Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 50 -


Recommended Posts

cine vine pana la urma azi la fundeni ? --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc pentru raspunsuri, fetelor. Eu nu mai iau aspirina, vanataia am facut-o din prostia mea, fiindca nu am analizat bine locul inainte, am nimerit direct intr-un vas de sange imens. Atunci a curs si sange, deci clar am gresit eu. In rest nu m-am invinetit, un pic poate in jurul intepaturii, ca un mic cerculet, dar neimportant. Aseara am facut exact cum mi-ati spus voi, a iesit f bine, sa vedem si pe viitor fiindca am mai avut dati in care a iesit perfect, dar nu stiu ce si cum am facut. Pliul uneori l-am mai lasat si eu, desi nu total, un pic l-am "largit". D-na Viorica mi-a aratat in picior, pliul lasat de tot dupa ce am bagat acul, dar eu inca nu am facut acolo, parca ma tem sa nu intre in muschi (desi am la grasime...). Pana pot in burta, le fac acolo. Mrn, ma bucur ca sunteti bine. [pup]Nu am vrut sa scriu pe forum ce problema avem fiindca sunt prea multe detalii si tin la statutul de anonim, orasul meu e f mic si trombofilia + problema asta ar spune totul despre mine. In trecut am avut alt cont pe DC, dar am fost "demascata" si am avut unele comentarii legate de asta. In plus, nici noi nu stim 100% cum va evolua situatia si nu as vrea sa sperii gravidutele de pe aici. Putem doar sa speram ca va fi bine. Legat de tensiune, stiu.... azi am mers la medicul de familie, acolo mi-a iesit f bine. Concluzia a fost ca nu tineam bine mana cand imi luam eu tensiunea,o tineam cumva in aer si zice ca, daca are bateria proaspat schimbata (ca la noi), este f sensibil la orice trepidatie, si mi-a aratat cum sa tin mana pe piept, nemiscata total. Asa mi-a iesit bine tensiunea! Deja eram pregatita sa il sun pe medic, sa il sperii si cu asta... si-asa mi-a spus ca ar prefera sa nu fiu pacienta lui. Va pup si va multumesc pt incurajari tuturor!
[gravired]29+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

QBing CM-ul f scurt este anovulator. Scurtarea lui de la 28 la 25-26 am citit ca arata ca ne apropiem de menopauza, scade fertilitatea[bang], deci tb sa ne grabim. Debit mare nu am avut niciodata, chiar aveam o ciudatenie, 2-3 zile sange rosu, pauza2 zile si apoi inca 1-2-3 zile ceva maroniu. Scuze pt descriere [:I] Balanta[pup] ms. O sa fac ziua urmat TSH-lui FT3 si FT4 dc ac iese prost. Acum spune-mi ce inseamna prost, de la cat in sus pt ca pot fi in interval. Mai sus de 1, da? Nu cred sa am exact val 1 pt ca am tendinta de ingrasare, picioare reci, piele uscata, sunt mai lenta ... deci hipotiroidie [bibe]. Mai spune-mi te rog de unde ai luat tu L-Tyrozina pt ca vreau sa ma tratez mai natural, fara Tiroxina. Mamutz[flo] tu ce mutatii ai ca nu vad nimic la semnatura. Stiam ca nu ai voie sa pui spirt dupa ce faci injectia de clexane ci se apasa cu vata simpla. Eu am apasat de cateva ori dar am avut impresia ca ma invinetesc de la apasat si am renuntat.
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miki Am intrebat heamtologul si mi-a zis ca pot si sa iau si sa nu iau, si a dat si din mana, ca si cum nu ar fi mare scofala. Da am cardiolipina pozitiva, adica 11,1 unde val norm este negativa. Dar mi-a dat sa mai repet cardiolipina, si ca drep turmare am facut tot profilul si inca astept rezultatul. Si eu stiu ca analize relevante pentru tiroida sunt TSH si FT4.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, eu fuc la syneno sa imi fac F XIII si de acolo la fundeni. sunt in maro, cu cizmulite maro cu blanita bej, daca vine cineva. [pup] --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki
QBing CM-ul f scurt este anovulator. Scurtarea lui de la 28 la 25-26 am citit ca arata ca ne apropiem de menopauza, scade fertilitatea[bang], deci tb sa ne grabim. Debit mare nu am avut niciodata, chiar aveam o ciudatenie, 2-3 zile sange rosu, pauza2 zile si apoi inca 1-2-3 zile ceva maroniu. Scuze pt descriere [:I]
Miki, ciclul scurt nu este anovulator. Eu il am de 24 zile, ovulez in z10 ok. Am avut de ex luna asta, ca am fost acum o sapt la eco, z6 : foli 15 si endometru 7.3 . Punctie mi s-a facut doar cam am facut laparo (pt desfundarea trompei), eram chiar z10, avusesem un foli frumos de 22, care avea ovul inuntru. Cm eu il am, 2-3 zile mai mult (dar nu abundent), pret de 2 always/zi. Ziua 4-5 doar pete, si tampoane zilnice. Si am 29 ani.
Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miki, pt dr cu care am facut FIV, daca TSH este >1.6, este deja marisor, iar daca este peste 2, e mare. Eu l-am avut 2.2 cand m-a pus sa iau 25 mcg de L-Thyroxine. Pana nu a ajuns la 1.4, nu a fost de acord sa facem FIV. Acum vad ca mi-l mentin in jur de 1, dar nu m-a lasat sa intrerup deloc L-Thyroxine: permanent am luat 25 mcg. Deci iau cam de un an si 3 luni. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miki, eu sunt am cateva kg in plus, si picioare reci, si piele uscata si sunt f lenta, dar hormonii tiroidieni sunt OK. Asa mi s-a spus si mie, ca relevanti sunt FreeT3 si FreeT4 + TSH. TSH-ul este seful lor. Am mai facut si ATPO. Nu mi s-a zis sa tin cont de cm cand fac analizele, le-am facut in afara sarcinii si in sarcina si au iesit OK mereu. Ziceti sa le repet? La mine s-a scurtat cm-ul dupa fiecare chiuretaj...apare o picatura in ziua 26 si normal din ziua 28...eu iau in calcul ziua 28. Voi cum ati considera? Precizez ca pe un astfel de cm am ramas insarcinata. Si eu stiu ca Aspenterul poate provoca vanatai (mai ales in caz de fragilitate capilara) + sangerari nazale. Adina, a fost o colega azi dimineata la Fundeni si a aflat ca dr. Uscatescu vine si maine pana la 14.00. Ai putea incerca, dar poate e mai bine sa suni inainte. ________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...