Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu dragoste din Iasi (89)


Recommended Posts

Salutaree!!! Ce-mi place cand santeti vorbarete!! Lacramioara,multa sanatate printesei!Eu as renunta la metroclopramid,incearca cu apa fiarta si racita(sau plata) cate o lingurita din jumate in jumate de ora ,ceva hidrasec. "Greata si varsaturile pot fi asociate cu infectii sau paraziti intestinali,probleme la urechea interna,consum excesiv de mancare ,supraincarcarea ficatului,stres. Unul din cele mai bune remedii pentru greata este ghimbirul.Bauturi preparate cu alte condimente cum ar fi : scortisoara,coriandru,chimionul si cardamomul,ceaiuri din menta,fenicul,marar pot fi folositoare deoarece nu numai ca linistesc stomacul ci contin si uleiuri volatile si au si o puternica actiune antimicrobiana. Ceai calmant stomacal: 3 betisoare de scortisoara si 1 lingurita cardamom macinat se macina bine,iar o lingurita din amestec se foloseste la o cana de 250 si se bea incat cate o gurita.-cardamomul si scortisoara favorizeaza miscarileperistaltice descendente din tubul digestiv si ajuta la calmarea stomacului." Limonada de ghimbir:o bucatica de radacina de ghimbir proaspata,cam cat degetul mare ,se rade fin,se amesteca cu sucul de la doua trei lamai,zahar(sau miere) dupa gust si 1.5/2l apa.Se amesteca bine,dupa jumatate de ora se strecoara si se consuma. Am citat din "Bauturi vindecatoare" de Anne mc Intyre Catalina a avut si ea un episod de acest gen,cu voma noaptea si putina dimineata,iar dr n-a stiut ce sa zica ,in afara de facut analize,.Concluzia dumneaiei a fost ca e ...din cauza scolii,adica a stresului psihic,caci a mai avut copii care au facut asa ceva la inceputul scolii. N-am vrut s-o contrazic insa nu avea cum sa fie asa ceva. Mai degraba ceva ce "gustase" de la colega de banca(salam) si noi nu mancam. Acum s-a invatat minte,nu mai mananca de la colegi,ii dau eu suficient sa dea ea la toti colegii..:)ceea ce a declansat un obicei si anume,in pauza de masa se strang toti langa ea sa vada ce bunatati mai scoate din tolba.:) Saptamana asta i-am dezamagit(cred) caci a mers toata saptamana cu sandvis cu cascaval din "coada de lopata" adica bagheta neagra. Gabi,fa-i lui Otto salata de morcov,fin ras cu putin ulei de masline sau susan,si un strop de otet. Sau suc si prajitura cu morcov. Afine nu stiu daca mai gasesti insa este sirop la plafar. Oricum e destul de mult cat i-a crescut(cred ca am retinut bine doua dioptrii?)Vezi ca si efortul fizic ajuta la cresterea miopiei,si statul la monitor .. "Lipsa vit A din org se remediaza prin consumul zilnic a trei morcovi .Betacarotenul se mai gaseste si in fructele si legumele de cuoloare galbena si portocalie(caise ,mango,ardei,dovleac) si verde (spanac si creson) Alte alimente ce ajuta sanatatii ochilor: avocado si nuci(vit E),peste gras,ulei de in,(omega 3),portocale,lamai,mure,coacaze negre(vit C),ceaiul ,ceapa si vinul rosu(quercetina),drojdia de bere,alune,seminte,faina integrala de grau(B2),afine,merisor,citrice,vegetale cu frunze verzi si ardei rosii(bioflavonoide si vit C care ajuta la mentinerea unei circulatii eficiente spre si dinspre oci,la intarirea capilarelor,incetinirea procesului de deteriorare a vederii,la intarirea sist imunitar si inhiba o serie de infectii ce provoaca aparitia afectiunilor precum urcioarele si conjuctivitele"-citat din aceeasi cartiocica..:) V-am innebunit cu citatele mele,sper sa va fie de folos! Carmen,ce perlute frumoase scoate Alex..Ia pune mana de le noteaza undeva ,sa i le citesti cand va avea el copii..:)) Va las ca m-am intins cat o zi de post si am bagaje de facut si acusi vin si scolarii la masa si mai am si ceva de calcat...uf..tare nu-mi place sa calc.. Va doresc o zi buna! Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am uitat.. Loredana,eu am fost operata la 5 ani,mi-au scos si polipii si amigdalele si de atunci am racit,mai rar insa mai rau. N-as fi pentru operatie,insa stiu eu? Su eu tot asa am fost operata,invelita intr-un halat cu manecile legate la spate..apoi impachetata in folie si cu calus in gura...brrr..eu nu mi-as supune copilul la asa ceva. Au trecut 35 de ani de atunci si tot mi-amintesc ..parca ar fi fost ieri. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ani, baiatul meu a fost operat de polipi, la spitalul CFR. Cu anestezie totala. Inaintea lui era un baiat de 8 ani care fusese operat de amigdale. Tot cu anestezie totala. Am numai cuvinte de lauda despre clinica ORL de la spitalul CFR, salile de operatie sunt bine dotate iar personalul profesionist. E drept ca nu am stat decat 5 ore, de la 8 la 13, dupa care a plecat acasa cu tot cu proaspatul operat... Va doresc numai bine si multa sanatate! Ioana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Herra, multumesc. Pediatra a zis doar sumar de urina... N-am inteles de ce... Maine ma duc eu de la mine putere sa-i duc o proba pentru scaun, dar nu stiu ce analiza sa cer... coproparazitologic sau coprocultura.... Carmen, multumesc. Eu ii dau saruri de rehidratare.. Electrolyt de la Humana... Am inlocuit Biotics cu Ultra-Levura... Sper sa fie spre bine... Gabi, multumim. La noi pediatra a recomandat Metoclopramid picaturi.... si e si al naibii de amar... Adi, multumesc. Incerc sa vad ce fac cu ea... Ea insa bea apa.... Ieri dimineata i-am lasat un litru de apa fiarta si racita iar la 14 cand m-am intors nu stiu daca mai avea 50 ml. S-a ingrozit sotul cata apa a putut sa bea ieri... Si la schimbul doi, adica cu mine dupa amiaza a baut o cana de ceai de menta, una de ceai de menta cu Smecta, una de ceai de menta cu saruri de rehidratare si nu mai stiu cata apa fiarta si racita... ca pe aia o avea intr-o sticluta.... Lacramioara si [zana] Stefania Iulia [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141167"] Bazar pentru SEBI [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...