrivi noi si singura speranta e catre vaccinul asta controversat (exact asa cum si-au dorit producatorii lui) Am auzit voci spunand "ce atata caz cu gripa asta noua ca nu e mai grava decat gripa obisnuita si pentru aia nu-si face nimeni atatea probleme?" Asa o fi? Cred ca si de la gripa obisnuita pot muri oameni cam tot asa, persoane cu un risc crescut dar si persoane care erau sanatoase si tinere... Probabil ca dupa ce va fi mai mult testat si cunoscut si eventual imbunatatit vaccinul, si gripa asta va intra in normalitate ca orice boala care a aparut de-alungul timpului si au fost gasite remedii. Eu nici nu stiu ce sa fac, pana la urma nici impotriva gripei normale parca nu mi-as mai vaccina copiii, nu au facut niciodata gripa indiferent ca i-am vaccinat sau nu i-am vaccinat. daca vaccinurile astea ar fi clar inofensive.... nimeni nu si-ar mai face griji pentru gripe. Iar sora mea probabil ca va face exact ce-i va spune ginecologul ei, deocamdate a avut o raceala puternica de care inca nu s-a vindecat complet si probabil ca nu se poate vaccina cat inca nu e perfect sanatoasa. [url="http://community.webshots.com/user/danaf123"] Fetele mele[/url] Iremediabil indragostita de CANADA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dana d said:pana la urma e clar, boala asta se extinde oricat ne-am impotrivi noi si singura speranta e catre vaccinul asta controversat Oooops! Aici in UK a murit un copil de 6 ani la citeva ore (sau minute, numai stiu)dupa ce a facut vaccinul. N-a, c-a murit si ultima speranta.[:I] Si eu as fi ingrijorata daca as fi gravida, dar trebuie sa se gindeasca ca si o gripa normala e greu de dus cind esti insarcinata. Spune-i sa nu se mai uite la TV, in special la stiri. Sint convinsa ca o sa treaca cu bine peste asta.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acest lucru se poate intampla in urma oricarui vaccin. In privinta copilului din UK se stie doar ca a murit in urma vaccinarii, nu si ca vaccinul i-a cauzat moartea. Am citit stirile privind problema aceasta si nu se spune nimic altceva decat ca asteapta rezultatele autopsiei pentru a se pronunta asupra cauzei mortii. Nu numai acest vaccin impotriva gripei porcine poate avea astfel de efecte. In New York un alt copil a murit in urma vaccinarii impotriva gripei sezoniere: http://vaccinesexposed.blogspot.com/2009/10/8-year-old-child-dies-after-h1n1.html Uneori vaccinarea poate duce la reactii paradoxale ale organismului, in care sistemul imun ataca sistemul nervos. Rezultatul este ca pacientul nu mai poate respira si trebuie conectat la aparate. In majoritatea cazurilor pacientii care sufera de acest sindrom numit Guillain Barre isi revin, desi raman cu sechele pe viata. Ideea principala este ca orice vaccin si in general orice tratament medicamentos poate avea efecte adverse. Nu este insa obligatoriu ca ele sa se manifeste la orice persoana care se vaccineaza. In general acele medicamente care au un procent mare de efecte adverse nu sunt eliberate pe piata, sau cel putin nu ar trebui sa fie puse in vanzare de catre companiile farmaceutice. ________________________ Get busy living or get busy dying.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...