Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (206)


Recommended Posts

Ladies, multumim de ginduri bune, Colegu' e ok, doarme, ca l-a terminat anestezia :) Nelia, mi-a placut R. Assumpta pt ca arata ca si cind aveau bani. Si copiii aratau destepti. Pe bune. Asta a fost diferenta intre Internationala - care arata ca orice sc. publica, un fel de ruda saraca - si scolile private. Flash backul de care zice Mihaela l-am avut la St. Sacrement, Doamne, ce mi-ar fi placut sa mearga acolo! Bine, pe linga bani, e o scoala maaaare, au de taote, piscina, salile de sport, programul ala special (si care costa cam 1000 de dolari/an in plus) tic.com, de n-am decit laptopul nu si carti la majoritatea materiilor. Nelia, pt linistea ta - si ai ei - eu cred ca trebuie s-o obligi cumva, nu stiu cum. Teoria mea, care se aplica si Agatei ca si lui Radu, amindoi fiind doxati de la natura si obtinind rezultate cu usurinta, e ca posibilitatea sa intre la Internationala e 99%. Da' ramine 1%. La care n-ai garantii, ca poate are copilul o zi proasta, da' poate rateaza pt. ca n-a stat sa faca probleme cu arii care se scad din alte arii si se aduna cu niste alte arii si a ratat examenul de asta. Uite o idee, nu stiu daca iti iese. Clasa lui fiu-meu a fost de curind in vizita la secondaire-ul de cartier de care apartin. Am vorbit cu citiva dintre baieti si toti au zis: A meritat sa stau pe scaun si sa ma pregatesc pt examen ca sa NU ma duc acolo. Cum e scoala de care tineti voi? Poate o mobilizeaza un pic daca nu vrea sa ajunga acolo... (Bine, eu am inceput dintr-a treia, cred, sa ponegresc respectiva scoala, vad ca am nimerit-o!) mQQm, unde-i, bre, lincu', sa ma lamuresc singurica. Hai, ca nepotu' din Columbus pune muzica la nu-s ce club vineri seara, poate ii trimit si lui... 21 de ani, ce viata pe capul lui... Rox, lipseste "Aviz amatorilor", acuma mi-am dat seama![:-)))][:-)))][:-)))] Nu mai suport, imi trebuie lampa de-aia pe picior, da' frumoasa. Ca tot orbecai pe-aici, aprind 7 lumini in loc de una samd... Unde cumpar? Dana, am vazut ce si cum, ma bucur ca esti bine si linistita acum. Pupici, pe miine Simonna http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 216
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi dati voie sa ma dezlantui, Nu? Ca mi-a ajuns la limita...[:D] Ma duc la consiliere, ca nu mai pot sa las lucrurile asa... cumva trebuie sa gasesc o solutie cit nu e prea tirziu. Simona, scoala de cartier o vede in fiecare zi... si in fiecare zi ocolim grupurile de elevi. Se imping, urla tipa, se dau pe balustradele alea pina jos, se imping pe strada, erau cum ea cind unul a fost impins si i-a trecut o masina peste picior... si cind ne-am trezit cu o flegma de sus pe copertina carutului lui Lisandru. Si e pe la pozitia 460 din 480... dar de asta apartinem, sa intre la alta trebuie sa ne mutam sau sa fie locuri si sa o ducem mult mai departe. Este exclus sa mearga aici, daca nu intra nicaieri, va trebui sa ne mutam in alt cartier, unde sint secundare acceptabile si unde se intra fara examen. Asta incerc, de cind a intrat la scoala, sa gasesc o metoda care merge pe personaliatea ei ca sa o pun la invatat. Ea intelege in mare ca trebuie, spune da, te intelegi la fel precum cu un om mare... dar... raminem acolo. Am epuizat toate metodele pe care le am, astazi e acasa... pur si simplu nu am dus-o la scoala, aseara la 10 nu avea nici o tema facuta si i-am stins lumina. Punct! Am scris la subiectul cu copiii mai mari... E acasa nu pentru ca am pedepsit-o, ci pentru ca mi-am luat liber. Daca ea isi ia liber de la invatat, profesoara de la gasit o solutie mai eficienta de a sanctiona temele nefacute (e buna si daca nu-si mai face din cind in cind temele sau si le face numai sa fie facute, caci de fapt asta se intimpla, ce conteaza intr-o clasa unde un sfert procedeaza asa in mod obisnuit!?![bang]), daca martea la servici de garde se uita numai sa fie scris, dar nu si ce e scris... etc. Ei bine, astazi imi iau si eu liber de la obligatiile