Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu dragoste din Iasi (89)


Recommended Posts

M-am saturat de studiat gripa asta... si tot indecisa sunt.. si tot refuz vaccinarea.... Citeam azi undeva ca ar fi mai periculoasa la un sistem imunitar sanatos... sunt multe de zis.... nici nu stiu de unde sa incep, am citit nenumarate pagini zilele astea. "Vaccinul despre care am citit si care se face in Canada se numeste Arepanrix, informatii guvernamentale [url="http://www.hc-sc.gc.ca/dhp-mps/prodpharma/legislation/interimorders-arretesurgence/prodinfo-vaccin-eng.php#a371"]aici[/url]. Concluzia la care am ajuns citind, e ca riscurile de a pati ceva serios din cauza gripei sunt mai mari decat de a pati ceva serios din cauza vaccinului. Apoi, gripa asta e mai contagioasa pentru ca noi ca populatie nu avem imunitate generala la ea, n-am avut ani la rand in care sa fim expusi acestui virus, asa cum a fost cazul gripei obisnuite. Si tocmai de aici sansele mai mari sa o facem. Apoi faptul ca un sistem imunitar puternic nu e neaparat necesar o garantie a protectiei fata de boala, ci poate sa fie ceva care iti face mai mult rau... vorbesc aici de furtuna de citokine, cytokine storm in engleza, uite [url="http://en.wikipedia.org/wiki/Cytokine_storm"]info[/url] de pe wikipedia. Citokinele sunt niste substante produse in mod normal de catre sistemul imunitar atunci cand organismul se confrunta cu un microb. In unele cazuri, aceasta reactie de aparare este exacerbata, ceea ce face ca prea multe citokine sa fie produse intr-un anume loc din organism. Furtuna de citokine are potentialul de a face multe daune in tesuturi si organe. Daca se produce in plamani, de exemplu, celule imunitare si lichide se pot acumula si in final blocheaza caile respiratorii, ceea ce poate avea drept efect moartea. (am tradus pe scurt un paragraf din articol) "It is believed that cytokine storms were responsible for many of the deaths during the 1918 influenza pandemic, which killed a disproportionate number of young adults. In this case, a healthy immune system may have been a liability rather than an asset" - se crede ca furtunile de citokine au fost responsabile de multe morti in timpul pandemiei de gripa din 1918, cand au murit un numar disproportionat de mare de adulti tineri. In acest caz, un sistem imunitar sanatos ar putea sa fie mai degraba un minus decat un plus. Deci... un sistem imunitar slabit poate sa insemne ca ai risc crescut de a face gripa, cu complicatiile ei, iar un sistem imunitar prea puternic poate sa insemne ca nu esti ferit de complicatii... dar de alta natura. Asa ca pusa intre chestiile astea, plus cateva cazuri de decesuri inexplicabile prin partile noastre, am hotarat ca vaccinul ar putea sa fie raul mai mic." Ramonika, incearca sa te pazesti cat poti.... Lacramioara si [zana] Stefania Iulia [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141167"] Bazar pentru SEBI [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dar vaccinul ala produs in Canada nu o sa ajunga niciodata la noi. si nici nu suntem in grupele de risc la care se va distribui vaccin, ca in farmacii nu se va gasi. eu am alta problema - de ce numai in Bucuresti se impart masti si ii dezinfecteaza pe maini in scoli la intrare si in fiecare pauza? noi suntem mai fraieri?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va ofer o [cafea] fierbinte... Herra, dauminica in Mall am avut surpriza sa vad multi omuleti cu masti pe fata.... Eu azi am mers cu autobuzul si m-am speriat de cati oameni tuseau si stranutau... Oare nu sunt constienti ca ii imbolnavesc si pe ceilalti? Lacramioara si [zana] Stefania Iulia [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141167"] Bazar pentru SEBI [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu sunt constienti... am fost si noi duminica in mall, dar nu am vazut nimic neobisnuit, iar Anca si alti useri spuneau la alt subiect ca mastile protejeaza doar de bacterii, nu si de virusi. ce ma supara pe mine in tara asta e ca se pare ca si in problema sanatatii toti actioneaza politic, este incredibil cum manipuleaza orice declaratie, orice demisie...
