Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Liris, si eu as alege casa mai scumpa cu scoala mai buna. In legatura cu cealalta intrebare, cu cut-off date, dc. copiii merg la scoli bune si dc. e vorba de un baietel, in general e mai bine sa mearga la scoala mai tarziu. Nu dpdv academic, dar dpdv maturitate. Eu vad la fi-miu imbunatatiri din 6 in 6 luni, conteaza timpul. Dc. nivelul e ridicat la scoala li se cere sa se poarte intr-un anumit fel si e mai bine sa fie copilul mai mare. Dc. cerintele nu's prea mari, atunci cred ca e ok sa fie si mai mic. Dar in general, ii ajuta pe ei sa fie putin mai mari, le e mai usor cu toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La noi e jale, in continuare. A treia zi de frig, da' frig. Ieri am avut aceeasi temperatura ca in Fairbanks, Alaska, chit ca soarele..."ardea". In dimineata asta sint -28F (windchill) in Santa Fe, in vestul statului vad temperaturi de -32, -40. Record lows. Si eu astept sa se incalzeasca ((: Ramona, cred ca de la noi vi se trage. Peste weekend am avut vint puternic, apoi a nins si s-a racit. Sanatate la copii! "Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi astazi ne-am trezit la - 25 C si scoli inchise. In schimb DH a mers la munca astazi [:)] Pumba nu vreau sa stiu cum e sa lopatesti atita omat [alcool]. Am curatat ieri deckul, care l-ai vazut in poze cum arata (juma de m de omat) si ne-a fost de ajuns [8D] Ramona bine ca a venit curentul si sunteti OK [pup] Si Miami cu 80 F [8D], oare nu le-o fi rusine ??? [nebu][:D] There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, nasol, tin pumnii sa nu mai aveti asa aventuri. Sanatate multa copiilor! AB, bravo mamei tale si multa sanatate in continuare! Lia, i-ai tras-o [:D] Care sunteti mai ingineri, explicati-mi si mie de ce daca-i un pic mai frigutz, asa cateva grade sub zero celsius aici la noi e risc de blackout? O explicatie pe care am primit-o e ca toata lumea da caldura mai tare, care caldura pe-aici prin sud e bazata pe electric, si ca atare se pune prea multa presiune asupra sistemului. Dar vara cand in mod curent toata lumea baga A/C la max nu e la fel de multa presiune? La asta mi s-a raspuns ca A/C nu solicita sistemul la fel de mult ca incalzirea; dar atunci de ce in NE in ultimile veri de cand a inceput lumea sa foloseasca mai mult A/C se considera ca e risc de blackout in toiul verii? Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alintaroma chiar si iarna are farmecul ei. Poate si ca sunt fata crescuta la munte [:D], dar ieri nu ma dadeam dusa in casa, desi viscolea si era destul de frig eu eram cu camera de git la facut poze, si imi venea sa ma tavalesc precum un catel prin tot omatul ala proaspat [:I] Cred ca s-au oripilat vecinii la cit am stat pe-afara [:)] Spre seara a iesit soarele si era o claritate si un aer crisp de iti taia rasuflarea. Si cum intre timp toata lumea a curatat drumurile si driveway-urile adunind omatul in munti, care arata ca zaharul pudra varsat de niste copii in joaca. Era atit de frumos !!! [:I]
[olala] sarurile!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, cred ca si eu as opta pentru 6 ani fara o luna....dar tu il cunosti cel mai bine, unii copii se descurca si la 5 ani in kinder :)! La noi e f cald...au fost ceva nori dimineata, si credeam ca ploua si ne aduc ceva racoare...dar plecara acum...si am ramas cu soare...soare...soare...:( Alinta, ce super exercitiu sa dai zapada la o parte :))!!!! Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI"]David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alintaroma, ne luam de mana … la noi la fel … ieri munti de zapada iar azi o splendoare cu soare, -7F si zapada care scartaie [pk]. Ieri am avut snowday , azi scolile sunt inca inchise, dar l-am lasat pe Patrick la daycare urmand sa mearga Frau (profa de germane) sa-l ridice mai repede azi. Al meu e suparat tare ca n-au scoala … Frau trebuia sa-l ia dupa scoala si m-a implorat sa o sun sa mearga mai iute. Zis si facut … s-a dus femeia dupa 12 si il ia, vor merge la Library, si isi vor face de cap pana la 5 cand ne intalnim la bazin. Alintaroma, Superrrrrrr pozele … ai o fetitza tare dulce [olala]. In poza in care parca doarme .. ieri Patrick dupa vre-o ora si ceva de stat afara … ma intreaba … mami pot sa dorm in zapada … ca asa mi-e de somn [:D]. … in legatura cu lopatatul … al meu barbat cred ca se uita la starea vremii de-si planifica business trip-urile … iar am fost singura si … n-avem nici snow blower ! din cauza ca nu mai avem loc in garaj, iar masinile nu vrem sa le tinem pe driveway. Asa ca am facut un compromise ca nu mai luam si din ala pana nu facem shade. Si iaca singurica cu juma de metru de zapada. Ies hotarata afara … am lopatat mai bine de-o ora 1 hr. si de abia se vedea ceva… Am intrat inapoi in casa, instalat copilul la TV cu un snack si iar afara hoatarata si bombanind barbatu …. Si cand ies la tura nr. 2, la vecinul venise un tip cu snow blower-ul. Ii fac semn sa execute si driveway-ul meu, ma bag in casa sa iau cash … surprise $5 atata aveam … bag mana in piggy bank-ul baiatului si ma rezolv [:D] Face tipul un driveway curat, dar inca ningea. Dupa 2 ore am iesit de am mai dat inca odata ce s-a depus, pe la 7 se opreste din nins. Zic hai sa ies sa iau prescriptia ptr. copil de la farmacie. Intre timp baietii veseli au venit sa dezapezeasca strada si nu m-am uitat ca au bagat zapada la capatul drive-way-ului, cand au eliberat strada. Dau eu hotarata in spate, trec rotile din spate si raman suspendata cu minivan-ul pe gramada de zapada ! (las ca-l schimb eu in vara cand imi expira lease-ul pe SUV – netz si apoi parca vad ca nu mai ninge iarna urmatoare )… deci nu mai aveam nici o aderentza … Noroc cu vecinii erau toti pe afara la curatat au sarit care mai de care cu lopata pe sub masina de am scos-o la capat si baieti gigel mi-au curatat si toata intrarea din sosea unde era zapada mare. Azi vine barbatu inapoi … off course cand e soare si frumos… o sa-l pun la plata zdravana ! Oricum arata ca in basme, totul alb si pufos, soare si ceva grade lipsa … de abia astept weekend-ul de mers la ski. Va fi nebunieeeeeeee. Nu avem nici concurs de inot, asa ca putem merge si sambata si duminica. Liris, Patrick a mers la scoala anul aceasta la 5 ½ anisori. El e destul de matur ptr. varsta lui, dar avem o profesoara exigenta. A avut destul de multe teme, si nu e f. usor. Sunt destul de obositi dupa ce vin de la scoala, nu prea mai sunt in stare sa faca mare lucru. Eu l-as mai tine un an la pre-kindergarten daca face 5 anisori chiar inainte de inceperea scolii. O sa aiba timp de scoala si lectii de o sa –I ajunga. Mai lasa-l sa copilareasca putin. In legatura cu casa … m-as duce cu varianta casa in zona cu scoli publice bune. Sinzi_Ana, ma bucur ca sotul e mai bine cu piciorul, operatia din cate am citit a decurs OK. Sa-si revina cat mai repede, multa sanatate. Miereamara, wow sa nu-l recunosc pe Aidan in poze. E frumos foc baiatul asta [olala] … de fapt are cu cine semana [pup] Am mai citit din cand in cand, dar de scris mai rar … greu apuc sa-mi fac timp. S-a mai discutat de scoli, tare bine imi prinde, si noi asteptam primul report card … Ma bucur mult de tot ca din January am gasit-o pe una din educatoarele lui Patrick, dispusa sa-l aduca acasa dupa scoala 2 zile/ saptamana si isi face temele cu el, citesc. Wow tare bine este … el e mult mai cooperant, iar pe cand ajung eu e gata cu totul. Ma costa mult