Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania - cap.66


Recommended Posts

Maruntzika, ai vreo facultate in oras? Ca si acolo exista de obicei un birou care legalizeaza copii xerox dupa diplome. Precis si notarul legalizeaza.

 

Cit despre Allgemeine Hochschulreife daca inteleg eu bine e acelasi lucru cu "Abitur" (citire de la sot si de la Wikipedia).

 

Anduc, de obicei daca primesti ajutor in EU de la un stat trebuie sa renunti la celalalt. La fel daca platesti impozit la un stat nu mai platesti la celalalt. Deci eu cred ca daca primesti aici nu vei mai avea dreptul in Ro si invers. Ce fel de viza ai pe pasaport?

 

------------------

Still looking for pieces of heaven...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alina, imi pare rau sa aud vestile astea despre Timisoara. Eu de obicei merg vara si parca vremea ma inveseleste si nu vad stricaciunile.

Sanatate la mama ta.

 

Panseluta, ok.

 

Voi sarbatoriti carmavalul? Noi aven costum de indian cu coroana mare de pene si arc cu sageti. Mai avem si un mic spectacol pt care am cumparat un costum de oaie. Se va dansa pe muzica de la Schaun das Schaaf[:)]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Marunzika
Buna ziua!Am o intrebare la voi [:I]. Mi-am trimis diplomele de Bac si Facultate la "recunoscut", la Bezirksregierung Düsseldorf. Cea de Bac a fost echivalata ca "Allgemein Hochschulreife" si aici vine intrebarea, nu este de fapt echivalentul cu "Abitur abschluss" diploma de Bac?! Si nu au trecut echivalentul notei in De....iar cea de facultate au spus ca nu-i de competenta lor si s-o trimit la "Ministerium für Innovation, Wissenschaft und Forschung". Dar, mai am acum o pr aveam doar o copie legalizata dupa certificatul de casatorie, facuta in Ro, pe care au pastrat-o, iar pt Minister nu am alta, iar la primarie nu fca legalizari dupa acte de nastere/casatorie; se poate face aici la notar ori trebuie iar in Ro facuta?Sper sa ma luminati si pe mine cu e cu diploma de Bac, cum a fost la voi echivalata/recunoascuta, cu/fara echivalentul notei.Multumesc anticipat pt raspuns/uri si un brat de [flo] pt voi![zana]Puppi Energia24.08.2007id="purple">id="Comic Sans MS">id="size1">
align="right" id="quote2"> Maruntzika, la mine diploma de bac a fost recunoscuta vde catre zeugnisanerkennungsstelle für den Freistaat Bayern, sub denumire de Reifezeugnis= Diploma de bac, si undeva mai jos este o "errechnete Gesamtnote für den Fachhochschulzugang". Acest Bescheid este dat in numele "Staatsministerium "für Unterricht und Kultus"Pana acuma am avut senzatia ca nu mi-a folosit neaparat aceasta recunoastere, e bine sa fie ca nu sti niciodata, si macar ii impresionezi ca vrei sa ai hartiile toate inregula.In mod normal dupa actele de casatorie nu e neaparat nevoie sa aiba un original/legalizare-originala, le este suficienta si numai o copie dupa legalizare. La nevoie se anunta ei daca chiar vor "originale". Am fost mai zgarca la capitolul asta, ca multi iti pastreaza hartiile sau se pierd, si tu ramai cu banii dati. La diploma e altceva.Mult succes!____________________________harnici la [alap] de 14 luniCresterea in greutatePerioadele de crestere
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hallo fetelor

 

Alina, sanatate mamei tale. si mie Bucurestiul mi sa parut extrem de cenusiu in 2009.id="size1">

 

cineva intreba de pasaport. eu in noiembrie 2009 am fost la Munchen la consulat. a durat cam jumate de ora cu tot cu pozat si depus acte. la ridicare in 3 minute am luat pasaportul.

 

Anduc, am o fina care a nascut anul trecut aici in Germania, fara sa fi lucrat. doar sotul ei lucreaza. primeste alocatie ptr copil si elterngeld. daca primesti aici alocatie, nu mai ai nici o treaba cu cea din RO. inteleg ca deja locuiesti in Germania. dupace nasti, te vei ocupa de banii care ti se cuvin. la Familienkasse se depun acte. tot acolo afli ce anume iti trebuie. cred ca ti-ai luat si adeverinta de la autoritatea ptr straini, Freizugigkeitbesainigung. acea tine loc de asa zisa viza. bafta multa si sarcina usoara.

 

*********************

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITAid="size2">[bonjovi]

Speranta si incredere pentru Davidid="size2"> [bonjovi]

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

 

 

Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatoriid="Verdana">id="red">id="size2">
id="right">

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, pt tine in primul rand si pt celelate in general, un link interesant. Pe mine filmul m-a impresionat f mult, poate aplici ceva idei din el pt mamica ta.

 

http://www.rainmakerteam.co/video/Foodmatters_ro/foodmatters_ro.html

 

Anduc, pt ca sotul tau lucreaza aici si plateste dari la stat, vei avea dreptul la Alocatie pt copil (Kindergeld) si PRESUPUN ca si la Elterngeld. Va puteti informa deja la forurile respective de ce acte aveti nevoie. Toate astea insa se fac oricum dupa ce nasti, asa ca ai timp, nu-i nici graba. Ai gria sa nu depasesti termenul de 3 luni de la nastere cand vei depunde actele, ca atunci nu vei mai primi retroactiv banii (e vorba de Elterngeld). Asa e aici in zona Hamburg.

 

Maruntzica diploma mea de bac a fost recunoscuta ca Hochschulreife,adica Abitur. Iti va folosi pt inscrerea la facultate, daca te va preocupa vreodata ideea. Eu am mai primit atasat la foaie si tabelul cu modul de calcul a notei in sistem german. Formula de calcul e: [10-(nota ta)/10-5]x3+1...unde "/" inseamna aici fractie. Mentionez ca eu am facut echivalarea in 2005, poate intre timp s-a mai schimbta ceva.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...