Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce facem cu distanta ?


Recommended Posts

Corina , eu una de cand am inceput sa vorbesc cu el , dinainte chiar sa il cunosc , nu m-am mai intalnit cu nici un alt barbat . Si am avut atatea ocazii ... El , mi-a spus ca din august nu a mai avut activitate sexuala . L-am crezut si nu prea.. nu mi-am batut capul f mult atunci . In momentul in care ne-am cunoscut si el a plecat , am stabilit clar sa NU ne inselam si daca cumva ne va placea o alta persoana sa fim sinceri si sa recunoastem ! Asta exlude relatii sexuale cu alte persoane . Dar socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ intotdeauna . Eu una , nici nu trebuie sa ma fortez sa nu-l insel , pt ca pur si simplu nu-mi doresc alt barbat. El ...sper ca , cel putin ..se forteaza sa nu o faca. ..Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Dahriana
Nu cred ca a dormit acasa [:D] Vorba unui coleg : " Cum sa-ti dea mesaj ca a ajuns acasa , daca de fapt nu a ajun acasa?! " . O fii avut omu` o noapte mai sexoasa si de aia si`o inchis telefoanele fara " credit " pe ele , inclusiv alea pe abonament [:D] ..Dahri...
Daca avea o noapte mai sexoasa nu trebuia sa te bage pe tine la banuieli, inainte sa mearga cu domnisoara sa se sexeze iti trimitea un mesaj "Amore, am ajuns acasa!" si apoi se sexa frumusel ca doar el e in Italia tu in Romania. Haideti mai nu mai fiti copii! Eu am avut o relatie de doi ani la distanta cu sotul meu. Nu ne dadeam zi de zi raportul cand plecam ,de unde venim, unde ne ducem. Eu ieseam mult pe atunci si probabil la fel si el, sincer nu ma interesa. Cand vorbeam la telefon (si aici trebuie sa specific ca al meu sot e anti tehnologie, cand l-am cunoscut eu n-avea mobil, si-a mobil pt mine, n-avea internet acasa, n-avea cablu[:D]) de doua ori pe sapt, sau ne trimiteam emailuri ne povesteam si ce am facut, dar nu in detaliu, adica nu ma apucam sa-i zic eu ca am un cloeg care ma place, si nici el nu-mi zicea daca il place vreuna. Noi am refuzat din start jocul geloziei pentru ca stiam clar ca asta nu face casa buna cu relatia la distanta. Am discutat deschis de la inceput ce vrem unul de la altul, daca e o relatie exclusiva, incluzand si fidelitate, sau doar ne vedem la cateva luni dar nu e nimic serios. E baiat inteligent? Daca da iti zic eu cum a stat treaba aseara: a reusit sa te faca geloasa. Adica a simtit el gelozie ca pleci in oras si s-a gandit cum ar putea sa te faca si el geloasa. Asa ca si-a inchis telefonul iar tu ai devenit geloasa. Eu nu cred ca asta e drumul pe care ar trebui sa mergeti. Fara incerdere nu faci nimic in relatiile la distanta. N-ai cum. Ori ai incredere ori n-ai. Cat despre viitor e prea devreme sa te gandesti, continua facultatea, lasa-l pe el sa vina in intampinarea ta. Mie cel mai greu mi-a fost sa inot impotriva curentului. Il iubeam ca nebuna (si inca simt la fel) insa toate prietenele mele credeau ca sunt cu capul sa consider o astfel de relatie ca fiind serioasa. Si cel mai greu, ca tot vorbeam de neincredere, a fost ca in tot acest timp am avut un coleg care ma curta asiduu, iar prietena mea ma sfatuia mereu sa nu mai visez cai verzi pe pereti, suflete pereche bla bla, ci sa iau ce e la indemana si palpabil (adica colegu'). Am rezistat eroic, desi am avut o seara cand am iesit in oras si colegul da-i cu curtea, ma simteam nesigura, am trimis un mesaj iubirii mele, nu mi-a raspuns (suna familiar?[:D]) si era cat pe ce sa "imi bag mintile in cap" (cum ma sfatuia prietena mea) si sa ma combin cu colegu' ca el era la indemana, era mereu acolo pe cand iubitul meu de peste mari si tari nu imi raspundea nici la mesaje. Noroc ca m-am gandit de doua ori. Relatiile la distanta sunt greu de sustinut, greu de intretinut, e mai simplu sa "give up", insa daca simti ca ti-e suflet pereche continua, posibil sa fie asa. La noi a fost.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu-mi vine sa cred ce usor i se spune unei persoane sa-si joace viitorul la Lotto...