Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania - cap.66


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Voi sarbatoriti carmavalul? Noi aven costum de indian cu coroana mare de pene si arc cu sageti. Mai avem si un mic spectacol pt care am cumparat un costum de oaie. Se va dansa pe muzica de la Schaun das Schaaf[:)]
align="right" id="quote2">cred ca am sa ajung sa visez si noaptea melodia aia de la Shaun das Schaf:))Filmele astea , la egalitate cu Pinguinii din Madagascar sunt momentan in topul preferintelor.cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Helbi, un exemplu, nota ar fi 8. Atunci calculul este 10-8 deimpartit la 5, da 0,40. Apoi inmultesti 0,40 cu 3 si aduni 1, rezultat 2,2 (nota germana). Ca sa vezi ca e corect, daca de exemplu nota ar fi 10, atunci 10-10=0, impartit la 5, tot 0, x3 tot 0,plus 1 = 1....deci calculul e corect, caci 10 la noi e echivalentul lui 1 in germania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Va intreb si pe voi, pt ca aici vad ca sunteti mai active, cu toate ca problema mea tine de Austria(imi inchipui ca ar putea fi ceva asemanator, sau, poate, cineva s-a lovit de acest aspect si ma poate ajuta)

 

Copiez aici mesajul pe care l-am scris si fetelor din Austria:

 

Va rog mult de tot, stiti cumva ce ar presupune incheierea unei asigurari de sanatate in Austria, pentru un copil (~2ani) care sufera de o boala cronica, diagnosticata, deja, la Viena, dar care traieste in Romania, astfel incat numeroasele internari de care va mai avea nevoie la Viena sa fie cumva acoperite de acea asigurare!

Nu stiu exact ce informatii sa cer:(. In primul rand daca e posibil, apoi, eventual, nivel de pret. Si niste link-uri ar fi utile(de preferinta cu varianta in engleza).

Am gasit in Ro posib incheierii unei asigurari internationale dar as vrea sa compar cele 2 asigurari.

 

Multumesc,

MadalinaM

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex
Erer,noi am fost luni la consulatul de la Strasbourg. Papadie si andreia recomandase la un moment dat, dar chiar nu am crezut ca e posibil.Jos palaria pt profesionalism. Noi avem 144 km pan la St si 250 cred ca pan la Bonn, alegeam Bonnul de obicei, ca ramaneam in Köln..la Strassbourg am sunat am facut programare dupa o sapt pe alta, am ajuns acolo si totul, pass pt doi minori, cel mare biometric, valabil 5 ani, a durat 1 ora. dureaza intre 3 -8 sapt. ne vor suna ei cand vin. Noi le vom trimite pass vechi prin posta, pt anulare si un plic cumparat deja din Frantza, autoadresat si ei ne vor returna cele patru pass ( doua noi, doua anulate.)Daca ai buletin de romania se merita drumul. Am inteles ca la Mü sunt cozi..dar ce am citit pe ici colo..
align="right" id="quote2">Cum adica daca ai buletin de Ro ? Ce se intimpla cu buletinul romanesc ? (am inteles ca la consulat in Germania iti iau buletinul de Ro, daca ai asa ceva)Eu mi-am schimbat numele de familie prin casatorie si mi-am facut buletin nou in Ro, urmind sa-mi fac pasaport alta data, ca nu mai aveam timp. Strasbourg e pt mine f. aproape, deci m-ar tenta sa incerc.Ce taxe exista ?Hai, c-am pus o groaza de intrebari, [flo] pentru cine-mi raspunde"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maruntzica si mie tot ca Allgemein Hochschulreife mi s-a recunoscut Bac-ul in 2009 si este acelasi lucru ca si "Abitur". Poti studia orice doresti la orice Facultate.

Nici mie nu mi s-a echivalat nota, dar asta n-a fost o problema in a primi un loc la Facultate sau pentru a ma inscrie la Fachschule (pt. ceea ce fac eu acum e nevoie de Abitur sau Realschul Abschluss si un Ausbildung deja terminat).

 

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revin si eu cu intrebarea lui Maruntzika legat de recunoasterea de la bac.

Am intrebat-o pe colega mea nemtoaica de lucru si ea a zis ca un allgemeine Abitur iti da posibilitatea sa studiezi la oricefacultate pe cand daca ar fi recunoscut cu o anumita specializare, nu ai putea sa studiezi decat la anumite scoli.

Deci e de bine asa cum e!

[flo]

 

____________________________

harnici la [alap] de 14 luni

Cresterea in greutate

Perioadele de crestere

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...