Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gripa porcina in Canada


Recommended Posts

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ar fi fost bine si frumos daca 1) vaccinul ar fi fost testat suficient; nu e cazul, nu stim ce efecte adverse poate avea in timp; sa presupunem ca episoadele anterioare de gripa porcina/aviara n-au fost periculoase si n-au determinat preocupari pentru prepararea unui vaccin si testarea lui in timp? 2) companiile producatoare au cerut si obtinut imunitate guvernamentala; in USA nu le poti actiona in instanta, in Canada plateste guvernul daunele; 3) acest thimerosal si toate controversele in jurul lui ca posibil declansator de tulburari autistice. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vaccinul impotriva unei gripe, oricare ar fi ea, se modifica de la un an la altul. In fiecare an avem o alta tulrpina de gripa, deoarece virusul gripal sufera mutatii si se modifica foarte usor. Deci nu este posibil sa vezi ce efecte are pe timp lung si sa spui ca il vei folosi si peste 50 de ani pentru ca timp de 40 de ani nu s-a intamplat nimic. Pe de alta parte e greu de observat ce efecte ascunse ar avea un vaccin, pentru simplul motiv ca oamenii traiesc mult si a supraveghea pe cineva care a fost vaccinat inseamna o urmarire a efectelor pe timp de aproximativ 70 de ani dupa vaccinare (cam cat am considera durata de viata dupa vaccinare). In al doilea rand, oamenii sunt extrem de diferiti ca reactii fata de vaccinuri, deci un studiu care sa iti spuna ce efecte are vaccinul gripal in viitor, asupra oamenilo vaccinati ar insemna: 1. un studiu pe un numar de cel putin cateva mii de oameni pentru a avea o marja de incredere buna 2. oamenii supusi studiului ar trebui sa fie impartiti in doua grupuri mari: barbati si femei, deoarece metabolismul barbatilor este diferit de cel al femeilor; 3. cele doua grupuri ar trebui impartite la randul lor pe grupe de varsta; 4. fiecare grupa de varsta ar trebui sa aiba aproximativ aceeasi greutate, acelasi regim alimentar si acelasi regim de viata; 5. de asemenea, ei ar trebui sa aiba acelasi ritm metabolic. Toate acestea ar fi absolut necesare pentru a avea un studiu privind efectele pe termen indelungat ale unui vaccin care nu este valabil decat un an de zile. Nu cred ca este posibil un astfel de studiu. Ca regula, exista o marja de risc pentru orice substanta pe care o introducem in organism. Depinde doar de noi ce risc ne asumam. ________________________ Get busy living or get busy dying.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

