Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania - cap.66


Recommended Posts

Eu sunt de parere ca orice meserie cinstita e de aur. Ce ne-am face fara cei care fac curatenie sau string gunoiul?

 

In cite firme am lucrat, femeile de servici erau cele mai vesele si mai cu zimbetul pe buze. Intotdeauna cu un cuvint bun sau o gluma... Fericiti nu ne face pozitia si "cariera", ci cum acceptam rolul luat (iar de obicei cariera aduce si mobbing, lupte interne, stress, greutate de a impaca familia cu serviciul). Din pacate societatea judeca prea mult omul in functie de "pozitii" in loc de omenia lui.

 

Mult succes celora care isi cauta servici. Nu e usor!Dar cine stie ce va aduce soarta ? [pup]

 

------------------

Still looking for pieces of heaven...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aschiuta mare adevar graiesti! Pozitia sau cariera nu ne fac neaparat fericiti, dar aduc recunoasterea sociala dupa care multi tanjim. Numai ca... cu ce pret?!

 

Sunshine [asia] ma inclin in fata ta! Sper si-ti doresc sa culegi acum roadele trudei tale de la inceput.

 

Pana la urma, nimic nu e usor. Asa cum spuneai, depinde foarte mult de circumstante.

 

Eu raman increzatoare ca va fi bine! (sau m-oi resemna si-oi zice ca ala e bine :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Ceska, care m-a intrebat..da, suntem in zona rurala.O fi cineva din zona pe-aici? Dar si ca sa te muti iti trebuie ceva bani.pt. locuinta..stie toata lumea. Am tot rasfoit site-ul si nu stiu daca mai e inca valabila treaba asta: pentru diploma din Romania iti recunoaste titlul, dar nu e echivalenta unei diplome de facultate de-aici. Pentru asta mai faci ceva semestre diferenta sau master..sau gresesc eu?

Pentru Nasuc - pai naveta ne ramane si noua ca optiune si asta si face sotul meu face acum.

Asmai avea o intrebare. Eu sunt inca in concediul de crestere a copilului de 2 ani. Potrivit legislatiei din Romania, primesc 80% (ma rog ,redus de nenea Boc, vreo 75%) din salariul meu dinainte, venit pe care eu l-am declarat cand am trimis formularul la IKK pentru asigurare de familie (cand a primit sotul meu cardul). Darrr..pentru ca am un venit de peste 365 euro/luna, nu ma primeste pe asigurarea de familie a sotului [bang] (slava Domnului ca pe bebe l-a primit !!). Sa apelez la cardul de sanatate din Romania..eu nu am lucrat decat 3 ani inainte de a face copilul (inainte de asta am avut o firma [bang])si legea spune ca trebuie sa ai 5 ani inainte contributii la sanatate. Daca as plati diferenta pe restul de ani pana la 5 as putea obtine, dar nu am cum sa ajung in Romania sa alerg dupa toate si nici nu am pe cine pune. Cred ca cea mai buna varianta in cazul meu ar fi o asigurare privata aici..voi ce ziceti?[flo]

 

Maisa, mamica de Dragos care inca[alap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am mai pus o data linkul, dar in discutiile de aici se potriveste f bine. Ati citit articolul asta?

 

http://www.sueddeutsche.de/leben/bascha-mika-ueber-frauen-im-beruf-zu-weich-zu-feige-zu-unterwuerfig-1.1057495

 

sunshine, la fel gandesc si eu. Fiecare are locul lui si postari de genul "mi s-a oferit luna de pe cer cu salariu de ministru da' n-am avut chef" in conditiile in care majoritatea celor de aici incearca sa invete din experientele altora, sa gaseasca ceva de lucru, chiar si sua mai ales cateva ore pe zi ca sa impaci si nevoile personale dar si familia, sunt numai sicana curata. Nu suntem intr-o tara in care un absolvent de facultate, mai ales cum sunt majoritatea sotilor nostri, de inginer, sa nu te descurci cu un salariu. Poate nu te dai in spectacol dar nici nu mori de foame. Deci nu asta e motivul pt care cele interesate, intreaba. E exact cum spui, nevoia de a fi si altceva decat sotie si mama. Nu toti suntem la fel, multe femei sunt fericite cu acest rol si nu au sau nu simt suficient de tare nevoia de a merge la un serviciu incat sa se lupte atat ca sa reuseasca. [asia] si pt unele si pt altele. Important e sa stii ce vrei in viata si sa mergi pe drumul tau. Si unora si celorlate le sunt rezervate priviri rautacioase, intrebari, reprosuri. Mie una mi se rupe, ehrlich gesagt [:D]

 

Si revenind la diplome: eu nu mi-am recunoscut oficial nici o diploma. Daca exista posibilitatea cel mai simplu e sa faci un master sau cursuri la IHK (astea din pacate contra cost, si nu-s deloc ieftine).

