Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 49 -


Recommended Posts

Dedicut felicitari pt bebe Alexandru

Floricica ma bucur ca problema stagneaza sper sa primiti rezultat pozitiv, eu sunt cu gandul la voi

Legat de listuta, cred ca e f bine venita, dar de exemplu pe mcrissa ati trecut-o la ambele MTHFR hetero, iar ea are A1298C homozigot stiu ca ea imi era reper ca avem aceeasi mutatie [:I]

 


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mareid="Tahoma">id="size1">id="teal">


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

id="size1">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Scuze daca am deranjat!!!

SARA_HS nu cataloghez pe nimeni dar ati spun din suflet asa de tare ma-m saturat de dr si de analize. Off sa vina clipa cand nu voi mai avea beta 0 si atunci coi merge la toti dr.

Incodata scueze!!

Si va doresc sa vian bebe cat mai repede posibil

 

Puisori dragalasi

Mutatia C 677T genotip heterozigot, Mutatia A 1298 C genotip heterozigot.

3 FIV-URI nereusite

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaele nu ai de ce sa te scuzi. fiecare are parea proprie si e normal sa si-o poata exprima. toti avem una sau mai multe multumiri/nemultumiri legate de sistem/dr/etc. e normal, nu traim intr-o lume perfecta si, precum se vede in semnaturi, nici noi nu suntem perfecte [:D]

 

iti tin pumnii cu beta ala. si eu ar trebui saptamana viitoare sa il intreb cum sta.

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sara HS, am fost la Avram. Mi s-a parut foarte intelegatoare si rabdatoare la prima vedere. Dar acum am dubii in privinta tratamentului pe care mi l-a indicat.

 

MTHFR C677T homozigot (descoperit dupa a 3 a sarcina pierduta) - 4 sarcini oprite din evolutie pana in 8 s; tratament sarcina 4 cu Clexane 0.4, Arefam 200 mg (2/zi), Medyn Forte

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirona77id="green">, La Fundeni faci doar analize de trombofilie (Proteina C, Proteina S, Antitrombina III, lupus anticoagulant si proc. global. Acolo nu se fac mutatii, dar proc. global, din cate inteleg arata o problema de trombofilie (doar ca nu stii cauza) sau o problema de absorbtie de B-uri (am o colega care inainte de sarcina avea 0.65, iar acum, luand Magne B6, ac, folic si Elevit, a crescut la 0.8, minimum fiind 0.8...cred ca are MTHFR hetero si ii sutn suficiente aceste analize...din pacate, ea are mai multe probleme si ii e frica sa se duca sa faca si analize de trombofilie sa mai afle alte minuni...

Despre Dr Simona Avram, stiu ca nu mai este la Coltea, dar atunci cand era, stiu ca facea doar analize de laborator, fara sa dea tratament...si mi se pare ca nu foloseste la nimic. Am citit ca mai multor fete li s-a spus ca nu e nevoie de aspenter, clexane, etc...nu stiu daca nu era, sau era eronat ce spunea. Daca nu rezolvam cu Uscatescu, vroiam sa merg la Anca Lupu (Coltea si Sanador).

 

Websoftroid="green">, ai cumva probleme cu tiroida? Ai facut dozari ai hormonilor tiroidei? Stiu ca medrolul se da in tiroidite si ajuta sa nu fie respins embrionul la implantare. S-a legat de fata rotunjoara probabil pentru ca acest simptom apare in hipotiroidism (si intr-o afectiune a glandelor suprarenale).

 

Balantaid="green">, ai dreptate, aseara dr. U chiar citea schemele de fiv din Ungaria si zicea de Medrol. Nu stiu daca voi lua Medyn sau Femibion, nu m-am lamurit care este mai complet. Din cate am vazut, Medynul contine concentratie mai mare de B (3 B-ri), iar Femibion are si B-uri (concentratie mai mica) dar si alte vitamine/minerale. O sa vad ce zice si ginecologul despre tratament, vedem ce zice si el: Medyn sau Fembion.

