Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna seara Am sa va scriu povestea unei mamici si am sa va rog sa-i dati cateva sfaturi,e o sa va citeasca doar ca nu o sa va scrie. Este o fata de 29 ani,f frumoasa,linistitita,cu mult bun simt,este mama colegei fetitei mele Julia,din septembrie de cand merge July la scoala am ajuns sa ne imprietenim prin intermediul fetitelor,sa-mi povesteasca viata ei. A fugit de acasa in ziua cand a implinit 18 ani cu un tigan(familia ei nu era de acord),are o fetita superba de 7 ani si acum vrea sa divorteze. Si-a dat seama ca a facut o mare greseala,sotul ei o bate,la munca nu o lasa,o cronometreaza cand merge la scoala,la paine...,bani ii da cat sa traiasca dupa o zi pe alta...el nu munceste,pleaca seara si vine dimineata(ea nu stie cu ce se ocupa dar banuieste ca nu cu ceva curat si stie ca este un barbat periculos),are un pistol in casa cu care o ameninta de multe ori ca o omoara,este terorizata de el,cu familia ei nu o lasa sa vorbeasca. Vrea sa divorteze de el dar nu stie cum este mai bine sa faca si ce solutii are,momentan ea nu are servici,nu are nici un ban.Sotul si soacra ei ii spun mereu ca la ei femeia trebuie sa taca si sa suporte totul,mai ales daca are copil. Ce solutii ar avea? Eu i-am spus ca variante:poate merge la politie sa depuna o reclamatie si sa ceara sprijin unui centru pt mamici,poate merge sa stea la familia ei(este mai complicat pt ca mama ei este paralizata si locuieste intr-un ap.cu 2 camere impreuna cu fratele ei,cumnata si un bb de 3 sapt.)sau poate veni sa stea la mine o perioada pana isi rezolva problemele si si-ar reveni dpdv financiar.Sotul meu este plecat in Anglia la munca,am discutat cu el despre ea si mi-a spus ca nu este nici o prob. daca vine sa stea la noi,doar sa nu ma trezesc la poarta cu tiganii,dar el nu stie unde stau eu,nici nu ma cunoaste. Cum ar trebui sa procedeze?Cam cat ar costa-o actele de divort si eventual un avocat?Ce ar trebui sa faca ca sa fie si protejata de el? Dupa cate stiu eu ar trebui 2 martori pt divort dar ea nu are pe cine sa aduca,el nu-i da voie sa primeasca pe nimeni in casa,doar familia lui si prieteni dubiosi de ai lui le intra in casa. Vreau f mult sa o ajut dar nu stiu cum ar fi mai bine,atat pt ea cat si pt fetita. Ce ar trebui sa faca?Cum ar putea sa scape de el si sa traiasca si ea o viata normala? Adriana si Julia(06.11.2003) http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ca idee, daka vrei neaparat sa o ajuti are de facut cateva lucruri: 1. sa-si gaseasca servici, altfel sotul poate sa ceara copilul pe motiv ca ea nu are cu ce sa-l intretina; 2. cand o bate barbatul sa mearga la IML sa scoata certificat medico-legal, ca dovada in instanta, ca un proces nu poate fi intentat decat cu dovezi. daca nu are martori se poate trezi ca nu poate divorta din lipsa de probe care sa sustina cererea de divort; 3. sa apeleze la o organizatie pentru femei abuzate (IOMC sau sensyblue) 4. sa-si gaseasca o locuinta sa demonstreze ca are unde sa-si tina fata. 5. Sa gaseasca un avocat si sa-l roage sa-i pledeze cazul probono. Fara onorariu.Taxa de divort e vreo 500 mii lei vechi. Daca nu are pe nimeni care sa o ajute e foarte oribil pentru ca autoritatile NU SE BAGA. Mai departe de atat, daca omu isi pune mintea cu ea poate sa o si omoare, daca zici ca umbla cu pistol prin casa si e violent. Despre soacra... ce sa zic, asta e... da asta nu inseamna ca ea tre sa ia de buna ce zice soacra si sa accepte sa indure. In lgatura cu pistolul, daca o tine curajul poate sa se duca direct la parchet si sa-l denunte. Sa ia legatura cu procurorul de servici de la parchetul de pe langa judecatoria sectorului unde locuieste, in strada scaune, prin spate pe la universitate si sa faca plangere, da exista pericolul ca el sa o linseze daca afla cine i-a facut denuntul, asa ca n-o sfatuiesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul ei poate afla foarte usor unde este in caz ca o iei la tine, la politie poate face o plangere penala, se va cerceta cazul tot cu martori, declaratii si toate cele..intr-un centru pentru femei abuzate cred ca ar putea primi asistenta juridica gratuita si solutii mai bune decat de la noi care nu am trecut prin asa ceva..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

