Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Medicina Chinezeasca si Infertilitatea


Recommended Posts

Va salut, dragile mele! Dupa o saptamana in care mi-am repetat la nesfarsit ca viata asta e de toata prastia [bang], am revenit la normal. Dar sa va raspund acum la intrebari. Draga Altesa, ca sa nu tot scriu Medicina Traditionala Chinezeasca, am prescurtat MTC. Am cumparat la farmacie Orthomol Fertil Plus (nu-l aveau in stoc, a trebuit sa dam comanda). Ni s-a recomandat ca fiind mai bun decat Profertil, in sensul ca are mai multi compusi (vitamine). Conform instructiunilor e un "aliment dietetic, pentru anumite scopuri medicale" (in acest caz, tulburari de fertilitate masculina). In componenta produsului intra: vitamine (E, C, B6, B12, acid folic), minerale (zinc, seleniu, cupru) + compusi care ajuta la formarea, motricitatea, sistemul de aparare al spermatozoizilor. Exista si o varianta "feminina" a produsului, "Orthomol natal", pentru a asigura necesarul de vitamine si minerale inainte si in timpul sarcinii. In acest sens mai exista aici si "Femibion", care are pretul de 30 euro/portia lunara, in comparatie cu 55,45. Compusii din aceste produse asigura inclusiv echilibrul hormonal, dar cat de mult influenteaza ovulatia nu pot sa-ti spun. Eu cred ca cel mai bine este sa gasesti pe cineva in Romania, care sa poata oferi MTC la modul cel mai serios. Cineva care sa va puna la dispozitie "reteta" corespunzatoare situatiei in care va aflati. Dupa informatiile "sursei" din Hamburg, am "ajuns" din nou la München, la cabinetul prietenului sau, care marturisesc ca ofera tratamente MTC la preturi mai rezonabile decat cele pe care le-am platit noi. Pot da informatiile complete, dar e vorba de un tratament de cca. 2-3 luni. Chiar daca primiti ceaiurile si le fierbeti acasa, pentru diagnoza si acupunctura trebuie sa intalniti terapeutul. Incerc si eu sa caut pe internet, respectiv am ceva cunostinte care ar putea (sper), sa ma ajute sa gasesc un astfel de terapeut in Romania. De promis insa, nu promit nimic. Draga xdidi, multumesc pentru incurajari. Da, exista minuni, insa atunci cand ma rostogolesc in "vale", mi-e mai greu sa cred in ele [:)]. In ceea ce priveste un eventual tratament, in afara de branca ursului si napraznic, altceva nu am luat. Eu am fost diagnosticata cu PCOS, iar in ultima vreme, m-am cam intrebat din ce cauza. In afara de ten gras si acneic, nu mi se potriveste nimic din toata lista simptomelor ce insotesc acest sindrom. Nu sunt nici rotunjoara, dimpotriva as putea sa iau linistita cateva kg in greutate, am facut doua teste hormonale pana acum, care au iesit foarte bine, menstruatia vine regulat, ovulatia are loc la mijlocul ciclului. Oricum, atata timp cat restul este normal, diagnosticul nu ma deranjeaza in mod deosebit. In urma tratamentului urmat de sotul meu, am observat unele schimbari. Dar consider ca e mai bine sa asteptam rezultatul analizei medicale, inainte de a intra in alte detalii [:)]. Pupici [flo].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

1. http://www.acupuncturabucuresti.com/medicina_chinezeasca.html. 2. http://www.paginiaurii.ro/cauta/Medicin%C4%83+tradi%C5%A3ional%C4%83+chinez%C4%83.html 3.http://felicia.a1.ro/articol_1000460/sanatatea_inseamna_echilibru.html Deocamdata am gasit urmatoarele: 1. Cabinet MTC in Bucuresti 2. O lista a persoanelor care ofera astfel de servicii, in diferite localitati din tara. 3. O scurta descriere a MTC, pentru a afla mai multe despre acest mod de a vindeca. Sper sa puteti deschide aceste pagini pentru a va putea informa. Va doresc lectura placuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

enza multumim pentru sfaturi, de dr, Wang am auzit si eu si chiar mi-a fost recomandata de un ginecolog ....insa n-am mai ajuns la ea....am descoperit ca boala mea se refacuse si a trebuit sa ma operez cat mai repede....multumim si bafta la proiect sa fie 2 odata sanatosi si frumosi. va pup pe toate si la II liniute[pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...