Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

un moment de reculegere......am nevoie de un sfat


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui dllc_mell
multumesc frumos pentru sfaturi si sugestii ,nu apreciez insa pe cei care judeca fara sa gandeasca si fara sa se puna macar o secunda in locul meu!multumesc inca o data,urgent trebuie sa iau o decizie si am sa o iau cu gandul la ea si cu multa intelepciune
Dezvolta nitel ideea, te rog! Care anume este locul tau? Ce anume din ce ti s-a spus (hai mai la obiect, ce ti-am spus eu) nu ti se poate aplica? Dar in locul fetitei tale tu nu te pui chiar deloc? Nici macar o secunda??? Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nici eu nu prea am inteles ce a vrut sa spuna...[:D]dar cum eu sunt mai grea de cap...[pk] "Fii atent daca faci femeia sa plinga, pentru ca Dumnezeu ii numara lacrimile. Femeia a fost facuta din coasta. Nu din picior, ca sa fie calcata, nu din cap ca sa fie superioara. Ci dintr-o parte, ca sa fie egala. Sub mina ca sa fie protejata si linga inima ca sa fie iubita"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, imi pare foarte rau ptr ceea ce ti se intampla, dar ia-o ca pe o interventie divina: cel de Sus te obliga sa alegi: vrei sa fii langa fata ta sau nu? Ori vii tu in Romania, ori o duci acolo, cum ti-a sugerat cineva, cu mama ta cu tot. Te rog nu te supara pe mine; eu am stat in CIC 3ani ( am stat 1an fara plata de la firma) si de-abea am asteptat sa vin la serviciu! Ma saturasem de gatit, spalat, calcat etc. Acum vreau acasa! Sun mereu acasa sa vad ce face, ce a mancat, cat a mancat, sa-i aud glasciorul si mi-este ciuda cand seara mai imi spune ca vrea sa doarma cu tata!! Mi-e dor s-o strang in brate in fiecare minut. Nimic pe lumea asta nu conteaza mai mult decat copilul tau. Poti munci si aici si stii!! Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca ai unde sa stai in Romania si nu platesti chirie nu vad de ce nu stai in tara. Cu un loc de munca decent si un salariu la fel, eu zic ca puteti trai. Eu momentan nu as putea sa stau departe nici o saptamana de puiul meu. Pentru copii, mama e cea mai draga si importanta fiinta din lume, pentru ei mama e TOT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai sa iti expun alt punct de vedere. Cel al meu,copil lasat la bunici, ca parintii s-au certat, au divortat, si venea mama 1 data pe sapt.sa ma vada. Lipsa mamei de langa mine in momentele delicate, cand am deschis ochii a fost grea, (desi nu realizam - privind la rece a fost cea mai buna decizie financiara); desi mi se spunea ca mama e la serviciu, sa aduca bani etc. Nu de bani am avut nevoie sa cresc, erau atatia copii mai saraci ca mine dar mai fericiti: pt ca au o legatura sanatoasa cu mama. Eu nu am reusit sa leg nicio relatie cu mama, totul a devenit din ce in ce mai greu, rau, mama s-a recasatorit si prezenta noului frate a agravat. Acum a ajuns relatia de ne sunam 1 data la 1-2 sapt. si cel mai adesea ne certam, si ca ea inca imi reproseaza cat a muncit sa imi dea de mancare. Trezeste te. Vrei sa ajungi acolo? Poate am fost eu un copil mai sensibil ca al tau si mama mea mai rece decat tine, dar... situatia nu difera cu mult. Mai cunosc un caz, in familie - fix la fel, parintii din Bucuresti si-au dus copilul la tara pt ca era cel mai bine pt el in momentul acela. La 5-6 ani, am asistat cum la o cearta, copilul i-a zis: TU NU ESTI MAMA MEA! si din cauza asta a luat bataie. Scena prin care am trecut si eu - am plecat plangand - atunci am realizat ca am nevoie de ajutor