Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania - cap.66


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Maisa19
In primul rand salutare la toata lumea! Sunt noua pe forum, noua in Germania (mai exact sfarsitul lui noiembrie anul trecut) Ce spui tu, Sunshine, suna ideal. Sa profesezi in domeniu, asta am dori si noi. Insa ce se poate lucra in Germania cu studii economice din Romania si cu nivel de limba germana intre A2 si B1. Sotul meu ii da bataie acum sa-si perfectioneze limba la un Integrationskurs unde strainii veniti nu se pres inghesuie sa invete (macar asa ii ramane lui mai mult loc sa trancane in germana [:-@]). Situatia asta a survenit in urma faptului ca sotul meu venit aici la un interviu, i s-a facut contract, insa pana sa obtina Arbeitserlaubnisul, firma a dat faliment. Asa ca acum are Arbeitserlaubnis, befristet pentru 1 an ..ne uitam la el, il mai udam [alcool] ...si cam atat. Evident ca am inceput cautarea pentru joburi indiferent de nivel. Totusi, ma gandesc ca cineva are o idee sau e mai bine informat decat mine de piata muncii de-aici, ce se poate face cu studii economice si germana A2-B1? Maisa, mamica de Dragos de 1 an, care inca [alap]
MAisa, nu e prea sanatos dar mai mult decat sa imi dau cu parerea nu pot. Depinde in ce zona sunteti. Apoi depinde ce vreti sa munciti daca doar in domeniu. In plus cred ca fara vreun curs in plus de specializare pe sistemele de operare de aici ar fi mai greu, exclusiv in domeniu. Sau poate stiti SAP si ce mai folosesc firmele pe aici? Diplomele voastre sunt recunoscute, aveti experienta de lucru deja din Ro? Recomandari? Traduceti-le! Poate acceptati si numai ajutor de Buchhalter (contabil) numai ca sa se deschida o usa in domeniul vostru? Intrebati in stg si dr, poate si la Arbeitsamt, mergeti pe fiorumuri de plasare de munca pe net, urmari-ti stellenangebote in ziarele locale... Oricum succes, sa va puteti prelungi Arbeitserlaubnis macar pana nu mai e obligatorie pt romani... Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=160543&REPLY_ID=6667098

 

Multumesc pentru raspuns, Ceska. Diplomele le-am trimis la ZAV pentru recunoastere. Acum asteptam. Experienta avem in Romania, sotul peste 10 ani, eu vreo 7. Zona in care suntem este un pic problematica dupa parerea mea, sau poate e doar o falsa impresie. Stam intre Muenchen si Salzburg si mi se pare ca nu avem aceeasi deschidere. Poate mai sunt pe site si alte persoane din zona care stau de mai mult timp aici..lor cum li se pare? Personal cred ca cel mai mult gasesti in turism aici.

 

Maisa, mamica de Dragos de 1 an, care inca[alap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stati cumva intr-o zona rurala? Permisul de munca e oare valabil si in Austria? daca scrii ca sunteti intre München si Salzburg, poate puteti cauta si in Austria? Asteapta sa vezi daca mai are cineva de relatat experiente personale cu gasit job in domeniul vostru.

Poate daca gasiti in Munchen sau in alt oras, Land va mutati? Cred ca pana nu va stabiliti de tot puteti fi flexibili, mai ales ca bb e mic si inca nu ati inceput scoala sau gradi. Poate cautati pe net cum ziceam si in alte Landuri etc...Ar trebui sa fie un atu ca aveti deja permis de munca...

 

Ceska, mamica de Benjamin

mic si scump (23.12.2007)

 

 

Blogu` nostru

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca dreptul de munca e valabil numai la firma care la obtinut, mai ales daca nu e unbefristet. cred ca se poate incerca la o alta firma, cu acelasi profil.

am doua diplome, foarte bune amandoua, pe una am profesat pe cealalta deloc. acum cativa ani, am mers cu ele la ZAV ptr recunoastere si un domn de acolo ma indrumat catre un job bun, pe diploma pe care n-am profesat. nu le-am lasat atunci, vroiam doar informatii la data respectiva. am aflat apoi ca as putea lucra chiar si fara experienta, pentru salariu substantial lunar. cum nu m-am vazut niciodata femeie de cariera si copii inca erau mici, am lasat altora slujirea in armata. ca in cadrul armatei (o ramura de fapt) era slujba. apoi sotul meu a castigat mereu foarte bine.

