Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (159)


Recommended Posts

Ceau fetelor, Am incercat sa citesc, dar nu prea mult am retinut.... Vindecare rapida pt Daiopri! Si sanatate tuturora! Va impartasesc gandurile de swine flu asta, ca avem amandoi! (Laurajr, nu sunteti singurii!!) Duminica dimineata am plecat la urgente la spitalul evreiesc ca sotul avea febra si tusea de rasuna imobilul. Plus durere de cap si peste tot in corp, nu se putea ridica din pat. Dupa 5 ore la spital, timp in care i-au facu o radiografie sa fie siguri sa nu e nimic la plamani ne-au trimis acasa cu diagnostic - most probably gripa porcina! Ne-au zis sa ia tylenol sau advil si sa bea multe lichide, plus miere. Si sa stam separati. Nu va zic ce am vazut la urgente, ca era strigator la cer... in fine. Eu luni m-am dus la munca dar incepea sa ma ia si pe mine. Asa ca luni seara m-au luat niste friguri si tremurat, febra, tuse, eram ca o carpa, nu puteam sta nici pe scaun nici in picioare, doar la orizontala... marti am vomitat, in continuare friguri, stat la orizontala... cred ca am stat 48h alungita.... nu m-am mai simtit asa nasol de 10 ani!!! Mi-am dat eu singura diagnostic - gripa porcina de la sot - ca in nici un caz nu ma mai duc la spital sa stau 5 ore la urgente... Azi ma simt mai bine, pot sa ma ridic, dar pesista tusea si durerile musculare! Si mai o treaba, doar ca pura observatie, la spital nu am vazut nici un cadru medical sa isi faca vaccinul (ca erau pe la toate etajele, il faceau la cine vroia). Numai imigrantii, sau cei care nu erau doctori si-l faceau. Era tipa la receptie care spunea (nu prea politically corect) - ce, 'eu am fatza de facut vaccin'? Si doctorul nu ne-a recomandat nici macar un sirop de tuse, a zis ca mai bine bei un ceai cu miere, ca are acelasi efect, formeaza o pelicula calmanta, decat sa iei siropul pt acealsi efect plus alti ingredienti nepoftiti... Asta a fost experienta noastra, vroiam sa v-o impartasesc. Ca o parere personala, cred ca decat sa ne injecteze pe toti, mai bine ne-ar da masti sa purtam toti! Va pup, aveti grija de voi, ma duc la... pat :) Ione
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Donia, tu ai vorbit cu colegii tai care au joburi cu risc bag de seama [:)] (spitale, gradinite);
Aaa, nu, astia deja sunt vaccinati in proportie de 75% [:D], am uitat sa zic. E vorba de parinti de la scoala, oameni de la biserica... Pe de alta parte, pe quebsi ii inteleg in reactia cu statul [:D]
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ione81 Si mai o treaba, doar ca pura observatie, la spital nu am vazut nici un cadru medical sa isi faca vaccinul (ca erau pe la toate etajele, il faceau la cine vroia). Numai imigrantii, sau cei care nu erau doctori si-l faceau. Era tipa la receptie care spunea (nu prea politically corect) - ce, 'eu am fatza de facut vaccin'?
[alcool] Sanatate si recuperare rapida!!! Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ione-sanatate multa. Donia[flo]- cu riscul sa mi-o iau sau sa dai cu rosii,eu cred ca procentajul ala de 75% e strict pt zona ta, ca aici la noi in GTA, eu aud ca 75% NU SE VACCINEAZA-tocmai pt ca e cel mai prost vaccin scos pe piata, plin de cele mai multe chimicale, ALuminiu la greu, si stiu persoane care s-au simtit 2 zile f. rau dupa ce l-au facut, asa ca mai bine bolesti 5 zile, si lupta organismul si devii imun,decat sabagi chimicale aiurea in tine si sa te mai simti si rau[bang]-si eu cred ca aceste info care le am din surse destul de credibile, fac sens, si e doar o chestie de marketing, caci in nici 6 luni sa vii cu antidot si sa produci asa mult ca sa vaccinezi, cam greu..plus ca o gripa e o gripa mai,nu vorbim aici de boli grele-cancer sau altele, conteaza mult cat de slabit e organismul tau in acel moment altele- a si cand mai auzi ca iti pun diagnosticul ca ai H1N 1 fara sa te testeze- te [bang][alcool] Anyway, eu am vazut copii afectati urat din cauza altor vaccinuri, ca au metale in ele si chimciale si sa ma platesti acum 1 milion si zau dc l-as face pe asta..serios vorbesc[flo] Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] inca nu am nascut... nici semne nu se arata pana acum... Pucku, Doamne ajuta sa fie bine, si bebe sa mai stea in burtica, sa aiba timp sa cresca mare si puternic. Sanatate multa si celor raciti (imi pare tare rau sa citesc ca treceti prin asa stari de rau). Tin pumnii pentru toate fetele cu probleme de sanatate, sa auzim numai vesti bune de acum inainte. Si la noi la serviciu se "eficientizeaza" organizatia. I-au