Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania - cap.66


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Kariguld, Tinatache multumesc pt raspunsuri.Nu stiu ce sa zic, eu am relatat cazul asa cum am auzit de la mama. Mama lui vara-mea i-ar fi spus ca nemtii la scoala sunt f. severi. Nu stiu ce sa cred. Copilul e un copil activ, guraliv si probabil smecher. Cred ca calitatile astea se potrivesc unui copil. Pe mine m-a sochat faptul ca invatatoarea s-a sifonat asa de tare pt faptul ca copilul a ras (nu conteaza daca de ea): Sotul s-a referit la faptul ca acolo unde se interzice rasul copiilor in timpul lectilor indiferent de motiv, este o institutie criminala. In sensul ca un copil de aia e copil, sa rada si sa fie vesel. Scolile Olandeze nu dau prea mare pret pe disciplina in sensul clasic.
align="right" id="quote2">vad ca intre timp a mai raspuns si tinatache. e posibil copilul sa fie cel care a provocat si alte dati. si probabil profesoara s-a saturat si a chemat parintii la scoala. insa scoala e tratata cu seriozitate, nu se intampla abuzuri, chiar daca exista cazuri rare cand profesorii isi ies din fire. tine mult si de felul de a fi al profesorului. in clasa a cincea copii mei au avut ca profesoor un tip super fain, extraordinar de deschis si pop**ar. copii (nu ai mei, toti din clasa) isi permiteau sa-l intrebe absolut orice lucru, daca are prietena, ce haine isi cumpara, ce face pisica si catelul lui, etc....in anul urmator a venit o alta profesoara, una ceva mai in varsta si mai acra....la care nu mergea cu intrebari mai personale. si in discutiile cu noi parintii se simtea acreala ei, chiar daca uneori se chinuia sa zambeasca. probabil profesa de multi ani si era saturata de copii....banuiesc eu. una peste alta, am trecut si prin sistemul romanesc de invatamant, nu exista comparatie. sunt diferente de la cer la pamant, aici respectul e normalitate, e la el acasa. respectul fata de copil, de parinti, de scoala, de profesori, de tot ce vrei.*********************VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITAid="size2">[bonjovi]Speranta si incredere pentru Davidid="size2"> [bonjovi]~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatoriid="Verdana">id="red">id="size2">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Subscriu si eu la ce au spus tinatache si kariguld. Banuiesc ca nu e prima data cand copilul a provocat si invatatoarea s-a saturat. Eu as filtra putin informatiile venite de la bunicile ''partinitoare''. Si maica-mea se mai mira de nemti, de cele mai multe ori fara a avea toate informatiile necesare pt a isi crea o parere obiectiva. [:D]

 

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a spus Tinatache! - ca mamic de copil in clasa 1.

Directorul a tinut copiilor la inceput de an o mica Rede. Printre altele a spus ca "invatatoarea trebuie sa-i invete lucruri noi si sa-i faca sa rada si asta in fiecare zi. Daca nu reuseste sa vina la el si rezolva el problema." Asta asa spus mai "salopp", oricum pe mine m-a impresionat.

Copilul meu se duce cu drag la scoala, invata ca-i facut sa-i place sa invete, nu-i obligat .... au un sistem f. frumos si placut ptr. copil. Dar si fac scoala, deja dupa doar 5 luni citeste destul de cursiv si scrie binisor ;) ... si stiti si voi cat de grea e germana. Cate teme primesc cred ca depinde de invatatoare ... la noi nu depaste 1 h pe zi.

Bine, depinde evident si de scoala si conducerea ei.

Eu am facut aici scoala din clasa 5 si n-am avut probleme cu profesorii, mobing sau alte tampenii .... nu trebuie sa credeti tot ce auziti.

 

