Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

La tine nu se pune, tu esti super-woman :):):) Insa chiar si la tine nu poti sa spui ca suportul a fost zero la inceput. Articolul se referea si la studente si avut copiii in studentie. Daca nu ai nici un suport, financiar nu poti sa-l dai la day care, atunci munca si recordul vor suferi. De aceea femeile care make it through nu sunt average, ca altfel nu s-ar descurca si cu munca si cu bias-urile si etc ... In schimb sunt o gramada de average men that make it through :( -- Cristina
Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Iulianm, si mai exact ce ziceau aia, mai ales chinezii? Balerina, asa e, eu nici nu luasem in considerare stay at home dads. Dar suportul sotului sau familiei conteaza. Eu ma gandeam mai mult la mine, suport zero.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am vazut ca ei(chinezii) sunt prezenti pe la lansarile ei, americanii doar cumpara cartea si o comenteaza[:D] Uite ce impresionati par astia http://www.sfgate.com/cgi-bin/object/article?f=/c/a/2011/01/21/DDS61HC6NT.DTL&object=%2Fc%2Fpictures%2F2011%2F01%2F20%2Fdd-chua21_crowdP_0502854123.jpg si zice unul la comentarii 'They look like they suffer from post-traumatic stress disorder.'[:D] Eu una n-as baga mina in foc ca tipa a facut ce scrie in carte mai ales ca are sot american. Doar ca e desteapta si stie ca se vind ca piinea calda aceste controversial parenting books. Eu am o amica asiatica si care ar face dupa mintea ei cum zice Ms Chua doar ca n-o lasa sotul care e un american super relaxat. A uitat sa precizeze ca asiaticele nu sunt doar mame mai severe dar sunt si sotii extrem de docile. Ramona, ma gandesc ca poate am sa coc piinea si in masina asa ca e bine sa am variante. Am cumparat-o, ce sa ma mai gindesc atita.Macar atita sa fac productiv pe ziua de astazi [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca si cei din Danemarca au facut mare debate pe marginea cartii/interviului cu Tiger-mom. Eu vad asa, mamele asiatice aplica aici ce au vazut in tara de origine. Acolo era un must, pt ca o viata decenta era asigurata doar celor care se aflau in fruntea competitiei, cauza fiind lipsa de oportunitati. Foarte multi doritori, extrem de putine locuri. Sistemul vestic e mult mai uman, oportunitati multiple (chiar daca standardul academic ar putea fi ridicat a little bit). Buna observatia cu "sotii docile", Arminad. "Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si replica la interviu/carte: http://online.wsj.com/article/SB10001424052748703333504576080422577800488.html The bottom line, in viziunea mea, e ca in lumea vestica nu e nevoie sa devii medic, avocat, financial whizz sau PhD ca sa ai o viata decenta si sa fii fericit. "Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, [:)] nicidecum, imi place aici desi e cam boring, dar cum Belle e mica nu pre a am vita sociala oricum Asa ca astep sa mai creasca :) Familia e super nua am ce sa le reprosez Adriana mami de Isabelle Marie - 4 luni si Aidan Alexander - 5 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pantero- bun venit si acomodare usoara ! sanzi- eu am filtru recomandat de alintaroma,e bun daca bei cafea putina ,daca bei dimineata 2-3 cani, te ajunge cam scump.eu mi-am luat filtru separat ,dar ma enerveaza ca trebuie sa cureti filtru, pui alta cafea pt fiecare ceasca[bang] ,prea multa munca. masina de paine nu imi cumpar ,as manca paine toata ziua[pofta]. ruxji- esti tare[:)] daca ti-ai cumparat cartea. eu sunt parere ca mamele Tiger/mom aplica si aici aceleasi metode. sotii sunt la serviciu ,ele sunt la carma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pantera, succes mult! Oriunde ne mutam, ne trebuie un pic de timp sa ne acomodam. Iulia, ai dreptate in privinta motivelor pentru care chinezii sunt asa pushy la ei in tara. Aici e altfel. Balerina, pai orice femeie/mama are nevoie de ajutor, mai ales dc. lucreaza, nu doar cele din Academia, sa nu crezi ca exista cineva cu copil(i) care nu are nevoie. Nu poti sa fii si la servici si acasa in acelas timp, asta e destul de clar. Care are un ajutor de vreun fel, face copii, care nu au deloc, nu fac sau dc. fac, s-a dus cariera si nu numai cariera. Dc. ai copii, intotdeauna iti trebuie un ajutor de vreun fel: fie platit, dc. iti permiti, fie in familie. Acum depinde cat ajutor ai si in functie de cat ai poti sa faci, mai mult sau mai putin (mai bine in cariera, mai multi copii samd). In ce ma priveste, nu sunt de acord ca am avut "ajutor" la inceput(din partea familiei) Fu greu, nu in sensul ca am muncit eu mai mult