mai mult, decat daca l-as lasa la daycare dupa scoala (eu o platesc $15/h atat pe ea cat si pe profesoara lui de germana) am vazut ca s-a discutat de preturi. Dar noi stam intr-un orasel mai mic, preturile sunt mai mici. Asa ca numai vinerea, vine inapoi la daycare dupa scoala ptr. 1 ½ hr pana ajungem sa-l ridicam. Sambata trecuta am avut din nou un concurs de inot, grupa a fost 8 and under, iar la butterfly a luat locul 4! A mers f. f.f. bine desi acest style nu e deloc usor. A mai luat 2 loc-uri 5 la backstroke si beastroke. Cu un weekend inainte la grupa de 7 and under a luat doua locuri 3. Pe February 12 avem un alt concurs care are si grupa de 6 and under ! … mai venim pe acasa ca si varsta, caci e asa de sod cand il vezi pe block start-uri cu cei de 8 ani …. Pare asa de micut. Ruxij, voi cand faceati inot cam cat se antrena Bogdan? Patrick acum are 5 ½ anisori, merge de 3 ori /saptamana cate 1 hr – doar private, de la 6 la 7 seara. Deocamdata daca o sa o avem pe Miss la lectii imediat dupa scoala, vom putea tine si inot-ul… Lui Patrick ii place f.f.f mult. Pe el il pedepsesc daca nu-l duc la inot [:D] … ma intreb oare mai incolo va mai putea tine ritmul??? Noi inca n-am facut taxele … dar cand aud ce sume aveti de dat inapoi ma ia cu fiori. Noi de obicei luam inapoi sume frumusele. S-a schimbat cumva systemul de taxare ??? sa ma astept la surprise…. NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Newmami, Matt facea antrenament de 2-3 ori pe saptamana, la echipa. Nu la privat. Cum adica faceti la privat? Cand am facut noi lectii private ii placea si lui, la echipa nu ii placea ca era apa fff rece si aia urlau la ei ca la cazarma[:D] GOOO GOOO GOOOO GOOOO[:D] S-ar putea sa il mai dau la anul, ma mai gandesc. Imi place ce fel de corp face inotul[:D] Liris, Bogdan s-a nascut in Februarie, deci a avut 5 ani jumate cand a mers la K, nu puteam sa il dau mai tarziu, dar dc. el abia face 6 cu o luna dupa inceperea scolii, tot mai bine e mai tarziu, parerea mea. Fi-miu parea mare talent academic cand era mic, laudat pe la pre-K ca si cand era God's gift to Earth si eram sfatuita sa il dau la 5.5 ani direct in clasa I, ca citea fluent chapter books si stia matematica de clasa a IIa (nu l-am dat ca mi-a fost lene sa ma lupt cu scoala, se lasa prea greu si nici nu m-am apucat de aceasta lupta), da' la scoala am avut probleme, nu academice, ci de neconformare cu regulile de pe acolo, nu cine stie ce, jucat cu creionul, vorbit, nu prea intelege el ce e aia ambitie, competitie etc., iar astia la scoala asta sunt dati naibii, de la clasa a 3a incolo. Abia acum, cu chiu cu vai mai stie pe ce lume e, face 9 ani. De aia eu raman la parerea ca in gral pt baieti e mai bine mai tarzior, decat sa fie cei mai "tineri" din clasa. Ca din cate am vazut eu la altii, fi-miu nu e singurul asa mai zglobiu, fetitele is mai mature/constiincioase, poate unele dintre ele merg sa fie date mai "tinere". Acu' chinezii, doar discutaram de ei, pun biciu' pe copil si rezolva la orice varsta.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Newmami, ea cica se bronza la soare [8D]. E nasol fara snow blower. Noi asta toamna l-am achizitonat, dar iarna trecut avuram contract cu o companie care venea cu plugul, dar faceau banditii doar drive-wayul, fara sidewalks. Si asa, ca tot bagam cardio la greu. Acum am facut noi sidewalks la toti vecinii pe partea noastra pina in cul-de-sac unde nu a mai putut trece DH de masinile parcate aiurea, si azi ne-au adus vecinii cookies [:)] Noi parcam snow blowerul in laterala garajului, in locul masinii de tuns iarba, care masina, hiberneaza in basement :) iar la primavara doar "switch" [:D] There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...