Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (206)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui iselin
Sters tot din motive de postare dubla. Dar cu aceasta ocazie sa intreb si eu: - Cum e sa locuiesti in Baie d'Urfe, Beaconsfield, dar in partea de Kirkland dintre 20 si 40? In Ste-Anne de Bellevue poate? - Cum se face intrarea in Montreal la orele de varf? E aglomerat tare, e blocat ca ruta Terrebonne -Montreal sau ca intersectia 15 cu 40 dimineata? - Cat e de puternic si cum afecteaza zgomotul produs de proximitatea lui 20 unde trec zzz camioane zilnic? - Cand se termina configurarea lui 30 pentru conturnarea traficului greu pe acolo? - Cum afecteaza sezoanele ploioase sau degelul zona? - Si Rox, o vorba buna pentru Ile Perrot? Prefiguram o relocalizare si cu siguranta e spre partea de centru- vest de Montreal.
Noi locuim in Beaconsfield intre 20 si 40. De auzit nu auzim zgomotul autostrazilor ca suntem chiar la mijloc, darnoi suntem cam aproape de St. Charles si trebuie sa recunosc ca vara auzim ambulantele care trec pe St. Charles. Cat despre traffic, eu lucrez in St. Laurent, asa ca nu prea am traffic pe 40, dar sotul lucreaza in centru si se cam streseaza. El pleaca tarziu pe la 9, si ajunge in centru in 30-45min, iar din centru pleaca dupa 6:15. Daca ai program flexibil merge, daca nu,...cam nasol. Acu cateva zile a trebuit sa ajunga la servici la 9, a plecat la 7:45 si a ajuns la 9:20 plin de nervi.[bang] Succes cu mutatul. Cristina - mama lui Alexander si Kaitlyn
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 216
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

iselin [flo] ca ai deschis subiectul cartiere!!!! E stresul meu, unde sa ne cumparam casa... Logic ar trebuie sa fie cu ce ne cumpara casa, dar eu sunt mai ilogica si ma streseaza locul nu banii. Rive sud si Rive Nord nu te-a multumit? Exclusive meci de informatii. El e de o seama cu Marc si pe ei ii intereseaza aspectul scoala neaparat in engleza. A fost la Montessori pana acum, deci e antrenat bine..... Stiam cat e de scump..... Oricum nu s-ar potrivi lui Marc. Lui Marc ar merge Colege Stanislas sau Marie de France...Dar sunt prea departe de noi[bang] Ca el va faca ca parintii, cariera in stiintele umane. Acum preferatul lui e Asterix si Obelix[:D] Eu luni ma duc la portile deschise la scoala publica de langa noi... Ce se face la portile deschise? Poti intra asa in scoala dupa capul tau? Sau organizeaza ceva? Voi ma stresati enorm cu discutiile voastre despre scoala? Incep sa fac scenarii cu Marc[bang]
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna, bine ca a trecut cu bine![pup] Uite, [url="http://soundcloud.com/rusuandhealey/red-original-mix"]asta[/url] zice el ca e cel mai reusit song, sincer, pe la jumate nu mai rezist. Dar daca rezisti, vezi ca mai sunt pe pagina aia.[:D] laurajr, IB e ok ca principiu, si ei cand termina pot sa ia advanced standing la univ. Problema mea este una de mediu. Aici, la noi, scolile private care ofera programul incep de pe la $20k/an si sunt scoli de segregati bogati, nu de academic ability, iar cele cateva scoli publice care au IB sunt alese pe spranceana... not. Adica sunt in scoli rau famate, in cartiere bleah si din ce stiu eu numai 1 ofera cursuri pe science, celelalte sunt orientate pe arts. Nu, ea nu merge pe arts, e la fel de buna si pe sciences. In plus n-o opreste nimic sa isi ia cursuri pe arte si writing in univ, sa faca un minor, sau double major. Sau sa isi aleaga o cariera pe arte/scriere mai tarziu in viata, cand se plictiseste de lumea corporatista.[:D] Astea-s talente, nu se pierd. P.S. nu vorbeam de userul pepsi, ci de compania de soft drinks pepsi.[:D] Azi dimineata mi-a declarat fie-mea ca s-a hotarat: merge la mcmaster la montreal, if you know what she means.[:D] Nelia, Simona are dreptate: depinde foarte mult de stilul de parenting. Nici eu n-am reusit niciodata sa lucrez extra cu ei si stiu clar ca e vina mea. Cumva, proiectam asupra mea ca si copil si renuntam foarte usor. Nu a mers nici acasa, nici kumoane, nici tutori. De indata ce incepeau cu caraiala, simteam adoata cu ei lehamitea aia si renuntam. Daca cu d nu am regrete (are ea, ca nu e destul de competitiva intre chinezii ei), cu p am. Asa ca totul depinde de consecventa ta.