mele... in plus, nu te mai duci fara lectiile facute bine si la timp, nu la 10 noaptea. Scoala si ce invata mie mi se par in regula, relaxarea exagerata a profesorilor nu mi se pare... dar la note ii arde. Daca ar fi sa lucram efectiv toate elementele prezentatea acolo, ne-ar lua o ora pe zi si ar fi suficient pentru un copil cu mintea ei. Dar daca le faci din ochi si pe genunchi... Pur si simplu, nu e dispusa sa munceasca. La nimic. Ii place, se duce, e buna, nu e niciodata extraordinara (revin sa spun ca nu asta e problema si scopul nu este sa exceleze)... adica este, dar doar atunci cind depune macar un pic de efort. A lucrat o saptamina la patinaj (am vrut sa tai tot, am lasat unele, ei ii place tot sa faca) un pic mai mult decit de obicei cind se plimba de colo-colo pe gheata de placere... si s-a clasat foarte bine. Si multe ii plac ei... dar daca ar putea sa le faca asa, fara sa depuna nici un efort... ar fi minunat! Mult timp suporta greu si esecurile, acum e in regula, le ia ca atare, se mai amelioreaza pe ici, pe colo... poate de 10 ori mai mult, bag mina in foc pentru asta si fara prea mult efort, adica nu din ala sa pice in limba... ii merge mintea brici, ma lasa masca uneori... e un copil, vesel, fericit, deschis, sociabil, daca nu e nevoita sa faca ce nu vrea ea. Cind se intimpla asta... s-a terminat cu fericirea ei. CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mea pare desteapta si cu bani![:D] Cind spun cuiva care ne cunoaste ca nu invata nici un sfert de ora pe zi, se uita la mine si nu ma crede. E inteligenta si stie sa-si ascunda bine nemunca... ne-a pacalit mult timp. Si ar fi in regula, daca ar sti... dar nu stie!!! De fapt, asta e problema, ca nu stie! Sint cartile alea de teste mai dificile sau ii fac eu teste la franceza, ta-su la mate... scorul pe un timp dat este mic. Pentru ca ea stie ceva si, daca are timp, scoate nota mare, dar la un examen nu e timp. Si asta pentru ca ea este destul de inteligenta sa se prinda cam ce si cum trebuie sa faca, dar neavind exercitiu la lucru efectiv, ii ia mai mult timp decit ii trebuie. Ca sa intelegi un pic... i-am dat exercitii la mate dintr-o carte de primara excelenta adusa de Octav de pe la McGill. Si le facea pe toate... o pagina, doua, trei. Mai sa fie, chiar asa... Pina ne-am prins: ea si-a dat seama cam care era logica exercitiului, cam ce a gindit profesorul si ii iesea solutia prin analogie... cind am pus-o sa faca pe bucatele exercitiul, s-a blocat, ca nu stia... Nu spune nu, zice biiineee... si se duce cica sa munceasca. Ma mai duc pe linga ea, mai incerc sa fac cu ea, face un pic... si apoi i se pune pata, orice insistenta o supara. Nu stiu care e solutia... lasata pe cont propriu a ajuns la niste note de-ti smulgi parul din cap. O afecteaza si nu prea... ea stie ca le are pentru ca nu a muncit, nu pentru ca e proasta. Pune un pic fundicul la treaba si ia niste note din alea maxime... si care e problema? Numai ca la un examen, golurile alea lasate cind nu a deschis cartile se vad, notiunile vin unele peste altele, sint legate... nu poti sa inveti astazi si doua saptamini dupa aceea sa iei pauza totala. Eu nu mai vorbesc de suplimentar aici, ci de lectiile de baza, alea care sint facute sa treaca orice copil clasa. Suplimentar nu am mai lucrat de dinainte de Craciun, nu ca pina atunci ne-am omorit... Nu stiu cum sa o mai iau... noi avem o relatia buna, nu ne certam, discutam orice, i-am explicat tot, sint sincera cu ea... cu impunerea pur si simplu nu merge, o strivesc, am incercat si am vazut. O scoala particulara, caci m-am gindit si la asta, cu exigente la care ea ar trebui sa se adapteze, ar bloca-o cred... nu stiu. Poate asa, una care se bazeaza numai pe joc, creativitate si chestii din astea pe gustul ei. Daca ai pune-o sa joace teatru ca invata, ar face-o perfect![:D] Ei si multora din jurul meu, li se pare ca eu exagerez cu grijile mele, dar eu sint chiar in impas, in pana de idei. Ce mare lucru sa intre neaparat la o scoala buna, ea se duce oriunde