Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (206)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 216
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Uite Nelia articolele in care ICI e criticat : http://recherche.cyberpresse.ca/cyberpresse/redirect/field/url/?document=wcm.cyberpresse.ca/article/4362719 http://recherche.cyberpresse.ca/cyberpresse/redirect/field/url/?document=wcm.cyberpresse.ca/article/4362678 http://recherche.cyberpresse.ca/cyberpresse/redirect/field/url/?document=wcm.cyberpresse.ca/article/4362718 I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mikiion Bine ca nu tine frigul mult, ca in 2004 cand au fost asa vreo 2 saptamani. Tocmai cand am aterizat eu :)
Yap, iarna aia cind imbracam copilul in 2 rinduri de costume de iarna si cagula din care numai ochii i se vedeau. Si el zicea mereu ca ii e frig "la ochi" :) Nelia, of doamne, suflet de mama! Sper f. tare sa fii prima la coada si Tudora sa aiba loc in scoala. S. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui simi
Uite Nelia articolele in care ICI e criticat : http://recherche.cyberpresse.ca/cyberpresse/redirect/field/url/?document=wcm.cyberpresse.ca/article/4362719 http://recherche.cyberpresse.ca/cyberpresse/redirect/field/url/?document=wcm.cyberpresse.ca/article/4362678 http://recherche.cyberpresse.ca/cyberpresse/redirect/field/url/?document=wcm.cyberpresse.ca/article/4362718 I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!
Ce m-am enervat; critica cheltuiala fondurilor ce se duc pe singura varianta de terapie oferita copiilor; eu am obtinut dupa demersuri uriase opt ore/saptaminal gratuit timp de doi ani; restul le-am platit la 25$/ora; idioti; daca ar plati hiperbare sau terapii nutritionale fara gluten sau delfinoterapiim care sunt inca mofturi pentru cei bogati, as intelege, dar macar atit trebuie oferit copiilor astora. de atitea centre de autism unde se calca in picioare birocrati peste birocrati fara a oferi nici un serviciu clientelei si se inghit sume matusalemice pe simpozioane si intilniri interminabile nu scrie nicaieri; Nelia, tin pumnii sa deschida scoala sa stai inauntru dimineata, si sa ai loc pentru Tudora; uof Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit, ca n-am avut stare, voiam sa stiu ce spun... De curind, guvernul a deblocat fonduri, nu se vor face minuni, dar s-ar putea ca articolele sa fi iesit rapid la lumina pentru ca unora nu le convine acest lucru. Eu nu pot sa stiu daca este sau nu eficace aceasta metoda, abia acum intru in contact cu ea, insa oamenii care lucreaza acolo sint nemapoimeniti, sufletisti si care ofera macar ceva acelor copii. E atit de frumos centrul si au atitea lucruri folositoare pentru copii care nu au sansa sa se nasca in familii bogate (oricum, ce bogati trag de sfori si isi baga copii si in public, dar merg si pe cai private si pe cai pseudostiintifice (hiperbare sau terapii nutritionale fara gluten, cum a spus Ana - nici aici nu sint studii, daca un copil face progrese, nu se stie exact de unde ii vin). De aceea e atit de fascinant si complex autismul, ca nu se stie, dupa ani si ani de zile de studiu, mai nimic despre el. Nici despre cauze, dar nici despre metode eficiente. De fapt, cred eu, ca daca nu cunosti cauzele exacte, nu ai cum sa indepartezi efectele, ameliorind ce se poate, ca de vindeca nu se vindeca, poate in viitor. Dar unde dau dreptate celui care a scris al doilea articol este la formarea de intervenanti. Toti cei care sintem acolo sint studenti sau absolventi de psihologie, psihoeducatie sau educatie specializata, e si una la sexologie, eu la travail social, unele au chiar si master sau sint acum la el. Copii despepti si