Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (207)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Simonna
Mesdames, cine-a fost in Dominicana, bagati-ma-n-seama un picut: Citesc reviews (drept ca 4 stele, ca a cincea se intoarce cind m-oi duce la job) si toata lumea mentioneaza ca in weekend localnicii au voie in hotel, la bar, la plaja etc. E practica curenta chestia asta in Dominicana? E al 4lea hotel la care gasesc asta. Sarmina' Simonna http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Nicidecum, never heard of desi eu una i-as prefera altor natii[bang]. Stelele ele insele sint inselatoare, eu am fost la citeva 5 stele care erau cu mult mai jos decit altele cotate la 4 stele, citeste reviews la greu. Eu intrasem sa vad daca a nascut Doloress[pup]. mqqm, cum se simte pepitul? Furtul nickului este cireasa de pe tort dar link dat la blogul tau tine deja de nenea doctoru' if you know what I mean... nelia, ma bucur ca ai rezolvat cu Agata. Sincer vorbind nu stiu cum gasesti timp sa faci atitea activitati, ziua ta are mai mult de 24 de ore? Vorba cuiva care zicea ca ii da cu virgula, pai eu sint deja la a treia zecimala in cautarea timpului liber. Si imi e somn tot timpul. Ah, sa nu uit, si la mamografii e lista de asteptare?[bang] De ce nu se pot face daca alaptezi, sa nu mor proasta? pitilache, port numai cerceii de la tine[pk] F. frumos filmul "the king's speach". Oscar scrie pe el. Da sa nu furtuna de zapada peste noi? Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Doloress, mai esti acasa? Ai ajuns si la termen! Dar pastilute, tratament mai iei? Da, Doloress, DanaP, merg la sala dimineata cand pot, dar nu mai mult de 3 ori pe saptamana. Ajunge! Si de ex inainte de predat sau sustinut proiecte, lucrari, etc nu merg. As vrea eu sa aiba ziua macar 36 ore [:)] DanaP, cum merg copiii tai la scoala, iau autobusul? E destul de departe, nu? Si inca o intrebare: mai mananca lunch-ul de acasa sau isi iau din aria de restauration a colegiului? Ce copiii buni aveti! De fapt sunt cum ati fost si voi [flo] Pe mine m-a terifiat povestea Ankai de pe pagina 11. Am citi aseara destul de tarziu si am visat urat. 400000 de caini in capitala [bang][bang] Eu imi amintesc de o colega in Regie care a stat intr-un copac cateva ore din cauza cainilor, dar noroc ca a fost inspirata sa urce in copac. Erau multi studenti muscati de caini vagabonzi. Pe alta prietena de-a noastra au inconjurat-o intr-o dupa amiaza vreo 40 de caini langa o gura de metrou, Eroilor daca nu ma insel, nu prea era lume si a ramas marcata fata, ne povestea despre problema ei cu cainii si 2 ani dupa intamplare. Eu chiar ii gasesc periculosi si am o oarecare fobie vis-a vis de cateii muscatori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mimitete, din cite stiu eu, nici un timp dupa ce nu mai alaptezi nu poti face mamografie. Nu stiu alt impediment decit ca, din cauza pungilor cu lapte, nu se poate vedea exact care este problema. Nici mie nu mi-ai dat nici ecografie, nici mamografie dupa mastita respectiva. Ar fi trebuit sa ma duc cam dupa vreo 6 luni dupa ce am incetat alaptatul, dar nu m-am dus, abia acum i-a venit rindul. Am RV-uri peste tot, pina la sfirsitul lunii probabil ca voi sti ce am... daca nu iese nimic, mergem mai departe. Desi la ce povesti am citit eu pe net despre migrene legate de hormoni... si saracele femei sint sanatoase tun, nu le-au gasit nimic in neregula in organism, mi-a intrat asa un cui ca nici la mine nu se va elucida problema. Dar tot trebuia sa vad densitatea osoasa, coloana, analize la singe, la rinichi, sint bune nu numai ca sa vad ce am la cap.[:D] Tot tu, ca ai scris despre Agata, s-a rezolvat acum si mai bine, ca a luat Octav bilete pentru Romania. Dar i-a spus ca al ei e cu semnul intrebarii (ea nu stie ca nu se poate), depinde de cum incheie anul scolar. Eu nu am fost de acord sa-i spuna asa ceva, asta e santaj, nu responsabilizare, dar cind am vazut aseara cum s-a dus si a facut tot singurica si... bine! - am zis ca poate ca nu e chiar rau. Cu activitatile... pai, eu n-am alta ocupatie, asta e job-ul meu si e la timp plin.[pup] Vor pleca in vacanta de pe 15 iunie pina pe 25 august. Mai mult nu spun, ca am un nod mare in stomac, aseara le-am tot povestit cum va fi, i-am aratat pozele din vara trecuta lui Lisandru... mie imi vine de pe acum sa ma dau cu capul de pereti. Sper sa fie totul in regula si sa-i vad inapoi sanatosi! Si sa ma gaseasca si ei pe mine la fel... ca tot m-am inscris la stagiu (pentru interviuri, ca si aia cer experienta si pentru stagiu [bang]) la psihiatrie.[:)] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui DanaMario
Simonna hotelul este in Punta Cana Uite asta http://www.grandparadisebavaro.com/ Aer conditionat da era in camera si estaurant Cind am ajuns in camera nu fuctiona aerul conditionat dar l-au reparat imediat. Eu la alte hoteluri de 4 stele nu am fost dar la asta sigur nu erau si chiar linga hotelul asta este altul care are water park pentru copii si poti merge nu-ti zice nimeni nimic. In Puerto Plata mie personal nu mi-a placut deloc deloc (nu mai merg acolo niciodata) am fost la Iberostar (5 stele) Nimic de reprosat resortului dar nu mi-a placut plaja, apa , palmieri.