F delicata situatia prietenei tale. La fel cred si eu, ca ar trebui sa apeleze la un centru pentru femei abuzate, acolo sigur va fi indrumata bine. Te-as sfatui sa nu te bazezi pe faptul ca individul ala nu stie unde stai si sa o iei la tine, s-ar putea(desi eu sunt sigura ca ar gasi-o) sa iti expui copilul in fata unor persoane care nu stii de ce sunt in stare...acuma tu faci cum crezi.[flo] Mamica de [copil][url="http://picasaweb.google.com/anca16/Razvan?feat=directlink"]Razvan[/url] (24.05.2010) [url="http://www.sos-animale.ro"]adopta un catelus[/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=anca16&searchtype=2"]poti ajuta si tu[/url] Nu exista un loc mai bun decat AICI. Cand notiunea ta despre ACOLO a devenit un AICI vei obtine imediat un alt ACOLO care, din nou, va arata mai bine decat AICI.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau pt prietena ta, iti sugerez sa stai totusi mai departe de situatia ei, pt ca ai si tu copil mic si nu e cazul sa deveniti victime colaterale. succes![flo] _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! [gravi] 10+ Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....[ruga] 2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural. ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prima mutare pe care trebuie sa o faca este sa gaseasca un avocat bun. Prin tine, prin asociatii, prin orice mijloc. Acesta va instrumenta cazul asa cum trebuie, va sfatui, va cere probe asa cum sunt luate in considerare in instanta, nu cum ne dam noi cu parerea. Impreuna cu avocatul respectiv va stabili o strategie care ii va aduce succesul. Aceasta pregatire poate dura si o jumatete de an, sau mai mult. Martori, inscrisuri...astea conteaza in instanta, mai putin sentimente. Un proces bine pregatit, dupa procedurile acceptate intr-o instanta, este castigat in buna masura. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote]citat din mesajul lui noideea
ca idee, daka vrei neaparat sa o ajuti are de facut cateva lucruri: 1. sa-si gaseasca servici, altfel sotul poate sa ceara copilul pe motiv ca ea nu are cu ce sa-l intretina; "Servici si-a gasit,inclusiv unde a lucrat inainte,problema este ca sta cu el iar el nu o lasa la munca.Dar cum poate sa ceara el copilul cand nici el nu munceste si nu a avut deloc pana acum un loc de munca(ea a lucrat pana in septembrie si are cam 6 ani vechime pe cartea de munca)" 2. cand o bate barbatul sa mearga la IML sa scoata certificat medico-legal, ca dovada in instanta, ca un proces nu poate fi intentat decat cu dovezi. daca nu are martori se poate trezi ca nu poate divorta din lipsa de probe care sa sustina cererea de divort; "Asta are de gand sa faca,dar asteapta pt ca in ultimul timp se poarta frumos". 3. sa apeleze la o organizatie pentru femei abuzate (IOMC sau sensyblue) "Asta i-am sugerat si eu,pt ca poate sta acolo si ar fi protejata" 4. sa-si gaseasca o locuinta sa demonstreze ca are unde sa-si tina fata. "Poate merge sa stea cu familia ei". 5. Sa gaseasca un avocat si sa-l roage sa-i pledeze cazul probono. Fara onorariu.Taxa de divort e vreo 500 mii lei vechi. "Taxa de divort este 39 ron". Daca nu are pe nimeni care sa o ajute e foarte oribil pentru ca autoritatile NU SE BAGA. "Asta se stie,cum de altfel nu se baga nici lumea,aici este diferenta intre noi si tigani,ei sunt f uniti pe cand noi..." Mai departe de atat, daca omu isi pune mintea cu ea poate sa o si omoare, daca zici ca umbla cu pistol prin casa si e violent. "Dupa parerea mea cred ca doar o sperie si o intimideaza,nu cred ca ar risca sa faca puscarie". Despre soacra... ce sa zic, asta e... da asta nu inseamna ca ea tre sa ia de buna ce zice soacra si sa accepte sa indure. In lgatura cu pistolul, daca o tine curajul poate sa se duca direct la parchet si sa-l denunte. Sa ia legatura cu procurorul de servici de la parchetul de pe langa judecatoria sectorului unde locuieste, in strada scaune, prin spate pe la universitate si sa faca plangere, da exista pericolul ca el sa o linseze daca afla cine i-a facut denuntul, asa ca n-o sfatuiesc. "Ar putea sa il denunte si sa ceara sa fie pus sub urmarire,sigur nu face afaceri legale(ea banuieste ca face trafic cu femei dar nu e sigura pt ca nu vb cu ea despre aceste lucruri)" Adriana si Julia(06.11.2003) http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...