Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ma indoiesc ca cineva i-ar putea lua copilul,chiar daca momentan nu are servici,deci posibilitate de a se intretzine,atita timp cit el este amestecat in afaceri dubioase! Eu cred ca va trebuie sa solicite protectzie,nu stiu exact daca la politzie(in primul si in primul rind e cu dus-intorsc ca multzi sunt mina-n mina cu infractori de astia de cartier,deci nu stiu exact daca ii va fi acordata vreo protectzie)ca n-are prea multe dovezi,pistolul,existentza lui fara permis de port arma ar putea fi un motiv insa cred ca ar scapa cu o amenda! Si eu inclin sa cred ca o asociatzie ceva ar apara-o mai bine decit tu,problema este si cit d ehotarita e ea sa faca pasul asta!Este greu sa iesi din mediul ala,insa daca vrea cred ca gaseste vreo solutzie! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Julia23..te cred si te inteleg ca iti e mila de ea...dar eu zic sa nu te bagi...tiganii sunt periculosi...sunt uniti...o vor gasi si daca afla ca tu ai acoperit-o s-ar putea sa se razbune si pe tine...ar trebui sa o indrumi spre un avocat si daca e sa plece de acasa sa plece intr-un centru special de ocrotire a mamei si copilului...e periculor sa te implici mai mult de atat...mai ales ca ai si tu un copil de scoala si ai si sotull plecat departe..Ai grija... Ai un suflet mare daca o cunosti de asa putin timp si totusi doresti sa te implici..dar zic ca nu e cazul sa risti siguranta ta si a copilului tau...Parerea mea![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spune-i sa caute rude sau prieteni care ar putea-o tine pentru o perioada intr-un alt oras sau sat, oriunde in tara. E foarte periculos sa o iei la tine acasa. Nu cred ca sotul ei ar putea sa-i ia copilul in mod legal, de vreme ce nici el nu are un servici oficial ci probabil isi castiga banii intr-un mod dubios. Insa din cate stiu eu despre tigani, ei tin foarte mult la copii si nu-si lasa copiii prea usor (mai ales baietii). Poate e o idee buna sa ia certificat medico legal cand o bate, apoi sa intenteze divortul, dar intre timp sa gaseasca un loc sigur unde sa poate sta, departe de el si familia lui. Si inca ceva, sa incerce sa reia relatiile cu familia ei, fiindca indiferent ce ar fi facut ea in trecut, tot ei ar trebui sa-i stea aproape cand ar probleme atat de mari. SI poate o ajuta cu vreo idee, poate au ei rude si cunoscuti la care ar putea sa stea. Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PERICULOS... Nu te-as sfatui sa te bagi,eventual doar s-o ajuti sa fuga din tara..e periculos cu acesti oameni mai ales daca o fi afiliat la un clan....doamne fereste..tu femeie singura si cu copil tre` sa stai in banca ta.Doamne fereste de ceva stii bine ca politia nu face nimic.Am un prieten care e sef de sectie la mine in oras.Eram odata in vizita la el,in drum spre casa si erau niste oamneini acolo care se plangeau de ceva similar..stii ce le-a spus?Ca daca e in sectie e ok,daca nu nu au cum sa-i asigure protectie,sa lase o plangere.Si la ea casa ar fi periculos,daca se duc peste femeia aia cu bebe de trei sapta,mani? Doar daca lasa copilul o perioada acolo la tata si dispare,isi aranjeaza si apoi se intoarce cu forte proaspete....adica jandarmi si trupele Dias. E foarte periculos asa ca.... Dumnezeu sa o ajute.Doamne fereste !!!Daca are copilul e legata de ei pe vecie. O femeie fericita si o mama si mai si...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SI spun asta deoarece o vecina si prietenA din copilarie a facut la fel....la 17 ani.A facut un copil apoi au adus-o cu trupele speciale acasa....cand a facut 18 ani a fugit din nou.Apoi nu se stie cum le-a lasat copilul a scapat si a fost trimisa din tara intai in Italia la niste rude apoi in Germania,unde actualul ei sot avea o sora maritata cu un mafiot local.Doar asa..l-au platit pe ala sa o ia de nevasta si acum e plecata acolo de trei ani si nu a venit niciodata in tara. Deci.....DUMNEZEU SA O AJUTE SI FEREASCA POE TOATA LUMEA. [ruga][ruga][ruga][ruga][ruga]PENTRU EA. O femeie fericita si o mama si mai si...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vb dimineata cu ea,ne-am intalnit la scoala,maine se intalneste cu avocata sa-i dea actele pt divort.O costa 40 ron taxa si 8 milioane onorariul avocatei.O ajuta familia ei,vineri se muta acasa,de azi a inceput sa duca din lucruri,cate putin,ca sa nu observe el.Imi spunea ca ieri s-a certat cu el,ca dc a cheltuit banii si ca el nu stie cat o mai suporta,deci s-ar putea sa o lase in pace(ea banuieste ca are pe alta,ceea ce ar fi in avantajul ei ca ar lasa-o in pace).Avocata i-a spus ca el nu are nici o sansa sa ii ia copilul. Sper sa ii ajute Dumnezeu sa scape de el si sa duca o viata linistita,este inca tanara si are viitorul in fata. Situatia lui este f proasta,nu are bani,apartamentul in care sta este al mamei lui(divortata si mutata la tara),saptamana viitoare vine in tara sora lui cu 2 copii rezultati din casatorii diferite si va sta tot cu el pt ca nu are nimic,divorteaza de al 2-lea sot,ii mai vine o matusa cu fata tot din Italia si vor sta tot acolo,deci apartamentul va fi cam plin si asta o sa fie in avantajul prietenei mele. Sper ca ati inteles ce am scris,scriu in graba si sper ca v-am explicat bine. Stiti cumva ei la ce adresa ii va veni citatia de divort? Va pup din partea ei si va multumeste pt raspunsuri. Adriana si Julia(06.11.2003) http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui julia23
Stiti cumva ei la ce adresa ii va veni citatia de divort?
