Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 49 -


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
mealex, hai ca incep sa ma enervez din cauza lui dr U [:D]. Cum adica "nu se mai face" PAI? A decis ea in numele hematologilor sau cum? Si cum adica nu ai nevoie de Clexane? Cu sarcini pierdute si mutatii? Eu am impresia ca ea da Clexane in functie de toane. De asemenea, Femibion pt MTHFR (inainte de a ramane insarcinata sau de a incepe FIV), cred ca este tot inventia ei...
Mie mi-a spus altfel: ca, avand in vedere mutatiile mele destul de grave, chiar daca as avea si PAI sau factor XIII, n-ar putea sa imi dea mai mult tratament decat ce iau acum, iar doza de clexane probabil va fi oricum, maxima, in cazul meu. --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Balanta multumesc.M-am bucurat ca se gaseste si la noi Femibion, dar nu stiu daca mai e cazul la mine sa schimb pe Medyn Forte din moment ce la aparitia cm ma bag pe Closty si sper la un rezultat pozitiv. [pup]
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, cred ca o sa plecam cu sorcova cu toate, ca tot a venit iar iarna, din cauza mutatiilor astora. eu am trecut prin mai multe faze - intai ca de vina a fost Clexanul - pe urma ca am avut doza prea mica si am inceput prea tarziu - acum ma intreb daca nu cumva am ajus sa ne inchinam la Clexanul asta ca la sfintele moaste cand probabil ca in unele cazuri nu e de fapt necesar sau in altele nu ajuta cu nimic - vezi cazurile de sarcini pierdute sub tratament cu el. Am vorbit in w-e cu un amic medic cardiolog afara care mi-a zis ca nu se pricepe fix la cazul meu (normal), dar ca el da tratament la pacientii cu risc cu anti-vitamina K (asa ceva a zis), nu cu heparina. Si mi-a recomandat sa imi caut un hematolog bun [bang] In concluzie, am ajuns sa ne dorim (am avut o discutie cu sotul chiar azi dimineata) ca saptaman viitoare cand ar trebui sa fac testul de sarcina sa nu imi iasa 2 liniute, sa mai am timp sa studiez [alcool] --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sara tu ce tratament ai facut/faci? Qiao anti-vit K este heparina sub diferite forme: heparina cu molecula mica si heparina in sine.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunshine, cred ca de acum ii putem spune "tratamentul clasic", adica: femibion1, vit E- 10zile/luna, vit C- 1gr/zi, magne+B6 - 1/zi, acifol 5mg- 2/zi ( dna. dr. U a recomandat 1/zi, dar ginecologul a recomandat 2/zi, spunand sa imi intaresc imunitatea) si 1 asptenter/zi. De la pozitivarea sarcinii ma baga pe clexane ( sa vedem cat!). Am insistat sa imi dea clexane de la ovulatie, dar si dr. U si ginecologul au spus ca nu e nevoie, pt. ca n-am avut probleme in a ramane gravida si ca oricum, pana la pozitivarea sarcinii nu exista niciun risc asupra embrionului ( ginecologul mi-a explicat f. logic, dar n-as putea sa reproduc, sunt prea aiurita). --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu purtatoarea MTHFR 667 C heterozigot si PAi-urile, tot hetero. Cand am facut fiv in oct (stiam doar de prima mutatie, din pacate) dr ginecolog mi-a dat femibion1, acid, iar cand m-am dus la dnas U (dupa test pozitiv) mi-a dat clexane de 0,2 pt multatie. Din pacate am pierdut sarcina. Acum, dupa ce le-am descoperit pe celelalte, am fost la dr ginecolog pt a face schema de transfer congelati si mi-a zis ca in prima zi de ET voi face clexane de 0,4. Azi dim am fost la Fundeni, cea care mi-a luat sange, mi-a zis ca voi face de 0,4 sigur, dar sa vin dupa-amiaza sa-mi dea tratamentul complet dna U. Maine va spun ce-a zis.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,incercati sa nu deznadajduiti! 2persoane cu aceleasi mutatii si acelasi tratament pot reactiona diferit in perioada sarcinii.Incercati sa ganditi pozitiv.Stiu ca e greu dar cu un tratament bun pt voi,se poate. Priviti la semnatura! [pup][pup][pup]
FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap Mami de [zana] Sandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antoemma, am facut toate mutatiile care se pot face in Romania, mai putin PAI1 si Factorul XIII. Nu am mai apucat pentru ca ramasesem insarcinata. Dna Doctor Avram a fost de parere ca este suficient Medyn Forte si aspenter in sarcina, insa medicul ginecolog mi-a prescris Clexane 0.4, si eu l-am ascultat. Dar nu a functionat :( MTHFR C677T homozigot (descoperit dupa a 3 a sarcina pierduta) - 4 sarcini oprite din evolutie pana in 8 s; tratament sarcina 4 cu Clexane 0.4, Arefam 200 mg (2/zi), Medyn Forte
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, voi credeti in vise? Iar am inceput, nu [:D]? Dupa ce prietena aia a mea mi-a spus ca m-a visat gravida, ce credeti ca am visat eu in weekend? Cosmar: avortasem singura si vedeam pruncul, de fapt parti din el, o manuta si o gramada de carne vie. Tot weekendul am fost in depresie dupa acest vis, am plans... Sa fie de vina capul meu plin de ganduri negre, sau o premonitie? [bang] --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...