[flo] In alta ordine de idei, dar cam aceeasi, ieri am fost la open house la montessori unde planific sa-l duc pe pepit din septembrie. Si am fost de-a dreptul dezamagita. E drept ca eu nu stiam nimic despre monetssori, asa ca mi-am construit o imagine total gresita despre ei. Este absolut un mediu pentru mame chineze. Copii mici, incepande de la 2 ani, lucreaza la masute, totul e organizat, nu exista jucarii tampite, totul are un scop educativ, numai cuburi, forme, cifre, litere, planse, flashcards, puzzle. Se muta de la masa la masa, traseaza litere pe smirghel, numara boabe sub flashcards aratand numere, etc. Mi s-a parut foarte multa indoctrinare educationala, foarte putina interactiune sociala, putina miscare, putin ras si bucurie si miscare dezordonata. Prea multa liniste, repetitie, trist de-a dreptul sa vezi copilasi asa de mici, asa de seriosi si tacuti. Din pacate nu am o optiune mai buna si cred ca va merge acolo 2 ani, insa cand am plecat de acolo am fost asa de frustrata ca eram decisa sa nu consider deloc. Sa va spun ce natie erau ceilalti parinti si ce intrebari aveau?[bang] Oricum, o bulina neagra metodei, da face genii de mici, insa cu atata repetitie si indoctrinare a cifrelor si literelor nu e ceva natural. Edit: iaca ce zice si mikiion despre montessori (am scris deodata).[:p] Inca ceva si ma duc. Asat e mai mult info pentru distribuit mai departe si pentru ochi care nu se vad, dar se uita: http://www.meetup.com/amici-mici/ un grup de joaca la inceput de drum, in North York.
pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mqqm al meu uraste sa mearga la gradinita normala. Daca il duceam la Montessori avea deja psiholog.... Dar recunosc ca am avut un gol in stomac cand l- am vazut pe baietelul celalalt scriind asta vara numele lui, foarte mandru, in nisip. Mama idioata ce sunt. Noi ne-am gandit o secunda, dar nu vorbea suficient atunci si nici nu iesise din scutece..... In plus cea de langa noi avea niste dezavantaje, trebuia sa-i duci mancarea la pachet, ca e organizata ca o scoala, avea vacante foarte lungi cam ca la scoala. De ex. Au fost liberi pana pe 10 ian. Dar asa e organizata cea de aici. Cum e in St-leonard , cartierul mafiei italiene , minoritate anglofona aici, e majoritar in engleza. Au si uniforma care costa destul de mult.... Cred ca unori copii super dotati care adora sa fie stimulati e super ca scoala. Dar nu unuia care nu-i place sa stea la masa, cum era Marc la 2 ani.... Si daca refuza aici politica e sa il lasi in pace pana la 3 ani.
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iselin, Delia [pup] pentru reteta de chiftele marinate; eu nu locuiesc in zona, dar cum in ultima vreme sunt mult pe drumuri, pot sa spun ca-i criminal sa trebuiasca sa mergi spre Montreal dimineata 7-9H si seara 16-18H, acolo unde se desparte 40/520 in St-Laurent se sta mult si bine; asta e slabiciunea, daca ar fi o varianta sa intri dinspre vest spre Montreal si sa nu trebuiasca sa iei Decarie sau 40 est ar fi mult mai bine; nu stiu cum e 20. Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut de prima zi![pk] A fost atit de interesant, atit de stimulant, a lucrat cu noi la fel cum lucreaza cu copiii... ne intreceam pe noi care mai de care sa raspundem. La cele doua evaluari am iesit nesperat de bine, am vorbit si cu una dintre psihoeducatoare, care mi-a spus ca ea nu are nici o grija in ceea ce ma priveste (evaluarea finala se face in practica cu copiii, dar nu cu ele, ci cu alta echipa). Multe, multe lucruri aflate... sint prea obosita, merita spuse. CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, ma bucur f.mult pentru tine. Este atit de important sa lucrezi intr-un domeniu care te pasioneaza. Succes mai departe! Legat de Agata, poate n-ar fii rau sa faci un pas inapoi sa incerci sa privesti lucrurile putin in perspectiva, mai la rece. Poate te-ai "focusat" prea mult pe situatia ei si nu reusesti sa sesizezi esentialul...Motivarea unui copil, ca si a unui adult nu este ceva usor, dar sa stii ca toti avem puncte slabe...care pot fii exploatate [:D] Cred ca o discutie cu o persoana din afara familiei te-ar ajuta, voi sinteti prea prinsi in probleme si te invirti in cerc. SInt sigura ca multe dintre noi pot sa-ti dea exemple de colegi de clasa care s-au tiriit tot liceul (cu note de 7 max 8) si pe urma au avut cariere f.frumoase... Mie ce a spus Mihaela mai devreme mi se pare esential: trebuie recompensat efortul, nu