O varianta de inceput ar fi Zeitarbeit, am mai scris si cu alta ocazie ca nu e o optiune super satisfying dar e o optiune de a incepe undeva.

 

cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tinatache
am mai pus o data linkul, dar in discutiile de aici se potriveste f bine. Ati citit articolul asta?http://www.sueddeutsche.de/leben/bascha-mika-ueber-frauen-im-beruf-zu-weich-zu-feige-zu-unterwuerfig-1.1057495 Nu suntem intr-o tara in care un absolvent de facultate, mai ales cum sunt majoritatea sotilor nostri, de inginer, sa nu te descurci cu un salariu. Poate nu te dai in spectacol dar nici nu mori de foame. Deci nu asta e motivul pt care cele interesate, intreaba. E exact cum spui, nevoia de a fi si altceva decat sotie si mama. Nu toti suntem la fel, multe femei sunt fericite cu acest rol si nu au sau nu simt suficient de tare nevoia de a merge la un serviciu incat sa se lupte atat ca sa reuseasca. [asia] si pt unele si pt altele. Important e sa stii ce vrei in viata si sa mergi pe drumul tau. Si unora si celorlate le sunt rezervate priviri rautacioase, intrebari, reprosuri. Mie una mi se rupe, ehrlich gesagt [:D]cristina
align="right" id="quote2">Subscriu [:D]...si noi ne descurcam foarte bine doar cu un salariu (nu as mai putea sa imi cumpar pantofi in fiecare luna, insa asta nu e o tragedie)...insa eu nu as fi fericita sa stau acasa. Si da, priviri dezaprobatoare sunt la toate colturile. Eu sunt singura mamica din clasa Mirunei, care lucreaza full-time. Si multe mi-au auzit urechile...dar si mie, ca si cristinei, mi se rupe[8D]...Le admir pe femeile care au puterea sa se dedice exclusiv familiei, insa eu sunt prea egoista. Iar joburile de Putzfrau sunt la fel de normale ca si alte joburi. Ca sa imi hranesc copiii, as face ORICE job si nu mi-ar fi rusine de nimic. Singurul lucru rusinos e sa astepti sa iti pice din cer.Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare dragutelor, hai ca ma mai bag si eu aici sa scriu cateva randuri. Ma gandesc la ce a zis Miriluta, sa ai puterea sa te dedici familiei. Eu am avut cateva zile grele si trebuie sa recunosc ca de unde ziceam ca dupa un an imi caut job, pe zi ce trece ma incrancenez si mai mult pe ideea respectiva. Statul acasa cu bebe nu e pt mine. Sunt recunosc stresata si obosita poate de aceea si reactia asta...

 

Cat despre tema job si diplome, ce conteaza la nemti e experienta in munca si/sau calificari obtinute AICI. Nu inseamna ca daca ai diploma straina nu ti se recunoaste diploma, ci doar ca ti se deschid mai multe usi daca ai experienta capatata aici. Cunosc doua cazuri aici de persoane cu ASEul si experienta in munca in Romania, una din ele lucrase pe import-export si a inceput aici cu un job pe conta primara. Acum tine contabilitatea si la firme-tochter din strainatate si s-a specializat intre timp si pe controlling. Ceallalta a cautat indelung job, a gasit in cele din urma ceva pe contabilitate la OBI, dupa un an de experienta aici cand a postat din nou CVul a primit nenumarate telefoane de la firme interesate sa-l angajeze.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, ajung in sfarsit in fata calculatorului.

Nasuc multumesc frumos de apreciere, eu va doresc sa vi se indeplineasca si voua visurile pentru care munciti.

Legat de un job mai "necalificat" fata de ce ai/ti invatat, mai este un aspect mai sensibil.

Si anume de ex sa zicem ca esti doctor, si accepti la inceput un job "numai" ca asistenta ca sa intri in meserie. Deja vor aparea urmatoarele probleme. Cat timp vei face asta, adica sa lucri de fapt pe bani mai putini. Mai exista riscul ca pretentile sefilor vor ajunge cu timpul sa muncesti ca doctor, dar ca sa fi totusi platit numai ca asistenta...in anumite meserii limita asta se trage f greu, poate nici nu se poate, iar sefii nici nu vor...

Sa spunem ca nu accepti nici ca asistenta, ci ca vanzator de medicamente, pentru ca in situatia de acuma, este cea mai bine platita si esentialul este acuma, deci plateste chiria si mancarea.. Cu tot cu comisioane poate ajungi la un salar mai bun decat o asistenta, dar, cand va aparea vreodata un post liber de doctor, iti va lipsi experienta....cerc vicios, care din pacate nici care dintre noi nu-ti poate raspunde. Pentru ca pe langa chirie, mancare, copii, mai exista o familie in romania care trebuie ajuta, poate un parinte bolnav samd, si care nu pot sa astepte pana cand (daca vreodata!) iti vei gasi job-ul pe care doresti.