Mami de pereche: Cristianid="blue"> & Amélieid="red"> id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Kariguld, Tinatache multumesc pt raspunsuri.copilul a ras (nu conteaza daca de ea)
align="right" id="quote2">ba, imi permit sa te contrazic (te rog ia-o in continuare ca pe o discutie obiectiva, iti citesc cu drag postarile:)) , conteaza din ce motiv rade si cred ca aici e si cheia discutiei. Sa rada DE invatatoare nu mi se pare normal la orice varsta, iar la adolescentza cand sunt probleme mari si rebeliunea si altele, poate deveni una din probleme. Copiii rad mult la scoala, se duc cu mare drag, fac temele de dragul invatatoarei (nu de gura mea, eu numai verific si-mi dau cu parerea, in 99% din cazuri nici asta nu e nevoie), poti sa-i spui linistita sotului tau ca invatamantul german nu e in regim militar:))Uite, iti dau un exemplu: ma gandesc la copilul meu, care isi idolatrizeaza invatatoarea, pt el e tot ce poate fi mai bun dpdv al scolii. Cum s-ar simti el daca altcineva in clasa ar rade si ar face misto de ea? Cred ca ar fi foarte dezamagit si in timp ar pierde respectul. Desi indirect, ar fi o catastrofa pt el. De aia raman la ideea ca Invatatoarea a reactionat corect, mai ales ca tind sa fiu sigura ca nu era prima data. de fapt voiam sa va arat altceva, la care nu mai comentez ca n-am ce:[bang] Noroc ca avem si recordurile noastre, ce ne-am face fara ele??http://uk.lifestyle.yahoo.com/family-parenting/worlds-youngest-grandmother-is-just-23yearsold-blog-34-yahoo-lifestyles.html cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tinatache, nu e vorba de contrazis, sant constienta ca eu v-am cerut parerea si ca nu trebuie sa fie la fel cu a sotului[:D]

Deci, da ne este putin frica ca sistemul nemtesc nu este asa de libertin. Chiar am cautat o scoala de peste granita, cam o ora de mers cu masina, sa ne interesam cum e acolo. Este forte renumita in zona aceea din Olanda. Ne este frica ca luam o decizie gresita lasandu-l pe al mic sa se formeze in stil nemtesc. Poate gresim si poate ca noua generatie este altfel decat cea veche (care ni se pare executiva si necomunicativa). Adevarul e ca gradinita ne place, doar sotul mai are din cand cand obiectii cu referire la cum sunt formati copiii.

Al mic spune cateodata :tata, tu nu esti seful in casa, mama este'[:D] Si sotul e convins ca la gradinita copiii invata ca cineva e sef acolo.[:)] Olandezii in general sunt alergici la cuvantul 'sef' si nu suporta sa aiba o relatie ierarhica (doar pe hartie). Si copiii sunt crescuti la fel.

Oricum ma bucur sa aud ca sistemul e kindvreundlich.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
.
Eu am facut aici scoala din clasa 5 si n-am avut probleme cu profesorii, mobing sau alte tampenii .... nu trebuie sa credeti tot ce auziti.

align="right" id="quote2">

Uite aici te contrazic eu si spun din experietza: fata mea, dupa spusele dirigintei, un copil f linistit si usor "zurückhaltend" a fost gemobbt de catre o colega nemtoaica pt ca a mea nu s-a lasat manipulata de fata asta. Deci, in Gym exista si pb din astea.

Insa, si eu sunt de parere ca sistemul german de invatatmin in generala e lejer, in sensul ca, se merge mult pe invatatul prin jocuri, temele nu sunt f multe (in clasa a 4-a nu aveau voie sa depasesca 1 ora jumate de Hausaufgaben pe zi), copii merg cu placere la scoala, atmosfera in general e placuta. La Gym lucrurile se mai schimba: profesori multi, materii noi, Hausaufgaben mai multe, teste peste teste (sau asa e la noi). Insa. nu am auzit-o ca nu vrea la scoala, ca nu-i place, ca nu se ride la ore (normal ca nu tot timpul), etc.

Ramona, eu personal sunt de parere ca putzina disciplina si respect nu strica. Copilul trebuie totusi sa stie ca invatatorul e cel care ii pune creionul in mina, nu e un bau-bau, dar nici nu mi se pare normal sa-si bata joc de el. Iar daca parintzii au ajuns sa fie chematzi la scoala, cu siguranta acel copil a comis-o de mai multe ori, iar invatatoare a considerat (probabil dupa incercari repetate de a-l face sa inteleaga ca nu e bine asa cum se comporta) ca trebuie instiintatzi parintzii. Am avut in generala un specimen de genul asta: mama lucra in Hortul de la scoala, iar el a crezut ac i se permite orice: nu-si facea lectiile, nu respecta profesoarele...dupa 3 abateri in care a fost avertizat ca vor fi instiintati parintzii, invatatoarea a recurs la metoda "Elternbrief". S-a mai linsitit apoi, dar abia dupa ce a primit 3 la Sozialverhalten in clasa a 4-a sia fost in pericol de a nu prinde loc la Gym. (pt ca altfel, notele lui erau f bune: un copil cu un IQ superior, caruia i se propusese sa sara clasa, dar n-a vrut...si se plictisea, deranja orele si jignea...). Cum a primit tpotusi loc la Gym cu o nota de 3?! La noi in Hessen nu se ia in considerare media de pe semestrul 1 clasa a 4-a pt a merge mai departe ci numai recoamndarea scolii si dorinta parintzilor.

