Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (206)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 216
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui lorelaim cge - multa bafta cu pasapoartele [pup] Noi (sotul si cu mine) din neglijenta am uitat sa ni le prelungim la momentul potrivit... iar acum nu putem sa ni le facem deoarece casatoria noastra din Qc/Canada nu e inregistrata in Ro (inregistrare pt care trebuie mers la Min Af Ext la Buc, apoi la Primaria Tim, etc... o adevarata tevatura [bang]... asa ca am renuntat...) Ana - ma bucur ca te simti mai bine [pup]
Lorelai Eu le-am spus ca sunt necasatorita si am putut sa-mi depun actele de pasaport. Oricum nu scrie in pasaport daca esti sau nu casatorita!!! Eu nu mi-am schimbat numele dupa casatorie asa ca a fost OK. Cristina - mama lui Alexander si Kaitlyn
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai Mqqm ca m-a dus inapoi sa vad ce am scris[:)]. Emma lui Denisa a inceput la 2.5 ani, nu Julia mea. Julia mea a inceput la 4 ani cind ne-am mutat noi din Montreal, in Montreal nu fusese la Montessori. Si a facut 2 ani,pre-school si kindegarden.Poate m-am exprimat eu gresit. Luca a inceput mai devreme adica un pic dupa 3 ani sin intentia noastra era sa il tinem 3 ani acolo, dar din toamna kindergardenul trece full time la public si atunci ne oprim in vara. Da, repetitia, repetitia si iar repetitia e foarte folosita si la noi.Ei spun ca asa formeaza copilului o rutina in activitatile zilnice. Dar se tine seama si de inclinatia copilului. Dar aveti si voi niste scoruri la Montesorri pe acolo de numa'. le depasiti pe ale noastre [:-@].Noi platim $700 dar ne ducem cu mincarea in troscoleta. Sint sigura ca o sa fie bine Pepitelul. Dar el nu mai e bebelus? cind a crescut de mergeti deja la gradinita[:)]? Denisa, felicitari Emmei pentru progrese.French immersion va fi challenging pentru ea.Voi terminati anul asta sau o mai lasati un an? Vad ca si pe la voi stau lucrurile cam ca pe aici, uitasem de 6 senzory corners. Cristina (cge),sper totusi sa rezolvati cumva. O zi buna si multa sanatate tuturor. Roxana, mami de Julia ( 10 oct. 2003) si Luca( 31 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristip71, uite aici un site de unde poti comanda culegeri in limba engleza pe programa canadiana: http://www.popularbook.ca/product4.htm Si un site interesant de tutoring on0line: http://www.tutorvista.com/. Ultimul nu l-am incercat inca, mi l-au recomandat ceva mamici la scoala. Roxana, mami de Julia ( 10 oct. 2003) si Luca( 31 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rocs, cum mai sunteti?[pup] Eu sunt in deplasari si imi fac de cap. M-am trezit intr-o camera cu 3 paturi (si da sunt singura[:D]) de nu stiam in care sa dorm. Sa stiti ca daca baiatul meu al mare o sa reproseze ceva la maturitate il trimit aici sa va scrie ca din cauza voastra[pup]il zapacesc acum. Rocs, sa imi trimiti si mie link-urile astea pe mail ca uit pana acasa[pup] Cge[flo]imi pare rau de treaba asta, da si eu as fi o pers fericita sa vad un consulat pe aici[:I]|Dar fara sa pierdeti voi. Ca am albit din cauza certif baiatului si sa spun drept as fi renuntat, da nu am vrut sa fie unul cu si unul fara. Mqqm, [:)], stresul asta. Da poate ca o sa fie baiatul fericit asa[pup] Eu cred ca pe cel mare al meu mi l-ar fi dat acasa de la Montess. Pe al mic daca il duc acum il da afara sigur[:D] (scuze Simmona, da mie chiar imi place semnul[:I]) Poate mai incolo sa incerc si eu cu el, da la part time ceva, ca iar ma enervez ca le cumpar spatiul la cei cu gradinita in loc sa imi iau casa[bang] Nelia felicitari pt tot, experienta si determinare. DanaP si Simonna, m-am gandit si eu la voi si ai vostri. bine ca e bine[flo] Maru, bravo mama pt rezultate si sunt super impresionata de voi fetele cu gimnastica (dana, delphin, maru, simi) Eu m-am gandit daca sa imi iau echipam cu mine s afac aici la hotel da m-am lasat pagubasa. Am adus costumul de baie da cred ca il duc doar inapoi[bang] Sper insa sa ma organizez nitel de sapt viitoare si sa merg si eu la sala desi chiar nu stiu cand, mai ales ca nu pot zice ca ma duc din convingere[q] LauraB sanatate multa[pup] Ma duc la ziua de intalniri[bang] Apropo de accent, si eu as vrea sa il mai indrept, ca mereu ma intreaba cate cineva de unde e accentul asta[bang]Si eu tot raspund, care