Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce si cum ne jucam cu copilul


Recommended Posts

ana I , cu toate ca ingerasul meu are casa plina de jucarii, sunt foarte rare momentele cand se joaca cu ele. insa ce este important pentru mine este sa dezvolt dorinta de a folosi prin imaginatie si creativitate resursele pe care le are la indemana, in casa. ca de exemplu, inspirati de mister maker, am facut un submarin, de tinut creioanele, dintr-o sticla de plastic, mai maricica, pe care am pictat-o cu culoare amestecata cu lipici. dupa ce s-a uscat, am desenat cu creioane ce am vrut, am atasat un alt borcan de plastic mai butucanos la capatul celalalt, am facut un dop de...burete, si uite asa am construit un penar submarin de tinut creioanele! in alta zi, dintr=o bucata de carton circulara (am primit prin posta niste materiale, intr-un tub circular de carton, pe care l-am pastrat), am colorat-o la fel, cu culori si lipici, si la un cap am atasat, lipit niste fasii de hartie colorata, de jur imprejur, iar in interior am pus niste boabe de fasole. si am facut shaker! din alta bucata de tub de carton, am atasat la un capat, o bucata de hartie alba, pe care am fixat-o cu un elastic. am perforat hartia, in diferite forme(stea, floare), cu un creion, si inainte de culcare, am pus o lanterna la celalat capat al tubul, am luminat prin hartia perforata, si am facut proiectie pe tavan!ne-am jucat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Baietelul meu adora masinile. Daca ii cumpar una noua se joaca cate 2 zile cu ea, doarme cu ea, mananca cu ea. Aseara l-am gasit dormind cu nasul pe un atv achizitioant de cateva ore. Isi aduce restul masinilor si le aliniaza pe toate, zici ca le face cunostinta. In rest ne alergam prin casa, ne gadilam, cantam, dansam, facem intrecere cu masini, ne uitam la desenele Disney, avem si carti cu aceleasi personaje si e foarte incantat sa le descopere in ambele situatii, citim mult, mai precis el imi arata imaginile si eu le numesc. Ma imita in tot ce fac si il las, uda florile, umbla cu cate un polonic prin casa si cara cu el diverse jucarele. http://mamasiiubita.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

astazi ne-am delectat plantand seminte de vegetale in gradinita din fata casei. i-am dat ingerasului foarfeca sa imi taie la jumatate paiul de baut, ca sa facem semne colorate la suprafata unde am plantat semintele. apoi a udat locul insemnat cu apa carata de stropitoarea micuta, jucarie. in casa, am facut un fel de joc, dintr-o bila de plastic usoara, si o cutie de iaurt de plastic. am tras un fir de ata gros prin minge si in mijlocul cutiei de iaurt. si jocul consista in a prinde in paharul de aiurt mingea agatata de ata! am adus niste culoare vopsea pentru copii si lipici, si am colorat paharul! l=am lasat la uscat! dupa amiaza am taiat cu mare placere paiele de baut, si am facut mici betisoare cu care am decorat coca de joaca. a taiat, a decupat, a decorat. mai tarziu, am cantat la clopotei, twinkle-twinkle little star, am dansat. am facut un shaker dintr-o cutie goala de praf de copt, in care am pus niste semnite de floricele! si uite asa ne-a trecut ziua, foarte ocupate, cu gradinarit dimineata, cu activitati interioare la amiaza, muzica si dans (dans dupa muzica clasica pentru bb-ei).dansul a fost un fel de balet cu niste palete colorate facute de noi, dintr-un bat de lem ramas de la inghetata pe bat, pe care am lipit mai multe fasii de panglica colorata, ca sa facem curcubeul. benzile colorate lipite cu banda de lipit de un capat al batului de inghetata! iar de un bat mai solid putin, am prins o fasie mai lunga de panglica (peste un metru), pe care iar am utilizat-o pentru dans! suntem obosite frante, insa mai avem energie sa vedem un film FIFI and the flowertots!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

