Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Regasiri (53)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

sunt pe aici,va citesc din urma ,ca las semn cand am intrat ultima oara.

 

ANGI am vazut pozele,super ! e si patinatoare,si skioare[:D] si e si "suparata tare"[:)]

cat de frumoasa e cu cozile ei lungi !

 

ROXANA La multi ani ANEI cu intarziere ![flo]

imi pare rau de prietenul care a murit in accident,doamne ce nedreapta e viata uneori...

 

ANK tu o tunzi ca nu sta la clatit,eu o tund ca nu vrea cozi ...La clatit sta,da capul pe spate.Andres insa nu vrea sa dea capul pe spate,ii pun dushul in cap si gata,nu apuca sa urle mult ca il rezolv repede.

 

BAMBO deci pana la urma proteina din lapte era..of..ce ti-au spus,trece cu varsta? pe ce il treci acum?in final nu cerealele au fost,nu?

diversificarea,pai initial se face fara lactate,daca alaptezi ,doar legume si fructe.mie mi-au recomandat fara branza ,fara iaurt pana tarziu,nu mai stiu acum ca mie imi dau listele pe parcurs,dar pana la 9 luni sigur fara.apoi se introducea un iarut special,adaptat ,ca imi spuneau ca cel cu proteina de vaca e periculos,si din nou fara branza.iaurtul asta adaptat nu stiu daca e la voi si nu stiu daca pt alergii e bun,daca are chiar tot scos sau era doar pt bebei normali..

oricum ar fi,deocamdata pt el te descurci cu legume si fructe pana la 1 an,doar sa ai tu lapte macar dimineata si seara,nu iti fa probleme ca aici nu se da atata branza si iaurt si nu sunt probleme.stiu ca acolo se introduce mult mai devreme branza,care mie mi.au interzis-o,deci daca aici nu se moare fara,o sa fie bine si la voi,ai sa vezi.roaga-te sa ai lapte si nu mai ai nevoie de nimic altceva,incepi cu piureurile normale,ell fiind deja alergic trebuie sa ai mai multa grija sa astepti dupa fiecare leguma sa vezi reactii.si cu atat mai mult trebuie sa respecti la el recomandarile europene cu diversificarea stricta,pt ca daca la copii normali merge si cu altele ,la cei alergici nu merge nici o abatere de la regula.

eu incep cu legume,pt ca fructele fiind dulci le accepta toti lejer.cartof ,morcov ,dovlecel,dovleac .mar ,para ,banana(aici se da banana ca deh,e de baza la ei ,dar acolo am inteles ca e considerata alergena,de asta nu stiu ce sa zic).bineinteles ca te vei feri de fructele rosii,dar mai e pana atunci! daca bagi 4 legume si 3-4 fructe e suficient pt multa vreme !! nu e nevoie chiar sa bagi orice de toate de la inceput.apoi carnita de pui ai voie..si tot asa.oul si asa se introduce tarziu,dupa 9 sau dupa 11 nu mai stiu ...deci nu ai treaba cu ala.

asa ca acum nu te speria,faci piureuri din fructele si legumele de baza,e suficient.

 

MAYA sanatate !!cu virusii nu te mai stresa,ca oricum pana s-a manifestat la tine i-ai dat-o ! sa speram ca are imunitate suficienta cat sa nu ia sau sa nu se manifeste ca la tine !

si eu am fost varza si Miguel a scapat .ins chimb a luat de la Sofia[:D] alta data.acum,depinde de noroc,nu prea ai ce sa faci,cum sa feresti mama care alapteaza de copil..

multa sanatate !

 

 

ai mei sunt toti trei ragusiti,tusesc ca niste magarusi,dar tusesc putin,insa cu sunete ca de tobe sparte[alcool]

asta e,sa vina vara mai repede !!

 

 

 

[zana]Sofia(2ian2007) ,[bonjovi]Andres(22mai2008),[bebic]Miguel(16aug2010)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aelita-id="red">DA la proteina din laptele de vaca e alergic a iesit destul de mare alergia...am facut analize la sange...mai ales pt un bebe alaptat la san...deci nu se discuta...eliminam de tot lactatele din meniu si la mine si la el...cat il alaptez nu am voie lactate si nici el pana la 2 ani cand repetam iar analiza...in timp scapa de alergia asta...f rar ramane pe viata [alcool]

deci vreau nu vreau trebuie sa am lapte...trebuie sa tin cu dintii de el sa nu scada...deocamdata e ok...altfel trebuie trecut pe lapte HA care e oribil la gust...si ar fi tare greu nu accepta bibe deloc..acum nici suzeta nu prea mai vrea [bang]

cand ai timp poate imi scrii schema voastra de diversificare

[pup]multa sanatate [pup]

 

Dbunny-id="red">avem tapioca...o sa iau si eu [pup]

 

Iulia-stefy-id="red">[pup]

 

Antonia e pe antibiotic [q][bang]

 


[mamica]Bamboletta cu [copil] David(18 aug 2010)id="size3">id="Script MT Bold">id="purple"> si id="size3">id="Script MT Bold">id="purple">[zana]Antonia-Gabriela(1 nov 2006)id="size3">id="Script MT Bold">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca sunt multi bolnaviori.

Bambo multa sanatate tuturor. Antonia ce are?

Maya multa sanatate . Ana cum mai e? Sper din toata inima ca Thea sa scape.

Aelita sa scapati si voi repede de tuse.

Dbunny multa bafta la test.

Lacramioara spatele tau cum mai e?

[pup] pe toata lumea si fug la treaba!

