Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 49 -


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui honeys
ba mie la secretie mi-a aparut. Am facut o histeroscopie si inainte am facut secretiile si culturile. Si eu citisem la fel pe net, dar cum vezi si la Lia, are influente si in sarcini mai mici de 37 saptamani. Pupici
Pai normal ca la analiza secretiei apare, ca in secretie "sta", dar nu apare la analizele astea uzuale, asta am vrut sa zic. Sau mai depinde si de laborator, probabil unele deja au introdus si streptococul B in lista de analize din secretii si culturi. Ma abtin sa mai comentez ce a spus medicul Liei, raman la parerea mea, ca acel medic habar n-are ce vorbeste. Am doua prietene care au nascut, avand acest streptococ; mergeau la medici diferiti si ambii au opiniat ca n-are rost sa faca tratament cand sarcinile lor au fost mici, si-au refacut analizele spre sfarsitul sarcinilor ( cu vreo 10zile inainte de nastere) si abia atunci au facut tratamentul). Intreaba-ti si tu medicul ce ai putea face daca, Doamne fereste, apare asta iar cand vei fi gravi. Sa vezi ca iti va spune la fel. Si n-ai motive de ingrijorare, dar oricum, avand in vedere ca nu esti gravida, acum trebuie sa te tratezi. Eu stiu ca netratat pe o perioada foarte lunga ar putea da alte complicatii. [pup] --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

miki, joi la ora 20 am control. tot asa sunt. am mai avut ocazional cate o urma vaga de sange in secretie si cam asta a fost tot pana acum. Am unele dureri, dar nu ma pot plange, sunt de slaba intensitate si rare. Ce pofta imi faci cu ovitrell-ul ala [pofta]... dar pe noi ne-au cam sfatuit sa asteptam mai mult [alcool][alcool][bang][bang] _________________________________________ oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 reusit (ET 26.11.10), sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alla[pup] si la mine sunt de slaba intensitate , uit de ele cateodata dar ma apuca dc fac efort, ma ridic si asez brusc , azi vad ca nu ma mai dor cand urinez.... cred ca vor dispare in curand. Eu abia de maine intr-o sapt ma duc la control, sper sa vad chisturile mai mici. Ovitrellul l-am pastrat pt mine dar nu-l mai pot folosi din ac motive ca si tine. Fetelor[flo] nu vrea nimeni un ovitrelle la jum de pret?
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alla76
QiaoBing - cariotipul tau sau cariotipul fetal a iesit bine? fetelor, vedeti ca PAI da probleme si in sarcini mici. scrie pe ici pe colo ca influenteaza formarea placentei ...
cariotipul fetal a iesit ok. de aia ma si vait, ca fetita mea era perfecta. culmea e ca dr gineco al meu stie de pai si chiar zice ca am trombofilie majora, dar tot de 0,4 imi da. --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
[font=Arial]Buna fetelor, stiti cumva daca joi, pe 27, este dr. Uscatescu la cabinet? Qiao zicea ca este, ma gandesc daca a mai aflat cineva ceva.
eu am fost luni si ma mai duc si maine sa imi mai ia niste sange pentru alte analize si o sa aflu daca au intervenit modificari. voi cate analize ati facut la Fundeni ? la mine nu se mai termina. acum vor sa imi faca pt fragilitate capilara parca - tata a murit in urma unui accident vasular hemoragic, in schimb bunica materna de AVC ischemic (cu cheag) asa ca am toata gama in familie. in alta ordine de idei, azi am ratat sa ma duc la synevo sa imi fac factorul XII - pleca transportul in germania - dar mi-am pastrat vena pt maine la fundeni. ce ziceti, merita efortul de a merge sa fac niste analize in afara ? ca pe la noi am dubii in privinta acuratetii rezultatelor. a mai facut cineva si a comparat cu cele de aici ? miki, alla ma bucur sa aud ca sunteti mai bine --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing
Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
[font=Arial]Buna fetelor, stiti cumva daca joi, pe 27, este dr. Uscatescu la cabinet? Qiao zicea ca este, ma gandesc daca a mai aflat cineva ceva.
in alta ordine de idei, azi am ratat sa ma duc la synevo sa imi fac factorul XII - pleca transportul in germania - dar mi-am pastrat vena pt maine la fundeni. miki, alla ma bucur sa aud ca sunteti mai bine --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Eu am fost in oricare zi si nu m-i s-a spus ca ar fi ceva transport in Germania, si am primit rapuns mult mai rapid decat mi-au zis. Tu ai scris de Mutatia XII dar de fapt noi vorbeam de Mutatia XIII (13). Daca t-i le faci la Synevo eu zic ca nu are rost sa mai dai bani si in strainatati, unde is mai scumpe. Dar decizia este a ta.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunshine de 13 vroiam sa zic si eu, dar m-am plictisit scriind liniute [:D] zic ca am ratat pt ca daca fac maine pleaca in germania in alta zi (nu am intrebat frecventa, dar nu trimit zilnic), daca apucam sa ma duc azi dim pleca azi si asa ca aveam rez mai repede. nu mutatiile ma gandeam sa le fac afara, pe astea oricum le trimit acolo, ci pe celelalte. oricum, e doar un gand, cu finantele suntem pe minus --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBing am inteles. Poti sa intrebi la Synevo care sunt acele zile in care se transporta analize si daca poti te duci in ziua respectiva. Legat de vene te inteleg perfect, eu m-am dus pt beta din doau in doau zile am facut vreo patru cinci nici nu mai stiu. Dar solidarizez cu tine si tin pumnii sa iasa bine.[pup] [pup] pe toate si va doresc o seara frumoasa.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor! Va invit la cafeluta/ceai/laptic[:)]! Sa aveti o zi frumoasa! P.S.: Balanta, ti-am trimis mail [flo]. 2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulant slab pozitiv, Gena MTHFR, Mutatia C677T, genotip heterozigot, Gena PAI, polimorfism 675 4G/5G - risc trombofilie [ruga] pentru [bebic]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...