tineri (eu sint mama... si hai, nici proasta nu sint, ca am inteles ce a predat), cu suflet mare si cu interes de a lucra in domeniu, de a face ceva... Doua zile ne-au facut capul toaca, de am luat metroul in sens invers, si miine inca o jumatate de zi si dupa ne evalueaza inca o jumatate de zi direc la lucru cu copiii... cine trece testele, va merge cu un alt intervenant sau psihoeducator pe teren o saptamina! Atit! Si dupa aceea, va invata meseria singur, pe teren, odata cu copilul. Si e mult... atit de multe de facut, materiale, tu iti faci aproape tot, cu indicatiile lor, dar foarte putin ajutor, pentru ca sint depasiti. Te mai ameliorezi la superrevizii, la evaluari... dar copilul pierde totusi, din cele 20 de ore va beneficia de mai putin, din lipsa de formare si de experienta a intervenantilor. Si e pacat... Inainte aveau doua saptamini de formare si trei luni de formare pe teren, incomparabil! Asa ca, pina la gasirea de metode eficiente, macar se face ceva pentru ei. Si sa stiti ca oamenii care lucreaza cu acesti copii au salarii mici si mijlocii, prefera atit pentru ca vor sa faca asta. Cind ma gindesc cum se invirt banii prin alte parti, mi se stringe inima... Si sint copii care sint pe liste de asteptare de la un an si spre doi, de la primele semne si fac 6 si nu obtin serviciile, iar in ziua in care implineste 6 ani, i se taie orice drept... pe motiv ca intre 2 si 6 ani, creierul copilului este ca un burete, apoi nu mai asimileaza. Dar nu sint studii care sa arate clar ca intre 6 si 12 ani, copilul nu ar face progrese, mai lente, dar eu cred ca totusi l-ar ajuta. Pe mine m-au intristat toate aceste lucruri, asa ca sint mai mult de partea celor care macar fac ceva decit a celor care denigreaza si putinul care se stie si se poate face in prezent. Ma refer la cei saraci si medii, ca cei cu bani se descurca ei... sper, sper din tot sufletul sa-si consume banii pentru ameliorarea vietii copilului. Ah, si voiam sa mai spun ca metoda in sine nu are cum sa faca rau. Poate ca nu e eficienta suta la suta, poate ca nu face bine tuturor copiilor, dar rau nu are cum sa faca. E o metoda de invatare, cu principii pe care le aplica mai mult sau mai putin 70 la suta din parintii de copii fara probleme. Eu una am recunoscut, cel putin in comportamentul si preferintele Tudorei, cam jumatate din manifestarile descrise ca le au copii cu un autism usor... iar jumatate din metodele de invatare de care se folosesc ei, le-as putea transfera, cred eu cu un real succes, in procesul de invatare al copiilor mei. Cind spun invatare, ma refer la orice... Oricum, eu sint din ce in ce mai atrasa de acest proces de invatare, am avut asa, intr-o zi oarecare, revelatia ca acolo e secretul fericirii noastre... sau nefericirii.[:D] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, bafta multa maine dimineata! Si eu plec la job la 05.00, o sa ma gandesc intens la tine! Dar ce scoala e aceasta de trebuie stat la coada asa? E in afara ariei voastre sau cum? Pe masurta ce inveti si tu imi doresc sa ne impartasesti si noua din metodele aplicate. Mai citisem cate ceva pentru propria mea curiozitate, dar nu stiu nimic in comparatie cu tine sau cu Ana. Sa stiti ca Racul e cea mai inteligenta zodie a sistemului, are un singur punct negativ: delasatoare. Prietenul meu care este rac are o inteligenta nativa incredibila, as putea zice perversa de la un punct incolo, in facultate facea tot posibilul sa exploateze orice/ oricine care i-ar fi oferit un avantaj astefl incat lui sa-i fie drumul facil. Munciti deci putin cu racusorii vostri, nu cred ca nu veti obtine roadele dorite. [pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, draga de tine, iti trimit si eu un pic de caldura de departe, poate ajuta.