 

[mamica]Anca cu [copil]Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)id="blue">poze,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toate! Noi suntem per total ok, ana e ciudata ca stare, 2 zile nimic, apoi dintr-odata tuseste, o las asa ca oricum nu stiu ce sa-i mai fac, in special ca are starea f buna. Thea azi noapte a dormit mai greu ca era infundata, nu am reusit s-o desfundam cu nimic, e cam obosita azi. I-am mai pus ser si cam atat, acum e mai bine.

Eu ma simteam rau sambata seara, greata, ameteam pana i-a zis farmacista sotului ca antibioticul care-l iau eu se ia la 24 ore nu la 12 pt ca e f puternic si da starile respective. Asa ca am redus si ma simt bine, dar a fost groaznic la 12 ore, aveam greata mereu plus gura amara tot timpul. Cred ca am ficatul praf, o sa iau si niste heoatoprotectoare. Urla thea.

 

Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei

Povestea nasterii

poze Ana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maya ma bucur ca sunteti mai bine. Las ca ficatul se reface, da ce antibiotic ei? Thea e bine?

Aelita si Erica lasa un pic capul pe spate, da tot trebuie pana la urma sa-i pun pur si simplu dusul in cap ca sa termin.

De abia astept si eu primavara, da mai e...

 

 

[mamica]Anca cu [copil]Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)id="blue">poze,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit.

Aelita ma bucur sa mai citesc si de voi[pup]. Cu clatitul am invatat-o pe ana sa stea aplecata peste cada si tine ochisorii pe un prosop pe marginea cazii si eu cu dusul ii spal pleata[:D].

Bambo eu am inceput ca si aelita cu legume, asa am facut si la ana si a functionat super bine, in sensul ca mi-a mancat de toate. Am testat-o initial numai cu zeama de la supita. Am fiert prima zi doar morcov, apoi pastarnac, apoi telina, ardei gras. Apoi am inceput sa le mixez si adaugam cate putin, acum papam piure de legume mai moale. Ii pun si ceapa dar nu o mixez, doar in apa in care fierb si o arunc la final. Mai nou am pus cartoful pt ca ea avea ceva probleme cu caca, acum face si de 3 ori pe zi si f usor.

Ieri i-am dat si piure de fructe, l-a lins, insa banana am obs ca a constipat-o putin, asa ca azi i-am dar doar mar ras. Am reusit sa-i fac un program de 2 zile. Papa lapte cand se trezeste, pe la 6 dimineata, la 9:30 sau 10 depinde cand cere, ii dau fructe, la 12 supita sau piureul de legume, la 1:30 vrea lapte, apoi se culca vreo 3 ore si lapte in continuare. De maine vreau sa-i dau branzica calcica, nu gasesc insa calciu lactic, o sa mai caut.

Ank Fromilid 500 iau, e claritromicina, si-asa e ea destul de greu de tolerat mai bagam si supradoza, iti dai seama ce greturi pe mine.

Dbunny Dani cum se simte?

 

Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei

Povestea nasterii

poze Ana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mayaid="red"> ooo ce mari sunteti deja, superdiversificate[:D], nivel greu, nu gluma.

 

daniid="red"> e ok, multumim de intrebare, cica se preumbla virusi grei pe la gradinita! 75% din copii au fost betegi, cativa chiar cu pneumonie, una suspecta de mononucleoza, dar acu e ok. Toti cu aceiasi simptome: febra la greu.

 

mayaid="red"> ametelile tale pot fi si de la lipsa de fier, ai nascut abia acu' cateva luni...n-ar strica sa-ti verifici si fierul. Greturi fac si eu la anitibiotic in general..mai ales la augmentin[xx(]

 

bamboid="red"> pare rau ca sunteti bolnaviori si voi[pup] sa va faceti repede bine

 

iuliaid="red"> tu ce mai zici? spatele? Stefy ce mai bucatareste?

 

ank, dodoid="red"> [pup][pup]

 

roxanaid="red"> mami, tu tot lipita de conquiztador?

 

aelitaid="red"> ce mai fac cei trei muschetari? cum te descurci mami cu 3? pan' la urma ai bagat fata la curatenie, sau te descurci singura? mai calci babeticile?[:D]

 

weekend-ul asta am dat o fuga la Madrid, insa fugile mele deobicei sunt foarte...rapide! n-am vreme nici de-un kebab. Vazusi inca ce timp urat aveti pe la voi si in general aveti cam 5º mai putin...

 

Amu sa va dau vestile, o vreti pe cea rea inainte sau pe cea buna? buuun, cea rea inainte: mi-am pierdut verigheta!![q], sa zice ca ma lasa barbatu, nu? [:D] ei na, doar nu-i nebun la cap...[:D]

 

vestea buna: Habemus BB.[:D] Intarziere de 7-8 zile deja. test pozitiv. Luna trecuta am cugetat, vorbit, decis, lucrat...si gravidat! Acu-s cu morcovu indesat bine...

 

Pup

 

Dbunny si [copil] Daniel

poze Daniel

 

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dbunny supeeeer, felicitari!!!![flo][olala][pup]. Sa fie fetita de data asta, poate o accepta mai usor Dani nefiind la concurenta cu ea[:D]. La mine Ana inca sufera daca ii zic si celeilalte printesa mea sau frumoasa mea, ca doar ea e. Daca era baiat era print, nu printesa si nu se supara:)).

Va las niste poze de la botez , m-am sclerozat si le-am pus de vreo 2-3 ori aceleasi, nu mai am rabdare sa sterg, va uitati si voi asa.Poze.

 

Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei

Povestea nasterii

poze Ana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...