Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania - cap.66


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009
Amonar, sti cumva daca la carucior se poate pune adaptor pt bicicleta? Cat de mic se face cand se impacheteaza?Cred ca Anduc era in cautare...____________________________harnici la [alap] de 14 luniCresterea in greutatePerioadele de crestere
align="right" id="quote2">Nu cred. Nu stiu cum sa spun cat de mic se face. Mie mi-a incaput in portbagaj la Seat Ibiza, masina mica. Adevarul e ca imi umplea portbagajul. Are 3 roti mari totusi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor, sa stiti ca citesc toate postarile voastre, doar ca eu inca nu am ce povesti.Nu am reusit sa gasesc o gradinita care sa-l primeasca in timpul anului scolar pe copilul meu, de la toate am primit acelasi raspuns inscrierile-in martie, si abia din septembrie daca are noroc!Vreau sa mai incerc si la gradinitele cu program de integrare...dar parca mi-am pierdut avantul :).Asa ca nu am inceput cursuri de germana...deci nici nu pot sa visez inca la ideea de job...desi tare mi-as dori.

Pt fetele din Munchen, as vrea sa le intreb, aveti idee unde pot face traducerea si legalizarea certificatului de nastere a copilului?Imi trebuie la primarie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
Citat:
citat din mesajul lui tinatache
am mai pus o data linkul, dar in discutiile de aici se potriveste f bine. Ati citit articolul asta?http://www.sueddeutsche.de/leben/bascha-mika-ueber-frauen-im-beruf-zu-weich-zu-feige-zu-unterwuerfig-1.1057495 Nu suntem intr-o tara in care un absolvent de facultate, mai ales cum sunt majoritatea sotilor nostri, de inginer, sa nu te descurci cu un salariu. Poate nu te dai in spectacol dar nici nu mori de foame. Deci nu asta e motivul pt care cele interesate, intreaba. E exact cum spui, nevoia de a fi si altceva decat sotie si mama. Nu toti suntem la fel, multe femei sunt fericite cu acest rol si nu au sau nu simt suficient de tare nevoia de a merge la un serviciu incat sa se lupte atat ca sa reuseasca. [asia] si pt unele si pt altele. Important e sa stii ce vrei in viata si sa mergi pe drumul tau. Si unora si celorlate le sunt rezervate priviri rautacioase, intrebari, reprosuri. Mie una mi se rupe, ehrlich gesagt [:D]cristina
align="right" id="quote2">Subscriu [:D]...si noi ne descurcam foarte bine doar cu un salariu (nu as mai putea sa imi cumpar pantofi in fiecare luna, insa asta nu e o tragedie)...insa eu nu as fi fericita sa stau acasa. Si da, priviri dezaprobatoare sunt la toate colturile. Eu sunt singura mamica din clasa Mirunei, care lucreaza full-time. Si multe mi-au auzit urechile...dar si mie, ca si cristinei, mi se rupe[8D]...Le admir pe femeile care au puterea sa se dedice exclusiv familiei, insa eu sunt prea egoista. Iar joburile de Putzfrau sunt la fel de normale ca si alte joburi. Ca sa imi hranesc copiii, as face ORICE job si nu mi-ar fi rusine de nimic. Singurul lucru rusinos e sa astepti sa iti pice din cer.Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
align="right" id="quote2">Mi se rupe si mie. Am stat acasa la primul copil 5 saptamani, la al doilea 8 saptamani si pe Mara o iau cu mine la job de la 3 saptamani. Am lucrat mereu full-time. Nu o fac din egoism, si sunt constienta ca munca acasa e cel putin la fel de stressanta ca o cariera, nu as schimba cu mama, care sta acasa cu cei mari, face cu ei lectiile si ii insoteste la activitatile extrascolare. Cine crede ca ma poate condamna pt asta, e liber sa o faca!>>Daruieste lumii un zambet si toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin C+AN+YS+ML
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uff, ce bine de voi ca puteti sa lucrati cu copii asa de mici!