[pup] A nins si la noi de doua zile, si acum ninge usor, e frumos ca deocamdata e alb si pe jos, iar copacii sunt incarcati cu zapada.[:)]dar nu e frig, sunt cam 1-2 grade. L-am scos ieri pe "colegu" (cum ziceti voi - imi place!) la o bataie cu zapada in parc, bineinteles ca am iesit "sifonata:[:D]. O saptamana usoara va doresc! Noi inca asteptam ACC/OUV, au trecut 3 luni de cand am depus dosarul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus fetelor dragi [flo] De-abia am reusit sa citesc - ufff ce mult scrieti [:)] (Delphin [pup])... Imi place sa va citesc si invat permanent de la voi [flo] FELICITARI atat voua cat si copiilor pentru toata munca care o faceti impreuna, pentru reusitele pe care le aveti! Sunt deosebit de impresionata si va admir [flo] Roxana - imi place f mult cum ne "intampini" la inceput de capitol [pup] Nelia - multa bafta [flo] Iselin - nu am citit nimic de Virgina Woolf [:I]... dar absolut din intamplare am gasit citatul (pe I-net)... si pur-si-simplu am simtit ca ma caracterizeaza... BTW - acum cateva zile am ras singura citind art http://www.dailymail.co.uk/femail/article-1349136/Forget-going-gym-just-bucket-Mopping-uses-calories-says-study.html#ixzz1BfACkeF2 si am inteles de ce ma simt eu asa bine si in forma... chiar daca nu dau pe la sala [:D] Exclusive - felicitari pentru curs! sa stii ca de cand am vazut primul tau mesaj - ca lucrezi la un SPA - am fost f tentata sa-ti scriu sa te "bombardez" cu intrebari, etc... dar mi-a fost jena deoarece nu doresc sa te deranjez... eu din pacate nu voi putea sa te "vizitez" si sa-mi fac un "facial" in viitorul prea apropiat (desi mi-as dori f mult)... locuiesc in Sue [xx(] Dana (Podeanu) si Simi - multumesc frumos pentru cuvintele de incurajare ref la karate [flo] Sper din tot sufletul sa doreasca sa continue... e inca micuta (6 1/2) si... oricand se poate "plicti" mai ales ca e f "demanding"... Noi incercam sa o motivam/incurajam si cu mici recompense dar si cu laude - cu precadere pentru munca depusa (in special cand vad cu-adevarat ca face efortul sa fie focusata la exercitii). Simona - multa sanatate sotului. Mqqm - mie mi-a placut enorm tot ce am citit (I-net, carti) despre metoda Montessori... bineinteles ca fiec gradi/sc o aplica... diferit... Va tuck cu drag [pup] si promit sa mai revin [flo] Lorelai As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia curaj! Tocmai acum si frigul asta!!! ANKA, cred ca vorbim impreuna si ne intelegem separat. Vorbim de scoala, scris cred nu? Sau voi sunteti la despartirea in silabe fonetica? Bref, eu asa cunosc regula scrisa: Qu'est-ce qu'une syllabe ? Une syllabe est un groupe de sons que l'on prononce par une seule émission de souffle. Elle est composée : soit d'une voyelle seule, soit d'une voyelle et d'une ou plusieurs consonnes. Séparation des mots en syllabes; différents cas possibles : Une consonne : On la met à droite du tiret : de-mi re-tour... Deux consonnes semblables : On les partage : ef-fet ar-rêt... Deux consonnes différentes : On les partage, sauf à la fin d'un mot : as-pect ab-sen-ce... Trois consonnes différentes : On les partage après la deuxième consonne : cons-cien-ce obs-ti-né comp-ter sauf quand on a "ph","ch","th" "gn" : mar-cher as-phy-xie et lorsque la dernière lettre est r ou l : ar-bre ap-plau-dir Remarque : On ne sépare jamais les groupes qui équivalent à un seul son : "ch" "ph" "th" "gn" : é-chan-ger é-lé-phant a-thée mon-ta-gne Deux ou trois voyelles : théâ-tre oa-sis ré-gion es-pion bout as-seoir beau-té. Fonetic e alta mancare de peste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...