Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 49 -


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua, fetelor Este prima data cand scriu pe acest forum, pe care il citesc de mult timp, si care mi-a oferit o gramada de raspunsuri. Tocmai ce am pierdut si a patra sarcina, obtinuta natural, desi am urmat tratament cu Clexane 0.4 din ziua in care am aflat ca sunt insarcinata, plus Medyn Forte (pe care il iau de aproximativ o luna), Arefam 200 mg (2/zi). A mai patit cineva asa ceva? Mentionez ca am MRHFR C677T in forma homozigota. [flo] MTHFR C677T homozigot - 4 sarcini oprite din evolutie pana in 8 s, trombofilie descoperita dupa a treia sarcina pierduta; tratament sarcina 4 cu Clexane 0.4
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am comis-o si eu, am fost sa dau sange pentru Profil Sindrom Antifosfolipidic. Pentru rezultat am de asteptat pana in data de 9 febr, ca este trimis sangele in Bucuresti. Sper sa nu mai imi iasa nici un balaur in plus. Sincera mi-e destul sa fac Clexane 2x0,4...sa mai iau si aspenter...dar vedem. Ruxandra multumesc mult. Si dr meu ginecolog a zis ca mi-er da max pana la sf trim I. Dar macar sa stiu ca reduc treptat.[pup] Balanta sa sti ca si mie chiar in primul mail mi-a zis dr U ca i occident nu dau deloc atentie mutatiei PAI. Si daca au mai fost cazuri e clar ca nu ii da mare atentie. Dar ma gandesc ca austriecii o iau in serios. [pup] mutantele.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brotacel, ce putin mai ai!! De Ruxandrada, nu mai zic.. azi-maine nasti, nu? Felicitari fetelor, putem spune ca ati reusit!! QiaoBing, clexanul nu se prescrie si in functie de greutatea corporala? Daca esti mai slabuta, probabil nu iti pot da o doza mai mare? Zic si eu. Si eu mi-s tare curioasa cum o sa imi dea mie. Dar acum baiul e ca nu mai raman gravida. [bang]. Daca nici luna asta nu e nimic, de luna viitoare incep tratamentul prescris de gineco, cu ova-mit. Dar cred ca-l voi lua dupa cum mentioneaza pe prospect, nu cum a scris dr. pe reteta. Voi ce credeti? Ciudat e ca nici dr. ginecolog si nici dna. U nu ma lasa sa fac clexane inainte de sarcina, chiar daca fac si tratamentul asta cu ova-mit!! In plus, am luat 3 zile azitromicina de 500mg iar acum ( sa fie oare de la el??) am niste scurgeri fff urate. Iar intru in butoi. [bang] Lia, nu zic ca dr. tau te-a mintit, dar cred ca nu prea stie, nici el, sau s-a multumit sa gaseasca in asta o explicatie la problemele tale cu pierderile, in loc sa-si stoarca creierul sa caute adevaratele motive. Am patit-o si eu, si cred ca multe dintre noi... [pup][pup][pup] Floricica ce mai face???? Ati aflat ceva de ea? Sunt bine amandoua? --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sara eu am laut Clexane 0,4, din ziua cand am avut beta pozitiv, si uite ca nu mi-a fost de ajuns. Datorita ca pe langa mutatii mai induci in organism si estrogeni care coaguleaza sangele la randul lor. Nici mie nu mi-a dat dr U. de la inceput, ba mi-a zis ca abia la activitate cardiaca voi incepe Clexanul. Am mai ascultat o parere de la mine din oras si mi-a zis ca la test pozitiv fac Clexane 0,4 apoi in al doilea trim abia voi face de 0,6. Nu m-a multumit nici asta. Pana m-am dus la al treilea, care mi-a zis fara nici o ezitare ca voi face din prima zi de stimualre daca nu mai repede cu cateva zile Clexane 2x0,4. Sincera m-am gandit de data asta daca nu o fi pra mult, dar m-au linistit si fetele de pe forum ca e bine asa mai ales ca voi face si stimulare, si asa bb va fi sub efectul anticoagulantului non stop. Plus ca dupa avort am slabit 2kg dar deja incep sa o pun la loc, si tind sa am mai mult de 55 kg. Si raportat la kg/corp dr meu mi-a zis ca pot sa ajung sa iau si 1g, adica 10000ui de Clexane si nu se intampla nimica. Iar de scurgeri , poate ai facut o candidoza dupa antibiotic.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mirona77, imi pare foarte rau ca ai trecut prin atatea sarcini pierdute. Am vazut ca mai sunt fete care au pierdut sarcina sub tratament cu Clexane, chiar de curand. Aspenter nu luai? Probabil ca ar trebui sa mergi la Uscatescu sa iti stabileasca un alt tratament. Sau poate ca nu trombofilia a fost cauza pierderii celei de-a patra sarcini. Din cate stiu eu mutatia pe care o ai nu e prea periculoasa si cred ca ar fi trebuit sa fie suficient tratamentul pe care l-ai facut. Ce mutatii ai analizat? Mami de [zana] 2004 si [copil] 2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru cele ce ajung maine la fundeni - eu voi fi acolo de la 13.30 pentru rezultate. o sa am burtica si canadiana rosie. daca sunteti pe acolo bagati-va in seama sa ne cunoastem si personal :) . va pup mutatie MTHRF C677T heterozigot 2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara DPN 13.04. 2011 la Elias cu Dr Rotaru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mirona77 [grup] cred ca ti-e sufletul praf... .SARA_HS, langa azitromicina nu ai luat si un fluconidazol?? sunshine4ever, vrei sa spui clexane de la beta pozitiv, nu Clostilbegyt? sper... _________________________________________ oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 reusit (ET 26.11.10), sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alla76
sunshine4ever, vrei sa spui clexane de la beta pozitiv, nu Clostilbegyt? sper... _________________________________________ oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 reusit (ET 26.11.10), sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8
Daaaaa, scuze de gresala. Ma grabeam si am scris ajurea , scuzeeee!!!!
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am corectat !!!!! Mirona imi pare nespus de rau ca ai trecut prin atatea pierderi si iti doresc sa te intareasca Bunul Dumnezeu sa treci peste ele si ai forte noi de o noua incercare. Ai facut si alte analize in afara de MTHFR? Acesta este cand necesita doar acid folic in cantitati mare si este cand necesita si Clexane dar nu neaparat. Poate ai si alte mutatii in asociere.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...