Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 49 -


Recommended Posts

Buna seara fetelor,

eu nu prea scriu la acest sub, dar de citit va citesc zilnic, ma bucur si plang alaturi de voi.

Vreau sa va intreb un lucru: eu iau aspenter 1 la 2 zile, si luni urmeaza sa fac un cerclaj care presupune anestezie generala.

E ok sa iau sambata ultima pastila?

Stiu ca trebuie intrerupt inainte de orice interventie, pt. a nu exista risc de sangerare.

Pup !

 

Alina [gravired]14+

Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou


Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamaniid="size1">id="teal">id="Tahoma">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ALINAOPREA, cred ca cel mai bine suni ginecologul si il intrebi. Daca nu il poti suna pe el, suna la Fundeni si intreaba. id="Arial">id="green">

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, Gena MTHFR, mutatia C677T, heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

[ruga] pentru [bebic] id="green">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunshine[pup], tu iei de ceva vreme vitamine. Parerea mea este sa nu te stresezi pt Medyn, mai ales la ce homocisteina buna ai.

alinaoprea, eu cand am nascut, faceam Clexane de 0.6 si mi s-a spus sa-l intrerup cu 48 de ore inainte de nastere (nasterea a fost cu anestezie epidurala). Ma gandesc ca tu luand 1 Aspenter la 2 zile, este ok daca il intrerupi Sambata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki
Gravitatea mutatiilor MTHFR in fct de genotip si combinatiile lor 1 MTHFR C677T -homozigot + MTHFR A1298C homozigot (nu cunosc pe nimeni cu ac combinatie)2 MTHFR C677T -homozigot + MTHFR A1298C heterozigot (nu cunosc pe nimeni)3 MTHFR C677T -heterozigot + MTHFR A1298C homozigot4 MTHFR C677T -homozigot (miki-miki, SaraHs, Lorena78, Mirona)5 MTHFR C677T -heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot (Ariadna, Mcrissa, Ramonella.... multe mamici si gravidute)6 MTHFR A1298C-homozigot7 MTHFR C677T -heterozigot8 MTHFR A1298C-heterozigot Miki [flo] id="blue">id="Tahoma">MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi) id="size1">id="teal">id="Tahoma">id="size1">
align="right" id="quote2">Miki, daca mai pui un PAI pe langa MTHFR A1298C-homozigot, pe ce loc sare?Eu nu cred in faza cu PAI nu e important [:-@][:-@]_________________________________________ oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 reusit (ET 26.11.10), sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8 id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex, la ce analize te refereai ca le faci la Uscatescu si ai rezultatele in aceeasi zi? Mutatii sau alte analize?

 

Ce parere aveti despre Dr Simona Avram? Nu stiu daca sa apelez la Uscatescu sau sa ma duc in continuare la Avram. La ultima sarcina am intrebat-o daca sa iau aspenter inainte de sarcina, avand si homociteina ridicata (15,25), pe langa mutatie, si mi-a spus ca in nici un caz, ca nu este nevoie. Si asa am pierdut si a patra sarcina.

 

MTHFR C677T homozigot (descoperit dupa a 3 a sarcina pierduta) - 4 sarcini oprite din evolutie pana in 8 s; tratament sarcina 4 cu Clexane 0.4, Arefam 200 mg (2/zi), Medyn Forte

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost sa iau rezultatele de la Fundeni...si cum am mai scris, imi era teama ca nu imi va da Clexane. Scrisesem pe o foita ca am antecedente in familie (infarct, stop cardiac, varice), ca am luat 5 ani anticonceptionale (recomandate pe vremea aia pentru tratarea unui fibrom uterin ca sa nu ma opereze)…apoi a vazut o eco de la a 2-a sarcina pierduta pe care scria “vascularizatia redusa”…i-am aratat si cele doua rezultate ale examenelor anatomopatologice unde scria ca sunt prezente tromboze…i-am aratat tot ce credeam eu ca are legatura cu problema mea si apoi am subliniat ca desi iau aspenter in octombrie, proc. global e tot 0.4…nu se clinteste deloc – a zis ca ma baga pe clexane cum am confirmarea ecografica a sarcinii…nu am mai intrebat si de doza, ca intindeam coarda prea mult…o sa vedem…acum sunt mai linistita…Doamne ajuta sa fie bine si sa ne tinem bebeii in brate!

Sfat: asigurati-va ca dr. U a vazut toata analizele importante din dosar...repovestiti lucrurile importante.

 

Si eu merg la manastirea Radu Voda, are ceva special. Mi-a inlocuit Omega 3 simplu cu Omega 3 Folowise si a zis ca eu si partenerul sa luam Coenzima Q10 de pregatire. In sarcina cred ca voi lua Medyn, nu am mai vorbit depre asta.

id="Arial">

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, Gena MTHFR, mutatia C677T, heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

[ruga] pentru [bebic] id="green">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, poftiti la cafelute[flo]

 

Mealexid="red"> i-mi cer scuze ptr. intarziere, dar al meu laptop a cedat in fata mea[:D], stii cum este croitorul si cismarul umbla petici si descult[:D].

 

Dedutid="red"> sa fiti sanatosi si sa cresteti mari.

 

[pup] o zi buna ma duc sa-i stresez pe cei de la adoptii[:D]

 

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

 

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

id="size1">id="teal">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miki , eu cu cei 3 balauri din semnatura oare unde as fi, ca cica PAI-ul meu e cel mai pacatos dintre PAI-uri. Mie mi s-a zis in Viena, Clexane 0.4 din z1 stimulare FIV (incerc FIV 1 in vara). Sper sa fie deajuns doza. Ca si kg eu am 48-50.

 


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigotid="size1">id="teal">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...