Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania - cap.66


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Domnitzelor, vin cu o rugaminte la voi: Am nevoie de o cutie de carton dar sa fie lungime 1 metru si latine si inaltime cam 60*50. Am ceva de trimis in ro, nu e greu dar e voluminis si astia de la Atlassib stiu ca primesc numai cutii. unde as putea sa o gasesc? a intrebat colegu la Bauhaus, nu aveam acolo Va multzumesc mult de eventualele raspunsuri..o sa citesc..dar nu ma mai logez.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex
Domnitzelor, vin cu o rugaminte la voi: Am nevoie de o cutie de carton dar sa fie lungime 1 metru si latine si inaltime cam 60*50. Am ceva de trimis in ro, nu e greu dar e voluminis si astia de la Atlassib stiu ca primesc numai cutii. unde as putea sa o gasesc? a intrebat colegu la Bauhaus, nu aveam acolo Va multzumesc mult de eventualele raspunsuri..o sa citesc..dar nu ma mai logez.
Eu am trimis cu Atlassib o bicicleta in Ro si am invelit-o doar in folie alimentara, ca s-o protejam putin si sa nu murdareasca pe acolo. Nu stiu ce vrei tu sa trimiti, dar eu zic sa suni intai sa vezi cum accepta ei. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didialex nu am un raspuns,din pacate, dar voiam doar cat sa-i laud si eu pe astia de la Atlassib; mi-au fost trimise niste acte prin ei si au ajuns in 3 zile. Si a costat si de 4 ori mai putin decat ar fi costat prin Posta romana. Voiam sa va intreb: ce trebuie sa stiu/ la ce trebuie sa fiu atenta cand inchiriez un apartament? Noi am gasit un apartament (cel in care suntem acum) dar e numai pe cateva luni. Si cum se gaseste greu, m-am gandit ca poate n-ar fi rau sa ma apuc de cautat deja. Ce avem acum e mobilat si e cam scump. Am vrea ceva nemobilat si pe perioada mai lunga. Deci la ce sa fiu atenta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nasuc Voiam sa va intreb: ce trebuie sa stiu/ la ce trebuie sa fiu atenta cand inchiriez un apartament? Noi am gasit un apartament (cel in care suntem acum) dar e numai pe cateva luni. Si cum se gaseste greu, m-am gandit ca poate n-ar fi rau sa ma apuc de cautat deja. Ce avem acum e mobilat si e cam scump. Am vrea ceva nemobilat si pe perioada mai lunga. Deci la ce sa fiu atenta?
La toate [:D]. In primul rand trebuie sa fii atenta sa nu fie mucegai in apartament. Trebuie sa verifici care sunt NK (Nebenkosten) pt ca atunci cand vrei sa inchiriezi trebuie sa iei in considerare chiria kalt (adica doar chiria pe care o platesti proprietarului) si NK (adica restul cheltuielilor: lumina, gaz, apa, gunoi, cablu..). Apartamentul trebuie sa fie renovat, altfel poti sa ceri reducerea chiriei pt 1-2 luni (pt un apartament cu 3 camere, costurile de renovare ar fi cam in jur de 1000€). Daca aveti masina, intereseaza-te daca exista posibilitate de parcare in jur. Unii proprietari nu accepta caini sau copii... Cam atata imi vine in minte acum. Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nasuc Voiam sa va intreb: ce trebuie sa stiu/ la ce trebuie sa fiu atenta cand inchiriez un apartament? Noi am gasit un apartament (cel in care suntem acum) dar e numai pe cateva luni. Si cum se gaseste greu, m-am gandit ca poate n-ar fi rau sa ma apuc de cautat deja. Ce avem acum e mobilat si e cam scump. Am vrea ceva nemobilat si pe perioada mai lunga. Deci la ce sa fiu atenta?
Miriluta are dreptate, sunt multe lucruri la care trebuie sa te gandesti si sa fii atenta. Probleme pot aparea oricand pe parcurs, depinde de proprietar. Intai sa va placa si apoi sa fie fara vicii ascunse (mucegai, usi, geamuri stricate etc). Sa va interesati ce anume intra exact la Nebenkosten (cheltuielile). Din cate stiu eu nu e musai ca locuinta sa fie renovata. Depinde si ce se intelege prin renovare. Noi ne-am inteles de exemplu ca la mutarea noastra in locuinta sa o gasim proaspat zugravita si urma ca atunci cand parasim locuinta sa o lasam tot proaspat zugravita. Trebuie avut grija la Kaution, la termenul de inchiriere si Kündigungsfrist. Apoi sa vezi ce intelege exact proprietarul prin "mici reparatii de intretinere" cine le face si pana la ce suma ar cadea in sarcina voastra sa el faceti. Cauta pe net mai multe formulare de inchiriere si studiaza-le mai ales ce e scris cu litere mici si daca ai intrebari vom incerca sa le raspundem. Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...