Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 49 -


Recommended Posts

hartie am facut si eu de la inceput, asa multumita voua m-am dus cu lectiile facute si am fost mandra ca la prima mea vizita am fost singura pe care nu a certat-o d-na Viorica [8D]

la ce ora o sa ajung ... depinde de cand pot sa fug de la servici. o sa incerc pe la 15-16.

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunshine4everid="green">, m-ai citit! As vrea sa fac asa...doar ca nu am invatat sa fac injectia...bine, am citit ce scrie pe site, dar nu mi-a aratat cineva specializat. Nu mi-a zis doza, dar cred ca as putea face Clexane de 0.2 in perioada ovulatiei...dupa aceea, pentru greutatea mea marisoara cred ca ar trebui cel putin 0.6...dar nu ma mai stresez acum cu concentratia, ma calmez un pic sa nu imi "stresez" ovulatia.id="Arial">

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, Gena MTHFR, mutatia C677T, heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

[ruga] pentru [bebic] id="green">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floaredemacid="red"> sunt cu gandul la voi. Doamne ajuta sa veniti cu vesti bune. [ruga]

 

Saraid="red"> uite aici despre PAI: http://www.synevo.ro/gena-inhibitorului-activatorilor-plasminogenului-pai-polimorfism-675-4g5g-risc-trombofilie/

 

 

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeALexid="red"> nu stiu greutatea ta, dar eu is convinsa ca 0,2 este apa de ploaie, mai ales daca zici ci esti sigura ca la greutatea ta va fi nevoie de 0,6. Eu zic ca poti incepe cu 0,4 linistita. Eu stiu fete care erau mai putin de 50kg cu mult si avea 0,4.

Legat de Medyn si Femibion. Din cate am citi sin postari, Medyn ar fi sa iei daca poti face o ''cura'' de vreo trei luni inainte de sarcina. Iar in sarcina merge Femibion1 iar din trimII Femibion2.

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Qiaoid="green">, are dreptate Honeys, in timp ce se uita pe dosar, ii mai spui si tu despre tine. Si eu facusem o foaie rezumat cu "prezentarea: mutatii, antecedente familiale, ca am luat anticonceptionale, etc

 

Sunshine4ever id="green">- si eu am MTHFR heterozigot si homocisteina e buna, asa este la cei cu heterozigot (nu mai stiu daca luam vitamine atunci).id="Arial">

Eu nu am mai insistat pe importanta mutatiei de gena PAI, am atras atentia asupra efectelor (proc. global prost sub Aspenter). Voi relua discutia doar daca imi propune Clexane 0.2 de care am tot citit ca e apa de ploaie...nu inteleg de ce i-a dat colegei mele 0.2...citisem ca si ea considera ca nu e suficient.id="Arial">

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, Gena MTHFR, mutatia C677T, heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

[ruga] pentru [bebic] id="green">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlexid="red"> Clexanul se da in fct de kg/corp dar se mai da in cazul nostru si de gravitatea mutatiei, si mutatii in asociere intre ele...

Uite si de PAI : ''Pe de alta parte, unii autori au sugerat ca asocierea alelei 4G cu alte defecte trombofilice (cum ar fi factorul V Leiden, mutatia protrombinica, hiperhomocisteinemia, scaderea activitatii proteinei C sau S, niveluri crescute factor VIII) creste riscul de tromboza3.

In ceea ce priveste patologia sarcinii, potrivit unui studiu, prezenta genotipurilor 4G/4G sau 4G/5G este clinic semnificativa pentru dezvoltarea tromboembolismului venos in sarcina. Un alt studiu a aratat ca genotipul 4G/4G, statusul homozigot pentru mutatia Val34Leu a factorului XIII sau homozigotia/heterozigotia compusa pentru ambele defecte se asociaza cu pierderile de sarcina din trimestrul I, prin afectarea formarii placentei2.''

 


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evansid="size2">id="purple">id="Tahoma">

 


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)

MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

id="size1">id="teal">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor: MeAlex si QiaoBing care ati fost zilele acestea la doamna U ati avut trimitere la voi????As vrea sa ma reped si eu luni si nu reusesc sa-mi scot trimitere pana atunci si nu as vrea sa ma duc degeaba si apoi sa fac cale intoarsa ca nu am trimitere.

va pup

 

MTHFR-ambele mutatii heterozigote, 2 sarcini oprite in evolutie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex, cred ca tu ma intrebai ce trat. am luat eu.

Cu 2 luni inainte de a ramane insarcinata:aspenter,vit C,omega3,ac folic si nu-mi aduc aminte daca am luat si Mg+B6.Imi daduse si vitE(dr U)dar nu am luat ca mi s-a parut ca are prea multe efecte secundare.

Cum am ramas insarcinata,clexanne 0,4 si din sapt.a 6a Medym(atunci am facut rost).Prin sapt 32 m-am trezit fara Medym,mai aveam vreo 10pastilute si m-am gandit sa iau unala 2zile.Faceam echo sapt aproape si am vazut ca bebe pierduse din avansul pe care-l avea.

Pe la 35 de sapt bebe ramasese in urma cu cateva zile si aveam si IRmari si m-am speriat si am mers de urgenta la Fundeni si mi-a adaugat clexanne de 0,2 de doua ori/sapt si am luat Femibion ca aparuse si la noi.La urmatoarele echo aveam IR mai mici si bebe era in parametri.

[pup]

 

 


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sapid="size1">id="teal">

 

Mami de [zana] Sandra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adina_28
Fetelor: MeAlex si QiaoBing care ati fost zilele acestea la doamna U ati avut trimitere la voi????As vrea sa ma reped si eu luni si nu reusesc sa-mi scot trimitere pana atunci si nu as vrea sa ma duc degeaba si apoi sa fac cale intoarsa ca nu am trimitere.va pupMTHFR-ambele mutatii heterozigote, 2 sarcini oprite in evolutie
align="right" id="quote2">Nu ai nevoie de trimitere, dar ar fi bine sa ai la tine dosarul cu analizele facute pana acum, inclusiv rezultatele anatomo-patologice de dupa pierderile de sarcina.Si sa fii acolo dis-de-dimineata, intre 7-8. Gravidutele vor avea oricum, prioritate, dar e si normal, nu? [:D]------------------------------------------------------------------------------------------2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far awayNow it looks as thought they're here to stay...id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...