astazi a batut vantul serios! deci o zi perfecta pentru zburat zmeul! ne-am luat zmeul bufnita si l-am alergat pe cer cam in jur de o ora! ne-am intors acasa, si am desenta, apoi facut niste poze cu camera digitala(are camera ei pe care stie cum sa o foloseasca). cat timp am gatit, a sarit pe o minge cu maner de jur imprejurul camerei! si spre speara, am taiat iar cu foarfeca de scrapebook. camera a sfarsit prin a fi plina de...confetii![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
mi-am adus aminte, ca saptamana trecuta am mai facut panza de paianjan. am luat o farfurie de carton, pe care am taiat-o la capete, cate putin, cam dintr-un centimetru in centimetru. am taiat un fire de lana, sau sintetic mde diferite culori, folosite la impletit cu andrele, si l-am taiat in bucati lungi de vreo 40cm. i-am dat copilului, sa le treaca prin crapaturile de la margine, pe diamtru, dintr-un capat la celalalt, pana a acoperit farfuria de carton cu un fel de net, panza colorata! it was fun![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in afara de faptul ca ne-am jucat in nisip (pe aici incepe vara australiana), am facut palarie de pirat! am facut un coif din ziar, si l-am pus la dispozitia ingerasului sa il decoreze cu tot delul de forme decupate din hartie colorara(inimioare, semiluna, stea, triunghi, patrat, dreptunghi, floare, etc). am facut un lipici de casa, nontoxic, din cornflour: amestecat cu apa, pana am adus amestecul la consistenta unei paste. am adaugat apoi in stropuri, apa clocotita, ai amestecat pana pasta s-a decolorat; asta a fost semn ca pasta-lipiciul este gata! am pus lipici intr-un pahar, cu o pensula de acoarela, la dispozitie, si ingerelul a lipit tot felul de confetii colorate pe coiful de ziar! apoi a purtat pe cap mandra, coiful; toata dupa amiaza s-a plimbat cu trotineta, cu coiful pe cap![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am mai facut rost de o alta reteta de playdough: 2cani faina 1cana sare 2linguri cream of tartar 2 linguri ulei colorant alimetar(daca se doreste colorarea cocai de jucat) amesteca toate ingredientele, adauga 2 cani de apa clocotita, amestecand in timp ce se toarna apa, si se framanta coca in timp ce este calda. se pune esenta (sa miroasa bine) si se imparte coca in portii, in functie de cate culori dorim sa facem. si se pune in coca, colorant alimentar, si esente sa miroasa bine. eu personal nu am pus esente, eptnru ca asa ispitesc ingerelul sa bage in gura coca! dar dupa preferinta! tot astazi am mai invatat un dans: slide-clap (un pas la stanga-bate din palme) slide -clap(un pas la dreapta-bate din palme) stepping forward (pas in fata) stepping back (pas in spate) wave your arms in the air turn around like teddy bear! a fost o dulcica, sa o vad cum se impleticeste in picioruse, incercand sa tina pasul cu mine! am invatat pasul de la tv, si l-am jucat la play grup! it was so much fun!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca de obicei, minunate idei de joaca [flo]. Lipiciul am inteles ca l-ai facut din faina de porumb, simpla? Aici cred ca gasesc doar grisata, dar tot as incerca sa vad ce iese. Interesant si dansul, il exersam azi cand vine de la gradi [:)] [mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008) ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
astazi am sarit la trambulina. am ridicat-o in brate sa atinga cerul, am ridicat-o la bara de catarat; am facut pasul ursului cu piciorusele in cuburi de carton (de diferite marimi). apoi, am desenat o pe cutie de servetele, un autobuz, si l-am masurat cu cubulete (se poate folosi orice); 3 cubulete la latime, 7 pe lumgime, si 3 cubulete (din blocurile de lemn mici, cu care construieste)pe inaltime... cu alte cuvinte, am exersat sus si jos, mic si mare, elementul de comparatie. este primul pas, in procesul de intelegere a dimensiunilor, comparatiei... pana cand va utiliza centimetrii, kg, grade!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am facut construit un puzzle! iata cum am procedat: -am ales un desen in alb negru de colorat (de pe linkul daruit de Lorelai, http://www.coloring-book.info/coloring/ ,de la subiectul carti informat elecronic, am decupat un desen si i-am dat ingerasului sa il coloreze. -am luat un borcanel de lipici, cu o pensula, si i-am dat sa aplice lipiciul pe spatele desenului. -i-am dat un carton alb, de forma dreptunghiulara, sa lipeasca propiul ei desen. -apoi i-am dat o foarfeca, sa taie in forma de cruce, sau triunghiuri, cartonul cu desenul colorat, in patru parti. rezultatul a fost 4 bucati din desenul facut personal, pe care apoi l-a pus in ordinea in care sa refaca iar desenul! pastrez acest puzzle, intr-o punga de platic, in raftul cu alte puzzle! a fost foarte incantata! se poate aplica orice fel de pictura, desen sau chiar si poza! reusrsele sunt inepuizabile! sper ca si alti ingerasi vor avea acelai quality time, alaturi de parinti prin activitatea asta! have fun! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...