Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 50 -


Recommended Posts

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Qiao, multumesc pt explicatie, exact asa imi aminteam si eu, dar vag. Cand n-o mai fi loc pe burta, trec la picioare. LA am avut negativ la Synevo, apoi de 2 ori pozitiv la Fundeni, si pe urma negativ: explicatia a fost ca tratamentul "da roade". Si eu am fost in ceata la momentul respectiv.
[gravired]29+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp, am intrat si noi in 14 saptamani de sarcina.. Abia astept sa ajung la Fundeni la jumatatea lui februarie sa vedem daca s-a modificat ceva in analize, pentru ca pe 2 dec, la o luna de sarcina, toate analizele iesisera perfecte, fara Clexane, doar Aspenter si vitaminele uzuale. Injectia o fac de o luna si un pic de la prima iminenta de avort, cand i-am scris Dr. U. si se descoperise ca am gemeni, atunci fiind momentul in care mi-a recomandat Clexanele de 0.2. Acum o saptamana si ceva am avut iar cateva mici episoade de scurgere maronie, iar la echo s-a vazut un hematom de 1cm pe 1cm. Le-am scris si Dr. U. si asistentei Viorica care mi-au raspuns ca de obicei prompt...e mare lucru... Am ramas tot pe clexane de 0.2. La o noua echo de azi, bebeii se prezinta bine, insa hematomul e tot acolo, micsorat putin, acum fiind 1cm pe 0.5cm. Sunt foarte dezamagita ca acum 2 saptamani cu echo de 12 saptamani am fost la Sante sa mi se recolteze sange pentru dublu test, ca ieri sa fiu sunata si sa mi se spuna ca de fapt aceasta analiza nu se face pentru sarcini gemelare. Am contactat si Romar care mi-au spus ca ei lucreaza ambele analize (dublul si triplul test), dar am aflat ca de fapt le lucreaza strict ca si valori, nu si ca risc, lucru ce nu e relevant din cate am inteles. Asa ca medicul ginecolog mi-a explicat ca de baza o sa ramana morfologia fetala de 20-24 saptamani si o sa ma trimita cel mai probabil la dr. Michaela Radulescu in Bucuresti. Mi-am schimbat si doctorul de familie in ideea ca poate de data asta o sa mi se elibereze si mie reteta pe statutul de gravida si nu de salariat(50%), asa cum proceda vechiul medic. Floricica, ma bucur tare mult ca ai revenit pe forum, sa fii optimista si pozitiva! Brotacel poti incerca pentru constipatie sirop Duphalac, pe mine m-a ajutat extrem de mult pe sarcina trecuta si inclusiv acum. Va doresc multa sanatate, fetelor si sa ne auzim numai cu vesti bune[flo][pup]! Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)
Vali79, 32 ani, rezistenta la prot C activata, 1 sarcina reusita si patru oprite din evolutie la 2, 3, 4 luni si respectiv 3 saptamani, obtinute natural. Mutatiile au fost descoperite la a cincea sarcina reusita. Acum sarcina obtinuta natural. +14saptamani. Tratament: aspenter 1/ 2 zile, femibion 1 1/zi, acid folic 1/zi, vit. C 1g/zi,vit. E 1/zi, preventiv Clexane 0.2. Doamne ajuta-ne!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunshine4ever, eu vin seara acasa si recuperez ce ati scris. si pt ca ti s-a parut o disputa faptul ca am scris raspunsul meu inainte sa termin de citit toate raspunsurile, iti dau dreptate... o sa citesc tot ce s-a scris peste zi si abia apoi o sa raspund. sa nu mai repet un raspul la cere ce deja fetele au raspuns. mda...scuze ca am lungit-o fetelor, ca vorbim de CM dupa chiuretaj... mi-a venit la fix 2 saptamani de la aspiratie, pe nesimtite ... m-am socat. dupa chiuretaj mi-a zis clar doc sa nu ma impacientez daca vine la 6 saptamani. la prima sarcina s-a lasat asteptat fix 6 saptamani, acum vad ca e grabit...ciudat, cu o zi inainte testam sa vad daca se mai pozitiveaza testul, a doua zi incepe sangerarea... _________________________________________ oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 reusit (ET 26.11.10), sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu discutia despre LA pozitiv. Si eu am avut la Fundeni rezultate diferite: de 2 ori pozitiv si ultima data negativ, doar ca aceasta analiza este influentata ffff mult de infamatii sau infectii cat de mici, de genul carie dentara, infectie urinara, eliminare de nispi de la rinchi cu o mica ranire a cailor urinare (fara simptome)...la mine cauzele cred ca au fost o extractie dentara si a 2-a oara, o infectie urinara. Pentru stabilirea diagnosticului de SAFL, nu este suficienta analiza anticoagulnatului lupic ci trebuie setul: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG si anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI. Analiza trebuie repetata dupa 12 saptamani (conform Synevo). ________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vali, multumesc pt cuvintele bune. Nu stiu cat sunt de optimista si pozitiva, dar incerc sa nu ma mai gandesc mereu la problema respectiva. Cu incredere in Dumnezeu sper sa reusim. Ma bucur ca sunteti bine si ca hematomul descreste. Si eu stiam la fel despre dublu test, citisem pe site-ul synevo si chiar ma gandeam ca in cazul asta doar amniocenteza e relevanta, dar eu nu as risca decat daca s-ar vedea ceva ecografic. MeAlex, ai dreptate cu LA, am uitat de amanuntele alea. Imi spusese d-na Viorica, ca poate iesi pozitiv daca esti racita, f. obosita, si in general in sarcina cand sistemul imunitar e scazut.