astea-s motive sablon, le-am putea aplica oricarui vaccin modificind premisele, noi facem vaccinul, ne asiguram imunitatea si dupa aia potopul; vorbim de gripa porcina a carei efecte nici macar n-au demonstrat ca justifica o campanie de vaccinare pripita si netestata, nu de gripa anuala, de o campanie propagandistica uriasa de vaccinare a masei intregi de populatie, cu costuri uriase traduse in averi nemasurabile producatorilor de vaccin si accesorii; tocmai asta ar fi facut fezabil un studiu inainte; http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat ce spui, Ana. Vaccinul gripal fiind un vaccin nu ai cum sa ignori sabloanele. Pe de alta parte insa, exista cineva care este obligat sa se vaccineze? La noi in UK nu am auzit sa fie nimeni obligat sa se vaccineze, oamenii pot alege daca o fac sau nu. ________________________ Get busy living or get busy dying.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu un update: saptamana trecuta am fost la medicul de familie. M-a intrebat daca vreau sa fac si vaccinul contra H1N1. I-am cerut parerea. A raspuns ca, data fiind conditia Dianei si ca eu sunt in grupa de risc crescut fiind gravida in ultimele saptamani, el mi-l recomanda. Am zis ok; mi l-a facut. Doua zile m-a durut putin bratul (in special cand incercam sa dorm pe partea stanga). Am luat Tylenol si acum nu mai am nimic. Tot de la medic am aflat ca dupa 10 zile, anticorpii pe care ii face organismul meu vor ajunge prin sange si la bebe. Ieri au facut cele doua vaccinuri (H1N1 si gripa sezoniera) Diana, sotul si mama mea. Diana vad ca e ok. Mama si Andrei se plang azi de oarece durere in brate si oboseala. Am intrebat-o pe tipa din comunitate care ne-a vizitat ieri daca are idée ce inseamna “alte conditii” despre care se spune ca sufereau marea majoritate a celor care au murit dupa gripa porcina in BC. Mi-a pomenit de astm, diabet, si probleme ale sistemului imunitar – copiii cu problemele astea si familiile lor le viziteaza ea ca sa le faca vaccinurile, la recomandarea medicilor care ii au in evidenta, si dupa ce familiile isi dau acordul. In incheiere, desi in media se arata/spune ca sunt cozi immense la toate clinicile din Canada care fac vaccinul, cadrele medicale cu care am discutat desi pe de o parte iau cu totii in serios gripa si posibilele consecinte, pe de alta parte nu am observat la ei nici un semn de panica sau cum ca ne-ar presa in vreun fel sa facem neaparat vaccinul. Laura "At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, durerile in brate si oboseala sunt simptome normale dupa vaccin. Organismul lor a recunoscut prezenta virusului inactivat si a reactionat la el asa cum a stiut mai bine. Fiecare organism reactioneaza diferit la vaccin. De exemplu, fiul meu a avut o reactie violenta de fiecare data cand l-am vaccinat, incepand de la primul vaccin: febra 39-40, stare generala foarte proasta, a trebuit de fiecare data sa ii dau paracetamol timp de 5 zile si sa il tin in pat pana ii scadea febra. In plus se simtea foarte rau. Dar asta se intampla numai in cazul lui. Organismul lui este mai reactiv si are si un puternic fond alergic mostenit. El a spus ca nici nu vrea sa auda de vreun vaccin. Dupa legea din UK el este tanar adult acum si nici nu se poate sa il fortez sa faca vaccinul. Eu pledez pentru o analiza a situatiei la rece, mai calm, ignorand toata valva pe care o face mass-media (care trebuie si ea sa supravietuiasca). ________________________ Get busy living or get busy dying.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, judecand dupa cum se simte in zona in care locuiesc, situatia nu e inventata si nici alimentata de mass media. Oamenii sunt ingrijorati, au copii la scoala ai caror colegi sunt bolnavi, la munca au colegi care lipsesc, oriunde te invarti auzi de cineva care a fost atins de gripa asta, si de cele mai multe ori cu simptome neplacute, nu cu simptome usoare. Ceea ce nu era cazul in anii trecuti, cand in grupa de risc erau in mod special varstnicii si ne spuneam, "ei, e normal sa fie asa, noi, adultii tineri suntem protejati". Acum vedem mai degraba adulti tineri care cad la pat ca mustele, plus multi copii, ceea ce in anii trecuti nu se intampla des, plus decese... asa ca nu e nevoie de mass media sa puna paie pe foc, oamenii sunt ingrijorati de ceea ce se intampla in comunitatile lor, in primul rand. Ana, ca sa nu mai "otravesc" sezatoarea [:D], notita aia pe care am primit-o de la guvern spune ca vaccinul contine mai putin mercur decat o conserva de ton. Tu ai motive sa te indoiesti de ce spune guvernul? Te intreb fara intentii absconse, vreau doar sa inteleg.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donia, am motive in cazul de fatza; guvernul raspunde de starea de sanatate a populatiei si e pus in fata unei situatii de moment; pentru moment ar fi un dezastru ca masa mare a populatiei sa contacteze boala, dotarile sistemului sanitar(personal, locuri in spitale, medicatie, etc) nu ar rezista; pina aici corect, guvernul isi face treaba, evita panica, evita o situatie de criza, etc; dar urmarile pe termen mediu si lung? nu ne intereseaza pentru ca sunt doar ipotetice, pentru ca nefacindu-se studii post-vaccin (vezi postul Ellei mai sus) nu poti dovedi legatura, pentru ca la nivel de individ e greu sau imposibil sa te bati cu guvernul peste 20 de ani, etc, intre timp se schimba guvernele si guvernantii,etc, etc; de aceea nu "inghit" ce spune guvernul nostru de data asta; in plus mercurul nu e singurul adjuvant, mai exista celalalt (imi scapa numele acuma) cu efecte tot dezastruoase dar asupra masei musculare. eu nu sunt genul credul in conspiratii internationale, 666, s.a., tocmai am semnat ok sa-l vaccineze pe Tudor contra hepatita, dar de data asta spun pas pentru cel gripal; http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...