Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania - cap.66


Recommended Posts

Kariguld, chiar ca e de rasu-plansu, nici nu poti in viteza 1 sa mergi si in a doua iti moare motorul probabil...nici n-am incercat vreodata sa merg de fapt cu 10 km/h ...nici macar n-am stiut ca exista, credeam ca sub 30 mai este doar Schrittgeschwindigkeit....

Miriluta, incercati si cu pastile efervescente dezinc, cica ajuta.

Kiki78, la noi exista doua gradinite in oras, una este de fapt ca o retea de gradinite, Kinderzentren Villa Kunterbunt, si o a doua, prin Bürgerzentrum al orasului, si ii spune Storchennest e.V. Poate ca aveti si voi vreuna din ele. Prima e gradi normala, dar preia si copii din timpul anului in functie de cum se poate, a doua, este gandita mai degraba pentru perioada si ore scurte, adica pana pe la ora 13:00 zilnic, ca sa poti sa mergi la diverse termine. Dar si la ea este recomandabil sa duci copilul in fiecare saptamana, ca sa se obisnuiasca, dar poti lua ore putine, cand iti pica tie bine, de exemplu intr-o zi ai nevoie de o ora, peste doua zile vrei 5. Adica un fel de Krabbelgruppe la care exista educatoare. Cum inca nu am primit confirmarea la gradinitele normale, am inceput adaptarea la cea de-a doua, maine avem al doilea termin, deci iti pot spune mai multe.

 

____________________________

harnici la [alap] de 14 luni

Cresterea in greutate

Perioadele de crestere

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna,

 

Am si eu o intrebare pentru fetele care si-au schimbat pasaportul la consulatul din München: nu reusesc sa aflu cat dureaza toata povestea de cand predau vechiul pasaport si pana cand il ridic pe cel nou.. Am incercat sa sun si ieri si azi la consulat, dar nu raspunde nimeni.

A fost cineva de curand si stie daca sunt cozi, cand te programeaza?

 

Multumesc!

 

RR

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Erer,

 

noi am fost luni la consulatul de la Strasbourg. Papadie si andreia recomandase la un moment dat, dar chiar nu am crezut ca e posibil.

Jos palaria pt profesionalism. Noi avem 144 km pan la St si 250 cred ca pan la Bonn, alegeam Bonnul de obicei, ca ramaneam in Köln..

la Strassbourg am sunat am facut programare dupa o sapt pe alta, am ajuns acolo si totul, pass pt doi minori, cel mare biometric, valabil 5 ani, a durat 1 ora. dureaza intre 3 -8 sapt. ne vor suna ei cand vin. Noi le vom trimite pass vechi prin posta, pt anulare si un plic cumparat deja din Frantza, autoadresat si ei ne vor returna cele patru pass ( doua noi, doua anulate.)

Daca ai buletin de romania se merita drumul. Am inteles ca la Mü sunt cozi..dar ce am citit pe ici colo..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,fetele!

 

M-am intors aseara din Ro,nu m-a intrebat nimeni nimic de vreo hirtie de la sot,totul a fost ok.

Nu stiu,am venit asa cu o stare aiurea suprapusa peste starea mea,Timisoara mi se pare tot mai deteriorata si mai mizerabila [q],gropi peste tot,cladiri istorice care stau sa cada,agitatie,greu de rezolvat orice.Joi a nins fff mult si bineinteles ca vineri nu era aproape deloc curatat,am tras trinta dupa trinta ca sub asfaltul alb erau gropi.

Stiu ca au aparut cartiere de case superbe spre toate iesirile din oras insa pt mine asta nu e impresionant,pt mine Timisoara e Piata Operei,Piata Unirii,Iosefini,etc.

In schimb,sunt multe supermarkete noi,am cumparat brinza de burduf delicioasa si cirnati de Plescoi,am fost la cofetarie si am papat diplomat [pofta].

Cu mama inca nu stiu ce sa spun,ne luptam in continuare cu infectia,speram din zi in zi sa fie mai bine,Doamne ajuta [flo].

 

[pup][flo] si multumiri pt gindurile bune!

 

 

Alina,mami de 2 copii minunati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Erer, la Berlin eu am rezolvat cu pasaportul f usor, nu am avut nevoie de programare, m-am dus cind au ei program. Cu tot cu mers si platit la banca si asteptat la casa, a durat depunerea actelor cam o ora. La ridicat a durat numai 10 minute. Eu m-am dus cu actele scrise pe situl consulatului. Poate e Berlin mai aproape de tine?

