Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vorbirea: un joc in 2! - metoda Hanen


Oaspete Otilia

Recommended Posts

Otilia, in primul rind ma alatur celorlalte mamici si iti multumesc din suflet pentru efortul ce l-ai facut in a impartasi cu noi ce ai aflat din "It takes two to talk". Mii de multumiri![flo] Tocmai ce am rugat un prieten din Canada sa mi-o comande si sper ca in maxim o luna sa o am si eu si sper in acelasi timp sa ma ajute in recuperarea baietelului meu, dar pina atunci astept cu nerabdare ce vei posta tu in continuare... Multumesc mult inca o data! Gabriela si [patut] Stefan David (8 Iulie 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/ggalatanu/my_photos"]Poze nou-noutze cu Stefanutz[/url] [url="http://community.webshots.com/user/iulieaugust2004"]Albumul comun!!![/url] Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding John D. Rockefeller, Jr.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La 1 an si 7 luni ar trebui sa spuna cateva cuvinte mici : mama,tata,apa,papa,pipi,caca...Scuze pentru ultimile cuvinte,dar intra in repertoriul limbajului la aceasta varsta.Intrebati-l :ce face puiul meu ? papa? si el ar trebui sa spuna : papa.Testati auzul: in spatele lui,la 30cm sau 50 cm sunati un clopotel,ar trebui sa se intoarca.Aratati-i un ceas care face tic-tac lasati-l sa asculte,apoi ascundeti-l.Spunet-i ca tebuie sa caute ceasul dupa zgomot (unde este ceasul,ia asculta cum face: tic-tac).Strigati-l in soapta din spate.Ar trebui sa va raspunda.Repetati-i mereu cuvinte scurte : supa,mere,puiul....Oricum, baieteii vorbesc mai greu.Vorbiti-i cat mai mult,aratat-i lucruri si imagini,spuneti-i numele obiectelor si ce facem cu ele (bem cu cana).etc.... betiana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

betiana ne esti de real ajutor,multumim frumos,eu am un baietel de 1 an si 10 luni si m-a ajutat mult raspunsul dat mai sus,noi am inceput sa vorbim mai pocite cuvintele,dar cele de baza,vreo 20-25 le spune...inca nu le leaga in propozitii,insa imi arata cu degetul ptr a-i explica diverse obiecte....in schimb ,il pun sa spuna dupa mine cuvintele,iar el isi da silinta,atat cat poate pronunta...de ex la bursuc ii spune bu-bu....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia! Ceea ce afci tu aici e minunat,e miraculos, e demodat de uman!Sa gasesti timp pentru noi si sa ne impartasesti din aceasta carte,sa traduci si sa ne faci bucuria acestui dar - e ...unic,divin!Iti multumeste o mama al unui copil de 2 ani+4 luni care nu vorbeste si pe care l-am regasit in paginile postate de tine.Am sa aplic invataturile tale si sper sa functioneze. Cu plecaciune,din suflet -multumiri!!! Loredana loredana &Radu BB mic da' voinik http://up.photos.yahoo.com/ed/l_oredana/process_bcmultipart_form
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu am mai postat, am citit cu strictete acest subiect deoarece mi se pare extraordinar de interesant si educativ. Otilia iti multumesc inca o data pentru ceea ce faci si vreau totodata sa incurajez toate mamicile sa te citeasca cu atentie, sa aplice tot ceea ce citesc deoarece rezultatele nu se vor lasa prea mult asteptate. Desigur ca fiecare copil e unic si unii din ei nu vor sa vorbeasca asa de usor, oricat am incerca noi sa-i ajutam dar e importanat sa ne straduim pentru ca noi mamicile suntem poarta lor spre lume. Eu am un bebelas de 8 luni, in cresterea caruia am aplicat toate jocurile posibile si toate metodele de care am citit ca sunt benefice educatiei si cresterii copilului, vreau sa va spun ca sunt extraordinar de fericita sa-l vad cum se dezvolta de la o zi la alta. Are deja cateva cuvinte pe care le spune si mai nou asociaza cuvantul cu persoana, spune : mama, tata, ada, apa, da, plus alte cuvinte pe limba lui. Voi fi in continuare alaturi de voi, e minunat sa vad ca sunt asa de multe persoane preocupate de cresterea si educare puiutilor .... Silvi si bebe Alain 19.01.2006 [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/bebeianfeb/album?.dir=/1522&urlhint=actn,ren%3as,1%3af,0/"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Limbajul copilului pana la 2 ani,2,6 ani are o amprenta foarte personala.Desi intelege cuvintele,unele nu le poate pronunta.Oricum cuvantul "bursuc" este un cuvant care nu apare prea des in povestile sau conversatiile noastre.Cand vorbim cu copilul trebuie sa ne referim la mediul lui apropiat (masa,scaun,pat,carucior,lingura,...),lucruri cu care intra in contact permanent.Sa le aratam in plimbarile noastre prin parc frunze,flori,castane...Sa ne uitam pe cer si sa vedem norii.Sa ii spunem copilului :"Acum punem caciulita pentru ca bate vantul".Universul este infinit, dar pana il va descoperi in totalitate este un drum lung de parcurs. betiana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur foarte tare ca sunt asa de multe mamici interesate de aceasta metoda, iar incurajarile voastre minunate ma fac sa nu ma opresc aici. [il] Va promit ca miine voi continua cu capitolul 5: Cum sa invatam amuzindu-ne - rolul jocurilor. Si nu uitati: "Cel mai bun joc care exista, jucaria cea mai amuzanta, sunteti DVS." (Dr. Monte Bail, parinte + psihiatru).
[url="http://family.webshots.com/album/136855708nUmjMn"]Adélie la p'tite souris[/url] [pis] [url="http://s63.photobucket.com/albums/h147/floricici/"]Floricici din gradina mea [flo2][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

suuuper subiectul! si bravo initiatoarei.pupici pt ea.l-am citit pe tot si aplicat si vad rezultate spectaculoase. fi-mea are 2 ani si 4 luni si,desi ca volum al voc sta bine,cunoaste f multe cuv ,unele chiar "savante" pt varsta ei, dar a mers mai greu la legat in propozitii. apropo, e normal la 2,4 ani sa "faca varza" pronumele posesive, acordurile pred cu subiectul ?adica ceva de genu' "cartea a mele" si "urca si eu"? "Copiii vostri nu sunt ai vostri . Ei vin prin voi, dar nu din voi. Puteti sa le dati dragostea , nu insa si gandurile voastre, fiindca ei au gandurile lor. Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul. Puteti nazui sa fiti ca ei , dar nu cautati sa-I faceti asemenea voua, pentru ca viata nu merge inapoi , nici nu zaboveste in ziua de ieri”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...