Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce facem cu distanta ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dahriana, eu, deocamdata cel putin, nu as renunta nici la el, nici la facultate. De cat timp va cunoasteti? Inteleg ca v-ati vazut o singura data pana acum. As continua asa cum sunteti acum, fiecare in tara lui, pret de cel putin inca sase luni - un an. Intre timp m-as interesa de bursele Erasmus de care spuneai, orice alt fel de burse, si chiar posibilitatea de a face un semestru sau un an de facultate in Italia fara bursa, intretinandu-te singura cu un part-time job, si sa vezi in ce masura ti-ar fi putea fi recunoscut semestrul/anul respectiv in Romania. De asemenea, as cauta sa ma vad mai des cu el, sa mergi si tu la el, sa mai vina si el in Romania. Dupa perioada asta, daca totul e in continuare roz si frumos, as cauta sa impac si facultatea si relatia fie 1) tu te duci in Italia cu bursa sau fara bursa, sa studiezi acolo un semestru/un an, asigurandu-te ca ai oricand posibilitatea sa te intorci apoi la facultatea din Ro daca e cazul si ideal sa-ti fie si recunoscute studiile din Italia [aici cred ca ai avea doar de castigat, indiferent daca relatia merge sau nu pe termen lung, tu ti-ai asigurat spatele si ai invatat si o limba noua ff bine si ai si experienta in alta tara, care iti deschide orizonturile si oricand in viata iti poate fi de folos]; intre timp, in Italia daca lucrurile merg bine cu relatia, te interesezi daca poti sa te transferi de tot acolo si cu studiile, adica italienii sa-ti recunoasca macar partial ce-ai facut pana acum in Ro, iar tu sa continui si sa termini la ei; 2) ramai in Romania pana termini facultatea si faceti amandoi cumva naveta, in sensul ca mergi si tu la el si vine si el la tine astfel incat sa va vedeti macar un weekend o data la doua-trei-maxim patru saptamani (nu stiu unde este el in Italia, dar am vazut cu sunt zboruri multe ieftine cu companii low-cost). Bafta si nu te stresa prea tare acum, mai lasa lucrurile sa si curga de la sine, vezi si el ce e dispus sa faca pentru relatia asta.. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lai , ne cunoastem de 3 luni si jumatate. Nu e mult si de aceea nu vreau sa iau inca o decizie . Nici nu planuiam sa decid atat de repede cum vreau sa fac , pt ca nu este acelasi lucru cu a decide sa mergi la piata. Nu ne-am putea vedea la 3 saptamani , pt ca zborurile spre el nu sunt asa ieftine . Locuieste in Sicilia , iar ca sa ajunga in Ro , face o escala prin Roma. Daca ar fii fost zbor direct ar fii fost mai ieftin . El a venit doar o data in Romania . A fost si prima data cand a vazut Romania. Va revenii in martie , dupa cum am vorbit , desi dupa el ar venii maine , are un serviciu si nu poate pleca oricum vrea el . Iar ca sa vina doar pt un weekend e prea putin , pt ca o zi pierde pe drum cu escala . Eu cred ca o sa merg de Pasti . Mama mea e tot in Italia , doar ca ei 2 locuiesc f departe unul de altul . Eu in Ro nu am pe nimeni...doar facultatea. Pana in vara , cand termin anul 2 , nu vreau sa ma gandesc la nici o schimbare de situatie . Pana atunci vreau sa vad cum decurg lucrurile intre noi si daca vor fii la fel de bune , atunci va trebui sa iau o decizie inainte sa incep anul 3. El e la prima relatie la distanta , ca si mine de altfel si e la fel de confuz . Nici nu vrea sa renunte , dar nici nu stie ce va fii . Nu am discutat inca ce vom face cu noi , pt ca e prea devreme. Dar nu vreau sa fiu luata prin surprindere de viata. ..Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dahriana, e ok ce spui tu, dar eu nu inteleg un lucru: daca e asa de lung, complicat si scump drumul de unde sta el pana unde esti tu in Romania, incat el nu poate veni un weekend la cateva saptamani, cum ai putea tu sa te muti acolo si sa vii saptamanal in Ro pentru laboratoare? (ma refer la varianta spre care inclinai tu) Altfel, faptul ca pe tine nu te leaga nimic de Ro in afara de facultate, iar mama ta e in Italia, pt. mine ar fi o motivatie in plus sa explorez varianta de a ma transfera total cu studiile acolo, chiar luand in calcul riscul ca relatia ar putea totusi sa nu mearga pana la urma. