Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 50 -


Recommended Posts

Fetelor am intrat dupa fff mult timp sa va citesc si va va si scriu. Am citit doar 2-3 pagini si m-a bucurat enorm ca am vazut ca a revenit Floricica[flo]. Floaredemac sper ca acum esti bine, desi nu stiu ce ai avut, oricum bine ca esti aici si cu moralul ridicat ca asta e tot ce conteaza.Sa stii ca si eu am avut problema cu Clexane dar nu te speria:am facut de 0,2 de la 3 sapt pana la 16 sapt cand am trecut pe 0,4 cu care merg si acum.Nu am luat deloc Aspenter pt ca sunt alergica si-mi curge sange pe nas.Am facut in burtica in fiecare seara pana la 28 sapt, apoi am trecut la picioare pt ca se intinsese pielea pe burtica si daca faceam mai spre solduri ma durea tare.Eu nu am luat Aspenter si tot am facut si fac vanatai, asta pt ca intep intr-un vas de sange. Daca intepi si te doare inseamna ca ai prins un vas si ti-as recomanda sa scoti acul si sa incerci in alt loc unde nu doare.Sa introduci tot serul din siringa, si mai ales si bula de aer pt ca asa mi-a spus doamna Viorica si chiar si medicul ginecolog, plus ca asa scrie si in prospect.Referitor la picatura care iese prin locul pe unde ai intepet sa stii ca si mie m-i se intampla si am intrebat si m-i s-a spus ca trebuie sa pun repede vata inmuiata in spirt cu care am sters inainte locul si sa presez 5 minute ca e o cantitate mare se ser si dureaza pana se distribuie.Atentie presezi locul si nu masezi ca asa faci vanataie.Si vreau sa-mi promiti ca stai linistita si mai ales ca iti cumperi un tensiometru si dimineata si seara iti iei tensiunea.Cu tensiunea in sarcina nu e de joaca, nu vreau sa te sperii, dar daca constati ca ai peste 13 cea mare si peste 9 cea mica bei lichide de urgenta si te duci in cel mai scurt timp la urgenta sau la medic ca poti face PREECLAMPSIE cu care nu e deloc de joaca nici pt viata lui bebe si mai ales nici pt a ta.Nenorocenia asta de preeclampie se instaleaza cam pe la sapt 28-30 si e cea mai responsabila de nasterile premature.Te rog sa nu te impacientezi ca ultimul lucru pe care il vreau e sa te sperii, dar vreau sa-ti monitorizezi tensiunea pt ca eu am vazut si mamici si bebei care au trecut prin asa ceva si e mai bine sa previi. Pt fetele care vor sa se depileze eu am folosit pana la 16 sapt depilator cu gheata, apoi din cauza spitalizarilor lunare am trecut la lama-dupa ce 11 ani am folosit ceara sau depilatorul.Nu m-am invinetit, voi incercati la cosmetica cu ceara dar daca vedeti ca va invinetiti utilizati lama ca terminati repede, chiar daca in cateva zile deveniti porc spinos.Glumesc, dar credeti-ma daca dati cu lama asta e o problema minora in comparatie cu alte probleme reale in sarcina. Ruxandra ce mai cresc sapta la tine acolo si ce ma bucur. Si noi azi am facut 33 sapt, dar stiti voi ca eu mai mult la spital stau si mai nou am si racit ca mi-a adus un pui de viroza sotul acasa[bang].Am dat-o pe homeopate ca altceva e interzis si bine ca nu am facut febra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miki am citi prospectul mai inainte, si da asa scrie , dar eu ziceam ca se contrazice o teorie cu alta. Scoala romana te invata sa scoti orice bula mica dintr-o seringa indiferent de locul electiei si de felul injectiei. Si intrebam doar pe ce teorie scrie asa prospectul ca nu iti da nici o explicatie.... in fine oricum ma las pagubasa...lumea avansaeaza, cei drept. [flo] ca sa nu te superi [pup]
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta[flo][pup]ms. Uff, cine stie cand vine CM-ul. Eu pana acum faceam T3 i T4 , FT3 si FT4 nu le-am facut niciodata. Acum nu stiu pe care ar tb sa le fac dc TSH iese prost.
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sara pe mine m-au investigat atata din cauza antecedentelor in familie - tata AVC hemoregic, bunica materna AVC ischemic --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MRN[pup][flo] bea ceai cu lamaie si miere, sper sa scapi de raceala. Sunshine[pup] nu m-am suparat, nu ma supar eu asa usor. Legat de aspenter, eu am intrebat-o pe dr U dc tb sa renunt la el si mi-a spus ca nu. Tu vad ca ai avut cardiolipina poz, asta face din pachetul "Sindrom antifosfolipidic" si stiu ca tot ce e in pachetul ala se trateaza cu aspirina. Cred ca nu ai voie sa renunti la ea, intreaba hematologul.
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miki si mie mi s-a schimbat tot asa cm odata cu varsta [q] mai scurt, mai putin abundent si total brambura, o luna la 19 zile, urmatoarea la 30, pe urma la 23. mie cand mi-a iesit TSH prost (mai mic) mi-a zis sa fac Free T4 si inca cateva specifice pt tiroida (anti-receptor TSH TRAB, parathormon iPTH) --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QBing [flo] tatal meu a decedat de AVC la 40 ani dar nu stiu ce fel de AVC a facut. In 1984 nu cred ca se dadeau diag asa clare, o sa o intreb pe mama ce scrie pe certif de deces. Oare tb sa ma investighez si pt fragilitate capilara?
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floricica bine ai revenit[pup] Eu ma epilez cu ceara peste tot, la cosmetica si destul de des, nu am patit nimic. Toate prietenele mele sau epilat in timpul sarcinii si nu s+a intamplat nimic. Nici eu nu scot bula de aer, mai iese cate un strap cand scot capacul, rar, mentin pliul pana scot acul si apas imediat cu vata inmuiata in spirt timp de 2,3 min. Nu m+am invinetit niciodata. ba mint o data f putin , la inceput. Imi face sotul. O singura data m+a durut rau, rau cand a introdus acul si l+a scos imediat. Eu fac pliul in dreptul buricului cat mai spre talie. Acum intrebare pt fetele cu burtica mai mare, cam pana la cate luni se poate face in burtica? [gravi] 16+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miki la mine asta a fost una atentionarile pe care d-na viorica a notat-o separat pe o hartiuta, cu toata ce aveam o pagina scrisa frumos cu de toate. cand am fost sa iau rez in dec d-na dr zis ca pe mine tb sa ma investigheze si altfel pt ca am avc hemoragic in familie - si de aici testul cu fragilitatea si timpul de sangerare pe care le-am facut luni. nu strica sa intreabi si sa-i spui dr U - inclusiv la ce varsta ! tata a murit in 1992, nici pe atunci nu faceau cine stie ce investigatii. iar pe bunica, peste cativa ani, au tratat-o cateva zile in spital de avc hemoragic si ea avea ischemic. cand au vazut ca ii revine pareza i-au facut o tomografie. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...