psihologic. Gandeste te la situatia mea. A mea, a copilui de atunci. Cand mai mergi sa iti vezi copilul, gandeste te la sensibilitatea lui: daca se va purta rece cu tine, sau agresiv, sau exagerat de rasfatat - ar fi primul semnal ca e afectat de situatie. Nu mi-e mila de tine, tu esti majora si ai puterea decizionala, copilul insa nu are si de el mi-e mila. Si daca mai ai ezitari, gandeste te ca si in Burkina Faso unde e foamete lucie, se nasc copii si cresc fericiti - fara bani sau tel. mobil sau televizor si cablu. Ci cu mama alaturi.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui almo
In unele seri cand imi culc fetita, o privesc clipe in sir dupa ce adoarme si uneori ma gandesc la ziua cand nu o sa mai pot fi langa ea, cand nu o sa mai pot tine in brate pana adoarme si atuci ma mustra constiinta pt orele petrecute la servici, la gym, la cumparaturi. Cand e bolnava si o tin la piept am impresia ca ii iau din durerea ei si atunci ma gandesc la toti acei copii fara parinti, care nu au pe nimeni sa ii ia in brate cand sunt bolnavi, iar in astfel de momente imi vine sa ma sparg in sute si mii de mamici sa pot sa ii alin la toti durerea.
ce frumos ai spus.... Mell, nu stiu exact ce virsta are fata ta dar... sint clipe ale copilariei care nu se mai i ntorc. Sigur, probabil e pe miini bune la bunici, insa cu siguranta ii lipsesti. Cit intentionezi sa stai in strainatate? Daca e pt scurta durata atunci as zice ca nu e mare lucru, i nsa daca vrei sa ramii acolo cu anii sau definitiv as zice sa faci tot posibilul sa fii linga fata. va veni o vreme cind vei regreta mult aceste clipe. Stiu si eu copii crescuti de bunici insa parintii veneau sa ii vada foarte des. Sau mai stiu un caz al unui copil crescut de bunici din alta localitate din clasa 1 pina intr-a 5a. Insa primii 7 ani tot cu parintii a stat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dllc_mell
eu am plecat de nevoie din tara,am plecat sa ii fac un viitor,sa las ceva in urma,vreau ca ea sa fie mandra de mine,sa ma respecte si sa ma iubeasca pentru ceea ce sunt si pentru ceea ce fac pentru ....
Eu imi iubesc si respect mama enorm de mult pentru ca mereu a fost langa mine, m-a mangaiat cand mi-a fost rau, m-a ajutat cand mi-a fost greu. Nu as da mangaierile ei pe o casa sau alt bun material. Si crede-ma ca nu avem o situatie stralucita. Mami de Denisache
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei poti sa te uiti la pb ta sub alt unghi: uite am citit un articol in Financial Times cred in care se spunea ca China se confrunta cu o situatie similara. Mii sau zeci de mii daca nu sute de mii de parinti emigreaza de la tara in orase ca sa lucreze si sa ofere copiilor un viitor mai bun. Acesti parinti vin sa isi vada copiii de 2 ori pe an daca si atunci. Statul le-a construit orfelinate. Acesti copii cind se intilnesc cu parintii nu au ce sa le spuna. si invers. Uite aici articolul intitulat "Love you and leave you" http://www.ft.com/cms/s/2/42417c1a-2f34-11e0-88ec-00144feabdc0.html#axzz1E4hjmbq3
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu rezist ani fara ea...nici nu se pune problema....mi-a intrat bine in cap ca trebuie sa fie langa mine si in China daca ma duc...cat de greu ar fi si cat de imposibil ar parea pentru unii....problema cu fostul sot am rezolvat-o ...multumesc mult pentru sfaturi Secretul vietii nu este sa ai tot ceea ce iti doresti, ci sa-ti doresti tot ceea ce ai. Cu dragoste si respect Mell Dellacroce [fetita] and [vampa] love [dc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...