Cristina cu timpul mi-a devenit si mie tot egal. Dar la inceput e intr-adevar greu.

Panseluta cu siguranta isi spune la tine oboseala cuvinatul. E bine intr-adevar sa te gandesti si la altceva, dar nu te hotara sigur de acuma, ci lasa-ti pentru mai incolo hotararea asta. Mai ales in primul an se schimba atat de mult copii, incat poate peste doua luni vei zice ca totusi vrei sa mai stai un an cu el acasa. La fel de bine s-ar putea sa descoperi, ca doua ore intr-un job iti vor da acea schimbare pe zi,care sa te faca sa apreciezi si mai mult ce si cine te asteapta acasa.

Intreba una din fete, din pacate nu mai stiu exact cine, ca de ce e atat de rau vazuta meserie de "raumkosmetikerin". N-as putea sa-ti zic de ce s-a ajuns aici, la noi a deranjat mai ales si tonul pe care a fost spus. E ca si cum il faci pe cineva taran, si stai sa te intrebi cum de s-a ajuns la degradarea acestei meserii, cand de fapt sunt cei care muncesc cel mai mult si greu, si bunul simt e din plin.

 

[pup][flo]

 

____________________________

harnici la [alap] de 14 luni

Cresterea in greutate

Perioadele de crestere

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunshine eu sunt jurista si primul meu job in DE a fost de Team -Assistent la Union Investment. A fost un job befristet (18 luni) la care am invatat foarte multe, am primit un pachet salarial excelent si am avut ocazia sa lucrez la nivel international. Stiu ca nici una din colegele mele nu avea facultate si toate se mirau cum de am acceptat un asemenea job. Pentru mine a fost o super ocazie, sa lucrez intr-o companie germana, sa invat cum ''gandesc'' nemtii. La actualul meu job, tocmai experienta la nivel international mi-a adus in multe ocazii puncte in fata sefului.

Uneori trebuie sa faci un pas inapoi ca sa poti face doi pasi inainte. [:D]

 

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Miriluta, si eu stiu lucrul asta, pentru ca si eu am procedat la fel. Am facut ceea ce fac nemtii atat de bine, adica investitie pe termen lung [:D] Si ma repet, s-a meritat, si pe oricine intreaba il voi sfatui sa faca acelasi lucru, pe principiul intrebi iti raspund.

 

Insa exista situatii familiare si economice care la multi nu permit din pacate acest lucru, si asta era punctul din mesajul meu. Era un aspect de care te poti lovi, sau mai bine zis de care cu siguranta te vei lovi intr-un fel sau altul, insa cum pui problema, ce accepti din toate si pe ce durata ramane numai la latitudinea ta si a familiei tale.

Cred ca Nasuc avea nevoia de confirmare ca pe langa stereotipurile despre ce job-uri poti profesa aici, suntem si oameni care reusesc sa intre in meseriile lor, si ca la cei mai multi dintre noi nu le-a fost usor la inceput. Am strans din dinti si am mers mai departe. Si ca asta este un proces normal, nicidecum o exceptie. Cu siguranta exista si dintre ceilalti la care a mers totul ata la acest capitol, dar astea sunt probabil cazuri mai rare.

Imi pare rau daca unele din fete au interpretat poate intrebarea respectiv discutia asta ca fiind in general despre meserii mai "bune" sau mai "rele", a fost departe de mine gandul asta.

Incearca sa fi "numai" mama de trei copii, sa stai la casa cu livada si gradina de zarzavat plus niste animale pe langa, iar sotul sa-ti vina numai in weekend acasa, mort de oboseala. Si poate sa mai ai si un parinte care sa aiba nevoie de ingrijire. Si esti oficial "numai" casnica. Sincer? Nu cred ca m-as descurca. Felicitari celor care pot.

[pup] si un weekend placut la toate.

 

____________________________

harnici la [alap] de 14 luni

Cresterea in greutate

Perioadele de crestere

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele,

multumesc tuturor pt gindurile bune,multumesc celor care mi-au scris pe pm si scuze ca nu am apucat tuturor sa le raspund.Sunt intr-o zapaceala continua,,miine zbor spre Ro impreuna cu cel mic,mi-a scris sotul o imputernicire daca o fi totusi nevoie desi stiu ca nu.

 

va pup si sper sa ne ajute Dumnezeu sa trecem cu bine si peste incercare asta.

 

 

 

Alina,mami de 2 copii minunati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...