Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 50 -


Recommended Posts

Pt cele care luati vitamina C gasii una f buna cu flavonoizi si rutin de 500mg si dc se ia 1/zi ajunge pt 3 luni un borcan. http://www.sanavita.ro/vitamina-c-500-super-tamponata-cu-bioflavonoizi-rutin.html Vit C cu flavonoizi se asimileaza mult mai bine decat cea simpla care are nu e f indicata.
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salut, fetelor. Dupa cum stiti, fac clexane de 2 saptamani deja, prima saptamana de 0,2 paralel cu aspirina o zi da, una nu, apoi am trecut doar pe clexane de 0.4. Am doua intrebari legate de injectii, poate fetele mai experimentate imi pot raspunde: 1. am observat ca uneori cand scot capacul iese prin ac un pic din solutie. Ce gresesc? Tin eu gresit seringa sau...? Nu ating pistonul, si am incercat sa o tin in diferite pozitii, dar nu am reusit sa gasesc o cauza 2. mi s-a intamplat de 2-3 ori ca, dupa ce am injectat solutia, din piele sa iasa un strop afara. De parca nu avea loc unde sa intre tot sub piele. Le fac in burtica, pe laterale. Iarasi nu inteleg ce am gresit. Am incercat sa explic cat mai clar, sper sa ma fi facut inteleasa. In rest merge bine cu injectiile, mi-am facut o singura vanataie fiindca am nimerit direct intr-un vas mare de sange (ulterior am observat). Poate stiti voi cum sa fac sa evit pierderile de solutie, ca ma tem sa nu fac doza prea mica din cauza asta. Cat despre mine si starea mea de spirit... neschimbata, in plus am momente de panica in care ma incalzesc f tare si raman fara aer, am constatat ca atunci imi creste brusc tensiunea. Ca sa nu ma mai gandesc la subiect am scos din pod un puzzle imens si mi-am propus sa incerc sa il fac in "timpul liber". Va pup si va multumesc pt tot.
[gravired]29+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floaredemac [flo]la fel mi se intampla si mie. Cand incerc sa scot aerul din pen intai pierd un strop mic de solutie, este solutia care este deja pe ac.Nu te impacienta ca nu e multa. Uneori mi se intampla si mie sa iasa un pic de solutie inapoi din piele... insa nu am ce sa-i fac ...pt ca eu nu presez locul dupa injectie ca mi-e teama sa nu mi se invineteasca... de altfel asa mi-a explicat si asistenta. Bafta [pup]
Mutatia protrombinica G20210A - genotip heterozigot Factor antinuclear pozitiv OATS girl FIV 1 +ICSI la Kinderwunschzentrum Mittelrhein Neuwied Germany, martie 2009 nereusit FIV 2+IMSI Germany, feb 2010 nereusit, hiperstimulare severa FET mai 2010 nereusit sarcina obtinuta natural [gravi] + 6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