 

m-am multumit cu job part time, bun, o vreme am lucrat de acsaa si asta era foarte bine. acuma trebuie sa merg de doua, trei ori pe saptamana la firma, dar asta e.

 

cred ca depinde de fiecare, de ce-si doreste si ce vrea de la el, de la viata. se poate, cu ceva efort si cu foarte bune cunostinte de limba.

 

 

*********************

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITAid="size2">[bonjovi]

Speranta si incredere pentru Davidid="size2"> [bonjovi]

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

 

 

Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori!id="red">

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunshine ce frumos! Bravo tie! Sunt sigura ca asa rezumat, intra in cateva randuri,

dar a insemnat mult mult efort si vointa ca sa reusesti.

 

Eu cred ca cei care spun ca mai mult decat femeie de serviciu ... o fac fiindca ei s-au lovit de rezistenta sistemului, care le-a taiat scurt elanul, si au renuntat sa se mai bata.

 

 

Tu ai mai facut studii sau ti-ai gasit in domeniul tau cu dipl. din RO?

 

Multumesc pentru raspuns [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

kariguld

Gandesc ca tine, nu ma vad femeie de cariera, insa mi-as dori un part time sau un job de acasa(mi-am facut un blog si mai am ceva bani din reclama, dar putini si rari), desi am putea trai suficient de bine doar cu salariul sotului. Poti sa-mi dai mai multe detalii despre ce ai putut lucra de acasa?

Multumesc.

 

 

 

Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele,buna seara!

 

Mama mea nu e bine si trebuie sa plec cu cel mic,probabil pe luni sau marti.

 

Noi avem numai acte germana,ma mai cauta cineva de procura pt bebe?

Eu nu am mai calatorit singura cu copilul si habar nu am,s-a tot vorbit pe-aici dar numai stiu in ce situatii.

 

Multumesc mult!

 

Alina,mami de 2 copii minunati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, imi pare rau sa aud de mama ta. Daca suntetzi cetateni germani, eu stiu ca nu ai nevoie de procura pt Stefan. Asa scrie si in lege (care se refera numai la cetatenii romani)http://www.politiadefrontiera.ro/Am mai gasit aici http://forum2.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92685&whichpage=4ca s-a mai discutat pb si ultima postare e asta:
Citat:
citat din mesajul lui andiaroro
pentru minorii care circula cu acte romaneste trebuie musai faimoasa procura.pentru restul, iata ce mi-a raspuns pol de frontiera la un e-mail in care am intrebat, daca copilul poate sa iasa din ro(dupa vacanta) insotit doar de bunici cu cartea de identiate fr (nu mai am timp sa-i fac pasapoart si restul sunt expirate) "Referitor la solicitarea dumneavoastra adresata Inspectoratului General al Politiei de Frontiera, in temeiul prevederilor Ordonantei de Urgenta nr. 27/2002 privind activitatea de solutionare a petitiilor, aprobata prin Legea nr. 233/2002, va comunicam urmatoarele:Daca la controlul de frontiera se vor prezenta, exclusiv, documentele care atesta cetatenia franceza, minorului ii sunt aplicabile reglementarile O.U.G. nr. 102/14.07.2005 privind libera circulatie pe teritoriul Romaniei a cetatenilor statelor membre ale Uniunii Europene si Spatiului Economic European, unde se precizeaza ca trecerea frontierei de stat a Romaniei se face pe baza prezentarii documentului national de identitate, fara o alta conditie impusa pentru cetatenii minori."La tel au mai insistat pe faptul ca trebuie prezentate ac acte la intrare si al iesire..adica intri cu alea fr, etc...cu alea iesi..E-MAIL POL DE FRONTIERA: igpf@mai.gov.ro (30 de zile e termenul in care sunt obligati sa raspunda)ana
align="right" id="quote2">Multa sanatate mamei tale![pup]Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, sanatate mamei tale. daca aveti cetatenie germana tu si copilul, stiu ca nu-ti trebuie procura. dar e bine sa mai intrebi, poate sa suni la consulat. cu politistii de la frontiera romana nu se stie niciodata si trebuie sa fii dotata.

