Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania - cap.66


Recommended Posts

Da, Aschiutza are dreptate. Poti merge a Strassbourg daca ai buletin romanesc, adika nu ai domiciliu stabil in DE; si, asta e valbila doar pa pass pt ca un certificat nou de nastere nu il poti obtine din fratza, pt ca copilul e nascut in de si si actele lui sunt in germana nu in franceza..

 

Maruntzika, nu stiu daca tu ai intentia sa studiezi, dar daca iti trebe doar sa o pui intr-o Bewerbungsmappe, iti recomand sa nu o faci. Denumirea asta e de nu iti aduce nimik bun, mai bine scrii direct pe CV abitur.

acu ceva timp, o tipa care e profa de germana, mi-a spus ca : mda..e abitur dar titulatura nu e cea mai fine..

Noi stim ca germana are o denumirea pt fiecare situatie si Abitur e pt varf.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu intelesesem ca Abitur e "coronita" pentru cei care aici au facut gymnasiun iar allg hochschulreife se poate obtine aproape oricum... adica si dupa realschule si dupa o ausbildung etc.

 

Ceska, mamica de Benjamin

mic si scump (23.12.2007)

 

 

Blogu` nostru

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu asta ar trebui sa fie claritate la tema recunoasterii de bac:

http://www.siebenbuerger.de/zeitung/artikel/alteartikel/29-anerkennung-von-schulzeugnissen.html

http://www.montanbanat.de/2001/99schulzeugnisse.htm

 

____________________________

harnici la [alap] de 14 luni

Cresterea in greutate

Perioadele de crestere

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor!!

 

am venit si eu cu o intrebare [:I] stie careva unde pot face o procura sau declaratie cum s-o numi [:I] prin care pot calatori cu fata in tara fara sotul meu? am vazut ca se poate si la consulat la Munchen dar e 60 de euro taxa [alcool] ma gandeam ca poate de as fi facut la un notar pe aici si sa o faca in engleza m-ar costa mai putin [:-@]

 

va [pup]

 

 

[mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010 id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi, am auzit si eu o chestie de rasu-plansu...Am o verisoara care locuieste in Stuttgart si povestea mama ei ca vara-mea a fost chemata la scoala pt fiul ei.

Motivul: cica invatatoarea scria cu creta la tabla si i-a cazut creta din mana pe jos. Al mic a ras de chestia si scoala a hotarat sa-i cheme pe parinti sa discute 'problema'[bang][bang]

Incep sa cred ca am aterizat intr-o tara din evul mediu. Deci asta se intampla intr-un oras mare; Stuttgart nu intr-un sat sau orasel...

Fetelor, ce sa cred despre invatamantul nemtesc? Sotul mi-a zis ca daca lui i se intampla chestia asta a-r fi dat-o in urmarie pe invatatoare pt abuz psihologic a unui copil. El spune ca intr-o institutie unde un copil nu are voie sa rada este o institutie criminala. Na, ma rog...mentalitate Olandeza.. Voi ce spuneti?