si e sigura ca va face numai ce vrea ea in viata... si bine. Si eu... pe undeva, are ceva in personalitatea ei care ar putea prezice asta, dar pot sa ma las pe urechea asta??? Oare ma lasa sa ma duc cu ea in vizita la scoli, intii la cele bune si apoi la St Henri? Acum, nu la portile deschise. Ma simt tare aiurea, imi vine asa, sa [vom] cind ma uit la mine cit de neputincioasa sint in fata ei! CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, eu nu inteleg de ce invatatul nu face parte din..obligatiile/indatoririle fetei, asa cum pentru voi este, sau pentru orice adult e obligatoriu jobul/scoala; bine ca eu nu sunt parinte-referinta, ca al meu e `special` dar la noi se negociaza totul, se accepta nerespectarea regulilor (de ex mereu vine cu puncte pierdute de la scoala ca a vorbit pe coridor, ca a aruncat o foaie-se grabea sa-si predea examenul si l-a vinturat sub ochii hitleristei aleia de invatatoare care s-a crizat, etc), le semnez, zic pas, ii explic ca nu-i bine (si ma abtin greu sa nu rid) daaar...la capitolul `teme facute/lectia citita, etc nu exista negocieri; acolo exista obligatii, cum am eu sau ta-su de ne sculam dimineata si mergem la job de musai ca de voie buna, el trebuie sa-si faca temele; o ora/zi munceste fara drept de apel; simbata dimineata daca-s disponibila si-n forma trecem la 2-3 ore din culegeri, si duminica imi mai incerc odata norocul (doar duminica are drept sa scurteze perioada daca vad ca se misca rapid); conditia e asta: avem culegerea/cartea de mate in fata si face atitea exercitii pina face trei consecutiv corect fara ajutorul meu; daca ii pun o virgula a pierdut pariul si trece la urmatorul [:D], dar a intrat in ritualul casei faptul ca...nu negociem teme never/ever. Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, are obligatia. Dar nu si-o indeplineste sau nu atit cit sa-i fie suficient. Zice da, se duce in camera... si se ia cu altceva. Nu negociem facutul temelor, nu-i asa ca-ti vine greu sa crezi ca Agata chiar nu si le face. Face ce se vede, rapid... apoi zice ca a facut. Sint chestii care nu se pot verifica, de exemplul cititul lectiei, decit daca stau linga ea... Cuvinte, reguli la gramatica, arunca un ochi pe ele... si gata. Tot, dar tot ce vine in plus, e munca de lamurire, altfel simti cum ia foc pe dinauntru... sau pur si simplu nu mai gindeste pentru ca ea simte ca a fost obligata sa faca ceva ce nu vrea... 2-3 ore??? Pai, eu abia reusesc sa o fac sa stea intr-un loc sa lucreze 15 minute! Si i se pare ca si asa e prea mult, ca ea stie, ce rost are sa mai faca... Ii demonstrez ca nu stie, s-a intimplat, mai face unul... orice vine peste asta inseamna munca de lamurire sau... varianta numarul doi, faci daca nu... si urmeaza pedeapsa. Nu vreau sa ma umilesc eu pedepsind-o, ca nu eu am nevoie de cartea aia, mama ei![bang] Se poate face un copil care nu vrea sa munceasca, oricit de greu mi-ar fi sa accept acest lucru, ea vrea sa faca doar ce vrea ea... multe sint interesante, bune la casa omului, nu vreau sa nu le faca... dar inutile pina nu te vezi cit de cit cu o baza in materiile de baza.... sa munceasca fara sa-l obligi, fara sa-l conditionezi, daca faci... primesti? Fara reguli, fara nimic, asta e timp de lectii, trebuie facute bine... ca asta este si gata... Nu a facut, le-a frecat un pic si cica-s gata... nu o duc nici la patinaj... nu ca pedeapsa ei, ci imi continui ziua mea libera. CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia[pup] I feel for you dar cred ca Agata e inca la virsta la care nu trebuie sa-i ceri tu voie sa mearga cu tine la scoli in vizita. Eu as pune conditii si as taia din activitati, mai ales alea care ii plac daca nici ea nu-si indeplineste obligatiile de scolar. Nu iti faci lectiile, nu te uiti la TV, nu te duci la sleep over, nu inviti copii la tine, etc. Eu sint all for positive reinforcement dar cind nu mai merge treci la planul B. Si eu m-as duce la consiliere cu ea, in primul rind si-ar da seama ca esti sincer ingrijorata, in al doilea rind ti-ar mai da tips si nu te-ai mai simti singura in lupta asta. Mult succes in gasirea unei solutii. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive
Ai incercat vreodata cu Organic Rosehip Oil (original din Chile) - pure vit. C, E and A? Se gaseste in magazinele gen Tau, Teva, HealthTree, etc. E mult mai bun decat shea butter care e mult prea gras ptr. ten (ptr. maini e OK). Rosehip Oil e de asemenea excelent ptr. vindecarea cicatricelor ... ei ... si ti-as dezvalui eu mai multe, dar deh, professional secrets invatate la Institutul Edith Serei pe $3500 nu se vand asa usor [:D] _________ Everyone's duty is to feel and look great! ___________
Alina, dar pentru o dermatita atopica foarte rebela ai stiinta de vreun produs natural? Si unde s-ar gasi? Fie-mea iar are obrajii plini, ba chiar s-au format niste asperitati. Nu are rani, ca o dau mereu cu galbenele. Dar altadata trecea. Acum vad ca nu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mimitete
Nelia[pup] I feel for you dar cred ca Agata e inca la virsta la care nu trebuie sa-i ceri tu voie sa mearga cu tine la scoli in vizita. Eu as pune conditii si as taia din activitati, mai ales alea care ii plac daca nici ea nu-si indeplineste obligatiile de scolar. Nu iti faci lectiile, nu te uiti la TV, nu te duci la sleep over, nu inviti copii la tine, etc. Eu sint all for positive reinforcement dar cind nu mai merge treci la planul B. Si eu m-as duce la consiliere cu ea, in primul rind si-ar da seama ca esti sincer ingrijorata, in al doilea rind ti-ar mai da tips si nu te-ai mai simti singura in lupta asta. Mult succes in gasirea unei solutii. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Asta fac acum, cu lacrimi in suflet, asta fac. Am trecut la planul B. Pot sa o mai mut la particulara acum, in plin an scolar? Nu stiu cum ati facut voi, poate au fost si copiii altfel, poate ca aveti alte metode... I-am spus calm, dar clar, ca nu mai are voie sa vina cu nici o nota mai mica de 85 la suta (incepind de la lectiile de luni incolo(, ca vreau sa o vad ca invata. Nu o face la cererea mea acasa, iau din economiile din banca si o bag la particulara! Sa-i ceara profesorii sa o faca... Daca nu pot acum, ca nu mi-o primeste, o duc din toamna. Si ma tin de cuvint! Ah, nu de la ea imi ceream voie, ci intrebam daca aia de la scoli ma lasa sa intru in vizita. CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nelia, noi intotdeauna am rasplatit efortul si mai putin rezultatul. Au fost cazuri cand am lucrat de acasa si pruncu a fost nemultumit ca nu-si face tabieturile, ca eu fiind acasa l-am urmarit cum procrastineaza! Si a nceput negocierea: o ora invatat, o ora liber! I-am zis ok, daca maine la test faci peste 80! Eh, a venit cu 79! Asa ca la urmatorul test a fost numai invatat! Fara pauzele alea dese! De ce nu citeste lectia langa tine? De ce nu lucreaza pe coltul mesei de bucatarie? Ea e prea mica sa ii pretinzi sa intre in camera la ea si sa isi faca temele! Nici tu nu faci asta. Eu cand lucrez de acasa, apoi asa ma ia cate o lene si sfarsesc prin a o lalai toata ziua, ca ce puteam face intr-o ora imi ia 3: mai o tura pe la bucatarie, mai prin baie, mai gura casca pe forum! Asa ca eu zic sa schimbi metodele prin care ea isi face lectiile! Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, si la mine conteaza efortul... adica i-am spus ca notele pot fi mai mici de atit, daca a depus efort si nu a iesit totusi. Dar eu am trei copii si am fost si sint mai tot timpul singura cu ei. Se duce in camera ei ca sa fie cit de cit liniste si incerc sa fac ceva cu ceilalti ca sa se pastreze linistea, le pun un film sau le dau ceva de facut, cind ea are nevoie de mine. Tot timpul am stat linga ea sau ea pe linga mine, dar vin si ceilalti, nu mai sint bebelusi, au si ei nevoie de atentia mea. Sint tare intoarsa pe dos, nici nu-mi vine sa ma mai duc la formation-ul ala, cum pot sa lucrez cu alti copii, daca nu reusesc cu al meu???[q] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...