 

liutzica, de acasa am lucrat contabilitate primara. dar eram angajata la firma unde sotul meu era partener. in plus faceam si fluturasii de plata, scrisori ptr angajati sau ce alte acte se cereau. cand sotul meu a incheiat activitatea anul trecut cu firma, dupa doua luni am plecat si eu.

 

chiar nu pricep de ce e atat de infierata munca la curatenie. am in Canada rude. sunt plecati de mai mult de 25 de ani. la inceput au lucrat in curatenie, la birouri si firme mici. apoi au facut ceva scoala si au mers sa profeseze in meseriile lor, unchiul era mecanic, la niste aparate de tesatorie, era foarte bine platit dar si lucra non stop aproape. era chemat chiar si noaptea ca se defecta un aparat....iar matusa a fost asistenta medicala la spital.

dar dupa cativa ani s-au saturat, mai ales unchiul era foarte solicitat. castigau bani foarte frumosi, dar ce folos ca erau tot timpul la servici. asa ca si-au facut propria firma de curatenie, si-au luat si copii cu ei ca erau deja trecuti de 15 ani, apoi si-au luat cativa angajati. avantajul era ca si-au facut programul cum au dorit ei si nu erau legati de sefi care sa-i sune in mmiez de noapte.

acuma au peste 60 de ani amandoi, mai lucreaza inca la curatenie si sunt apreciati. deci, nu-mi pare ceva rusinos sau injositor atata timp cat esti multumit si castigi un ban cinstit.

 

dar repet, fiecare cu asteptarile si dorintele lui.

 

 

 

 

*********************

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITAid="size2">[bonjovi]

Speranta si incredere pentru Davidid="size2"> [bonjovi]

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

 

 

Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori!id="red">

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasuc, intr-adevar as fi putut sa umplu pagina de cuvantul "munca". Pentru ca pe langa munca propriu zis, invatam germana, fiind incepatoare in meserie invatam mai mult in comparatie cu cineva cu experienta, am mai facut vreo 2 semestre la faculta aici (nu pentru diploma sau ca era musai, ci ca sa ajung la anumite cursuri gen dreptul constructiilor in germania, la care altfel trebuie sa platesti sute de euro participarea la cateva ore de seminar) ore suplimentare ca sa pot sa-mi iau liber pentru examene, si pe langa 150 km zilnic naveta, pentru ca nu gasit de lucru la mine in oras (lui Maisa: tu intrebai parca de zone si job-uri). Iar naveta inca mai fac si acuma cu copil mic.

Mi-am recunoscut pana la diploma de bac, iar pentru job am trimis numai pe cea de faculta romana. Pana la urma mai conteaza si ce sti, nu numai ca ai o diploma. Eu am muncit si invatat inca din Romania mult, si evident ca cv-ul a arat un pic altfel decat la un proaspta absolvent.

Intr-adevar nu e pentru oricine, probabil de aici rautatile celor din jur, care evident incearca sa caute nod in papura la ce avem noi, in loc sa-si recunoasca propria neputinta.

Si eu as putea sa stau linistita acasa, ca sotul castiga suficient. Dar eu nu ma vad ca si casnica. Atunci mai bine nici nu mai faceam faculta, si in timpul respectiv s-o fi tinut numai intr-o distractie ca altii de varsta mea.

Depinde mult de om, de caracter, de job si de zona in care locuieste. Si cat de bine si-a ales meseria, daca intr-adevar este ceea ce si-a imaginat, sau dupa ce si-a terminat scoala si intra in domeniul muncii, observa ca nu i se mai potriveste.

Nu in ultimul rand si de a fi omul potrivit la momentul potrivit, am evitat cu intentie cuvantul noroc, care pentru mine defineste numai un castig la lotto.

Si sa ramai tot timpul cu "antenele" sus, ca nu se stie niciodata de unde sare iepurele.

 

____________________________

harnici la [alap] de 14 luni

Cresterea in greutate

Perioadele de crestere

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...