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as continua relatia . Pe sotul meu tot pe net l-am cunoscut; bine, nu ne desparteau 2000 de km ci doar 280 dar ne vedeam la o luna, o luna jumatate ( eu cu facultatea , el cu serviciul ). 4 ani a durat toata distractia asta cu relatia la distanta, acum suntem casatoriti si avem si un bebe ... deci ... se poate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lai , scump in conditiile in care eu continui sa platesc in Ro o chirie de 250 euro si sa mai merg si la el ... Daca as locui acolo , as lasa apartamentul inchiriat si banii de chirie i-as da pe drum. Iar referitor la timp...As face sacrificiul asta , sa pierd saptamanal ore prin aeroport , atata timp cat sunt motivata. ..Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Dahri! Pana vei lua o decizie mai lasa sa treaca timpul ca sa vezi cum va merge. Imediat vine si vara si atunci poate poti veni la el in Italia si sa stati impreuna mai mult ca sa vedeti cum va intelegeti. Eu cu sotul ne-am cunoscut pe net. El in Italia, eu in Romania. Amandoi suntem romani. 2 ani de zile am facut naveta Italia-Romania, cand el, cand eu. Avantajul ca aveam zboruri cat de cat ok. Si la noi era oboseala. Ne vedeam vineri seara pana duminica dimineata. Istoviti amandoi apoi la munca, dar nu ne-am lasat[pk]. Ne vedeam la fiecare 2 sau 3 saptamani, mai mult de 3 saptamani nu am rezistat sa stam despartiti[:D]. Chiar si putinul acela care stateam impreuna conta enorm. In rest, toata seara pe net, povesteam tot ce am facut. Acum suntem casatoriti si avem o dulceata de baiat[olala]. Daca esti la stat si fara taxa eu zic sa stai sa termini facultatea, na, parerea mea. Pt ca orice s-ar intampla sa ai ceva in spate, sa te poti descurca si singura. Nu stiu cum e cu inghetatul anului la stat. Daca merge, incearca si varianta asta si apoi, daca stati mai mult timp impreuna poti lua o decizie in cunostinta de cauza. Oricum timpul ce va trece te va juta sa iei o decizie. [pup] ____________________________ [mamica][url="http://lb1f.lilypie.com/3YQ6p2.png/img"] printisorului Alessandro[/url] [copil]
[url="http://casting.kiabi.com/etape2_it.html#etape2/vote,37597"] UN VOT, VA RUGAM![/url] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa inghet anul , din cauza ca , fac o facultate de 6 ani , pe care am inceput-o cu 3 ani mai tarziu decat ar fii trebuit in mod normal. O termin la 27 ani , acum . Nu vreau sa aman si sa o termin la 30 .... Din pacate Sicilia-Tm nu are legaturi directe. Daca stiti - spuneti-mi si mie. [:D] ..Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dahriana : nu te supara dar eu cred ca in adancul sufletului tau tu deja te-ai hotarat si vrei sa renunti la relatia voastra ; la orice raspuns si sugestie venita din partea unei fete gasesti o scuza, nici una nu e in totalitate buna ! Totul ti se pare prea complicat, greu sau obositor . Mai bine las-o balta , cu asemenea vointa nu ajungeti nicaieri , doar va complicati viata ! R_ocsy , mami de [copil] Ana Sofia ( 19.05.2010 ) "Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic atunci sa continui cu facultatea. Relatia va dura, daca voi va doriti asta si daca va intelegeti. Poate reusesti sa faci tu naveta din Italia, doar pt facultate. Noi ne-am casatorit dupa nici un an si inca un an si ceva am facut naveta, casatoriti fiind[:D], eram soti de week-end, si alea la 2-3 saptamani[:D]. ____________________________ [mamica][url="http://lb1f.lilypie.com/3YQ6p2.png/img"] printisorului Alessandro[/url] [copil]
[url="http://casting.kiabi.com/etape2_it.html#etape2/vote,37597"] UN VOT, VA RUGAM![/url] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...