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mycya
buna fetelor!!am venit si eu cu o intrebare [:I] stie careva unde pot face o procura sau declaratie cum s-o numi [:I] prin care pot calatori cu fata in tara fara sotul meu? am vazut ca se poate si la consulat la Munchen dar e 60 de euro taxa [alcool] ma gandeam ca poate de as fi facut la un notar pe aici si sa o faca in engleza m-ar costa mai putin [:-@] va [pup]Stiu ca se poate face la un notar de la Rathaus. Te duci cu ea in Ro si Germana, si semneszi in fata notarului. El o autentifica si-i pune/o trimite mai departe pt Apostila de la Haga. Era in jur de 15 euro[mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010 id="red">
align="right" id="quote2">Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mycya
buna fetelor!!am venit si eu cu o intrebare [:I] stie careva unde pot face o procura sau declaratie cum s-o numi [:I] prin care pot calatori cu fata in tara fara sotul meu? am vazut ca se poate si la consulat la Munchen dar e 60 de euro taxa [alcool] ma gandeam ca poate de as fi facut la un notar pe aici si sa o faca in engleza m-ar costa mai putin [:-@] va [pup][mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010 id="red">
align="right" id="quote2">se face la orice notariat din orasul unde locuiesti. noi am facut mereu in romaneste (trebuie compusa de tine sau sot) si imediat ne-a stampilat-o si semnat-o notarul, am platit 12 euro si am plecat. tie procura iti trebuie la autoritatile romane de frontiera, nu-i nevoie sa fie si in germana. *********Amonar, mai sunt si pe aici profesori exagerati. banuiesc ca profita mai ales daca sunt copii auslanderi. dar astea sunt cazuri extrem de rare, daca parintele merge si discuta lucrurile se rezolva rapid. nemtilor nu le place sa fie reclamati.*********************VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITAid="size2">[bonjovi]Speranta si incredere pentru Davidid="size2"> [bonjovi]~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatoriid="Verdana">id="red">id="size2">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Azi, am auzit si eu o chestie de rasu-plansu...Am o verisoara care locuieste in Stuttgart si povestea mama ei ca vara-mea a fost chemata la scoala pt fiul ei. Motivul: cica invatatoarea scria cu creta la tabla si i-a cazut creta din mana pe jos. Al mic a ras de chestia si scoala a hotarat sa-i cheme pe parinti sa discute 'problema'[bang][bang] Incep sa cred ca am aterizat intr-o tara din evul mediu. Deci asta se intampla intr-un oras mare; Stuttgart nu intr-un sat sau orasel...Fetelor, ce sa cred despre invatamantul nemtesc? Sotul mi-a zis ca daca lui i se intampla chestia asta a-r fi dat-o in urmarie pe invatatoare pt abuz psihologic a unui copil. El spune ca intr-o institutie unde un copil nu are voie sa rada este o institutie criminala. Na, ma rog...mentalitate Olandeza.. Voi ce spuneti?
align="right" id="quote2">Ramona, nu tb sa crezi chiar tot ce auzi. Eu am o parere, nu buna, ci f buna despre sist de invatamant. Suntem veterani de sc. primara, la anu povestesc si despre Gymnasium. Cat despre cazul in discutie, ti se pare exagerat ca a fost certat pt ca ras DE invatatoare? Eu cred ca mai degraba nu a fost la prima "abatere" si acuma a chemat mama la scoala. Nu poti sti niciodata cum e in realitate, ce au mai discutat pe langa, cum se comporta invatatoarea si copilul sau copiii in clasa etc.etc. Iar despre ras, ce sa zic, au mai mult Spaß la scoala intr-un an cat am avut noi in toata scoala. Nu cred ca e vb despre o scoala criminala:)) Practic la sc primara totul se invata jucand (spielerisch), explicatiile sunt pt nivelul lor, canta, organizeaza tot felul de chestii. Nu am ce comenta, si asta iti spun cu toata sinceritatea. A, da, am gasit ceva: pt ca majoritatea mamicilor sunt acasa primesc cateodata teme de facut cu parintii pt a doua zi, iar noi cum abia avem timp sa respiram, numai asta imi mai lipseste. Ma refer la ceva de genul: sa cumperi ceva anume de la mag. X care inchide la 6, sau acuma de curand sa verifice bicicleta de la A la Z, nu stiu cate capitole de facut Häckchen. Pai pt asta am nevoie de lumina afara si-mi ia cam 30 min sa se uite ea cu atentie la tot. cand, seara?? Partea buna e ca daca ii explica putem amana pe weekend. In rest, pana si cu trecerea asta stupida in cls. a 5-a nu e dracu chiar asa de negru. Sunt avantaje si dezavantaje, pt noi deocamdata e ok. Weekend placut!cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kariguld, Tinatache multumesc pt raspunsuri.

 

Nu stiu ce sa zic, eu am relatat cazul asa cum am auzit de la mama. Mama lui vara-mea i-ar fi spus ca nemtii la scoala sunt f. severi. Nu stiu ce sa cred. Copilul e un copil activ, guraliv si probabil smecher. Cred ca calitatile astea se potrivesc unui copil. Pe mine m-a sochat faptul ca invatatoarea s-a sifonat asa de tare pt faptul ca copilul a ras (nu conteaza daca de ea): Sotul s-a referit la faptul ca acolo unde se interzice rasul copiilor in timpul lectilor indiferent de motiv, este o institutie criminala. In sensul ca un copil de aia e copil, sa rada si sa fie vesel. Scolile Olandeze nu dau prea mare pret pe disciplina in sensul clasic.

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hm, nici eu nu cred in disciplina stricta sau coercitiva dar nici nu se merge la scoala ca sa ne hlizim. In clasele mici e ok, joaca aduce mai mult ca o prelegere si cat prea multe explicatii la un loc.

Dar mai incolo.... prea auzi des de profi denigrati de elevi. La elevii mai mari vad des prea putin respect. Fata de profesori si in general. O fi o toana de adolescenta, un pic de rebeliune dar de cele mai multe ori mie imi sterge zambetul de pe buze...

 

Ceska, mamica de Benjamin

mic si scump (23.12.2007)

 

 

Blogu` nostru

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...