 

Eu nu as avea cum sa lucrez cu bebele in birou (suntem doua persoana acolo plus ca se lucreza in cladire cu substante chimice si miroase, nu prea e mediu de copil mic). Am vrut sa lucrez part-time de acasa, dar nu a fost seful de acord. Cum n-am stiut cum va fii cu copil si eu nu am cine sa ma ajute din familie sa stea cu el ba sotul mai lucreaza si in alt oras la 350 km departare de serviciul meu, mi-am luat doi ani concediu. Nu ca nu imi place sa stau cu bebe, dar imi lipseste viatza sociala.... Asta e uneori soarta femeii, daca e la servici foarte repede dupa nastere sa ii fie inima plina de dor dupa puiutz si sa regrete ca nu ia parte prea multa la cresterea lui, daca sta cu bebe acasa sa isi doreasca la servici [bang].

 

Nici nu stiu cum va fii pe urma cind eu voi incepe intr-o parte si sotul va fii in alta. Doresc eu sa imi caut in zona lui servici (el are sanse de promovare, eu nu), dar e zona proasta pt domeniul meu.

 

Si ca fu vorba cu lucratul sub nivelul de pregatire: eu am avut un asa servici un an si am regretat enorm. Dar fiecare cu "soarta" lui ... Pt unuii e sutul de care au nevoie sa isi ia zborul, pt altii e retrogradare.

 

 

 

------------------

Still looking for pieces of heaven...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina, numai bine mamei tale si drum bun tie !

 

amonar, indraznesc si eu sa te intreb de carucior. Eu am deja unul, dar sunt tare nemultumita de el. Este un BO1 (BabyOne), tot kombi, insa uite, dupa 4 luni de foiala e deja pe duca, nu mai tine directia ca lumea, il manevrez greu desi la inceput promitea multe.

Deci DACA Anduc sau altcineva nu au nevoie de el, il iau eu cu placere.

 

Legat de joburi cu bebe alaturi, eu nu stiu cum unele din voi reusesc o astfel de performanta. Eu nu apuc 10 minute sa fac ceva singura, ca deja macane fii-miu. Si nu e ca l-am rasfatat, asa a fost de la inceput, un bebe pe care nu-l puteam lasa in patut culcat sa se joace, ca nu statea! Acum e mai bine ca a crescut si e curios la tot in jur, deci reusesc sa il "distrez" cu diverse jucarii, dar si aici nu se joaca mai mult de 10-15 minute cu una, ca deja vrea sa faca altceva. Principala lui distractie este sa fie purtat in brate peste tot....si mentionez plimbat! ca daca il tin in brate de ex.la birou, nu ii place. Sambata am fost invitati la ziua de nastere au unui prieten bun, iranian. Initial m-am gandit ca fii-miu va plange, nu va suporta vacarmul respectiv (20 persoane, inca 3 copii de varste diferite, era o galagie ca intr-o bodega!). Da de unde...era in elementul lui, i se rotea capsorul ca un titirez! Nu degeaba l-a poreclit sora-mea Giro (de la girofar) !

Insa revin la tema, mie mi-ar fi imposibil sa lucrez de acasa, cu el alaturi. Ba mai nou, uneori noaptea nu ma mai cul dupa ce il alaptez, stau treaza de pe la 3-4 si savurez orele astea de liniste...

 

 

miriluta, legat de tema siguranta copiilor, nu uit ce povesteai tu odata de fetita ta, cum a abordat-o o persoana in fata gradinitei si incerca sa o ademeneasca, etc. Parca tu erai nu? M-a ingrozit povestea aia. Si apoi sa fiu sincera, parca in Romania nu auzeam de atatea cazuri ca aici...