accent[:D] ei, asta e, sa vina si ei sa vb in romana si le zic si eu cu accentul. am fugit dupa cafea[:I] Numai bine tuturor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, mersi si eu de link-uri. Le-am salvat in computer si am sa le studiez. Maru, citind putin din urma, am inteles ca baiatul tau face inot. Cam cate ore pe saptamana se antreneaza? Am inteles ca sunt cateva cluburi in Ottawa unde copilasi de 9 sau 10 ani se antreneaza 24 de ore pe saptamana. Am ramas masca cand am auzit, dar e drept ca au si rezultate. N-am mai intrebat cand mai merg si la scoala... Sa aveti o zi buna. [copil]03/02/2006 si [zana]25/04/2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina a trebuit sa refac mamo si ecografia (facute cu un an in urma). Din fericire totul a fost ok dar la primul san aproape am lesinat (nu mi s-a intimplat niciodata)si la al doilea a mai repetat odata.Cica daca ai sinii mici te doare mai rau ca ti tooot aplatizeaza ca sa vada ce e pe acolo. Apoi la ecografie a tot pozat tipa pe acolo (eu stiu de la nodulii de la tiroida ca atunci cind pozeaza nu e de bine). In asteptarea doctorei deja imi faceam scenarii in gind...apoi a mai repetat si doctora odata ecografia. Dar pe mine tot ma dor sinii inainte de perioada lunara[bang] si inteleg ca in Ro se dadea ceva sa-ti amelioreze durerea. Voi ce stiti? Dana unde esti in deplasare? Undeva la caldura?Ar trebui sa profiti si tu.[pup] Lorelaim am primit CD si aseara l-am pus prima oara.M-a furat somnul la un moment dat, l-am inchis dupa o jumatate de ora. dar am dormit atit de profund ca dimineata mi-a luat ceva timp sa realizez ce zi e.Dar are tipul o voceeeee Ma tot tin sa va intreb....cele care sunteti deja cetatene canadiere va mai faceti pasaportul romanesc? daca DA, DE CE? Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rocs, Denisa interesant... si eu sunt curioasa de experiente pozitive cu Montessori, eu zic ca totusi se va adapta si al meu, ii plac mult activitatile de grup. Unde vreau eu sa-l dau am inteteles ca e o combinatie intre Montessori si metoda liberala asta a lor, in sensul ca au mult timp de joaca, fata de o gradi strict Montessori. Au impartit timpul cam jumi-juma. Daiopri ma bucur sa mai aud de la tine! [pup]
Mami de Patrick(29.04.2008) si [gravi] 37+ Kevin Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Cristina a trebuit sa refac mamo si ecografia (facute cu un an in urma). Din fericire totul a fost ok dar la primul san aproape am lesinat (nu mi s-a intimplat niciodata)si la al doilea a mai repetat odata.Cica daca ai sinii mici te doare mai rau ca ti tooot aplatizeaza ca sa vada ce e pe acolo. Apoi la ecografie a tot pozat tipa pe acolo (eu stiu de la nodulii de la tiroida ca atunci cind pozeaza nu e de bine). In asteptarea doctorei deja imi faceam scenarii in gind...apoi a mai repetat si doctora odata ecografia. Dar pe mine tot ma dor sinii inainte de perioada lunara[bang] si inteleg ca in Ro se dadea ceva sa-ti amelioreze durerea. Voi ce stiti? Dana unde esti in deplasare? Undeva la caldura?Ar trebui sa profiti si tu.[pup] Lorelaim am primit CD si aseara l-am pus prima oara.M-a furat somnul la un moment dat, l-am inchis dupa o jumatate de ora. dar am dormit atit de profund ca dimineata mi-a luat ceva timp sa realizez ce zi e.Dar are tipul o voceeeee Ma tot tin sa va intreb....cele care sunteti deja cetatene canadiere va mai faceti pasaportul romanesc? daca DA, DE CE? Born to shop, forced to work.
Dana, [pup] bine ca s-a terminat totul cu bine. [flo] M-am gandit la tine, si eu, si eu am suferit, nici eu nu am material suficient si m-au chinuit [q] Era scris acolo pe perete la clinica din complexul Desjardins ca ei nu tin al confortul pacientilor, ci la sanatatea lor. Si nu, nu-mi mai am pasaport romanesc de ceva vreme, de ce l-as face. Nu sunt pe BS sau assurance emploi ca sa vreau sa conturnez legea cand ies din tara si nici nu vreau sa-l vand la negru [:)] Sa-l fac doar ca sa mai platesc niste taxe?? Cum se numeste CD-ul? Stiu ca Lorelaim a scris, dar nu m-as intoarce sa caut [flo] Mea culpa [asia] Intrebare: daca demenajezi undeva in MTL prin august, mai gasesti loc la scoala de langa casa? Sunt obligati sa-ti dea loc intr-o scoala daca esti in zona ei oficiala? Sau te trimit in urmatoarea care are locuri libere?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...