decat altele, ci in sensul ca tot timpul a trebuit sa gasesc solutii pt. childcare, am fost studenta cand l-am avut, n-am avut bani, iar uneori am gasit solutii care nu au fost bune, dar au fost singurele. Patru luni cu o batranica care mi-a luat putini bani, 5 luni naveta din Germania-Romania, un an si doua luni cu soacra, inca 6 luni la daycare, dupa care pierdut serviciul din cauza asta si iarasi Romania, care a fost o non-solutie si non-ajutor. Abia cand am avut un job stabil, cand am intrat pe tenure track am putut sa imi permit daycare fara sa ma dea nimeni afara. Din pacate, nu am avut suficient ajutor din partea familiei, sau resurse financiare pt a cumpara ajutor constant, incat sa pot creste doi copii, cum mi-as fi dorit. In lipsa unui stay at home dad, pana la urma totul se reduce la bani. Dc. ai suficienti bani, cresti si 5 si faci si cariera. Sau dc. nu ai, ori sta barbatul acasa, ori stau bunicii de permanentza. Chiar si asa, sa zicem ca ai fie ajutor complet de la cineva din familie (sot, bunici) sau bani pe care ii intorci cu furca, dc. esti in Academia si dc. vrei sa fii si implicata in viata fiecarui copil, nu cred ca poti avea mai mult de 2 copii. Dc. ai mai multi, ori nu faci treaba prea grozav la job, ori esti absentee mom, ca nu ai cum sa dai atentie minima la mai mult de 2 copii in acste conditii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a prins discutia despre Tiger mom din doua motive: toti participantii erau barbati si originari din Europa si Asia. Am gasit interesant sa le citesc opiniile. Si apropos de mrs. Chua, ea a avut citeva momente (cheie) de rebeliune: cind s-a dus la facultate (la Harvard, in loc de Caltech, parca, cum ii ordonase taica-su, cu ocazia asta falsificind semnatura pe aplicatie) si cind s-a maritat (tot taica-su spunindu-i cu ani in urma ca numai "over his dead body" ia ea un non-Chinese). Printre altele. De acord ca e foarte greu cu copiii cind nu ai ajutor. Daca n-as fi cunoscut cupluri care au avut copii in studentie (aici), as fi zis ca-i imposibil. Am cunoscut trei: o mama a terminat fara mare intirziere, alta cu aproape doi ani intirziere si a treia s-a oprit la master. Toate trei cuplurile au adus, pe rind, bunicii, sa ajute, au facut ei cu rindul, aranjindu-si scoala in asa fel incit permanent un parinte sa fie acasa. Au gasit loc la un day care afiliate unei biserici din campus, da-i usca de bani. Din afara, mie mi s-a parut cumplit de greu, mai ales ca atit sotul cit si sotia, in fiecare cuplu, se pregateau pt cariere in academia. Unde locuiesc acum, m-am imprietenit, la fel, cu doua cupluri, unul cu copii facuti in perioada postdocului, altul imediat dupa. Cite doi copii, parintii originari din Europa, bunicii locuind pe batrinul continent si venind in vizita o data, max doua pe an. Tot greu le este, chiar daca au terminat cu grad schoolul. Saptamina viitoare, de ex, una din mamici se opereaza si noi luam piticii, pt o zi-doua. A nine-month old (care de abia a invatat sa mearga!) and a 3.3 years old. Sa vedeti ce sfirsit de saptamina palpitant o sa avem [:)]. "Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia bafta multa la babysitting:)) Eu am facut copilul cat am fost studenta, l-am nascut in ultimul semestru cand imi scriam teza, mergeam la scoala si predam in acelasi timp:)) Am avut noroc de oameni intelegatori care m-au lasat sa corectez lucrari de acasa si nu mi-au mai cerut sa merg la office decat rareori, da si atunci mergeam cu Aidan dupa mine[:D] Apoi dupa ce am terminat scoala am stat un an acasa. Da' "cariera" e on hold dupa cum stiti[:D], m-am oprit la master. In viitor probabil ca o sa fac si un phd, nu vreau sa raman in academia sau ceva de genu' dar vreau sa profesez in domeniu (sigur ca as putea si cu master, dar un phd ar fi si mai bun) deocamdata trebuie sa imi dau din nou GRE-ul pt ca mi-a expirat si oricum se va schimba un pic din august 2011. Dar e greu si a fost incredibil de greu la inceput cand s-a imbolnavit copilul non stop, nu am avut absolut nici un ajutor din afara. De aia zic ca m-as baga acum la al doilea copil, cat am un job caldut si imi permite timpul, in doi ani l-as face mare si pe ala si apoi mi-as vedea de phd si rest[:D]. Ah si voiam sa spun ca financiar pe noi ne-a distrus anul ala in care am stat acasa, am facut datorii pe CC-uri si un loan pe care il luasem eu ca studenta in ultimul semestru. Acum trei sferturi din salariu meu se duce la daycare, loan si cc-uri. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"]Baby Gator[/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...