neaparat si rezultatul. Eu asa ii spun lui Antonia mereu: daca vad ca ai muncit bine acasa si te-ai pregatit bine, chiar daca nu ai nota maxima eu sint multumita. Si ii spun mereu ca daca nu invata, ajunge casiera la Maxi (apropo de ce scria Simonna de curatat WC-uri) si nu va avea niciodata ceea ce isi doreste...Undeva tot ii ramine intr-un coltisor si poate printre radacini...Altfel nici Antonia nu este vreo ambitioasa sau vreo silitoare, trebuie impinsa de la spate si "stimulata", dar macar este mai docila si nu avem inca discutii neprincipiale. Poate ca va veni si ziua aia [bang] Eu de exemplu am fost un elev model si super ambitioasa, nu suportam sa fie nimeni mai bun ca mine, dar asa am fost eu, parintii mei nu au nici un merit...Dovada ca sora mea a fost exact opusul. Oana, mama lui Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristip, sotia unul coleg de-al meu e profesoara si mi-a zis ca in ultimii 10 ani cerintele profesorilor au scazut ff mult, ca nu se mai fac la scoala atat de multe cate se faceau acum cativa ani. Au lasat-o mai moale si la sugestia unor grupuri de parinti care s-au plans ca sunt prea multe teme. In schimb, cand ajung la liceu si brusc cerintele cresc, copiii daca nu au o baza solida se prabusesc. Asa vad si eu lucrurile si nu ma bazez doar pe sistemul scolar si mai fac ceva suplimentar; insa regret ff mult ca nu-mi permit o scoala particulara ( la noi e in jur de 10-12 mii pe an) ori genul de scoli cu concurs din Montreal de care v-am auzit vorbind atat de mult Si la urma urmei, ce sa faca copilul dupa ce vine de la scoala ? Doar TV? Joaca? Eu zic ca putin lucru suplimentar nu le strica si le antreneaza creierul. Vorba cuiva , trecut prin viata : copiii si barbatii trebuie tinuti mereu ocupati ! M-a impresionat Ana Stroe cand a zis ca baiatul ei lucreaza sambata 2-3 ore...wow! Bravo lui Tudor ! Am intrat si eu pe site-ul de culegeri dat de tine parca, dar sunt in franceza toate, m-ar interesa ceva in engleza; noi le folosim pe cele de la Costco si Scholar Choice. Ma deranjeaza insa ca scoala asta la care ne-am mutat, scoala ff buna de altfel, nu le da teme acasa, mai degraba are David la JK decat Ioana la clasa a 4a., Exclusive, te-am intrebat de intretinerea parului pt ca ai zis ca folosesti doar produse naturiste si ma gandeam ca poate ne zici ce folosesti tu, poate stii de vreun sampon all natural. Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui laurajr
[sotia unul coleg de-al meu e profesoara si mi-a zis ca in ultimii 10 ani cerintele profesorilor au scazut ff mult, ca nu se mai fac la scoala atat de multe cate se faceau acum cativa ani. Au lasat-o mai moale si la sugestia unor grupuri de parinti care s-au plans ca sunt prea multe teme. Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'
exact asta ni s-a raspuns si noua in fiecare an la scoala / scolile lui T.: parintii vor sa nu aiba copiii lectii acasa ca nu au timp pentru ca ei (copiii) trebuie sa mearga zilnic la activitati extrascolare dar macar se vad acum la liceu rezultatele cu cat l-am impins pe T. la lectii nelia felicitari![flo] ma duc la decupat sa nu-si decupeze astea mici degetele[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui laurajr Exclusive, te-am intrebat de intretinerea parului pt ca ai zis ca folosesti doar produse naturiste si ma gandeam ca poate ne zici ce folosesti tu, poate stii de vreun sampon all natural. Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'
Eu folosesc samponul si balsamul de mandarine si ulei de masline de la Organix (fara parabeni si fara SLS) - mor dupa mirosul de citrice! http://beautypureandsimple.com/mandarin.asp pe care le-am gasit pana acum numai la Jean-Coutou si mai alternez cu LiveClean pe care le gasesc mai peste tot inclusiv Wal-Mart (cel mai mult imi place cel de Argan - se spune ca uleiul de argan este exceptional ptr. par si piele) http://www.live-clean.com/ si de la HealthTree de pe blvd. St. Jean mai folosesc cele de la firma Giovanni http://www.giovanni.co.nz/products.htm Am mai folosit si altele dar m-am oprit la cele trei alternative din motive calitate-pret ptr. ca noi ne spalam pe cap zilnic (BTW -noi ne-am pus de vreo 3 ani filtre la dusuri si cada in casa ptr. declorinare). _________ Everyone's duty is to feel and look great! ___________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...