Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 49 -


Recommended Posts

total pe langa discutii, poate ma lamuresc si pe minele fetele cu FIV-uri cum se calculeaza dpn in cazul ala

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mihaele, poate m-am exprimat eu mai taios (?), dar altfel nu inteleg de ce te superi si te scuzi.

Dupa cum vezi aici, parerile sunt foarte impartite in ceea ce priveste medicii si schemele de tratament. Ce nu pot ei sa faca pt. noi, incercam noi sa facem aici, impartasindu-ne informatiile si experientele.

 

Sunshine, pe site-ul synevo am citit si eu despre PAI, dar n-am intele mai nimic. Eu cautam informatii privind clasificarile mutatiilor, studiile si efectele medicamentelor, asa cum am gasit despre MTHFR si FVL aici: http://www.fvleiden.org/ask/51.html si mai ales aici: http://www.thrombosisjournal.com/content/5/1/17

Mai fetelor, diferenta intre Medyn si Femibion nu e data de dozele de B-uri din ele? Din cate vad, Medyn-ul contine doze mult mai mari decat Femibionul, deci poate de-aia o fi mai bun?!

Pe de alta parte, eu stiu de la un medic din Germania ( infor confirmata si de ginecologul meu), ca B-urile ( cu exceptia B9-acidul folic) si mai ales B6 ar da infertilitate. Eu chiar am renuntat la magneB6, iau acum magneziu simplu, pana voi reusi sa raman gravida.

Voi ce stiti de asta?

 

 

 

---------------------------------------------

---------------------------------------------

2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt.

FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv

 

Yestarday, all my troubles seemed so far away

Now it looks as thought they're here to stay...id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragelor am intrat si eu in clubul de clexane. de ieri mi-a dat sa fac 0,2 pana luni cand merg din nou sa aiu scrisoare medicale pe 0,4.

asadar din sapt 29 zilnic clexane de 0,4.

 

azi imi fac prima injectie singurica sa vedem cum o sa fie. va pup

 

mutatie MTHRF C677T heterozigot

2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara DPN 13.04. 2011 la Elias cu Dr Rotaru

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex, eu am invatat sa fac injectia citind prospectul de la Clexane. Este foarte explicit. Am observat ca cel mai bine le-am suportat in burta, in partea laterala.

 

Referitor la cand ar trebui inceput tratamentul cu Clexane (la sarcinile naturale), am vazut ca parerile sunt impartite intre medicii nostri. Multi recomanda aspenter pana se aud bataile inimii bebelui, si abia dupa aia Clexane. Nu stiu explicatia.

 

MTHFR C677T homozigot (descoperit dupa a 3 a sarcina pierduta) - 4 sarcini oprite din evolutie pana in 8 s; tratament sarcina 4 cu Clexane 0.4, Arefam 200 mg (2/zi), Medyn Forte

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunshine4ever id="green">– Clar trebuie sa fac si analiza pt Factorul XIII…

Websoftro id="green">– Atunci cred ca merge pe protocolul de fiv din Ungaria, cum zicea si Balanta, ca sa previna respingerea embrionului, dar nu stiu de ce ti-a dat asta…sau poate banuieste ea ca ai probleme cu tiroida si fara sa te intrebe daca ai facut analize, a concluzionat ca mai bine iei Medrol.

Adina28 id="green">– cum ti-a raspuns si Sara, nu ai nevoie de trimitere, asa ca da fuga direct la Fundeni, e ultima zi cand e la spital dr. U.

Brotacel83 id="green">– tin pumnii, curaj!

Letzy81 id="green">– Multumesc, eu am intrebat. E incurajator sa vezi cum a reusit cineva!

Am citit in capitolele vechi ca si Mcrissa a patit asta cu bebe, a ramas putin in urma cand a intrerupt Medynul, apoi l-a reluat, si bebe a recuperat cu brio. Deci, atentie la Medyn/Femibion!

 

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, Gena MTHFR, mutatia C677T, heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

[ruga] pentru [bebic] id="green">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc honeys sunt intr-o disputa cu a mea cumnata care zice ca ea naste la 40s dupa et si eu incerc sa o conving ca tb sa calculeze 38s. incapatanata rau, doar e sagetator ca si mine [:D]

 

---------------------------------------------

2000 - extrauterina

2010 - sarcina oprita in evolutie 6s

 

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA

MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am gasit pe net:

Medyn forte contine Vit. B12 - 0,5 mg, Vit. B6 - 25 mg, Ac. Folic - 2,5 mg

Femibion 1 contine folati , Vitamina B1, B2 , B6 , B12 , Biotina , Niacina , Acid pantotenic (vit. B5) , Vitamina C , Vitamina E, Iod – nu am gasit si concentratia pentru fiecare.

 

Qiaoid="green">, Honeys are dreptate, se scad 2 saptamani inainte de ET. La fel in cazul ciclurilor neregulate, nu se ia data ultimei menstruatii, ci se scad la fel. 2 saptamani de la data ovulatiei. Altfel apar diferente intre DPN calculat si cel provenit din calculele de la eco.id="Arial">

 

 

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, Gena MTHFR, mutatia C677T, heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

[ruga] pentru [bebic] id="green">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brotacelid="green">, ai intrebat cumva de ce incepi cu Clexane 0.2 si apoi treci pe 0.4? Este o schema cumva?

Scriam mai devreme ca i-a dat colegei mele Clexane 0.2, dar cred ca va trece si ea pe 0.4.id="Arial">

 

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, Gena MTHFR, mutatia C677T, heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot

[ruga] pentru [bebic] id="green">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Din ce am gasit pe net:Medyn forte contine Vit. B12 - 0,5 mg, Vit. B6 - 25 mg, Ac. Folic - 2,5 mgFemibion 1 contine folati , Vitamina B1, B2 , B6 , B12 , Biotina , Niacina , Acid pantotenic (vit. B5) , Vitamina C , Vitamina E, Iod – nu am gasit si concentratia pentru fiecare.2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, Gena MTHFR, mutatia C677T, heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot[ruga] pentru [bebic] id="green">id="size1">
align="right" id="quote2">Cum spuneam, Femibion1 contine B-uri in doze mult mai mici, dar in schimb are mai multe substante, uite aici:B1-1.2mgB2-1.6mgB6-1.9mgB12- 3.5microgrameAcid folic (B9)- 400 microgrameMetilfolat: 416 microg.Vit C - 110mgVit E - 13mgBiotina (60microg), Iod (150microg), Niacina(15mg) si Acid pantotenic (6mg).Fetelor, am junghiuri ca la CM; e clar, se apropie. [q]. Pe 31 va fi Z1 cu siguranta. Macar e regulat ( dar tot degeaba). [bang]Weekend placut.[pup]------------------------------------------------------------------------------------------2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far awayNow it looks as thought they're here to stay...id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...