eficientizat in primul rand pe directori si coordonatori. M-au anuntat ca si postul meu se "eficientizeaza" cat sunt eu in concediu de maternitate. O sa vad peste 1 an ce ma asteapta. In alta ordine de idei, noi am facut in final cu totii vaccinul- in afara de mine, restul familiei a facut si vaccinul contra gripei sezoniere. In situatia noastra a tras mult in balanta ca Diana e in grupa mare de risc. Pe mine m-a durut doua zile bratul cand ma intorceam noapte pe partea stanga, dar Tylenolul m-a ajutat. Diana, mama si Andrei au facut abia ieri injectiile. Diana e ok; mama si Andrei se plang de durere in bratul stang (cel cu vaccinul contra H1N1), si de oboseala. Am intrebat-o pe "community nurse" care ne-a vizitat ieri- ma rog, e de fapt mai mult decat nurse, e un fel de coordonatoare si are mai multe informatii medicale- daca are idee ce inseamna "alte conditii" de care sufereau cei care au murit dupa gripa porcina. Imunitate scazuta, astm, diabet, alte boli cronice respiratorii. Ea, cel putin, la copiii si familiile copiilor cu probleme de genul celor enumerate mai sus, merge acasa sa ii vaccineze, insa cu recomandarea medicilor si dupa ce familiile isi dau acordul. Deci, nimic obligatoriu. Pana acum se stia ca la copii pana in 9 ani se fac 2 imunizari cu cate o jumatate de doza, la 3 saptamani distanta. Acum se aude ca e posibil ca doar jumatate sa fie de ajuns. O sa ma anunte daca mai e cazul sau nu sa mai vina o data pentru Diana. Fug acum ca am programarea saptamanala la control. [pup] Laura "At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donia, se poate sa fie pe zone ce sa zic. Dar nu stam in aceeasi zona.[:D] Dar la mine la job si la scoala la Victor mai mult de 75% isi fac vaccin. Am intrebat colegi, parinti. Noi probabil il vom face sapt. viitoare toti 4. Ionela, sanatate multa !! Mai bine decat la Urgente, ptr gripa este de mers la clinica fara RV. E mai rapid. Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ione, sanatate va doresc si sa va reveniti repede!
Citat:
citat din mesajul lui cge
Donia, se poate sa fie pe zone ce sa zic. Dar nu stam in aceeasi zona.[:D] Dar la mine la job si la scoala la Victor mai mult de 75% isi fac vaccin. Am intrebat colegi, parinti. Noi probabil il vom face sapt. viitoare toti 4.
cge, sa ma ierti ca te intreb, dar sunt confundata destul de des, nu stiu ce-i cu mine... acolo sus, in cap de mesaj, ai vrut sa pui Donia sau alt nume? [:D] Nu de alta, dar eu n-am pomenit de zone in mesajul meu... Denisa, procentajul ala de 75% nu e strict despre zona mea, ci doar despre oamenii cu care am stat eu de vorba. Na hai, daca vrei poti sa zici zona mea personala, nu ma supar [:D] In rest, sigur ca poti sa crezi despre vaccin orice doresti [flo], iar partea buna e ca nimeni nu e boligat sa se vaccineze, deci fiecare se paote simti in siguranta.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of mai fetelor, numai vaccinul asta nu-si "baga" coada aici la noi. Simi, scuze, eu chiar am luat-o in serios (nu am realizat ca glumesti)mai ales ca tocmai ce scrisesei ca te vei vaccina cu colegele tale intr-o pauza ceva...Eu recunosc ca sunt tare stresata si poate si de asta imi pare o gluma cam aiurea. Donia, m-ai ghicit intr-un fel. Incerc sa citesc mult (inclusiv wikipedia)si din tot ce citesc nu ma pot convinge ca e bine sa-l fac. Pe de alta parte trebuie sa ma si feresc ca 1. daca ma imbolnavesc in urmatoarea saptamina iar se amina operatia mea 2. in 6 saptamini plec (DUPA 10 ANI)in Romania. Daca ne-om imbolnavi si nu mai putem pleca cred ca mor de oftica. Acum si chiar ca as decide sa il facem, nu este accesibil la noi decit la inceputul lui decembrie.Si daca am reactii adverse (am prietena infirmiera-poate va pun diseara parte din mesajul ei cu ce indura de simbata de cind a facut vaccinul-sanatoasa fiind in general) tot nu pot pleca. apropo cge esti sigura ca il poti face atit de curind? Deci asta e dilema mea. Ione, sa-mi dau peste gura ca exact la asta m-am gindit la mesajul trecut in care spuneai ca nu mai plecati la munte ca sotul se simte rau.Sanatate multa la amindoi[pup] Laurajr, ma bucur ca v-ati imunizat deja Mai revin pe seara Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donia, nu mai tiu ce am vrut sa zic, in orice caz am citit un mesaj cu zone de persoane care sunt pro vaccin.[:D] Dana, noi ne uitam pe site-ul: http://vaccination.msss.gouv.qc.ca/ Dar Anca are 4 ani si ne vaccinam toti in acelasi timp cu ea. Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...