Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 49 -


Recommended Posts

salutare am fost azi la fundeni. ma duc luni dupa 14 sa vorbesc cu dn-a dr, deci este de maine pana luni de gasit acolo, profitati. de data asta nu mi-a luat sange, mi-a facut un test pt fragilitate capilara (cu o pompita cu vacuum pe brat - am ramas cu urma, dar nu mi s-a spart nimic acolo) si unul pt timp de sangerare - adica m-a intepat in lobul urechii si a cronometrat. nu inteleg de ce nu a putut sa imi faca astea luni dimineata, ca asa o mare placere am sa bat pe vremea asta orasul de la un capat la altul, plus ca am oroare de spitalul ala - mama a murit acolo acum aproape 2 ani si am sperat sa nu il mai vad niciodata. --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am uitat sa intreb - "dupa 14" inseamna ca pot sa ma duc pana la ce ora ? --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mirona77
Buna ziua, fetelor Este prima data cand scriu pe acest forum, pe care il citesc de mult timp, si care mi-a oferit o gramada de raspunsuri. Tocmai ce am pierdut si a patra sarcina, obtinuta natural, desi am urmat tratament cu Clexane 0.4 din ziua in care am aflat ca sunt insarcinata, plus Medyn Forte (pe care il iau de aproximativ o luna), Arefam 200 mg (2/zi). A mai patit cineva asa ceva? Mentionez ca am MRHFR C677T in forma homozigota. [flo] MTHFR C677T homozigot - 4 sarcini oprite din evolutie pana in 8 s, trombofilie descoperita dupa a treia sarcina pierduta; tratament sarcina 4 cu Clexane 0.4
Mirona imi pare tare rau[grup], stiu ce e in sufletul tau. MTHFR C677T homozigot am si eu dar mai am o mutatie urata Fact V Leiden pe langa asta. Si eu am pierdut 2 sarcini sub clexane, 1 sub 0.4 si alta sub 0.8. Fetelor[flo] MTHFR C677T homozigot nu e o mutatie usoara, e o mutatie f urata, mai urata decat sora ei A1298C deoarece da tromboza iar forma homozigota o face si mai urata.
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SARA, [pup][flo] asa e, mai e atat de putin... A inceput deja tremuriciul... Brotacel, [pup][flo] eu ajung vineri la Fundeni- mi-as fi dorit sa ne putem intalni maine si sa te vad cu burtica. QiaoBing, [pup][flo]. Miki, [pup][flo] asa stiam si eu de ambele alele din MTHFR... Mai ales ca dr. Uscatescu, atunci cand am intrebat de PAI, mi-a raspuns: " nu-ti ajung astea doua?" De Floricicademac mai stie cineva ceva? R.[gravired] 35+ [baietel] tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QiaoBing, mai bine suna si intreaba, ca fiind ultima zi cand mai vine la spital, poate pleaca mai devreme. Brotacel, as fi vrut sa ne intalnim, dar nu ajung mai devreme de 16-16.15 ca deh...serviciul ma tine la datorie. 2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, Gena MTHFR, mutatia C677T, heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot [ruga] pentru [bebic]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragelor eu ajung la Fundeni azi cat se poate de devreme adica pe la 14.00 ca dupa aceea plec din bucuresti. sotul pleaca sa se dea cu placa la bulgari asa ca eu o duc pe bebelana cu trenul pentru prima oara in viata ei :) :) sper sa-i placa si mai ales sa-si aduca aminte cand s-o naste :) pe dna DR Uschi o gasiti pana pe la 17.00 eu asa stiu de datile trecute. Floricica merge sapt viitoare la final la urmatoare eco la DR Albu si atunci ii tinem pumnii ca bebelana ei sa fie bine. va pup si weekend placut ( la mine incepe de azi dupa amiaza) mutatie MTHRF C677T heterozigot 2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara DPN 13.04. 2011 la Elias cu Dr Rotaru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antoema am sa scriu gravitatea mutatiilor MTHFR in fct de genotip si combinatiile lor 1 MTHFR C677T -homozigot + MTHFR A1298C homozigot (nu cunosc pe nimeni cu ac combinatie) 2 MTHFR C677T -homozigot + MTHFR A1298C heterozigot (nu cunosc pe nimeni) 3 MTHFR C677T -heterozigot + MTHFR A1298C homozigot 4 MTHFR C677T -homozigot (miki-miki, SaraHs, Lorena78, Mirona) 5 MTHFR A1298C-homozigot 6 MTHFR C677T -heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot (Ariadna, Mcrissa, Ramonella.... multe mamici si gravidute) 7 MTHFR C677T -heterozigot 8 MTHFR A1298C-heterozigot Mie la Fundeni cu mutatiile de trombofilie de la semnatura si antecedentele colaterale (tata decedat la 40 ani de AVC, mama varice si TVP) mi s-a dat gradul de trombofile II. Acum dupa ultima sarcina pierduta cred ca ac grad mi se va modifica.
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata mirona imi pare rau, sunt alaturi de tine [flo] la pct 8 MTHFT A1298C hetero sunt eu. Am inteles ca daca e singurica, nu e grava. Doar in combinatie cu sora ei C677T, sau daca ar fi homo ar incepe sa faca probleme. De combinatia MTHFR - PAI ... inca mai studiez. Abia astept ziua de luni sa vad ce diagnostic mi se pune. Floricica ma tot gandesc la tine. sper sa fiti bine, si tu si bebelina --------------------------------------------- 2000 - extrauterina 2010 - sarcina oprita in evolutie 6s MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Si eu si eu la pct 8.[:D]
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...