 

 

[flo] tuturor

 

Panseluta, mamica lui Julius (14.10.2010)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hallo fetelor

 

sa va spun una de rasu-plansu. vine un plic cu posta de vineri, un plic cu o amenda de 15 euro. o amenda ptr circulatie. sotul, faptasul, a mers cu 16 la ora pe o strada pe care limita de viteza era cu 10 la ora. 10 la ora!!!!!!! ieri, am fost eu in zona respectiva, undeva central, sa vad cu ochii mei ce zona ultra-super de protejat este.

e o portiune de vre-o 400 de metri, unde intradevar limita de viteza este de 10 la ora. in rest, pe strazile laterale si continuatoare limita este de 30.

si azi am facut proba, hai sa vedem cum e cu 10 la ora! masina se taraste la viteza aia, nu ruleaza. morala? aveti grija la limita de viteza!

 

*********************

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITAid="size2">[bonjovi]

Speranta si incredere pentru Davidid="size2"> [bonjovi]

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

 

 

Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatoriid="Verdana">id="red">id="size2">
id="right">

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hola!

 

achiutza, copiii mei nu-s asa mici si cel mic a mers la 2 ani prima data la cresa, pana atunci n-am lucrat.

 

Panseluta, eu invatam de la masa de seara pana la cea de la miezul noptii [:D]. In timpul zilei mai faceam cate ceva dar nu mult, si eu am norocul ca ma pot decupla total de ce se intampla in jur si ma concentrez pe ce am de facut. Numai la serv. nu prea reusesc intotdeauna ca uneori e galagie mare de la ceilalti. Ma multa decat de la 2 copii mici[:D].

 

 

kiki78, la gradi si cresa si pe noi ne-a luat doar din sept. si eu stiu ca asa e regula. Eu am tradus toate actele la cineva in Ottobrunn: http://www.buerokremer.de/ . Si legalizat, daca ai nevoie. Ai rabdare, o sa se rezolve si cu gradi si cu toate. Incearca sa inveti de acasa cat poti.

 

cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem toti raciti rau: eu, sotul, copiii si taica-meu. Eu cel putin ma chinui de vreo 3 saptamani si de miercurea trecuta m-a obligat doctorul sa stau acasa. Ieri am fost totusi la birou si fiindca tuseam ca un catar, toti colegii fugeau de mine ca de ciuma..

Henrik are febra...si ''musiu'' ma face sa imi iau lumea in cap[bang]...barbatii bolnavi sunt groaznici...

 

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miriluta, sanatate va doresc. Aveti grija de voi, sa va acordati timpul necesar pt refacere fiindca virusul asta e puternic si poate lasa ramasite in corp. E bine sa-l eliminati cat mai bine cu odihna si alimentatie. Si feriti-va de antibiotice.Mai bvine beti ceai de Jasmin, intareste sistemul umanitar si splina care are o functie importnata in medicina chineza. Daca nu scapati de antibiotice sa luati cat mai repede dupa cura 'probiotice' sa va refaceti flora intestinala, altfel va slabiti sistemul imunitar. Suze, daca ti-am facut capul calendar, dar asta mi-e meseria[:D]

 

Kariguld, e chiar de rasu -plansu.... Sotul intotdeauna are de comentat cand aude ceva nemtesc[:D] El zice ca Olandezu' ar fi inchis portiunea aia de drum in loc sa se complice cu 10km la ore[:)] Sunt multe portiuni in Olanda unde se pune un stalp mic de beton in mijlocul strazii, care se inchide cu cheie si e accesibil doar pt locatarii de acolo. Sau se face zona accesibila numai pt pietoni. Dar eu am ras de povestea ta....

 

Panseluta, imi pare rau dar Anda a ales sa vina sa ia caruciorul. Numai daca se razgandeste eventual puteti lua legatura. Si eu am cautat destul de mult dupa un carucior bun si nu mi-au placut cele 'fragile'. Chiar daca mi-a fost mai greu sa-l bag in portbgajul masinii.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...