[bang]. Cum adica sa renunte la facultate si sa mearga la el , asa tam -nesam , fara sa stie mare lucru despre el ,dupa daor 3 luni de vorbit pe net ? mi se pare de-a dreptul pueril. Si-api ne minunam de cate cazuri sunt in care femeile sunt umilite,jignite , tratate cu superioritate ,desconsiderate sau chiar mai rau. Eu nu zic ca ar trebui sa li se strepezeasca dintii cand ne vad , dar parca nici chiar sa dai dovada de atata disponibilitate , sa te arunci cu capul inainte , nu mi se pare ok. Eu cred ca femeia ar trebui sa fie putin mai reticenta, mai misterioasa , macar sa se prefaca ca-i greu de cucerit... Oi fi eu mai pragmatica, dar pe mine faza asta cu sufletul pereche ma cam lasa rece , si spun asta fara a avea vreo ceva pesonal cu careva.Insa la cat mi-a fost dat sa vad , sa aud si sa citesc am devenit un fel de Toma necredinciosu... Dahriana, eu solutia pe care-ai ales-o tu o vad ca fiind cea mai buna . Adica , sa astepti. Sa lasi timpul sa treaca , si incet incet te vei convinge singura daca merita sa investesti in aceasta relatie sau nu . Pe mine personal m-ar fi deranjat sa aflu ca prietenul meu ( pentru care-mi fac atatea vise si probleme [:D]) nu i-a spus mamei lui , cu care inca locuieste, de mine. Asta mi-ar ridica cateva semne de intrebare: ori stie cu cine sta in casa si nu vrea sa starneasca discutii aprinse pentru o relatie despre care nu stie inca incotro merge, ori nu-si face nici el prea mari sperante pentru aceasta relatie incat sa merite sa-i spuna mamei ,ori ... ori... Cat despre faza cu iesitul ... hai sa fim seriosi. Putea f bine Darianha sa nu-i spuna , sau sa-i spuna ca s-a intors devreme si s-a culcat ca era obosita...auzi , sa fii gelos ca prietena studenta( cu care te-ai intalnit o data in trei luni de relatie) aflata la 2000 de km distanta iese cu colegii sa se distreze...[bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dahriana, eu as mai investiga, as incerca sa-l cunosc mai bine; daca mama ta lucreaza in Italia, n-ai putea pleca intr-o excursie acolo, sa-l cunosti si pe el in mediul lui, familia, prietenii, etc? stiu ca nu poti caracteriza toti italienii dupa o experienta, dar eu am trait una foarte nasoala (nu direct de fapt, dar amica mea a incasat-o rau) tot studenta eram, ea lucra, am cunoscut doi italieni (prieteni, vindeau masini prin Romania dupa revolutie); eu am ranuntat la legatura pentru ca nu aveam de gind sa plec cu el, ea a continuat cu a ei, la inceput a fost ca-n povestile frumoase: ei aratosi, bruneti, focosi, cu buzunare pline si cu luna de pe cer gata s-o coboare pentru noi; dupa vreun an ei s-au casatorit, au plecat (am racit relatiile datorita faptului ca eu nu m-am avintat in vacantele prin Europa unde ne invitau ei), dupa inca unul ea s-a intors, a scapat cum a putut, el era de o gelozie crincena, o tinea la mama lui acasa, o supraveghea toata familia lui cind el lipsea, si minca bataie pentru orice; nu a avut voie nici job, nici sa vorbeasca cu nimeni, etc; nu spun ca toti italienii sunt asa in nici un caz, dar dupa experienta cu Stephano, eu m-am lecuit pe viata.... Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o relatie "la distanta" si a durat aproape 3 ani. Iar apoi ne-am casatorit. Acum 7 ani si ceva. Si merge bine. In acei 3 ani ne vedeam cam la 2 luni (efort mare financiar de ambele parti, drumuri la Bucuresti pentru viza ca pe atunci inca aveam nevoie de asa ceva), nu a fost usor dar a meritat. Dahriana, eu in locul tau cam asa as face: mi-as vedea de facultate si as lasa relatia sa-si urmeze cursul. Vorbiti cat de des puteti (la telefon, pe internet), va vedeti cat de des puteti, puteti sa invatati fiecare limba celuilalt, tu poti sa-ti petreci vacantele la el (ii vei cunoas atunci si familia, va veti cunoaste unul pe celalalt mai bine), el poate veni in concediu la tine, deci e posibil sa va vedeti o data la 1-2-3 luni, si veti vedea cat de serioase vor fi (sau nu) lucrurile. Tu iti vezi de scoala, de viata studenteasca (astia sunt niste ani unici, merita sa te bucuri din plin de ei), el isi vede de servici, de ale lui, va bucurati enorm de clipele petrecute impreuna si apoi faceti planuri pentru urmatoarea intalnire. "Take it as it comes". Cu increderea... daca nu puteti sa aveti incredere unul in celalalt nu prea va merge bine. Nu uita ca cine e sa insele, te inseala cu tine de mana, nu trebuie sa fie la distanta de n kilometri. Nu il supune la nici un fel de teste, lasa lucrurile sa decurga de la sine. Oricum, va cunoasteti abia de 3 luni, luati-o catinel (nu-l speria pe om cu intrebari, planuri etc, e inca devreme,). Daca va fi sa fie, o sa fie. Daca nu, macar ai trait o poveste frumoasa de dragoste pe care nu o sa o regreti niciodata. [pup][pup] Dark Bendis & Hogmanay Baby (31.12.2008) [cavaler] "I dream of wolves. With them I run." "Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor , m-am mentinut pe pozitii pana acum seara . Acum seara am intrat pe net si el disperat a dat video call sa vorbim . Ahahaa. A zis ca s-a gandit el ca treaba e gri dupa ce a vazut azi de dimineata ca nu i-am raspuns la nici un mesaj. Scuza a fost ca , vezi doamne , el a ajuns la 2 acasa , inaintea mea , si cum nu i-am trimis nici un mesaj pana atunci s-a gandit ca eu ajung mai tarziu si o sa-i dau tel sau mesaj , iar el cum nu avea credit sa-mi raspunda la mesaj si cum , daca il sunam la 5 dimineata ii trezeam pe toti din casa , a inchis tel si nu s-a gandit sa intre pe net sa-mi lase un offline ca era f obosit si s-a pus sa doarma cu gandul ca vorbim a doua zi . Acu , cat am crezut sau nu , cert este ca , dupa ce imi punea ba un tel , ba altu , la webcam , sa-mi explice cum functioneaza , m-a bufnit rasu . Intrebarea lui a fost : " Daca chiar eram cu alta , nu mai bine puneam tel pe silent sau iti ziceam ca dorm deja si tu stateai linistita?!" Cert e ca ne-am impacat . Dar eu cam stau cu frica si el cu gandu sa nu o faca iar de oaie. M-a rugat sa-l iert , ca recunoaste ca a facut-o de cacao , dar ca nu s-a gandit ca o sa ma supar atat de tare. Puteam sa mai zic ceva?! Poate sa-mi demonstreze ca are dreptate ?! Pot sa-i demonstrez ca minte ?! Nu-mi ramane decat sa trec cu vederea incidentul , care nu a fost mare lucru , si sa incerc sa continui la fel ca si pana acum . ..Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana Stroe , eu nu l-am ales ca are bani , situatie , ca-i strain , etc . Nici macar nu stiu ce masina are !!! Nu l-am intrebat niciodata. Nu am potrivit lucrurile cu el , s-au nimerit . Nici nu mi-am propus vreodata sa fie unul din afara ! Nu cred ca toti italienii sunt la fel , cum nici romancele nu sunt toate curve. As putea pleca la mama in vacanta , de Pasti o sa merg , dar o sa pot sta doar o saptamana, iar mama de el locuiesc la f mare distanta . Si nu ma pot duce la mama , dar sa plec sa stau doar la el . Trebuie sa stau si cu ea , pt ca o vad o data in an . ..Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Avem o incredere oarba unul in altul desi suntem la atatia km si practic nu stim ce face celalalt." Asta e din prima poastare. HMMMMMMMMM, ok, daca zici tu.... apoi ajungi la faze din astea. ce mi-a atras mie atentia e ca a inchis telefonul sa nu suni la 5 dimineata ca ii trezeai pe toti din casa..... Care toti? ca ziceai ca nu sta cu mama lui. Am retinut ca are 26 de ani si afacerea lui. E imposibil sa nu te fi gandit ca macar e pe picioarele lui si asta e un plus. Nu e o nenorocire sa vrei un barbat capabil financiar, chiar daca asta nu e criteriul principal pentru care l-ai acceptat in viata ta. Am mai priceput ca-l cunosti de 3 luni. Nu crezi ca e cam devreme sa te muti la el? Io zic ca daca vrei mai intai e bine sa te duci in vizite de cateva zile. Ai ocazia sa vezi cum se comporta pe terenul sau. Poate sa iti rezerve surprize. Mare grija. Asa aveti ocazia sa faceti si sex sa vedeti daca va potrivit atat de mult pe cat pare. Facultatea e sfanta. Viata ai timp sa ti-o traiesti si dupa sau fara graba si acum cu acest baiat, iar daca e suflet pereche cum zici tu va avea destula rabdare, daca nu, atunci insemna ca ti s-a parut doar tie ca e suflet pereche. Nu te mai arunca as inainte in relatii. orice relatie e frumoasa la inceput, mai ai randare sa se mai aseze treburile, sa afli mai multe despre el. Daca e sa fie bataus si viitorul sa-ti rezerve sa vrea sa te bata, doar nu te bate de la prima intalnire sau nu iti spune pe net asta. Ai rabdare sa-l cunosti mai bine si dupa aia cai verzi pe pereti. Poate e zgarcit si te va tine in saracie. Poate ti-a aruncat asa sa te vada daca te agiti idea sa vi sa locuiesti la el sa vada cat de cu capul pe umeri esti.... stai calma. Siguranta ta depinde de tine si numai de tine. Ce atata incredere in straini? Nu sti nimik despre el. Stai intai sa-i cunosti familia, sa-i vezi prietenii sa vezi ce hram poarta, daca e un tip responsabil si respactat si dupa aia sa ai idei din astea cu mutat impreuna. Asa ce faci te muti cu el, renunti la tot ce insemni tu in acest moment si dupa aia te trezesti ca descoperi o javra de om cu zambet de print charming? Revino-ti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...