floricico, tine acu 5-10 secunde in piele dupa ce ai injectat. si nu scoate bula de aer [pup] _________________________________________ oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 reusit (ET 26.11.10), sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floricica, [pup][flo] si mie imi iese o picatura daca scot cu putere capacul- probabil se creeaza o presiune, fiindca am vazut ca atunci cand desfac pen-ul cu grija, chestia asta nu se mai intampla. Picatura inapoi iese daca injectez repede- cu cat o fac mai lent, cu atat e mai bine. Alla are dreptate, nu se scoate bula de aer.[pup] P.S. Sper ca ai primit mesajul meu pe mail.[pup][flo] R.[gravired] 35+ [baietel] tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aparu Floricica[pup][flo] Nu-i crima ac picatura, este in plus. Eu imi faceam doze de 0.6 in seringi de insulina, puneam 1 doza de 0.4 si inca 0.2 din alta doza(seringile de insulina sunt gradate). A 2-a oara cand faceam doza de 0.6 am obs ca era ceva mai mult deoarece ramasese mai mult dupa ce scosesem cei 0.2 cu o zi inainte. Bula nu se scoate, o impingi langa piston dand cateva bobarnace[:D]. Dc vrei sa nu pierzi ac picatura (dupa ce ai impins bula la piston) trage f putin de piston inainte de scoate capacul. Dupa ce scoti capacul va intra o mica bula de aer in siringa, mai dai un bobarbac sa fuga si bula aia langa piston. Eu m-am invinetit de f multe ori, dupa ce m-am patat toata pe burtik am trecut la picioare. Aveam de facut 0.4x2/zi, nu mai gaseam loc deloc. 2 hematoame au fost enorme, aproape cat palma[bang]. Abia la sfarsit am gasit locul unde puteam sa fac la 1cm distanta si nu ma invineteam. La aprox 1.5cm sub linia buricului si la distanta de aprox 5cm in dreapta si stanga lui. Dc doare cand introduci serul at sigur vei face hematom. Scoate siringa si cauta alt loc. Siringa o tii cateva secunde 5-7 si abia apoi o scoti. Nu dai drumul la colacel pana nu scoti siringa.
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OK, multumesc mult! [flo]In seara asta asa fac: scot capacul mai incet si tin acul inca un pic in piele dupa ce injectez. Bula nu am scos-o, bag acul pana la capat fara sa apas pe piston si abia cand e tot in piele incep sa imping pana jos de tot, de nu mai ramane chiar nimic in seringa. Ruxandrada[pup], am primit dar am fost lenesa la scris...[:I]si sotul meu a profitat si a monopolizat calculatorul zilele astea. Acum am citit si ce mi-a raspuns Miki[flo]: o sa incerc si smecheria cu bula, eu pur si simplu o ignoram si apasam pistonul pana la capat.
[gravired]29+ DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floricica, iei cumva si Aspenter? Ca , zice-se, asta ar fi cauza invinetirilor. LA mine s-a verificat- dupa ce n-am mai luat, au disparut ca prin minune.[pup][flo] R.[gravired] 35+ [baietel] tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, poftiti la cafeluta si special ptr. floricicademac un cappucino[flo]. miki-miki parca suntem la "cincinalele" lui Ceasca, facem ,dregem, dar totusi sa ne rugam la DD sa fim sanatoase[pup]. Cand gasesti un medic destept sa-mi spui si mie, sa-l stresez si eu[:D], acum am mai ramas cu niste sechele si scame pe creier despre FIV( in general)acum mi-sa pus pata sa ma duc sa mai fac o HSG sa vad cum mai sunt trompele mele. Floricicademac doamne-ajuta sa fie bine , am eu asa un filing ca , bebita va bine pana la capat[pup] O zi buna fetelor [flo] Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp. Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Floricica[flo][pup] am vzut ca ti-au raspuns fetele , dar imi spun si eu parerea mea. Sa ti seringa cu acul in sus cand scoti capacul, ca asa merge serul la fund si nu o sa iti iasa nici o bula. Dar poate fi si din cauza presiunii. Oricum sa nu iti faci griji ca nu e o problema. Legat de ''colacel'' eu stiu ca se da drumul dupa introducerea acului, pentru ca serul nu se introduce doar local, se ntroduce subcutan. Legat de bula eu stiu ca se scoate indiferent ce injectie se face. Si acul se scoate la cateva secunde dupa introducerea serului in totalitate. Fetelor imi spuneti si mie care e teoria ca nu se scoate auerul din seringa, si nu se lasa ''colacelul''. cine v-a spus si pe ce baza ? Alla uite valorile mele de bhcg in scadere, paote tea jtua sa te linistesti. DEpinde de fiecare organism in parte zic eu. 28.12=168, 03.01=53, 10.01.=22 Dupa cum observi si eu am avut o scadere lenta. Dupa ultima valoare nici nu m-am mai stresat sa vad daca a ajuns la 0 sau ba. Oricum era daor horonul in mine, ca restu s-a curatat. Miki, Ruxandrada si eu iau metformin pentru insulinorezistenta (zic doar insulinorezistenta ca la mine ovarele nu is de aspect polichistic, oar vreo patru chiste , si asta confirmat si de dr din Budapesta si de dr meu de aici.). Dar mai demult citeam la fete care mergeu in Austria ca unele aveau metformin doar pentru simplu fapt de a ajuta ovulatia si calitatea ovocitelor. Si nu aveau nici o legatura cu PCOS sau insulinorezistenta.
''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010) MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...