Cand depune dosarul pentru divort o sa trebuiasca sa completeze o cerere si acolo poate specifica pe ce adresa sa-i vina citatia. Nu trebuie neaparat sa fie adresa din buletin. Ii trebuie doi martori care sa ateste ca sotul ei nu o trateaza cum trebuie (urla la ea, o ameninta, o face sa nu se simta comfortabil, o bate, ea nu se simte in siguranta cu el, isi simte amenintat copilul etc). Neaparat sa faca si o plangere la Politie daca e absolut sigura ca el are pistol si sa ceara sa nu i se dezvaluie identitatea. Cu putin noroc da peste un politist care chiar stie ce trebuie. Sa ceara numar de inregistrare la orice declaratie/plangere altfel nu i se considera importante. In nici un caz sa nu plece de acasa fara copil sa nu poata fi acuzata de abandon de domiciliu. Dupa divort, daca are norocul sa obtina copilul NUMAI in custodia ei, din motive de siguranta isi poate schimba numele atat al ei cat si al copilului. Am o cunostinta avocat si el mi-a spus toate astea. Din pacate locuieste mult prea departe ca ar fi putut s-o reprezinte el pro bono. ---------------------------------------------- Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914 O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adresa de citare, in astfel de cazuri, este aleasa cea a avocatului (a cabinetului). Poate fi oricare alta, daca este indicata. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all"]Retrospectiva 2010[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in principiu atunci cand faci cererea de divort pot sa specifici orice DOMICILIU ALES, exact asta e formularea. Adica.... Doamna Presedinte, subsemnata X, cu domiciliul ales in , cnp, CI seria si nr, data nasterii, va rog sa-mi.... ce ceri tu acolo. Aciunea de divort se deschide printr-o cerere de desfacere a casatoriei din data de.... certificata prin certificatul de casatorie pe care il depui in original. De asemenea, poti sa soliciti si alte chestiuni legate de NUME, INCREDINTAREA COPIILOR MINORI SI STABILIREA PENSIEI ALIMENTARE. Trebuie sa iti motivezi cererea. Motivele le gasesti in codul familiei. Cererea trebuie intemeiata si sustinuta cu probe. Inscrisuri, martori, daca ai audio-video. Ce insemna inscrisuri? Certificat medico-legal sau evaluare psiholog daca ai facut terapie de cuplu sau cu copilul, acte prin care atesti ca ai un spatiu sa iti cresti copilul si ca nu stai pe strazi (act de proprietate sau de inchiriere ale unui imobil, chiar daca e al mamei), acte doveditoare ale unui venit ca poti sa-ti intreti copilul (copie carte de munca sau contract colaborare sau decizie de crestere copil sau....orice forma scrisa care atesta ca ai un venit), copie dupa certificatul de nastere al minorului (-rilor), buletinul si acte de proprietate sau chitante sau facturi ale bunurilor supuse partajului, daca mai e cazul sau eventual contractul de la banca, pentru ca si datoriile fac obiectul partajului. De asemenea , daca divortul este "din culpa comuna" si nu de "comun acord", ca asta este doar pentru cei fara copii, va este de ajuns un martor comun, daca este culpa individuala, tre sa iti susti reclamatiile la adresa sotului cu doi martori. La primul termen se ia act de cererea ta, daca se doreste... sotul poate depune o INTAMPINARE sau o cerere in contra ta, numita CERERE RECONVENTIONALA si se amana pentru data urmatoare. La urmatorul termen se ia act de ambele si se propun probele care se depun sau nu la dosar in sustinerea cererilor voastre, urmand a fi indicati martorii, nume si adresa pentru a fi citati. Se da iar termen ca sa va ganditi bine daca mergeti inainte cu divortul si la al treilea termen, daca nu mai apare alt motiv de amanare, se audiaza martorii, se consemneaza, se incheie si se da sentinta. Si asta e tot. Pentru cei cu partaj, se mai da un termen, parca si se face si partajul. Si asta e tot. Iti anuleaza actul de casatorie, iti incredinteaza copilul, iti stabileste programul de vizita daca s-a cerut in vreuna din cereri, pensia alimentara, care bun ii revine cui, sub ce nume ramane mama si ura si la gara. NEXT.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...