 

De cite ori am avut ceva de rezolvat a mers la Berlin f usor. La telefon sunt si ei f greu de prins, am impresia ca e numai o persoana si la ghiseu si la telefoane. Da cind am fost acolo au fost f politicosi (si nu numai cu mine).

 

------------------

Still looking for pieces of heaven...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, Doamne ajuta sa fie bine cu mama ta si sa scape repede de infectie.Ce rau imi pare sa citesc ca asta este situatia in Timisoara:(. Eu sunt aradeanca, dar am facut facultatea in Timisoara, la Vest. Mi-a ramas in suflet orasul ala, pur si simplu m-am indragostit de el(poate si pentru ca acolo m-am indragostit de sotul meu..), iubesc piata Operei, iubesc Complexul studentesc, Parcul rozelor si P-ta Unirii. Am atatea amintiri superbe...oh Doamne.In ultimii 3 ani nu am trecut prin oras, decat prin aeroport. O sa mergem si noi peste 2 saptamani in Romania. Poate ajung sa fac o plimbare prin oras, dar sper sa fie o zi mai senina si gropile mai acoperite.Inca odata multa sanatate tuturor.
Citat:
citat din mesajul lui Alina
Buna dimineata,fetele!M-am intors aseara din Ro,nu m-a intrebat nimeni nimic de vreo hirtie de la sot,totul a fost ok.Nu stiu,am venit asa cu o stare aiurea suprapusa peste starea mea,Timisoara mi se pare tot mai deteriorata si mai mizerabila [q],gropi peste tot,cladiri istorice care stau sa cada,agitatie,greu de rezolvat orice.Joi a nins fff mult si bineinteles ca vineri nu era aproape deloc curatat,am tras trinta dupa trinta ca sub asfaltul alb erau gropi.Stiu ca au aparut cartiere de case superbe spre toate iesirile din oras insa pt mine asta nu e impresionant,pt mine Timisoara e Piata Operei,Piata Unirii,Iosefini,etc. In schimb,sunt multe supermarkete noi,am cumparat brinza de burduf delicioasa si cirnati de Plescoi,am fost la cofetarie si am papat diplomat [pofta].Cu mama inca nu stiu ce sa spun,ne luptam in continuare cu infectia,speram din zi in zi sa fie mai bine,Doamne ajuta [flo].[pup][flo] si multumiri pt gindurile bune!Alina,mami de 2 copii minunati
align="right" id="quote2">Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Am o intrebare la voi [:I]. Mi-am trimis diplomele de Bac si Facultate la "recunoscut", la Bezirksregierung Düsseldorf. Cea de Bac a fost echivalata ca "Allgemein Hochschulreife" si aici vine intrebarea, nu este de fapt echivalentul cu "Abitur abschluss" diploma de Bac?! Si nu au trecut echivalentul notei in De....iar cea de facultate au spus ca nu-i de competenta lor si s-o trimit la "Ministerium für Innovation, Wissenschaft und Forschung". Dar, mai am acum o pr aveam doar o copie legalizata dupa certificatul de casatorie, facuta in Ro, pe care au pastrat-o, iar pt Minister nu am alta, iar la primarie nu fca legalizari dupa acte de nastere/casatorie; se poate face aici la notar ori trebuie iar in Ro facuta?

Sper sa ma luminati si pe mine cu e cu diploma de Bac, cum a fost la voi echivalata/recunoascuta, cu/fara echivalentul notei.

Multumesc anticipat pt raspuns/uri si un brat de [flo] pt voi!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

As avea niste intrebari legate de indemnizatia de crestere copil in Germania daca stie vreuna dintre voi. Nu stiu daca s-a mai postat ceva in trecut pe acest subiect, insa probabil ca lucrurile s-au mai schimbat din 2007 incoace.

 

Daca nasti aici, beneficiezi de ceva drepturi in DE sau trebuie sa te adresezi numai autoritatilor din Romania in cazul in care ai contribuit la sistemul lor de asigurari sociale si de sanatate?

 

In Romania stiu care este legislatia actuala, insa pentru un copil nascut aici din parinti care nu sunt nemti si dintre care unul doar are serviciu, respectiv sotul, nu stiu mai nimic.

 

Auzisem ceva de un kindergelt si un elterngelt (sper sa fi scris corect). Kindergelt cred ca e alocatia de copil, cea care in RO e 200 lei pana la 2 ani si apoi 42 lei pana la 18 ani. In DE am inteles ca poti sa o iei doar daca renunti la cea de 200 lei din RO? Unde as putea sa ma interesez?

 

Multumesc frumos[flo][pup]

 

Anduc [gravi]+29

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...