Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania - cap.66


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Anduc, eu nu sunt din zona Frankfurt, asa ca nu iti pot spune daca exista un magazin mai ieftin acolo, iti pot insa povesti experienta noastra de aici din zona Braunschweig plus Dresden. Noi nu am gasit magazin specializat care sa fie ieftin. Parca toti se asteapta, ca in cazul nuntii, sa fii asa de bucuros incit sa nu te uiti la bani. Cind am cautat noi mobila in iunie erau numai la vreo 1000 de euro (cel ptin) setul de patut, masa, dulap. Dulci, nu zic nu, da cind pui toate cheltuielile una linga alta.... Noi am comandat ieftin la Neckermann, numai ca dupa doua luni (si bebe nascut deja) nu sosisera. Asa ca am cumparat numai un patut undeva. Ma bucur acum ca nu am luat pt infasat mobila, deja se invirte in toate partile si chiar cind tin mina pe el o ia din loc [:D]. Noi l-am infasat de la inceput pe podea, doar cu un Wickelunterlage si prosop. Se gasesc adeseori mobila ieftina la REAL, nu pot sa zic care e calitatea insa. Tot acolo sunt si saltelute, uneori au si caruciaore (insa nu din cele de calitate superioara). Unoeri ai bafta sa nu iti pateasca nimic caruciorul ieftin, alteori se strica si asta scump. Eu am un Hartan si a facut toti banii, dar nu l-am gasit nicaieri ieftin.Daca vrei un anumit carucior cu o anumita culoare, comanda-l din tim: uneori dureaza doua luni sa il primesti. La fel si cu mobila. Multe lucruri le-am comandat de la Babywalz on-line (scutece, molton, paturica de joaca), unele le gasesti si la REAL, maruntisuri sunt la Rosmann sau DM. Mobila, carucioare mai gasesti si la Toy'r'us si la SpieleMax. Merita sa te inscrii la cluburi de gravida / bebei la Rosmann. Mai tirziu la REAL, DM si Pampers. Primesti cupoane de rabat pina la 20% (la REAL sunt si pt carut valabile). Daca nu ai problema cu mina a doua, uita-te dupa magazine second-hand, pe ebay sau la tirguri care se organizeaza din cind in cind. Uita-te daca gasesti in perioada care te intereseaza pe tine vreo Babymesse, acolo iar se acorda reduceri. Acum e perioada de reduceri, poate gasesti ceva redus cae sa iti placa. Succes! [flo] Ceska, si noi am patit asa ceva, la noi insa a vomat muci cu singe,a sa ca am dat fuga la spital. Noua ne-a dat supozitoare Vomex, dar pt ca nu s-a mai repetat nu ii le-am dat. Sanatate la puiut! ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos Aschiuta! M-am inscris deja la Baby Walz si am primit catalogul...o sa comandam de acolo cateva lucruri...o sa ma inscriu si la DM etc....pt carucior vrem sa mergem la Segmueller sau Toy'r'u...patut vrem din acela care se strange ca sa-l putem cara cu noi pe avion sau masina cand venim in RO in vara sau cu orice alta ocazie...mobila efectiv nu iau pentru ca nu avea camera ei deocamdata, o sa stea in dormitorul nostru (avem un apartament de 2 camere care e inchiriat din ian 2010 pana la anul in feb 2012). E posibil sa plecam de acolo imediat dupa ce expira, sotul vrea unul mai mare si atunci nu are sens sa facem investitii majore. O sa iau doar un dulapior cu sertare pt hainele ei, in rest ii gasesc un loc si la noi in dressing:). Pt masa de infasat am vazut ca exista si unele simple care au dedesubt un fel de etajere (ajungi usor la ce ai nevoie) sau mai sunt cele cu dulap pe care e asezat acest suport de infasat. Nu stiu inca, trebuie sa vad si sa aleg cea mai buna varianta:) [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Andreea, mi-ai luat o piatra de pe suflet cu explicatiile amanuntite. Stau stresata sa nu se imbolnaveasca pitica ca n-am unde sa ma duc cu ea in graba. La nebunii astia de la mine din Walldorf nu mai calc. Par foarte ok din ce spui tu, cred ca ma bag la ei si la medic de familie (ii vizitez intai sa-i testez :) ) Merci din nou si sanatate sa nu avem nevoie de vizite la doctori !! Rodica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anduc, te poti uita si pe http://www.mytoys.de/myToys-de/KID/de-mt-start/ Eu am mai comandat de aici lenjerie de pat sau jucarioare, dar au destul de multe de vanzare. Si eu sunt din Frankfurt si pentru hainute de casa sau joaca cumpar de la Primark(in Nord West Zentrum). Sunt foarte ieftine. Cand vine bebelusul? Helbi te salut. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liutzica, o sa verific site-ul. Multumesc!:) Stiu magazinul din NWZ, am luat haine pt mine si sot, acum o sa ne orientam si spre raionul de copii:) Bebelina ar trebui sa vina in jur de 10 mai asta daca nu se va grabi si ne va face o surpriza chiar de ziua mea la sf lui aprilie:) Acum 2 sapt vroia afara, nu mai avea rabdare...am trecut de momentul neplacut si acum suntem bine si cuminti:) [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...