Buna Dana, Cam care sunt preturile in Dominicana la GrandParadiso? Eu nu vreau sa depasesc 2000-2500$ pentru noi toti, adica eu, sotul si cei 2 copii. Crezi ca reusesc sa gasesc ceva, sau singurul loc unde as putea sa merg si stau in buget e Cuba? Merci de info. Cristina - mama lui Alexander si Kaitlyn
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nelia, Am si eu o intrebare. Am inteles ca fetita ta face patinaj. Tu ai o antrenoare privata?Cam cat te costa pe tine chestia asta cu patinajul, ca as vrea si eu s-o fac pe fii-mea patinatoare. Am dat-o deja la kidskate, dar e o data pe saptamana si stiu ca nu e de ajuns. Eu am facut patinaj in Romania si stiu ca ma duceam in fiecare zi, dar pe ai mei nu-i costa nimic[pk]. Fii-miu face hockey si ma seaca de bani, asa ca sunt curioasa cam cat m-ar costa patinajul. Merci mult,[flo] Cristina - mama lui Alexander si Kaitlyn
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, ea face in privat, dar a inceput la grup si acolo plateam doar gheata pe tot anul, vreo 300 de dolari max., depine de club. Daca stie deja sa patineze cit de cit, atunci poti sa te duci la clubul care e aproape de voi si sa spui ca vrei un antrenor privat. Pretul pe ora depinde mult de profesor, cit de 'consacrat' este sa spun asa, dar e undeva intre 25 si 60. A noastra ia 30. La inceput facea cite jumatate de ora si restul se antrea singura (platesti gheata pe sesiunea respectiva si pe numarul de ore cit vrei/poate sa lucreze). Apoi, face un sfert de ora cu profesoara, ii mai arata ceva si in rest lucreaza singura vreo doua ore, daca greseste, ii mai arata pe parcurs. Pe linga asta, e bine sa faca gimnastica acasa sau la club daca au ora de antrenament(au nevoie de exercitii de flexibilitate) si balet sau dans - unele cluburi au ele ore speciale pentru asta, cu coregrafi si antrenori adusi de cel de patinaj si lucreaza in echipa cu copilul. La noi au venit, au plecat, nu au gasit pe cineva care sa se tina de copii... pina la urma face Octav cu ea acasa si i-am luat eu dans in alta parte. Daca a ajuns la un nivel bun, are nevoie de coregraf si pe gheata, dar noi nu am ajuns acolo... Sa-ti fac un calcul aproximativ, depinde de club/profesor/copil/nivel etc.: - gheata - in jur de 250 pe an. - patine bune - in jur de 400$ (eu le iau de la club, de la alte fetite, practic toate fetele de acolo schimba patinele bune, are grija directoarea clubului sa fie toata lumea bine incaltata; noi nu mi-as permite sa cumpar, e foarte important sa aiba patine bune in picioare) - rochie - 150-300 (a Agatei a fost 150, dar au alte fetite niste rochii!!![olala] Si pentru ca nu a trecut la alt nivel, o are tot pe cea de anul trecut si muzica la fel, si aia costa 25-30 parca.) - competitiile costa si ele, cam 40$ una, sint 4 pe an la nivelul Agatei. - profesoara - cam 150-200 pe luna, dar daca ar fi sa faca serios, m-ar costa muuult mai mult. Noi facem acum aprox. 4 ore pe saptamina, sint fetite care se antreneaza de la 10 ore in sus, cu 60 pe ora. Ce vreau sa spun este ca e un sport foarte costisitor si rezultatele sint pe masura banilor investiti (Agata a avut si ea o perioada in care a facut mai mult, s-a vazut imediat, atunci a si luat doua medalii). - coregrafie/dans si gimnastica daca mai face - si aici costa tot cam 25-40 pe ora, depinde de cei cu care face. - deplasare, sa o duci cind e nevoie, apoi la competitii, mincare, ceai cald, stat si incurajat in frig pe margine, flori si maimutoi dupa ce termina, ca stimulent... astea nu se mai pun, nu? Ca sintem mame! Nu am adunat niciodata sa vad cit dam pe patinaj, fac cec cind se aduna... si nici nu vreau sa adun.