Andreia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intrebare (relativ urgenta): a trimis cineva copiii singuri pe avion cu taromul? cum a fost?

 

Ramona, sotul tau ar fi bine sa nu mearga sau si mai bine sa nu aiba profesional de-a face cu austriecii, sa vezi acolo ce de sefi sunt. Si ala esti daca ai uita vreun "univ-prof. dr. " samd din titlu :)

 

cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tinatache
intrebare (relativ urgenta): a trimis cineva copiii singuri pe avion cu taromul? cum a fost? Ramona, sotul tau ar fi bine sa nu mearga sau si mai bine sa nu aiba profesional de-a face cu austriecii, sa vezi acolo ce de sefi sunt. Si ala esti daca ai uita vreun "univ-prof. dr. " samd din titlu :)cristina
align="right" id="quote2">Sa stii ca sotul s-a intrebat daca ar putea sa lucreze in Germania si raspunsul este 'NU': Are o colega in R&D din Germania care a lucrat la firma cu el cativa ani. Ea a plecat inapoi in Germania pt ca nu a putut functiona dupa sistemul Olandez. Olandezii sunt obisnuiti sa discute despre orice proiect/idee si nu se iau decizii de catre sefi. Seful este un fel de coordinator dar nu stabileste cum se face treaba. Seful il intreba pe subaltern cum crede el ca poate rezolva problema. Cand o intrebau ce gandeste ea ca ar fi bine, nu putea face fata. Ea avea nevoie de indicatii si ordine bine stabilite pe care le efectua. Mai in nordul Olandei, daca seful vine cu o idee si subalternii nu sunt de acord, nu se executa nimeni ci incep sa comenteze si sa-i spune sefului sa faca singur treaba.Olandezii cand aud de titluri si formalitati fac alergie. Sotul este doctorandus dar pe cartea lui de vizita nu scrie chestia asta. La nici un Olandez, de fapt. Asta imi place la ei foarte mult, nu are importanta cine esti, ce ai studiat, se vorbeste la nivel de egalitate. Si sefii, profesorii si colegii sunt chemati pe numele mic. Sigur Germania si Austria nu sunt tari de lucrat pt noi. Ne gandim deja ce bine ar fi sa mergem in America. Si acolo sunt informali si fara titluri[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Citat:
.Eu am facut aici scoala din clasa 5 si n-am avut probleme cu profesorii, mobing sau alte tampenii .... nu trebuie sa credeti tot ce auziti.
align="right" id="quote2">Uite aici te contrazic eu si spun din experietza: fata mea, dupa spusele dirigintei, un copil f linistit si usor "zurückhaltend" a fost gemobbt de catre o colega nemtoaica pt ca a mea nu s-a lasat manipulata de fata asta. Deci, in Gym exista si pb din astea.
align="right" id="quote2">Ca intotdeauna depinde de noroc, scoli, oameni .... Eu iti spun din experianta mea (ca am trecut prin Hauptschule, Realschule, Gymnasium, fac.) ca n-am avut parte de neplaceri (oricare ar fi ele) si nici n-am auzit/vazut la altii din preajma mea sa aiba parte. Si eu eram una din alea cuminte si retrase ...Fi-miu are parte de o invatatoare cu har, e veselie in clasa ei, dar si respect. Spune mereu ca a avut si ea noroc de o clasa fara conflicte, cu copii exceptionali, ca a cunoscut si altfel. Si cred ca sunt si copiii cuminti ca stie ea sa le ceara respect ptr. toti din jur .... copiii au nevoie de limite - adica disciplina. De fapt oamenii au nevoie in general de reguli, daca am fi lasati liberi (sau prea libertini) ar fi jale si amar ... exemple sunt destule in lumea asta. Tot asa e necesara o ierarhie, ca asa-i omul facut, sa fie condus de cineva. Evident ca fiecare are fobiile lui.Oricum, cred ca sistemul german e mult mai bun decat cel romanesc de ex.. Aici dupa ce ai terminat liceul stii cat de cat sa scri corect ... in tara am vazut multi cu cateva facultati/masterate care nu stiu cu cati "i" se scrie copii sau unde se pune o cratima ... Dar asta-i alta discutie si e parerea mea (asta ca disclaimer, ca am inteles ca-i nevoie de asa ceva pe DC ... Meinungsfreiheit nu prea exista ;)).La multi ani de 8 Martie! [flo]
Mami de pereche: Cristianid="blue"> & Amélieid="red"> id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...