[gravired]29+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki
QBing[flo] pt ce climen? cine ti le-a dat?
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Climen mi-a dat dr gineco cand mi-a facut chiuretaj, impreuna cu Flamexim (antiinflamator) si Unidox (antibiotic) --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetele am fost la medic aseara ptr a-mi lua trimiterea catre fundeni am citit ca nu e necesara dar am zis s-o am la mine ptr orice eventualitate si de nu m-a interogat ca la politie dr dar dc va trebuie? dar cine va zis ca sunteti suspecta? dac cum s-a ajuns la concluzia asta? dar asta a fost explicatia dupa ce ati pierdut sarcinile? etc [bang][bang][bang] [url="http://community.webshots.com/album/574537775vHktVo"]pozulici[/url][foto] [url="http://www.fertilityfriend.com/home/2a85fe"]TB[/url] [url="http://4.bp.blogspot.com/_NDMEIWLQA0I/S_U9WP7U_WI/AAAAAAAAD_Q/SKMI51jb-Y8/s1600/1-barza.jpg"]Asteptam barza!![/url] Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine, Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mine Ajuta-ma sa sufar ajuta-ma sa lupt Si sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt. Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajuti Cu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus. Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatos ASPIRANTA PANA-N MADUVA OASELOR
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex, mai astept doua zile si fac un beta. Inca n-a aparut nimic, doar niste scurgeri albicioase, ceva mai abundente, care nu ma deranjeaza mai deloc ( in sensul ca n-au miros, nu provoaca mancarimi sau mai stiu eu ce) . Voiam sa te intreb, tu cand ti-ai facut prima oara testul: tot in prima zi de intarziere, sau mai tarziu? Ginecologul meu spunea sa fac test din a patra zi de intarziere, dar mi se parea asa mult! Uite ca tot la vorba lui ajung, vrand-nevrand. Alla, esti suparica sau mi se pare mie?? Si ce daca raspunzi inainte sa citesti tot? E vreo regula in sensul asta? Eu zic ca orice raspuns, chiar daca vine mai tarziu, dupa alte si alte raspunsuri, e foarte bun, pt. ca noi invatam una de la alta; in plus nu toate raspundem la fel, nu? Deci, tine-o tot asa si nu te stresa de nimic. [flo] Cat despre SAFL, eu mi-am mai facut o singura data, inainte sa ajung la Fundeni, anticorpii antifosfolipidici, cu rezultat negativ. Sper doar ca tratamentul pe care-l luam pt. trombofilie sa faca fata si unui eventual SAFL. --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Yestarday, all my troubles seemed so far away Now it looks as thought they're here to stay...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sara, primul test fffff palid a iesit in a 7-a zi de la ovulatie, adica in ziua 21, eu avand cm de 27 zile. Eu merg pe ideea ca daca apare o liniuta cat de fina, inseamna ca este ceva...pentru ca nu ai in corp in mod normal hormonul de sarcina (cu conditia sa nu faci tratament cu Pregnyl, adica cu acest hormon). Un test pozitiv pe bune, asa cum scrie pe prospect, am avut in ziua in care ar fi trebuit sa apara cm, adica la nici macar o zi de intarziere. Precizez ca in lunile in care am mai facut test si nu eram insarcinata, nu se vedea absolut nimic pe test. Sfat: inainte sa faci testul, uita-te bine la zona in care ar trebui sa apara liniuta, tine testul inclinat in diverse unghiuri si la lumina naturala. Inca o chestie care te poate ajuta: de fiecare data cand am ramas, dupa ovulatie (cam cand credeam eu ca s-a prins), imi era rau: stari de voma, dureri de burta ca la cm, ameteli. Nu este o chestie indusa de mine pentru ca nu pateam asta in fiecare luna in care incercam Tin pumnii si [pup]! ________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...