[:D] Agata este asistenta la cei mici si a avut o bursa anul asta, macar si-a platit gheata si competitiile. Dar daca ii place copilei, e un sport atit de frumos si de stimulant! Isi face prietene, se si distreaza, ca trec acolo, impreuna, prin toate. Acum eu nu mai intru cu ea (ah, am uitat! - parul! Apoi machiajul, sclipici pe par - aici eu am avut o conditie de pus, stiu ca asa se obisnuieste, dar a mea nu are voie decit minimul posibil, fetitele arata bine oricun, dar sint fete care au coafeze si le machiazaaaa!), o las sa o aranjeze cine se ocupa de ele, eu o duc, o las si de obicei ma duc singura daca pot, imi iau o cafea si privesc fetele. Si baietii! Sint mai putini, dar sint atit de frumusei! Mie mi-ar placea sa faca Lisandru, dar ar dori, l-as da mai degraba la patinaj artistic decit pe la altele... E sportul meu preferat de cind eram mica![olala] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand va citesc discutiile despre soare si mare, imi vine si mie asa sa-mi fac bagajele si sa plec!! Cristip cred ca la bugetul ala doar Cuba intra. Cel putin la ce m-am uitat si eu in ultimile zile doar asta am vazut si poate o Bermuda fara mancare [:D] ceea ce nu e cazul, banuiesc... Daca gasesti altceva, zi-mi si mie ca si la noi este cam acelasi buget cu acelasi nr. de persoane! [pup]
Citat:
citat din mesajul lui mimitete pitilache, port numai cerceii de la tine[pk]
mimitete ma bucur! [pup] wow nelia ce de costuri! Si Tudorei ii place, ca de ea nu ai scris? Adevarul este ca orice sport practicat mai ales pentru competitie implica costuri si implicare mare si din partea parintilor.
Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, Simona-in RD,plaja cea mai faina este cea din Punta Cana, si La Semana-aceasta este o insula insa, tb sa mai adaugi niste transport in plus si eu una nu ti-as recomanda sa mergi acolo cu bebe caci e mai mult pt couples/honeymoon si nu sunt nici cheap. In PC-Catalonia este super ok, plaja,bufet,cazare, hamac la umbra-adorm cei mici repede,etc-dc ai noroc poti gasi sub 1000cad/pers si sfatul meu cand suni este sa te asiguri ca nu platesti un cent pt bebe sub 2 ani. Cristi-ce varsta au copiii, ca tarifele la avion sunt pe varste,pina la 5-6 ani se plateste 75% si ar treb sa gasesti clar un resort unde kids stau free-dar cu siguranta nu ai cum sa te incadrezi 4 pers la 2500, ca stiu ca din MTL biletele sunt mai scumpe decat in Tor-doar dc prinzi un last minute deal-si acela pt Cuba,Cayo Coco,nu VARADERO-pt mine este singurul care se merita. Nelia-eu sunt uimita iarasi cat de ieftine sunt preturile la patinaj la voi-mai ales ce putin platesti gheata,doar $300 pe an-restul sunt similare,dar 1h/privat incepe clar de la 35 cel putin, eu aici ma refer la patinajul de performanta. SI mie imi place patinajul mult, dar ma bucur ca Emma nu l-a ales, si stiu si de ce, deocamdata devine experta la ski, sa vedem dc o sa vrea tenis- eu pe acesta il consider super fain pt copiii si mai putin riscant, dar nu este ieftin deloc-$60/hr. Bafta Agatei si relax cu RO-o sa fie bine, si eu sper sa o trimit pe Emma -dar de data asta nu as lasa-o mai mult de 1 luna jumate. Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nasuc
Buna fetelor! va mai amintiti patania mea cu Ariel-ul? Ei bine, acum sunt in D si i-as trimite unei prietene de-a mele, canadianca, o cutie cu Ariel (ca atata i l-am tot laudat), insa prin posta normala m-ar costa cat nu face. Stiti cumva vreo companie de transport, ceva, cu care as putea sa trimit? Va [pup] si va citesc cu drag [flo]
Din pacate nu am o solutie, poate doar niste sugestii [flo] Probabil cel mai ieftin ar fi daca ar veni cineva din D. in Can... Daca nu ai incercat deja, uite ce mi-a gasit google [url="http://www.globalpacknship.com/quotes"]aici[/url] si [url="http://www.spedition-elsen.de/"]aici[/url]. Sau poate is cumpara singura de pe [url="http://cgi.ebay.ca/Ariel-Excel-Bio-Laundry-Detergent-Gel-18-Wash-uk-/380311949293?pt=UK_HomeGarden_CLV_Cleaning_CA&hash=item588c5bcfed"]ebay[/url]! Succes!
Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna intrebarea cu vacanta in Sud la asa buget !! Noi numai in Cuba am gasit dar in jur de 3000cad. Si suntem cam in aceeasi formatie. Dar noi am cautat si in preajma vacantelor scolare, a zilelor pedagogice. Nu stiu daca cunoasteti: http://www.monarc.ca/commentaires-hotels/ E cu impresii de calatorie de aici de la noi din Ca[:D] Cristina, mama lui Victor si a Ancai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...