 

Honeysid="green">, Cred ca da, ne-am intalnit. Pe tine te intrebase de ce se da Medrol, nu?

 

QiaoBingid="green">, am ajuns la 15.30 si am dicutat cu dr. U in jur de ora 18.30, era aglomerat, dar cred ca luni va fi mai OK...oricum, a stat pana a discutat cu toti pacientii. Incearca sa ii arati tot ce ai, toate documentele, nu te baza ca stie ce e in neregula, spune-i tot ce ai de spus si intreaba.

Asa e, e normal sa ni se rapunda la intrebari, doar ca sistemul asta de lucru de la Fundeni nu e chiar normal, si dr. U si asistentele stau 12 ore pe zi (asistente care erau dimineata la 6.00 erau si seara, la 18.00, dr. U, la fel)...presiunea este foarte mare si uneori, oamenii sunt agitati si pun si mai mare presiune. E adevarat ca se sta si la povesti, poate mai mult decat necesar...dar asta e, atat avem si e bine ca avem...si apoi, mai conteaza si ca analizele sunt gratuite.

Stiu ca acum am alta atitudine fata de ieri dimineata, dar cred ca am gresit si eu in abordare pana acum.

 

Floaredemacid="green">, te imbratisez cu drag si ma rog sa fie bine! Dumnezeu sa ne ajute pe toate!id="Arial">

 

 

 

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, Gena MTHFR, mutatia C677T, heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

[ruga] pentru [bebic] id="green">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex multumesc. deci sa ma inarmez iar cu rabdare, dar de data asta si cu perseverenta. La prima mea luare de rezultate am plecat f dezamagita pt ca doar am lasat un dosar si l-am luat cu niste hartii in plus si cu 2 vorbe din partea unei asistente, care a mai dat si cu bata in balta cand mi-a "prezis" ca nu o sa raman eu insarcina prea curand.

 

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

websoftro, din ce am citit eu rapid pe net, bolile hematologice mentionate de tine, au un mecanism autoimun. Doamne fereste sa ai vreuna din ele!

Faptul ca ai fatza rosiatica nu cred ca este o dovada ca ai o boala anume si, mai ales, ca determina un medic responsabil sa iti puna un diagnostic.

Eu dupa nastere m-am ales cu o urticarie tampita, de care nu reuseam sa scap. M-am dus la hematolog si ala m-a trimis la plimbare, adica la un imunolog, spunandu-mi clar ca nu este de competenta lui. Imunologul nu s-a hahardat sa imi puna un diagnostic, ci a preferat sa imi faca analize. Dar asta se intampla intr-un sistem medical adevarat, nu in cel romanesc, unde majoritatea medicilor se baga si in domeniile colegilor, avand impresia ca ei stiu sa trateze orice.

mealex, si acum un an jumate cand am fost eu la dr U, era tot cu vraful de scheme FIV de pe la unguri din care se inspira. Doar ca una e o sarcina prin FIV si alta e o sarcina naturala.

A propos, nu mi-ai trimis inca acel cod postal [:)]

floaredemac[pup][flo], iti doresc din suflet ca bebe sa fie bine!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex, da, eu eram.

 

Qiao, poate e bine sa mergi ca noi, mai spre 4, chiar daca vei sta un pic mai mult, poate vei avea sansa sa se uite chiar dna U pe dosar si sa aibe timp sa citeasca tot, iar cand dumneaei se uita ii poti spune si tu cate ceva despre tine, ce crezi ca e mai important. Eu facusem o foaie in fata analizelor in care am scris ce mutatii am, ce sarcina am pierdut si tot ce-am simtit ca era important.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balantaid="red"> da intr adevar ca iau de ceva vreme vitamine. Si homocisteina mi-am facut-o imediat dupa ce am descoperit mthfr-ul, si era ok.[pup][flo]

 

MeAlexid="red"> daca vrei pentru linistea ta fati Clexane de la ovulatie din propria initiativa. Eu zic ca rau nu poate sa iti faca, pentru ca nu is doze care sa provoace hemoragie. [pup]

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...