Eu stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa. S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello eu am tot cetit despre masti [bat] si am vazut ca: 1. ar trebui mai curind sa le poarte oamenii bolnavi, nu cei sanatosi (care oameni bolnavi oricum n-ar trebui sa iasa din casa) 2. ar fi totusi niste masti care protejeaza, dar nu-s alea obinuite ci unele speciale cu filtru sau nu-sh ce. 3. ar trebui purtate o data si apoi aruncate (de indata ce se umezesc) eu una nu prea vad cum ar putea fi respectate toate conditiile astea, asa ca mai bine "pas" o zi buna s-aveti [pup] [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, vin la voi cu o rugaminte: sa-mi recomandati o pensiune in Iasi, in zona Spitalului de copii Sf. Maria. Trebuie sa fiu luni la ora 8 fix cu fetita ( 2 ani ) la spital pentru un RMN, Tb. sa-i facem analize si tb. sa fie nemancata. Noi suntem din Piatra Neamt si are rau de masina, parca nu as pleca la ora 5 cu ea la drum. Va multumesc mult pt. ajutor. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, uite astea sint relativ aproape de sp. de copii (5-10-15 min de mers pe jos) Hotel Tudor Palace Str. Ciurchi, nr.30, Iasi Tel/Fax: 0232/244010 Mobil: 0746950061Email office@hoteltudorpalace.ro www.hoteltudorpalace.ro Tarifele includ toate taxele si micul dejun. Camera Single: 135lei/zi Camera Double: 155lei/zi Camera Matriomoniala: 155lei/zi Camera Palace: 155lei/zi Camera Triple: 209lei/zi MG House Str. Ion Creanga, nr. 87 Tel: 0726332690 office@mghouse.ro www.mghouse.ro 1-7 nopti: 120ron/zi 8-15 nopti: 110ron/zi 16-30 nopti: 100ron/zi Pentru perioade mai lungi de 30 de zile pretul este negociabil Pat suplimentar: 40ron/zi Pensiunea Sabina *** Str. Stejar nr.111 Tel. 0232-27.23.68 www.pensiuneasabina.ro pensiuneasabina@yahoo.com Camera Single: 120ron/zi Camera Double: 160ron/zi Apartament: 220ron/zi Johnny House Str. Eternitate, nr. 66b Tel: 0232-2770 Camera Single: 60ron/zi Camera Double: 80ron/zi Vila Grande*** Str. Calarasi nr 14 Tel: 0232-220.000 Fax: 0232-220.000 www.villagrande.ro Taxa locala nu este inclusa in tarif. Camera Single: 175ron/zi Camera Double: 230ron/zi Camera Triple: 300ron/zi Camera cu Jacuzzi: 250ron/zi [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe forum la Fulguleti... "Masuri ant-gripa Singurele porti de intrare ale virusilor sunt narile si gura / gâtul. Într-o epidemie globala de aceasta natura, este aproape imposibil sa nu intram în contact cu virusul H1N1 în ciuda tuturor precau)iilor. Contactul cu virusu nu este o problema atât de mare pe cât este proliferarea. Chiar daca sunteti înca sanatosi si nu prezentati niciun simptom al infectiei, pentru a evita proliferarea, agravarea simptoamelor si dezvoltarea unor infectii secundare, câtiva pasi foarte simpli, pasi nu pe deplin subliniati în majoritatea comunicatelor oficiale, pot fi practicati (în loc sa ne concentram pe modul de stocare a medicamentelor antivirale): • Spalarea frecventa a mâinilor. • Abordarea "Jos mâinile de pe fata". Rezistati tuturor tentatiilor de a va atinge orice parte a fetei (cu exceptia cazului în care vreti sa mâncati, sa va spalati). • Faceti gargara de doua ori pe zi cu apa calduta sarata (folositi apa de gura Listerine daca nu aveti încredere în sare). Virusul H1N1 dureaza 2-3 zile dupa infectarea initiala în gât / cavitatea nazala pâna sa prolifereze si sa manifeste simptomele caracteristice. Simpla gargara previne proliferarea. Într-un fel, gargara cu apa sarata are acelasi efect pe o persoana sanatoasa pe care medicamentul Tamiflu îl are pe o persoana infectata. Nu subapreciati aceasta metoda de prevenire simpla, ieftina si puternica. • În mod similar punctului nr. 3, curatati-va narile cel putin o data pe zi cu apa calduta sarata. Nu toata lumea poate fi priceputa la Jala Neti sau Sutra Neti pozitii Yoga pentru a curatarea cavitatilor nazale, dar suflarea puternica a nasului o data pe zi si curaarea ambelor nari cu betisoare din bumbac înmuiate în apa calduta sarata este foarte eficienta în scaderea numarului populatiei cu infectie virala. • Sporiti-va imunitatea naturala cu alimente bogate în Vitamina C ( fructe citrice). Daca trebuie sa luati tablete de Vitamina C sub forma de supliment, asigurati-va ca acestea con)in si Zinc pentru a accelera absorbtia. • Beti cât mai multe lichide calde. Acestea spala virusii de proliferare din gât înspre stomac acolo unde nu pot supravietui, prolifera sau produce niciun rau." Lacramioara si [zana] Stefania Iulia [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141167"] Bazar pentru SEBI [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...